وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز دوشنبه، 15 آذر 1400؛ روز بخیر ;)
دل درد صبحگاهی کودکان
معده درد و دل درد صبحگاهی کودکان

درباره دل درد صبحگاهی کودکان: علت دل درد بچه ها در صبح قبل از مدرسه چیست؟

بچه ها را از خواب بیدار می کنید و آماده اید که صبحی پر انرژی را آغاز کنید، که دوباره یک مسئله تکرار می شود: «دلم درد می کنه!»؛ در این مقاله همراه فارسی مد باشید تا درباره دل درد صبحگاهی کودکان و علت معده درد و دل درد کودکان در صبح و راهکارهای کنار آمدن با آن بیشتر بدانید.

دل درد صبحگاهی کودکان در یک نگاه

  • استرس یکی از دلایل عمده درد معده و استفراغ در کودکان است.
  • وقتی بچه ها به دلیل دل درد در خانه می مانند، ممکن است از جنبه های خاصی از مدرسه طفره بروند.
  • حتی اگر به نظر برسد که کودک شما «وانمود» به درد معده می کند، یک اتفاق واقعی در حال رخ دادن است که باید به آن توجه شود.
آشنایی با دل درد صبحگاهی کودکان و علت دل درد بچه ها در صبح
درباره دل درد کودکان در صبح و دلایل آن

«دلم درد می کنه!»: چرا بعضی از بچه ها قبل از مدرسه درد معده دارند؟!

برای بسیاری از خانواده ها ، این دل درد بچه ها در صبح یک بخش معمول از برنامه صبحگاهی است. کودک شما می گوید: «شکم من درد می کند.» و سپس شما باید یک تصمیم بگیرید: آیا با وجود این دل درد ها فرزندتان باید در خانه بماند یا باید به مدرسه برود؟

بسیاری از بچه ها به طور مکرر دل درد دارند. بعضی از بچه ها حتی ممکن است قبل از رفتن به مدرسه دچار استفراغ شوند. علت این قضیه می تواند جسمی باشد، مانند یبوست یا عدم تحمل لاکتوز. اما دل درد ها همچنین می توانند ناشی از استرس باشند. در این مقاله درباره دل درد بچه ها در صبح بیشتر می آموزید.

دل درد و استرس

استرس می تواند باعث درد شکم شود. این مسئله هم برای کودکان و هم در بزرگسالان صادق است. و با اینکه در این وضعیت افکار ذهن ما می تواند باعث درد در شکم ما شود، این درد هنوز هم بسیار واقعی است.

ممکن است شنیده باشید که پزشکان این نوع دل درد را «روان تنی» می نامند. این کلمه زمانی به کار می رود که عوامل روانی مانند استرس به شرایط جسمی دامن می زنند. (میگرن مثال دیگری است. این نوع از سردرد بسیار واقعی است و اغلب ناشی از استرس است).

استرس همچنین می تواند بر میزان تحمل درد ما تأثیر بگذارد. همان حباب گازی که ممکن است در هنگام خوشحالی و استراحت ما را آزار ندهد، ممکن است در هنگام خستگی و استرس بسیار بدتر شود. بنابراین یکی از دلایل دل درد صبحگاهی کودکان می تواند استرس و اضطراب آن ها باشد.

استفراغ بدون تب نیز می تواند یک نشانه استرس باشد. اگر کودک شما استفراغ می کند و شما سایر دلایل پزشکی مانند بیماری حرکت (بیماری سفر) یا ویروس را رد کرده اید، با پزشک کودک خود در این باره صحبت کنید.

درباره اضطراب و استرس در کودکان بیشتر بخوانید: «کودکان و اضطراب: اختلالات اضطرابی در کودکان»

دل درد صبحگاهی بچه ها و طفره رفتن از مدرسه

اگر بچه ها در مدرسه با مشکل و چالش روبرو هستند، ممکن است بگویند که معده آن ها صبح قبل از کلاس درد می کند. یا ممکن است بعداً متوجه شوید که فرزند شما مدتی را به دلیل درد معده در دفتر بهداشت مدرسه گذرانده است. هر یک از این ها می تواند نشانه ای برای آن باشد که کودک شما سعی دارد از برخی جنبه های مدرسه دوری کند.

آیا فرزند شما از نظر تحصیلی مشکلی دارد؟ از نظر اجتماعی چطور؟ یک یا هر دوی این ها می توانند به مشکلات شکمی کودک شما مرتبط باشند.

