درباره بلوغ پسران و علائم و مراحل آن
آشنایی با بلوغ در پسرها و علائم و مراحل آن

حقایقی از بلوغ در پسران: سوالات متداول نوجوانان درباره بلوغ پسران و مراحل آن +ویدئو

مراحل بلوغ در پسران از راه می‌رسند و پسربچه ما در حال مرد شدن است! عدم آشنایی با علائم بلوغ پسران، می‌تواند باعث ایجاد نگرانی‌هایی در نوجوان شود که بر زندگی او تاثیر می‌گذارند. همچنین بلوغ زودرس در پسران برای بسیاری به یک مسئله اضطراب برانگیز تبدیل می‌شود.

در ادامه این مقاله همراه فارسی مد باشید تا از اطلاعات علمی و پزشکی که از نگرانی‌ها و دغدغه‌های شما درباره تحولات تازه این دوران می‌کاهند و گذر از این دوره زندگی را برایتان راحت تر و مطمئن تر می‌کنند بهره‌مند شوند.

بلوغ چیست؟

بلوغ چیست؟
راهنمای بلوغ پسران: بلوغ چیست؟!

بلوغ زمان رشد و تکامل جنسی است. این زمانی است که بدن شما شروع به تغییر می‌کند و شما بیشتر شبیه بزرگسالان می‌شوید. در بلوغ، پسران شبیه مردان جوان می‌شوند. دختران هم «زنانه»تر به نظر می‌رسند.

بلوغ یک اتفاق معمول و طبیعی است. این دوران یک مرحله مهم برای بزرگسال شدن است.

مادر، پدر یا پزشک شما ممکن است به شما اطلاعا دهند که شما در حال «طی کردن» بلوغ هستید. دلیل آن این است که بلوغ در واقع به تغییرات متعددی اشاره دارد که طی چند سال اتفاق می‌افتد.

Advertisements

شروع بلوغ در پسران: چه موقع بلوغ را شروع می کنم؟

این زمان در افراد مختلف متفاوت است؛ اما معمولا بلوغ پسران بین سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی شروع می‌شود. ممکن است شما و دوستانتان همزمان بلوغ را شروع نکنید. این طبیعی است.

بلوغ زودرس و بلوغ دیررس در پسران

اگر بلوغ پسران در حدود ۹ سالگی یا پیش از آن اتفاق بیفتد، بلوغ زودرس تلقی می‌شود.

اگر تا رسیدن به سن ۱۴ سالگی هنوز هیچ نشانه ای از رشد یا تکامل جنسی در پسران وجود نداشته باشد، به عنوان بلوغ دیررس تلقی می‌شود.

چه عاملی باعث بلوغ می شود؟

بلوغ از زمانی شروع می شود که بدن شما شروع به ساخت مقدار فراوانی از مواد شیمیایی به نام هورمون های جنسی می‌کند. این سیل هورمون ها باعث تغییراتی می‌شود که در دوران بلوغ مشاهده می‌کنید.

در پسران، هورمون جنسی اصلی تستوسترون است. این هورمون در بیضه های شما که درون کیسه شلی در زیر آلت تناسلی شما قرار دارند، ساخته می‌شود. بیضه های شما همچنین سلول های اسپرم تولید می‌کنند، سلول هایی که امکان بارداری یک خانم را فراهم می‌کنند.

پس از پایان دوران بلوغ، شما «بالغ از نظر جنسی» شناخته می‌شوید. این بدان معناست که بدنتان تغییرات لازم برای کسب توانایی شما در ایجاد یک کودک را طی کرده‌است.

Advertisements

مراحل بلوغ پسران و علائم آن: در دوران بلوغ چه اتفاقی می افتد؟

درباره علائم و مراحل بلوغ در پسران
علائم و مراحل بلوغ در پسران

تغییراتی که در بلوغ پسران رخ می‌دهد طی یک دوره چند ساله اتفاق می‌افتند. این سفری است که همه پسرها برای مرد شدن آن را تجربه می‌کنند 😉

در اینجا برخی از علائم بلوغ پسران و تغییراتی که می‌توانید انتظار داشته باشید – و میانگین سنی زمان وقوع آن‌ها – توضیح داده می‌شود.

اما به یاد داشته باشید، این اعداد فقط نشانگر سنین متوسط هستند. برنامه دقیق بلوغ شما با می‌تواند با سایر پسران متفاوت باشد.

 • بیضه ها معمولاً در ۱۱ تا ۱۲ سالگی شروع به رشد می‌کنند.
 • موهای شرمگاهی – موهای اطراف آلت تناسلی و بیضه ها – اغلب از ۱۲ سالگی پسر شروع به رویش می‌کند.
 • افزایش اندازه آلت تناسلی مردانه اغلب در حدود ۱۳ سالگی شروع می‌شود.
 • همچنین در حدود سن ۱۳ سالگی، ممکن است رشد موقت اندازه پستان هایتان را مشاهده کنید.
 • صدای پسران از حدود ۱۳ سالگی شروع به «کلفت شدن» می‌کند.
 • ممکن است در نیمه سیزده سالگی یک جهش در رشد داشته باشید.
 • در ۱۴ سالگی ممکن است متوجه رشد مو در زیر بغل شوید.
 • همچنین در سن ۱۴ سالگی ، پسران اغلب احتلام را تجربه می‌کنند. احتلام زمانی است که در هنگام خواب مایع منی از آلت تناسلی شما خارج می‌شود.
 • میانگین سنی پسران برای رسیدن به صدای «بزرگسالانه» خود ۱۵ سالگی است.
 • در ۱۵ سالگی ممکن است متوجه شوید در حال سبیل درآوردن هستید.
 • در ۱۶ سالگی ممکن است متوجه شوید که ریش شما شروع به رویش می‌کند.

