ابزار آنلاین محاسبه BMI (شاخص توده بدنی) + اطلاعات کلیدی درباره BMI

اندازه گیری BMI با استفاده از محاسبه گر BMI آنلاین
اندازه گیری BMI با کمک محاسبه گر BMI آنلاین

محاسبه BMI

ابزار اندازه گیری شاخص توده بدنی (BMI)

require
require require

BMI شما......

BMIطبقه بندی
less than 18.5:Underweight
۱۸.۵ - ۲۴.۹:Normal weight
۲۵ - ۲۹.۹:Overweight
۳۰ - ۳۴.۹:Class I Obese
۳۵ - ۳۹.۹:Class II Obese
۴۰ upwards:Class III Obese

درباره BMI: شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟

BMI خلاصه Body Mass Index یا شاخص توده بدنی است که از محاسبه نسبت وزن (بر حسب کیلوگرم) بر روی مجذور قد (به سانتی متر) به دست می آید.

طیف های مختلف شاخص توده بدنی نشان دهنده وضعیت چاقی یا لاغری افراد است.

طبقه بندی BMI

BMI بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ بیانگر وضعیت نرمال وزن بر پایه قد است. BMI بالاتر از ۲۵ تا حدود ۳۹ نشان دهنده افراد دارای اضافه وزن و BMI بالاتر از ۳۰ مختص افراد چاق می باشد. BMI افراد لاغر هم زیر ۱۸.۵ می باشد.

رژیم غذایی بر مبنای اندازه گیری BMI

برای اندازه گیری انرژی مورد نیاز روزانه فرد در رژیم های غذایی مختلف، ابتدا محاسبه BMI شخص ضروری است. نتیجه محاسبه BMI نشان می دهد که فرد از نظر تناسب اندام در کدام طیف قرار می گیرد.

باید این مسئله را هم در نظر گرفت که ممکن است شخص دارای شاخص توده بدنی مناسبی باشد، اما وقتی بر روی دستگاه آنالیز ترکیب بدنی برود، دستگاه درصد چربی بدن او را بالاتر از حد مجاز اعلام کند. این وضعیت بیانگر عدم تحرک و عدم انجام فعالیت های ورزشی منظم است. در نتیجه در این حالت بافت چربی از بافت ماهیچه بیشتر شده است. در این افراد رژیم های کاهش وزن مد نظر نیست بلکه باید انجام فعالیت های ورزشی قدرتی به صورت برنامه روزانه در بیاید تا ماهیچه ها تقویت شوند.

همچنین بخوانید: «چرا لاغر نمی شوم؟: آشنایی با ۱۳ علت عدم کاهش وزن»

BMI خیلی زیاد و خیلی کم!

همانطور که اشاره شد، پس از محاسبه BMI اگر شاخص توده بدنی شما کم تر از ۱۸.۵ و یا بیشتر از ۴۰ باشد به ترتیب به معنی لاغری و چاقی است.

معمولا افرادی که BMI بالاتر از ۴۰ دارند و بیش از ۶ ماه از رژیم های غذایی پیروی کرده اند و حتی دارودرمانی شده اند ولی کاهش وزنی نداشته اند، و همچنین دارای بیماری زمینه ای می باشند، با صلاح دید پزشک کاندیدای انجام عمل های جراحی معده و روده برای کاهش وزن هستند.

در رابطه با افراد دارای BMI زیر ۱۸.۵ که دچار سوءتغذیه می باشند هم مراجعه به متخصص تغذیه برای درمان ضروری است.

نمی دانید که محاسبه BMI به چه دردی می خورد و اصلا چرا باید وزنتان متناسب باشد؟ «معایب اضافه وزن و مزایای وزن مناسب: انگیزه خود برای تناسب اندام را بالا ببرید!» را بخوانید و بیشتر به فکر بدنتان باشید!


  • محاسبه گر آنلاین BMI بدن، از فارسی مد
  • تصویر:

Sport photo created by azerbaijan_stockers – www.freepik.com

  • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شاخص توده بدنی از ویکی پدیا اینجا کلیک کند.

© 1399 - Copyright 2021، همه حقوق برای فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir) محفوظ است. | کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع و لینک به نوشتار مجاز است.
سلب مسئولیت: محتوای منتشرشده در فارسی مد، صرف نظر از تاریخ انتشار آن، هرگز نباید به عنوان یک «جایگزین» به جای مشاوره مستقیم پزشکی از پزشک یا افراد واجد شرایط استفاده شود، و تنها به عنوان پشتیبان آن می باشد؛ شما بدون اجازه پزشک خود مجاز به انجام هیچ یک از توصیه های ارائه شده نیستید.