برای جستجوی الگوها درباره دل درد صبحگاهی کودکان یک دفترچه یادداشت روزانه داشته باشید. به عنوان مثال، آیا در روزهایی که آزمون ریاضی برگزار می شود، معده کودک شما درد می کند؟ یا دز روزهایی با کلاس تربیت بدنی؟ آیا کودک شما معمولا صبح ها قبل از رفتن به مدرسه استفراغ می کند؟

حتماً غذاهایی را که فرزندتان قبل از احساس بیماری خورده و اینکه اخیراً چند وقت یکبار کودک شما به دستشویی رفته است را ذکر کنید.

چگونه درباره دل درد کودکان در صبح با آن ها صحبت کنیم؟

حتی اگر فکر می کنید که کودک شما «وانمود» به دل درد می کند، یک اتفاق واقعی در حال رخ دادن است که باید به آن توجه شود. ممکن است کودک شما در مطالعه یا سایر امور مربوط به مدرسه مشکل داشته باشد. و یا شاید کودک شما اضطراب اجتماعی را تجربه کند. همچنین این احتمال وجود دارد که کودک شما مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.

همچنین بخوانید: «کاهش اضطراب: چگونه می توان کم تر مضطرب بود؟»

با کودکتان منطقی و همدلانه صحبت کنید

سعی کنید با همدلی با کودک خود صحبت کنید. به کودک خود اطمینان دهید که شما و دیگر بزرگسالان دلسوز در زندگی فرزندتان، می توانید به حل هر مشکلی کمک کنید.

همچنین مهم است که در مورد اثر گلوله برفی صحبت کنید. ماندن در خانه ممکن است در کوتاه مدت ایده خوبی به نظر برسد، اما به کودک کمک کنید تا درک کند که چرا نرفتن به مدرسه در امروز می تواند رسیدن به آن در فردا را دشوار کند.

درباره موارد عملی مانند مجبور بودن به انجام تکالیف پس از از دست دادن تدریس آن درس توسط معلم صحبت کنید. درباره اضطراب هم صحبت کنید. اضطراب با استرس متفاوت است. اما استرس مداوم می تواند منجر به اضطراب شود.

توضیح دهید که چگونه اجتناب از مدرسه امروز می تواند کودک شما را در بازگشت به مدرسه در فردا مضطرب کند. انسان ها سخت می خواهند از استرس و اضطراب رهایی یابند. هرچه بیشتر از چیزی مثل مدرسه پرهیز کنیم، مغز ما بیشتر از آن چیز به اشتباه به عنوان تهدید جسمی تعبیر می کند.

ممکن است دل درد کودکان در صبح منجر به استفراغ شود. به خاطر داشته باشید که استفراغ می تواند اضطراب بچه ها را از رفتن به مدرسه را افزایش دهد. به عنوان مثال، آن ها ممکن است از استفراغ در مقابل همکلاسی های خود نگران باشند. حتی ممکن است بعضی از بچه ها دچار ترس و فوبیا از استفراغ و تهوع شوند (امتوفوبیا).

اطلاعات خود را درباره استرس و دل درد صبحگاهی کودکان بالا ببرید

درباره اینکه چرا بعضی از کودکان در مدیریت احساسات خود دچار مشکل می شوند بیشتر بدانید.

می توانید با فرزند خود در مورد روش های کمک به کنترل استرس و اضطراب صحبت کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید پیگیر برنامه های مدیتیشن (مراقبه) برای کودکان باشید.

با هم کار کنید تا به قوانینی راجع به این که کودک شما چه زمانی می تواند در خانه بماند دست یابید. صحبت بدون رودربایستی می تواند فرزند شما را قادر سازد تا در ارائه راه حل کمک کند.

امیدواریم این روش ها به کنترل و بهبود تجربه شما از دل درد بچه ها در صبح کمک کند. برای کسب راهنمایی های بیشتر در این زمینه می توانید از پزشک، کارشناس بهداشتی یا روان شناس کودک خود نیز کمک بگیرید.


نکات کلیدی درباره مواجهه با دل درد صبحگاهی کودکان

  • برای جستجوی الگوها در مورد معده درد کودک خود یک دفترچه یادداشت داشته باشید.
  • با کودک خود درباره آنچه در مدرسه و از نظر اجتماعی اتفاق می افتد صریح و بدون رودربایستی گفتگو کنید.
  • با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و معلمان کودک خود همکاری کنید تا متوجه شوید که چه چیزی باعث درد معده و دلد درد فرزند شما شده است.

برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *