مدرسه پزشکی فارسی مد

حدیث درباره طلب علم از پیامبر اسلام (ص)
حدیث پیامبر (ص) درباره طلب علم

پزشکی از یک قدم جلوتر!

   مدرسه پزشکی فارسی مد یک پایگاه دانش پزشکی است؛ در اینجا از آشنایی اجمالی و محدود به اطلاعات سطحی فراتر رفته، سعی می کنیم که به بررسی علمی و دقیق تر مسائل مطرح شده در حوزه سلامت و بیماری ها بپردازیم. این یعنی همان «پزشکی از یک قدم جلوتر!»

     مقالات منتشر شده در مدرسه علوم پزشکی فارسی مد به طور کلی بر مبنای مقاطع مختلف و دروس یک دوره تحصیلی آموزش دکترای حرفه ای عمومی (MD)، طبقه بندی شده است:

آشنایی با آناتومی قلب انسان به همراه تصاویر مولاژ قلب

آشنایی با آناتومی قلب انسان

آشنایی دقیق تر با ساختار آناتومیک فوق العاده این خانه چهار حفره ای می تواند هر فرد علاقمند به آناتومی بدن انسان را به وجد آورد! ما در این مقاله، به بررسی بیشتر آناتومی قلب انسان، از موقعیت و ویژگی های کلی آن تا بررسی حفره ها، دریچه ها، عروق اصلی، و در نهایت بررسی سیستم خون رسانی و عصبدهی آن، می پردازیم. در میانه توضیحات ارائه شده، تصاویری از مولاژ قلب انسان قرار دارد که مطالعه و یادگیری آناتومی قلب را برای دانشجویان ساده تر می کند.

بیشتر بخوانید »

هماتوم چیست و چه تفاوتی با خونریزی دارد؟ آشنایی با انواع هماتوم، علل، علائم و درمان آن

هماتوم چیست؟

هماتوم خروج خون از عروق خونی و گیر افتادن آن در بافت ها است. در این مقاله درباره هماتوم و انواع آن، علت ایجاد هماتوم ها، پیشگیری و درمان هماتوم بیشتر بخوانید.

بیشتر بخوانید »

آشنایی با انواع داروهای سفالوسپورین ها: از سفالکسین نسل ۱ تا سفتارولین نسل ۵

سفالوسپورین ها

سفالوسپورین ها گروهی از آنتی بیوتیک ها هستند که بر روی دیواره سلولی باکتری ها تاثیر می گذارند. سفالوسپورین ها در 4 نسل طبقه بندی می شوند، که بر طیف های مختلفی از انواع باکتری ها تاثیر گذارند. در این مقاله با ساختار و عملکرد سفالوسپورین ها، و همچنین نسل های مختلف این گروه داروها بیشتر آشنا می شوید.

بیشتر بخوانید »

Concepts of Medical Terminology: معنی لغات و اصطلاحات پزشکی مهم فصل اول کتاب Medical Terminology

معنی لغات فصل اول Medical Terminology

مجموعه‌ای از جداول حاوی معنی لغات و ترجمه اصطلاحات پزشکی مطرح شده در فصل اول (Concepts of Medical Terminology) از کتاب زبان تخصصی پزشکی Medical Terminology (واژه شناسی پزشکی) در این پست در اختیار شماست.

بیشتر بخوانید »

آنچه باید از گرمازدگی بدانید: علائم، علل، پیشگیری، درمان اورژانسی و کمک های اولیه

گرمازدگی

از آمریکا و استرالیا تا آسیا و آفریقا و اروپا، گرمازدگی سالانه جان بسیاری را می‌گیرد. در حقیقت گرمازدگی یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که اگر به آن رسیدگی نشود احتمال مرگ فرد مبتلا وجود دارد. ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا از علائم گرمازدگی و علت آن تا درمان اورژانسی گرمازدگی و کمک های اولیه به فرد گرمازده بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید »

بارداری با دیابت نوع ۱: نکات مهم حاملگی، زایمان و شیردهی با دیابت نوع یک

بارداری با دیابت نوع 1

بیاموزید که چگونه می توانید سالم بمانید و از بروز مشکلات سلامتی برای خود و کودکتان قبل، حین و بعد از بارداری با دیابت نوع 1 جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید »

عوامل موثر بر قند خون: ۶ عامل جالب که بر میزان قند خون تأثیر می گذارند

برخی عوامل موثر بر قند خون

داروهایتان را مصرف می کنید و قند خونتان را اندازه می گیرد؛ این روند معمولی برای بیماران دیابتی است. اما برخی از عوامل موثر بر قند خون هم هستند که آشنایی با آن ها به عنوان عوامل افزایش یا کاهش قند خون، به کنترل بهتر آن کمک می کند. در این مقاله همراه فارسی مد باشید تا با 6 تا از این عوامل بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید »

درباره دیازپام خوراکی: کاربرد، عوارض جانبی، تداخلات، خطرات و دوز داروی دیازپام

درباره دیازپام

درباره داروی دیازپام چه می دانید؟ آیا از نحوه مصرف و عوارض جانبی دیازپام در صورت مصرف نادرست آگاه هستید؟ در این مقاله همراه فارسی مد باشید تا درباره دیازپام بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید »

حقایقی از بلوغ در پسران: سوالات متداول نوجوانان درباره بلوغ پسران و مراحل آن +ویدئو

درباره بلوغ پسران و علائم و مراحل آن

مراحل بلوغ در پسران از راه می رسند و پسربچه ما در حال مرد شدن است! عدم آشنایی با علائم بلوغ پسران، می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی در نوجوان شود که بر زندگی او تاثیر می گذارند. همراه ما باشید تا از اطلاعات علمی پزشکی که از نگرانی های شما می کاهند و گذر از این دوره زندگی را برایتان راحت تر و مطمئن تر می کنند بهره مند شوند.

بیشتر بخوانید »

آشنایی با لوراتادین خوراکی (Loratadine): درباره مصارف، عوارض جانبی، تداخلات، خطرات و دوز لوراتادین

درباره لوراتادین

با مطالعه این مقاله درباره داروی لوراتادین خوراکی (Loratadine) -شربت یا قرص-، نکات مهم در مصرف این دارو، تداخلات با سایر داروها، و همچنین عوارض جانبی لوراتادین بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید »