برخی عوامل موثر بر قند خون
آشنایی با برخی از عوامل موثر بر تنظیم قند خون

عوامل موثر بر قند خون: ۶ عامل جالب که بر میزان قند خون تأثیر می گذارند

داروهایتان را مصرف می کنید و قند خونتان را اندازه می گیرید، این روندی معمول در بیماران دیابتی است. اما برخی از عوامل موثر بر قند خون هم هستند که آشنایی با آن ها به عنوان عوامل افزایش یا کاهش قند خون، به کنترل بهتر این بیماری کمک می کند. در این مقاله همراه فارسی مد باشید تا با ۶ تا از این عوامل بیشتر آشنا شوید.

اگر به دیابت مبتلا باشید، بررسی منظم قند خون ضروری است. چک کردن میزان قند خون به شما در شناسایی عوامل موثر بر قند خون و همچنین کارهایی که باید برای ماندن در گستره مطلوب سطح قند خون انجام دهید، کمک می کند.

همچنین بخوانید: «کوتاه درباره علائم انواع بیماری دیابت (مرض قند)»

آشنایی با عوامل موثر بر قند خون
آشنایی با عوامل موثر بر قند خون؛ از عوامل کاهش قند خون تا عوامل کاهش قند خون

عوامل موثر بر میزان قند خون

بعضی اوقات، اعداد منطقی نیستند. شما وعده های غذایی متعادل میل می کنید، تمرین ورزشی عالی داشه اید و در زمان های مناسب داروهای خود را مصرف کرده اید، اما سطح قند خونتان همچنان مطابق با تلاش های شما نیست. موضوع چیست؟

مدیریت دیابت به سادگی تنظیم غذا خوردن صحیح و ورزش نیست. عوامل موثر بر قند خون زیادی وجود دارند و حتی ممکن است ما از آن ها آگاهی نداشته باشیم.

Advertisements

در ادامه بعضی از این موارد که ممکن است شما را متعجب کنند، ذکر می شود:

بیماری و ناخوشی، از عوامل افزایش قند خون

وقتی بیمار هستید، بدن شما هورمون هایی آزاد می کند که قند خون را افزایش می دهد.

اگرچه ممکن است در همان لحظه احساس نکنید که چنین اتفاقی روی داده، اما حتما قند خون خود را بسنجید تا متوجه این روند شوید.

همچنین مهم است تا با پزشکتان برنامه ریزی کنید که در هنگام بیماری چه کارهایی باید انجام دهید، و چگونه می توانید میزان قند خون خود را تا زمان بهبود از بیماری مدیریت کنید.

درباره دیابت نوع دو بیشتر بدانید: «آشنایی با حقایقی درباره دیابت نوع ۲ و علت، کنترل و درمان بیماری دیابت شیرین نوع دو»

استرس

آیا تا به حال متوجه بالارفتن میزان قند خونتان در زمانی که استرس دارید و مضطرب هستید شده اید؟ استرس و اضطراب هم از از عوامل افزایش قند خون است. علت این قضیه این است که اضطراب واکنش ستیزو گریز بدن شما را تحریک می کند و می تواند هورمون هایی را آزاد کند که منجر به افزایش قند خون می شود.

Advertisements

در زمانی که که عوامل استرس زای اضافی، مانند فشار کاری بیشتر یا مشکلات خانوادگی، را تجربه می کنید، مهم است که به دنبال روش هایی برای از بین بردن این استرس باشید تا به تعادل و تنظیم بهتر گلوکز خون کمک کند.

کمبود خواب

داشتن خواب شبانه مناسبت برای همه ما مهم است، اما باید برای افراد دیابتی یک اولویت اصلی باشد.

خواب به بدن ما کمک می کند تا استراحت کرده و هورمون ها را تنظیم کند. از این رو کمبود خواب می تواند منجر به مصرف بیشتر غذا برای کسب انرژی شود، که این هم موجب افزایش میزان قند خون می شود.

زمانبندی مصرف غذا و دارو

آیا به موقع غذا و داروهای خود را مصرف می کنید؟ مصرف دارو در زمان مناسب یکی از راه های عالی برای حفظ قند خون در محدوده مطلوب است.

اگر خیلی زود داروهایتان را مصرف کنید، ممکن است دچار افت قند خون (هایپوگلایسمی) شوید. اگر هم آن ها را خیلی دیر مصرف کنید، ممکن است افزایش و جهش قند خون را مشاهده کنید. داروها از اصلی ترین عوامل موثر بر قند خون هستند.

داشتن بیشترین پایبندی به برنامه ریزی صحیح زمان مصرف داروهایتان، راهی مفید برای کسب اطمینان از حفظ قند خونتان در گستره مطلوب است.

Advertisements

دیابت و شیرینی ها: آیا در دیابت می توان غذای شیرین خورد؟

کافئین

آیا عاشق نوشیدن یک فنجان قهوه صبحگاهی هستید؟ همین فنجان قهوه می تواند عامل پشت جهش قند خون صبحگاهی شما باشد!

اگرچه همه افراد منحصر به فرد و متفاوت هستند، اما اگر در مورد افزایش قند خون مزمن متعجب هستید و به عنوان قسمتی از برنامه های معمول روزانه خود کافئین مصرف می کنید، به دنبال کاهش مصرف کافئین باشید.

پدیده داون (Dawn phenomenon)

پدیده داون معمولاً در ساعات اولیه صبح پیش از صبحانه رخ می دهد، و هنگامی اتفاق می افتد که بدن شما میزان انسولین کافی برای مطابقت با افزایش قند خون در صبح زود را ترشح نمی کند.

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت به دلیل پدیده داون قند خون ناشتای بیش از حد انتظار را تجربه می کنند.

اگر در صبح میزان قند خون بالایی را مشاهده کردید، اما قند خونتان بعد از شام و پیش از خواب طبیعی بود، بهتر است درباره این موضوع با پزشک خود صحبت کنید.

Advertisements

نکاتی مهم درباره مصرف انسولین

انسولین از عوامل کاهش قند خون است و مبتلایان به دیابت از این دارو برای کاهش سطح قند خون استفاده می کنند. اما اگر انسولین مصرف کردید و متوجه شدید که میزان قند خون در هدف مطلوبتان نیست چه می کنید؟

این عوامل بر نحوه کار انسولین موثر هستند:

  • زمان بندی: در حالت ایده آل، شما نیاز دارید که انسولین خود را با وعده های غذاییتان به درستی تنظیم کنید و به اندازه کافی برای پوشش وعده غذایی خود مصرف کنید. در عین حال باید توجه داشت که مصرف بیش از اندازه و یا کم انسولین می تواند منجر به افت یا افزایش سطح قند خون شما شود که ممکن است خطرناک باشد. بنابراین درباره زمان بندی مصرف و مقدار مصرف انسولین، همیشه طبق دستور پزشکتان عمل کنید.
  • روش مصرف: تزریق زیر جلدی انسولین بسیار مهم است، تا بدن شما آن را به درستی جذب کند و قند خونتان خیلی سریع پایین نیاید.
  • تاریخ انقضا: مصرف انسولین منقضی نشده قدرت دوز تزریقی شما را تضمین می کند.

قرص انسولین؟! بیشتر بخوانید: «دیابت: قرص انسولین شاید بالاخره در دسترس باشد»

نتیجه گیری درباره برخی عوامل موثر بر قند خون

خوب یا بد، زندگی با دیابت هرگز کسل کننده نیست! شما را هوشیار نگه می دارد، و یاد می گیرد که بدنتان چگونه به درمان های مختلف پاسخ می دهد.

دفعه بعدی که به نظر برسد میزان قند خون شما نابسامان شده، دلسرد نشوید. این عوامل را در خاطر داشته باشید و از خود بپرسید چه اصلاحاتی می تواند شما را به مسیر صحیح برگرداند. بعلاوه، این نکته را هم در خاطر داشته باشید که همیشه طبق تجویز پزشکتان عمل کنید و داروها را دقیقا مطابق با زمان بندی و دوز تجویزی او مصرف کنید.


منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی، ویرایش شده): www.healthline.com (Healthline: Medical information and health advice you can trust.)


۲- تصاویر: تصویر اول: World photo created by jcomp – www.freepik.com | تصویر دوم: Background photo created by xb100 – www.freepik.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۵ ؛ تعداد آرا: ۱ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.