وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
درباره سیگار الکترونیکی (ویپ یا الکترواسموک)
آنچه باید درباره ویپ یا الکترواسموک بدانید!

سیگار الکترونیکی (ویپ یا الکترواسموک) چیست، چگونه کار می‌کند و چه خطراتی دارد؟

ویپ یا الکترواسموک به یکی از پرطرفدار ترین مواد دخانی مصرف شده در بین جوانان تبدیل شده؛ در اینجا با سیگار الکترونیکی بیشتر آشنا می‌شود، از محتویات، ساختار و نحوه عملکرد الکترواسموک تا مضرات و عوارض آن. آنچه باید درباره سیگار برقی یا ویپ بدانید!

سرفصل‌های پست

سوالات متداول درباره سیگار الکترونیکی یا ویپ

پاسخ پرسش های زیر بر مبنای اطلاعات مطلب منتشر شده در وبسایت CDC (اداره کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا) و سایر منابع ارائه شده در انتهای این مقاله گردآوری و ارائه می‌شود.

 1. استفاده از سیگار الکترونیکی به جای سیگار معمولی؟

  سیگارهای الکترونیکی اگر به عنوان یک جایگزین کامل به جای سیگارهای معمولی و سایر محصولات دخانی تنباکو استفاده شوند، این پتانسیل را دارند که به نفع بزرگسالان سیگاری غیر باردار باشند. با این‌وجود، در حال حاضر الکترواسموک به عنوان دستگاهی برای کمک به ترک سیگار توسط FDA (سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا) تأیید نشده‌است. کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده هم به این نتیجه رسیده است که شواهد برای توصیه سیگار برقی برای ترک سیگار در بزرگسالان، از جمله بزرگسالان باردار، کافی نیست.
  اگر تا الان از دیگر محصولات دخانی یا سیگار استفاده نکرده‌اید، از الکترواسموک استفاده نکنید. تحقیقات بیش‌تر می‌تواند عوارض دقیق سیگار الکترونیکی را مشخص سازد.

 2. آیا سیگار های الکترونیکی از سیگارهای معمولی کم خطرتر هستند؟

  در هنگام مقایسه سیگار الکترونیکی و سیگار معمولی، بله؛ اما این به معنای بی‌خطر بودن ویپ نیست!
  آئروسل الکترواسموک معمولاً مواد شیمیایی سمی کمتری، نسبت به مخلوط کشنده موجود در دود سیگار های معمولی که شامل ۷۰۰۰ ماده شیمیایی می‌باشد(!)، دارند. با این حال، این آئروسل هم بی‌ضرر نیست و می‌تواند حاوی مواد مضر از جمله نیکوتین و فلزات سنگین (مانند سرب)، ترکیبات آلی فرار و عوامل ایجاد کننده سرطان باشد. گزارشاتی از آسیب شدید ریوی پس از استعمال سیگار الکترونیکی وجود دارد که در انتهای این مقاله به آن‌ها اشاره می‌شود.
  همچنین در این مقاله به بیان برخی مضرات ویپ و ۷ دلیل برای ترک آن پرداخته شده است؛ تحقیقات بیش‌تر می‌تواند عوارض دقیق الکترواسموک را مشخص کند.

 3. عوارض و خطرات سیگار الکترونیکی در چه کسانی بیشتر است؟

  سیگارهای الکترونیکی برای نوجوانان، جوانان، زنان باردار و همچنین افرادی که از محصولات دخانیات استفاده نمی‌کنند، خطرناک تر هستند. تحقیقات بیش‌تر می‌تواند عوارض دقیق سیگار برقی را مشخص سازد.

 4. نظر دانشمندان درباره ترک سیگار با سیگار الکترونیکی چیست؟

  سیگار برقی این پتانسیل را دارد که به نفع برخی افراد باشد، در حالی که به سایرین آسیب برساند. دانشمندان هنوز باید در مورد اینکه آیا سیگار الکترونیکی در کمک به بزرگسالان برای ترک سیگار موثر است یا نه، چیزهای زیادی بیاموزند.

   با مطالعه ادامه این مقاله، راجع به نحوه کارکرد و محتویات الکترواسموک، عوارض و مضرات آن و همچنین تحقیقات انجام شده در مورد خطرات آن ها برای سلامتی اطلاعاتی کسب خواهید کرد.

سیگار الکترونیکی یا ویپ چیست؟

ویپ یا الکترواسموک چیست؟

   سیگار الکترونیکی (e-cigarettes) یا ویپ وسیله ای است که با باتری کار می‌کند. این وسیله محلول بخار شده ای را برای استنشاق تولید می‌کند. این محلول بخار معمولاً محلول حاوی نیکوتین است. هدف این وسیله این است که احساس استنشاق دود تنباکو را بدون استعمال دود این ماده، فراهم کنید.

   این دستگاه نام های مختلفی از جمله سیگار الکترونیکی، سیگار برقی، الکترواسموک، قلیان الکترونیکی، ویپ، سیگار بخار آب و قلم بخاری دارد.

   سیگار برقی وسیله ای شبیه سیگار، پیپ، لوله، قلم یا درایو USB می‌باشد. ممکن است مایع داخل آن اسانس میوه ای داشته باشد. اما می‌تواند دارای مقدار زیادی نیکوتین نیز باشد.

   به عنوان مثال دستگاه های جول (JUUL) شبیه درایوهای USB هستند. این دستگاه در سال ۲۰۱۵ در فروشگاه های معتبر آمریکا عرضه شدند. و اکنون پرفروش ترین مارک سیگار الکترونیکی در این کشور هستند.

   نگرانی هایی در مورد استفاده جوانان از جول وجود دارد. شارژ مجدد این سیگار دارای طعم هایی مانند خیار خنک، انبه و نعناع می‌باشد. این ماده ممکن است طبیعی و بی ضرر به نظر برسند. اما استعمال یکبار جول به اندازه ۲۰ نخ سیگار نیکوتین دارد.

   تولیدکنندگان این دستگاه، سیگار الکترونیکی را به عنوان ابزاری برای ترک سیگار یا کاهش مصرف آن به بازار عرضه می‌کنند. اما سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) این دستگاه را به عنوان محصولات دخانی طبقه بندی می‌کند.

   قانون فدرال ایالات متحده فروش محصولات دخانی به افراد زیر ۲۱ سال را ممنوع کرده است. با این حال، نگرانی عمده درباره ویپ، جذابیت استعمال آن برای جوانان است.

   استعمال الکترواسموک در بین نوجوانان محبوب است. در واقع، طبق گزارش اداره کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا(CDC)، در حال حاضر استعمال سیگار الکترونیکی، محبوب ترین شکل مصرف دخانیات در میان جوانان ایالات متحده است.

   در سال ۲۰۱۹، متخصصان استعمال ویپ را با ظهور یک بیماری شدید ریوی، که حالا با نام EVALI یا آسیب ریوی مرتبط با مصرف محصولات سیگار الکترونیکی یا ویپ کشیدن شناخته می شود. مرتبط دانستند. طبق گفته CDC، تا فوریه ۲۰۲۰، پزشکان ۲،۸۰۷ مورد ابتلای قطعی و ۶۸ مورد مرگ بر اثر این بیماری را تأیید کرده اند. تحقیقات راجع به این موضوع ادامه دارد.

آیا سیگارهای الکترونیکی می توانند به بزرگسالان برای ترک سیگار کمک کنند؟

   همانطور که پیش از این مطرح شد، در حال حاضر الکترواسموک به عنوان دستگاهی برای کمک به ترک سیگار توسط FDA تأیید نشده‌است.

کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده (United States Preventive Services Task Force) گروهی از متخصصان بهداشت است که توصیه هایی در مورد مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه ارائه می دهند. این گروه به این نتیجه رسیده است که شواهد برای توصیه سیگار الکترونیکی برای ترک سیگار در بزرگسالان، از جمله بزرگسالان باردار کافی نیست.

درباره فواید ترک سیگار بیشتر بخوانید: «فواید ترک سیگار: ۱۰ مزیت ترک سیگار برای سلامتی بدن»

   با این حال، الکترواسموک اگر به عنوان یک جایگزین کامل به جای سیگارهای معمولی و سایر محصولات دخانی تنباکو استفاده شوند، این پتانسیل را دارند که به نفع بزرگسالان سیگاری (غیر باردار) باشند.

 • تا به امروز، نتایج مطالعات در مورد این موضوع کمی متفاوت است. یک بررسی Cochrane شواهدی از دو آزمایش کنترل شده تصادفی یافته است، مبنی بر اینکه الکترواسموک های حاوی نیکوتین در مقایسه دارونما (الکترواسموک های فاقد نیکوتین) می‌توانند به افرادی که سیگار می‌کشند، کمک کند تا در طولانی مدت کشیدن سیگار را ترک کنند. با این حال، محدودیت هایی در این تحقیقات وجود دارد. از جمله کم بودن تعداد آزمایش ها، کوچک بودن جامعه آماری و و حاشیه گسترده خطا در اطراف تخمین ها.
 • مطالعه اخیر CDC نشان‌داده ‌است که بسیاری از افراد برای ترک سیگار، از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند. با این حال، بیشتر بزرگسالان مصرف کننده سیگار الکترونیکی مصرف سیگار معمولی را ترک نمی‌کنند، و به جای آن هر دو محصول را مصرف می‌کنند (که به عنوان «مصرف دوگانه» شناخته می‌شود). چه علاوه بر سیگارهای معمولی، از سیگار الکترونیکی، تنباکو بدون دود یا سایر محصولات توتون استفاده کنید، مصرف دوگانه روش مناسبی برای حفاظت از سلامتی شما نیست. کشیدن حتی چند نخ سیگار در روز می تواند خطرناک باشد. بنابراین ترک کامل سیگار برای سلامتی شما بسیار مهم است. از آنجا که کشیدن حتی چند نخ سیگار در روز می تواند خطرناک باشد، ترک کامل سیگار برای محافظت از سلامتی بسیار مهم است.

ساختمان و ساختار الکترواسموک

   معمولا سیگار برقی از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 1. دهانه: یک کارتریج است که در انتهای لوله ثابت شده است. در داخل آن یک کاپ پلاستیکی کوچک قرار دارد. این کاپ حاوی مواد جاذب است. همچنین با محلول مایع مرطوب شده است.
 2. افشانه: از طریق این قسمت مایعات گرم می‌شود. در نتیجه باعث بخار شدن مایع می‌شود تا فرد بتواند آن را استشمام کند.
 3. باتری: به گرم کننده گرما می‌دهد.
 4. سنسور: هنگام مکش از طریق دهان، گرم کننده را فعال می‌کند.
 5. محلول: مایع یا آب الکترونیکی حاوی ترکیبی از نیکوتین است. پایه آن معمولاً پروپیلن گلیکول است. همچنین دارای طعم دهنده است.

عملکرد ویپ

   وقتی کاربر از طریق دهانه دستگاه ویپ مکش ایجاد می‌کند، عنصر گرمایشی محلول را بخار می‌کند. سپس شخص آن بخار را استنشاق می‌کند یا به اصطلاح «ویپ می‌کشد».

محلول می‌تواند فاقد نیکوتین باشد. همچنین می‌تواند دارای مقدار بالایی نیکوتین داشته باشد.

طعم ها بسیار متفاوت است. از سنتی و منتول گرفته تا هندوانه و میوه های عجیب و غریب. برخی از انواع الکترواسموک طعم سیگارهای سنتی را دارند. حتی طعمی مشابه با مارک های مختلف سیگارهای سنتی دارند.

خطرات سیگار الکترونیکی (ویپ)

   تولیدکنندگان سیگار الکترونیکی ادعا می‌کنند که این محصول بسیاری از خطرات سلامتی ناشی از استعمال دخانیات را ندارند. همچنین ادعا دارند که سیگار برقی یک محصول سالم است.

   این دستگاه ها ممکن است کمک کنند برخی از افراد سیگار را ترک کنند. اما شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می‌دهد سیگار الکترونیکی می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی داشته باشد. به ویژه برای افرادی که سیگارهای سنتی نمی‌کشند.

   اداره کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) توصیه می‌کند که گروه های زیر از ویپ استفاده نکنند:

 • کودکان یا افراد نوجوان
 • افراد باردار
 • کسانی که سیگاری نیستند و تا الان سیگار نکشیده اند.
عوارض سیگار الکترونیکی
درباره مضرات و عوارض سیگار الکترونیکی یا ویپ

مضرات سیگار الکترونیکی: ۷ دلیل برای ترک سیگار الکترونیکی!

   در ادامه هفت مورد از مضرات ویپ کشیدن به شما ارائه می‌شود:

معمولاً سیگار الکترونیکی نیکوتین دارد

   بیشتر الکترواسموک ها حاوی نیکوتین هستند. برخی مضرات ویپ برای بدن به علت داشتن نیکوتین عبارتند از:

 • باعث اعتیاد می‌شود.
 • بر رشد مغز اثر می‌گذارد. رشد مغز تا ۲۵ سالگی ادامه دارد.
 • می‌تواند در دوران بارداری به جنین آسیب برساند.

از اینجا می‌توانید مقالات منتشر شده در فارسی مد با برچسب «نیکوتین (Nicotine)» را بخوانید.

ویپ حاوی سموم دیگری نیز هست

انجمن ریه آمریکا (American Lung Association) ذکر کرده است که غیر از نیکوتین تعدادی از سموم دیگر نیز در الکترواسموک وجود دارد. از جمله:

 • مواد سرطان زا، مانند استالدئید و فرمالدئید
 • آکرولین: همان قاتل علف های هرز است. که می‌تواند منجر به آسیب ریوی غیر قابل جبران شود.
 • بنزن: ترکیبی است که از اگزوز اتومبیل خارج می‌شود.
 • دی استیل: یک ماده شیمیایی مرتبط با برونشیولیت است. یک بیماری است که گاهی اوقات POPCORN (ریه پاپ کورن) نامیده می‌شود.
 • پروپیلن گلیکول: در ترکییب ضد یخ وجود دارد.
 • فلزات خطرناک، مانند سرب و کادمیوم.
 • ذرات مضر دیگری که می‌توانند وارد ریه شوند.

بسیاری از این سموم در سیگارهای سنتی نیز وجود دارد.

بنابراین وجود سوم دیگر علاوه بر نیکوتین از مضرات ویپ محسوب می‌شود.

ترک سیگار الکترونیکی سخت تر است

   افرادی که از سیگارهای سنتی به سیگار برقی روی می‌آورند، ممکن است کمک پزشکی یا استفاده از ابزارهای اثبات شده ای را که می‌تواند به ترک سیگار کمک کند، به تعویق بیندازد. این موضوع می‌تواند ترک سیگار را سخت تر کند و یا حتی از آن جلوگیری کند.

   مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که افرادی که الکترواسموک استعمال می‌کنند و یا قبلا استعمال کرده اند، روی هم رفته تمایل کمتری برای ترک سیگار دارند.

سیگار برقی دود دست دوم تولید می‌کند

   ویپ باعث تولید دود دست دوم می‌شود. از آن جا که ویپ ها غالباً همان مواد شیمیایی سیگارهای سنتی را دارند، دود سیگار الکترونیکی می‌تواند برای افراد اطراف سمی باشد.

بنابراین معمولا مضرات سیگار الکترونیکی، همچون سیگار سنتی، تنها شامل حال خود فرد نیست! مراقب اطرافیان خود باشید.

سیگار الکترونیکی نمی‌تواند مانع اعتیاد نوجوانان شود

   بازاریابی انواع سیگار برقی و طعم های مختلف آن ها ممکن است این تصور را ایجاد کند که استعمالشان مضر نیست.

   این تبلیغات می‌تواند افراد، از جمله نوجوانان را وسوسه کند تا استعمال دخانیات را شروع کنند. با این حال، مصرف سیگارهای الکترونیکی در سنین پایین تر می‌تواند احتمال استعمال سیگارهای سنتی را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.

   طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، نوجوانانی که از الکترواسموک استفاده می‌کنند، در مقایسه با هم سالان خود بیش تر به دیگر دخانیات روی می‌آورند.

سیگار الکترونیکی میتواند به مغز آسیب رساند

   اغلب سیگارهای الکترونیکی نیکوتین دارند و این از مضرات سیگار الکترونیکی است.

در جوانان، استفاده از نیکوتین می‌تواند بر دستگاه لیمبیک تأثیر بگذارد. با گذشت زمان، طبق گفته موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر در آمریکا (NIDA)، این امر می‌تواند استفاده از سایر مواد مخدر مانند کوکائین را لذت بخش تر کند.

   علاوه بر این، استفاده از نیکوتین می‌تواند مناطقی از مغز یک جوان، که مسئول توجه و یادگیری می‌باشند، را تحت تأثیر قرار دهد.

   همچنین ممکن است خطر ابتلا به اختلالات عصبی و مشکلات فشار خون را افزایش دهد.

استعمال آزمایشی ویپ ممکن است خطرناک تر باشد

   آزمایش روش های مختلف استفاده از مواد مخدر می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

به عنوان نمونه، موسسه ملی سوءمصرف مواد مخدر در آمریکا به عمل dripping اشاره می‌کند. این عمل شامل استنشاق محلول هایی است که مستقیماً روی سیم پیچ گرم کننده سیگار برقی ریخته می‌شوند تا با شدت بیش تری وارد گلو شوند. خطرات خاص این ذرات ها همچنان نامشخص است.

تحقیقاتی درباره سیگار الکترونیکی

   دانشمندان هنوز در حال تعیین میزان مضر بودن سیگار برقی هستند. تاکنون، اینطور به نظر می‌رسد که دامنه تأثیرات می‌تواند به طور گسترده‌ای متفاوت باشند.

   بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۸، نتایج مطالعات آزمایشگاهی، نشان می‌دهد که ترکیباتی به نام نیتروسامین در صورت وجود در ویپ می‌تواند به DNA آسیب برساند.

   این تیم گزارش داد که سلول های ریه پس از قرار گرفتن در معرض دود سیگار الکترونیکی زیاد قادر به ترمیم خود نیستند. این دود همچنین باعث آسیب به ریه ها و مثانه های موش ها شد. این موضوع نشان می‌دهد که بالارفتن خطر ابتلا به سرطان ریه و مثانه هم می‌تواند از مضرات ویپ باشد.

   مطالعه ای در سال ۲۰۱۹ بر روی موش ها نشان داد که دود سیگار برقی می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

   در عین حال، مطالعه ای بر روی ۹۰ فرد سیگاری، که همچنین در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است. نشان می‌دهد که الکترواسموک ممکن است اعتیاد آورتر از سیگارهای معمولی هستند.

   علاوه بر این، یک بررسی تحقیقات در سال ۲۰۱۹ نشان داد که کشیدن ویپ به احتمال زیاد موارد زیر را در پی خواهد داشت:

 • استعمال کنندگان را در معرض مواد شیمیایی سمی قرار می‌دهد.
 • خطر اعتیاد به نیکوتین را در جوانان افزایش می‌دهد.
 • احتمال روی آوردن افراد به محصولات دخانی سنتی را افزایش می‌دهد.

   محققان همچنین به کمبود شواهدی مبنی بر اینکه الکترواسموک در ترک سیگار مؤثر است، اشاره کردند.

درباره مضرات و عوارض ناشی از سیگار الکترونیکی (الکترواسموک یا ویپ)

گزارشاتی از مصرف سیگار الکترونیکی در ایالات متحده آمریکا

چه کسانی بیشتر ویپ می‌کشند؟

   سیگار الکترونیکی رایج ترین محصول دخانی در بین جوانان است. [مربوط به جامعه آمریکا]

 • در ایالات متحده، جوان‌ترها بیش‌تر از بزرگسالان از الکترواسموک استفاده می کنند.
 • در سال ۲۰۲۰، ۳.۶ میلیون دانش آموز متوسطه و دبیرستانی ایالات متحده در ۳۰ روز اخیر از سیگار برقی استفاده کردند. این رقم شامل ۴.۷٪ دانش آموزان دوره متوسطه و ۱۹.۶٪ دانش آموزان دبیرستانی است. این رقم نشان دهنده کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ است.
 • در سال ۲۰۱۹، ۴.۵٪ از افراد بزرگسال ایالات متحده مصرف کنندگان ویپ بودند.
 • در سال ۲۰۱۹، در میان مصرف‌کنندگان کلی سیگار برقی در آن زمان، ۳۶.۹ درصد نیز در حال حاضر سیگار معمولی می کشیدند، ۳۹.۵ درصد در گذشته سیگار می کشیدند و ۲۳.۶ درصد هم هرگز سیگار نکشیده بودند.
 • در میان افراد بزرگسالی که الکترواسموک می‌کشیدند، درصد افرادی که هرگز سیگارمعمولی نکشیده اند در میان افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله بالاترین میزان است (۵۶ درصد)، و در گروه های سنی بالاتر کمتر می‌باشد.

گزارش آسیب شدید ریوی پس از استعمال سیگار الکترونیکی

   گزارشاتی از آسیب های شدید ریوی پس از استعمال ویپ که در ادامه می خوانید، از آرشیو WebMD مربوط به Aug. 16, 2019 (از HealthDay) ترجمه شده است.

ریه ها

چهار مورد آسیب شدید ریوی که احتمالاً با کشیدن سیگار الکترونیکی مرتبط هستند در ایالت مینه سوتا گزارش شده‌است. ده‌ها مورد مشابه هم در ایالت‌های ویسکانسین و ایلینویز گزارش شده‌است.

