درباره دیازپام
درباره داروی دیازپام

درباره دیازپام خوراکی: کاربرد، عوارض جانبی، تداخلات، خطرات و دوز داروی دیازپام

درباره داروی دیازپام چه می دانید؟ آیا از نحوه مصرف و عوارض جانبی دیازپام در صورت مصرف نادرست آگاه هستید؟ در این مقاله همراه فارسی مد باشید تا درباره دیازپام بیشتر بدانید.

درباره دیازپام: از مصرف دیازپام تا عوارض جانبی داروی دیازپام
درباره دیازپام: از مصرف دیازپام تا عوارض جانبی آن

هشدار: درباره دیازپام باید دانست که مصرف دیازپام به همراه داروهای افیونی (مانند کدئین، هیدروکدون) می تواند خطر عوارض جانبی بسیار جدی از جمله مرگ را افزایش دهد. برای کاهش خطر عوارض جانبی دیازپام، پزشک باید مصرف کمترین دوز این دارو که موثر است و همچنین آن را برای کمترین زمان ممکن، تجویز نماید. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بسیار جدی، سریعاً به دنبال دریافت امداد پزشکی باشید: تنفس آرام / کم عمق، سبکی سر غیر معمول، خواب آلودگی شدید / سرگیجه، مشکل در بیدار شدن از خواب.

کاربرد و مصرف دیازپام خوراکی

دیازپام چیست؟

داروی دیازپام (Diazepam) برای درمان اضطراب، ترک الکل و تشنج مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن به منظور تسکین اسپاسم (گرفتگی) عضلات و ایجاد آرام بخشی پیش از انجام عمل جراحی استفاده می شود.

این دارو با آرام بخشی به مغز و اعصاب کار می کند.

دیازپام متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان بنزودیازپین شناخته می شوند.

Advertisements

نحوه مصرف داروی دیازپام

پیش از شروع مصرف دیازپام و قبل از هر بار تعویض مجدد آن، راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز را بخوانید. اگر در این زمینه سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را، همان طور که پزشکتان تجویز کرده است، از طریق دهان به همراه غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر از فرم مایع این دارو (شربت دیازپام) استفاده می کنید، به کمک یک قاشق یا وسیله مخصوص اندازه گیری، به دقت دوز مصرفی آن را اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید، زیرا در این صورت ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

اگر از محلول غلیظ دیازپام استفاده می کنید، با کمک قطره چکان پزشکی موجود، دوز اندازه گیری شده را با مقدار کمی از مایع یا غذای نرم (مانند سس سیب یا پودینگ) مخلوط کنید. همه ی این مخلوط را بلافاصله استفاده کنید و آن را برای استفاده در زمان بعد ذخیره نکنید.

دوز داروی دیازپام

دوز مصرفی دیازپام با توجه به شرایط پزشکی، سن و نحوه پاسخ به درمان تنظیم می شود. دوز مصرفی آن را افزایش ندهید، و یا دارو را با تکرار بیشتر و یا برای مدت طولانی تر از آنچه که تجویز شده، مصرف نکنید. با این کار علاوه بر اینکه سریع تر بهبود نمی یابد، خطر عوارض جانبی در اثر دیازپام در شما بالا خواهد رفت.

استفاده از دیازپام را هنگامی که پزشک تجویز کرده به طور صحیح قطع کنید.

قطع مصرف دیازپام

اگر مصرف دیازپام را به طور ناگهانی متوقف کنید، احتمالا علائم بازگیری (شامل لرز، کرامپ یا گرفتگی شکمی/عضلانی، تهوع، عرق کردن، اضطراب، بی قراری، تشنج) را خواهید داشت. برای کمک به بازگیری، پزشک شما احتمالا دوز دیازپام مصرفی را تدریجا کاهش دهد.

Advertisements

در صورتی که از دیازپام برای مدت طولانی تر یا با دوزهای بالاتر استفاده کرده باشید، این بازگیری محتمل تر است. اگر دچار بازگیری شدید، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

اگر از دیازپام برای مدت طولانی استفاده شده باشد، ممکن است مثل قبل کار نکند. اگر این دارو درست عمل نمی کند، در این باره با پزشکتان صحبت کنید.

خطر اعتیاد به دیازپام

با وجود اینکه دیازپام به بسیاری از مردم کمک می کند، با این حال ممکن است بعضی اوقات موجب اعتیاد شود. در صورتی که اختلال مصرف مواد (مثلا مصرف بیش از حد یا اعتیاد به الکل/مواد مخدر) داشته باشید، این خطر افزایش می یابد.

این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد را کاهش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

سایر نکات مورد توجه درباره مصرف داروی دیازپام

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما گفته باشد که انجام این کار مشکلی ندارد. گریپ فروت می تواند احتمال ابتلا به عوارض جانبی در اثر این دارو را افزایش دهد. در این باره می توانید از پزشک یا داروساز خود برای اطلاع از جزئیات بیشتر بپرسید.

مطابق دستور پزشک، این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری زمان دقیق مصرف، هر روز آن را در ساعت مشخصی مصرف کنید.

Advertisements

اگر بیماری شما طولانی یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی دیازپام

به بخش هشدار در ابتدای این مقاله نیز مراجعه کنید.

خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، تاری دید یا عدم ثبات ممکن است رخ دهد. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، زیرا او قضاوت کرده است که سود مصرف این دارو برای شما بیش از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ای را تجربه نمی کنند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله موارد زیر، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تغییرات ذهنی / خلقی (مانند مشکلات حافظه، پریشانی، توهم، گیجی ، بی قراری ، افسردگی)
 • مشکل در تکلم
 • مشکل در راه رفتن
 • ضعف عضلانی
 • لرزش (رعشه)
 • مشکل در ادرار کردن
 • زرد شدن چشم / پوست
 • علائم عفونت (مانند گلودردی که از بین نمی رود، تب، لرز)

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آرام / کم عمق و سطحی، بلافاصله امداد پزشکی بگیرید.

Advertisements

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به دنبال امداد پزشکی باشید.

البته این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده عوارض جانبی که در بالا ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی در مصرف داروی دیازپام

آلرژی و حساسیت

قبل از مصرف دیازپام، اگر به آن و یا به سایر بنزودیازپین ها (مانند اگزازپام، تمازپام)، و یا اگر آلرژی دیگری دارید، در این باره به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد که می توانند موجب واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

سابقه پزشکی

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به خصوص در مورد:

 • یک بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس)
 • مشکلات ریوی / تنفسی (مانند COPD، آپنه خواب)
 • اختلالات روحی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی، روان پریشی)
 • سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)
 • گلوکوم (آب سیاه)
 • بیماری کبدی
 • بیماری کلیوی

کاهش هوشیاری و خواب آلودگی

مصرف داروی دیازپام ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند، و یا موجب تاری دید شما گردد. مصرف الکل یا ماری جوآنا (شاهدانه) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی بیشتر شما شود.


بنابراین تا زمانی که نتوانید این کار ها را با خیال راحت انجام دهید، از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و کارهایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند، خودداری کنید.

مصرف دیازپام با الکل و ماری جوآنا

از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری جوآنا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

در نظر داشته باشید که برخی از محصولات مایع ممکن است حاوی الکل باشند. در مورد خطر استفاده از این محصولات از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

مصرف دیازپام در بارداری و شیردهی

استفاده از دیازپام در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا این کار ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند.

اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در این زمینه با دکتر خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.


سایر نکات احتیاطی در مصرف دیازپام

پیش از انجام جراحی، کلیه محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی مصرفی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

در برخی از کودکان، دیازپام به جای داشتن اثر آرام بخش، ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و باعث ایجاد تغییرات ذهنی / خلقی (مانند آشفتگی، توهم، بی قراری) شود.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی و از دست دادن تعادل، حساسیت بیشتری نشان دهند. این عوارض جانبی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد. برای برخی از افراد مسن، دیازپام ممکن است به جای اثر آرام بخش، نتیجه عکس داشته باشد و باعث تغییرات ذهنی / خلقی شود (مانند آشفتگی، توهم، بی قراری).

تداخلات دارویی دیازپام

همچنین به بخش های هشدار و نحوه استفاده در ابتدای این مقاله مراجعه فرمایید.

تداخلات دارویی و خطر عوارض جانبی دیازپام

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا موجب افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شوند.

لطفا در نظر داشته باشید که مطالب این مقاله درباره دیازپام (Diazepam) دربرگیرنده همه تداخلات دارویی ممکن نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را داشته باشید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ کدام از داروهایتان را آغاز، متوقف یا دوز مصرفی آن ها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلوزاپین، فلووکسامین، ارلیستات، سدیم اکسی بات.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / سرگیجه) افزایش یابد.

به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید، اگر

در صورت استفاده از سایر محصولات، مانند داروهای تسکین دهنده درد یا سرفه (همچون کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوآنا (شاهدانه)، و همینطور سایر داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپروادول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، به پزشک یا داروساز خود در این باره اطلاع دهید.

برچسب های موجود روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای سرفه و سرماخوردگی)؛ زیرا ممکن است این داروها حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن از آن داروها را سوال کنید.

این دارو ممکن است با برخی آزمون های آزمایشگاهی تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج کاذب شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکانتان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

مصرف بیش از حد

اگر کسی بیش از حد مصرف دیازپام مصرف کرده (اوردوز دیازپام) و علائم جدی مانند از دست دادن تنفس یا مشکل در تنفس دارد، با شماره ۱۱۵ (اورژانس) تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از حد دیازپام می تواند شامل:

 • خواب آلودگی شدید
 • رفلکس (عکس العمل های) آهسته
 • تنفس کند / کم عمق
 • غش
 • از دست دادن هوشیاری

سایر نکات در رابطه با مصرف داروی دیازپام

یادداشت

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید. به اشتراک گذاشتن دیازپام خلاف قانون است.

اگر این دارو به مدت طولانی استفاده شود، در حین مصرف این دارو امکان انجام آزمون های آزمایشگاهی / پزشکی (مانند آزمایشات عملکرد کبد، شمارش کامل خون) وجود دارد. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. [به پزشک، داروساز خود درباره مصرف دیازپام اطلاع دهید.]

دوز از دست رفته

اگر نوبت مصرف دیازپام را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان مصرف نوبت بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. برای جبران دوز از دسته رفته، در نوبت بعد دوز را دوبرابر نکنید.

ذخیره سازی دارو

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نشود.

اگر از محلول غلیظ استفاده می کنید، با گذشت ۹۰ روز از باز شدن بطری، بطری باز شده را دور بریزید.

همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را به توالت نیندازید و آن ها را در فاضلاب نریزید، مگر اینکه این گونه به شما دستور داده شود. اگر این محصول منقضی شده یا دیگر نیازی به استفاده از آن ندارید، آن را به طور صحیح دور بریزید. در این باره می توانید با با داروساز خود یا شرکت محلی دفع زباله مشورت کنید.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.