فراموش نکنید، همانطور که گفته شد این اعداد میانگینی از سن متوسط رخ دادن مراحل بلوغ پسران هستند، و لزوما علائم بلوغ در پسران حتما در این زمان‌ها رخ نمی‌دهند.

همچنین بخوانید: «علائم بلوغ شرعی چیست؟ راه محاسبه سال بلوغ برای دانش آموزان چگونه است؟»

علائم اولیه بلوغ در پسران چیست؟

همانطور که در مراحل بلوغ پسران به این موضوع اشاره شد، احتمالاً اولین چیزی که متوجه آن خواهید شد بزرگ شدن بیضه های شما است.

Advertisements

مورد بعدی که احتمالاً متوجه خواهید شد این است که آلت تناسلی مردانه شما شروع به رشد و بلندشدن کرده است. همچنین گاهی آلت جنسی شما سخت می‌شود. به این حالت نعوظ می‌گویند.

گاهی اوقات وقتی چیزی که از نظر جنسی تحریک کننده است به فکرتان برسد دچار نعوظ می‌شوید. همچنین نعوظ می‌تواند بدون هیچ دلیلی اتفاق بیفتد.

رشد آلت تناسلی مردانه و بیضه های شما تا رسیدن به پایان بلوغ ادامه خواهد داشت.

بیشتر بدانید: «در مورد پدیده ی جنسی و بلوغ و دستگاه تناسلی و هر چه که نوجوان باید بداند، توضیح دهید»؛ همچنین مطالعه کتاب «جلوه های بلوغ» از اینجا به شما توصیه می‌شود.

علت بوی بد بدن پسرها در دوران بلوغ

افزایش هورمون ها باعث می‌شود که شما خیلی بیشتر عرق کنید. این می‌تواند بدن شما را، به خصوص در زیر بازوها یا بین پاها، بسیار بد بو کند.

بوی بدن از اوایل بلوغ شروع می‌شود. استفاده از یک ضد تعریق/دئودورانت می‌تواند به شما در کنترل عرق و بوی بد کمک کند.

Advertisements

هنگام حمام یا دوش گرفتن سعی کنید از یک صابون ضد باکتری (آنتی باکتریال) استفاده کنید. این کار می‌تواند به جلوگیری از عملکرد باکتری‌هایی که منجر به بوی بدن می‌شوند، کمک کند.

تغییر صدای پسران در دوران بلوغ: صدای من چه زمانی تغییر می کند؟

تغییر صدا در دوران بلوغ بلوغ پسرها
تغییر صدای پسران در مراحل دوران بلوغ پسرها

هورمون های بلوغ باعث ضخیم شدن و طولانی شدن تارهای صوتی شما می‌شوند. یک روز، متوجه آن می‌شوید که صدای بلند شما ناگهان «خراشیده» خواهد شد. این روند طبیعی است و در نهایت متوقف خواهد شد. در این زمان، صدای شما کلفت تر خواهد شد و به همین ترتیب باقی خواهد ماند.

با این حال، صدای شما تغییر نخواهد کرد، تا زمانی که تقریباً بلوغ را تمام کنید.

چه زمانی جهش رشد خواهم داشت؟

جهش رشد به این معنی است که بدن شما بیشتر و بیشتر به شبیه شدن به یک بزرگسال تغییر می‌کند. وقتی که این اتفاق بیفتد شما متوجه آن خواهید شد. چهره کودکانه شما به آرامی بیشتر بزرگسالانه به نظر می‌رسد. لباس و کفش شما بیشتر احساس تنگ شدن خواهد داشت. وزن شما بالا خواهد رفت. و با بزرگتر شدن عضلاتتان، قویتر خواهید شد.

اوج رشد پسران معمولاً حدود دو سال پس از شروع بلوغ اتفاق می‌افتد. وقتی این اتفاق بیفتد، شانه‌هایی پرتر، پهن تر و دست‌ها و پاهای بزرگتری خواهید داشت. یکی از نشانه‌های شروع جهش رشد، افزایش سریع اندازه کفش است.

کودکانی که دوران بلوغ را پشت سر می‌گذارند معمولاً تا ۱۷ سالگی هر ساله حدود ۴ اینچ (حدود ۱۰.۱۴ سانتی متر) قد می‌کشند. بعد از ۱۷ سالگی، احتمالاً قد شما تغییر نخواهد کرد. حدود ۲۵٪ از رشد قد در طول عمر انسان در دوران بلوغ او اتفاق می‌افتد.


طول قد شما معمولاً به قد والدین شما بستگی دارد. اگر پدر و مادر بلند قدی دارید، احتمالاً از قد متوسط بالاتر خواهید بود. همچنین اگر والدین شما کوتاه قد باشند، احتمالا شما هم کوتاه قد خواهید بود.

جهش رشد همچنین می‌تواند احساس گرسنگی دائمی شما را ایجاد کند. این طبیعی است. بدن در حال رشد شما به سوخت نیاز دارد. فقط مطمئن شوید که از غذاها و تنقلات سالم مصرف می‌کنید.

موی بدن در بلوغ: چه موقع موهای بدنم رشد می کند؟

شما موها را ابتدا بین پاهای خود در نزدیکی بخش های خصوصی خود مشاهده خواهید کرد. به این ناحیه شرمگاه گفته می‌شود. به زودی موها را روی پاها، زیر بغل و سینه خود خواهید دید. با ادامه بلوغ، این موها ضخیم تر و موج دارتر می‌شوند. جای نگرانی نیست؛ این یکی از علائم بلوغ در پسران است.

اگر هنوز روی صورت خود پوستی صاف و کودکانه دارید، نگران نباشید. موهای صورت دیر تر در دوران بلوغ رشد می‌کنند. اما به زودی یک «ته ریش» خواهید داشت و از پدرتان خواهید خواست که تیغ صورت تراشی خود را به شما قرض دهد. 😉

جوش صورت پسران در سن بلوغ: چرا صورت پسران در دوران بلوغ جوش می زند؟

سیل هورمون های آزاد شده توسط بدن شما در دوران بلوغ می‌تواند باعث شود که بسیار عرق کنید. بلوغ همچنین باعث فعال تر شدن غدد چربی پوست شما می‌شود. این دو مورد همراه با هم می‌توانند باعث ایجاد جوش و زخم شوند. پزشک شما این زخم‌ها را «آکنه» می‌نامد.

تمیز نگه داشتن صورت و بدن می‌تواند به شما کمک کند. اما اگر آکنه شما بسیار بد است، از مادر یا پدر خود بخواهید که برایتان یک قرار ملاقات با پزشک بگیرد. گاهی اوقات، دارو می‌تواند به رفع آکنه‌های شدید کمک کرده و از ایجاد جای زخم جلوگیری کند.


درباره آکنه ها بیشتر بدانید: «آکنه (Acne) یا جوش چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟»

بلوغ زودرس در پسران؛ چرا بعضی از بچه ها بلوغ را زود شروع می کنند؟

بعضی از بچه‌ها خیلی زود بلوغ را شروع می‌کنند. اگر بیضه ها یا موهای شرمگاهی شما قبل از ۹ سالگی رشد کنند، دچار «بلوغ زودرس» شده اید.

چاقی می‌تواند باعث بلوغ زودرس در پسران شود. بعضی مواقع پزشک نمی‌تواند بگوید که چرا یک پسر زود بلوغ را شروع می‌کند.

اگر در مورد تغییرات بدن خود نگران هستید، نوشتن این اتفاقات در یک دفترچه خاطرات روزانه می‌تواند به شما کمک کند. مادر یا پدر شما معمولاً می‌توانند بگویند که چه موقع وارد بلوغ شده اید یا نه. اما اگر مشکلی شما را آزار می‌دهد یا به نظر شما این تغییرات درست نیست، به والدین خود بگویید.

علائم بلوغ پسران شامل تغییرات خلقی هم هست

مراحل بلوغ پسران فقط شامل تغییرات بدنی نیست. تمام آن هورمون هایی که در بدن شما افزایش می‌یابند می‌توانند باعث تغییرات شدید خلقی (تغییر در حال و حوصله شما) شوند.

طبیعی است که از همه این تغییراتی که در زندگی شما رخ می‌دهد، کمی گیج یا متأثر شوید.

صحبت با دوستان یا خانواده در مورد احساسات و نگرانی هایتان می‌تواند به شما کمک کند. احتمالاً خواهید آموخت که دوستانتان بسیاری از موارد مشابه شما را احساس می‌کنند. نگران نباشید. بعد از مدتی، هورمون های شما متعادل می‌شوند و احتمالاً احساس بدخلقی نخواهید داشت.

همچنین بخوانید: «راهنمایی من درباره ی بحران بلوغ»


منابع

۱- منبع (متن انگلیسی): webmd.com (WebMD – Better information. Better health)

۲- منبع ویدئو: kidshealth.org (Nemours KidsHealth – the Web’s most visited site about Children’s health)

۴- گوینده ویدئو: سینا علی محمدی (@sina_alimohamadi_)

۵- تصاویر: تصویر اول: School photo created by freepik – www.freepik.com / تصویر دوم: Business photo created by katemangostar – www.freepik.com / تصویر سوم: Travel photo created by freepik – www.freepik.com / تصویر چهارم: People photo created by freepik – www.freepik.com / تصویر پنجم: School photo created by freepik – www.freepik.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۲.۴ ؛ تعداد آرا: ۹ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.