   CNN گزارش داده، که با توجه به بیانیه اداره بهداشت مینه سوتا، این بیماران علائمی مانند تنگی‌نفس، تب، سرفه، استفراغ، اسهال، سردرد، سرگیجه و درد قفسه سینه داشتند. همچنین برخی بیماران نیز به مدت چند هفته در بیمارستان بستری شدند. علاوه‌براین برخی از بیماران در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

   دکتر Ruth Lynfield، اپیدمیولوژیست و مدیر پزشکی این اداره و اپیدمیولوژیست ایالت، در بیانیه‌ای گفت: هنوز بسیاری از سؤالات بی پاسخ وجود دارد. اما آسیب های سلامتی ناشی از اپیدمی فعلی میان جوانان در مینه سوتا همچنان افزایش می‌یابد.

   وی افزود: ما به تولیدکنندگان و والدین توصیه می‌کنیم که مراقب کشیدن سیگار الکترونیکی، به عنوان عاملی برای مشکلات تنفسی حاد و آسیب ریوی باشند.

   CNN گزارش داده که از ۸ آگوست [۲۰۱۹] ۱۲ مورد تأیید شده مشابه این عوارض و همچنین ۱۳ مورد دیگر تحت تحقیق در ویسکانسین وجود داشت. شش جوان پس از کشیدن سیگار برقی به دلیل مشکلات شدید تنفسی در بیمارستان بستری شده بودند. بر اساس اطلاعات مقامات بهداشتی محلی، از ۹ آگوست همچنین ۵ مورد دیگر از این عوارض در ایالت ایلینویز تحت بررسی بودند.

   Andrea Palm، دبیر منتخب اداره خدمات بهداشتی ویسکانسین، هفته گذشته در بیانیه ای گفت: همه بیماران قبل از بستری شدن سیگار برقی کشیده بودند. اما از نوع محصولاتی که این افراد استفاده کرده اند، اطلاعی نداریم.

   CNN گزارش داد، مقامات بهداشتی ایلینویز در حال کار با بخش‌های بهداشتی محلی، سایر ایالت‌ها و آژانس‌های فدرال هستند تا مشخص کنند کدام یک از انواع سیگار برقی توسط بیماران استفاده شده و آن‌ها را از کجا تهیه کرده‌اند.

   به گفته کارشناسان بهداشت، انواع مختلفی از مواد موجود در مایعات سیگار برقی می‌توانند خطراتی ایجاد کنند. اما اطلاعات کمی در مورد خطرات سلامتی کوتاه مدت و بلند مدت ناشی از سیگار الکترونیکی در دست است.

مخلص کلام!

   شواهد موجود نشان می‌دهد که استفاده از الکترواسموک، ویپ یا همان سیگار الکترونیکی به ویژه برای جوانان و افرادی که تا به حال سیگار نکشیده اند، خطرناک است.

   اگرچه ممکن است الکترواسموک به برخی از افراد در ترک سیگار کمک کند، اما سیگارهای الکترونیکی تأییدیه FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) را به عنوان ابزاری برای ترک سیگار دریافت نکرده اند. حتی استعمال سیگار الکترونیکی ممکن است مانع کمک گرفتن افراد از روش های اثبات شده ترک سیگار شود.

   چندین ایالت آمریکا محدودیت هایی در فروش الکترواسموک اعمال کرده اند. همچنین در استفاده از طعم دهنده ها در سیگار برقی که برای جوانان جذاب است، محدودیت هایی دارند.

   سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) سیگار برقی را به عنوان محصولات دخانی طبقه بندی می‌کند. از اواخر سال ۲۰۱۹ هم، فروش محصولات دخانی به افراد زیر ۲۱ سال غیرقانونی شده است.

   سیگارهای الکترونیکی دارای پایه نیکوتین هستند. همچنین استفاده از نیکوتین همواره خطرناک است. بنابراین تا زمانی که اطلاعات بیشتری کسب نکنیم، بهتر است تا حد امکان از مصرف این محصولات، و همچنین قرار گرفتن در معرض دود دست دوم، خودداری کنید.

برای مطالعه سایر مقالات مرتبط با «سیگار» از فارسی مد اینجا کلیک کنید.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی محمدحسین حسنلو

دانشجوی علوم آزمایشگاهی؛ نویسنده در فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *