هیسترکتومی
برداشتن رحم

هیسترکتومی یا عمل جراحی برداشتن رحم: اهداف، روش ها، خطرات، عوارض و بهبود

هیسترکتومی عملی برای برداشتن رحم است که به دلایل مختلف انجام می شود. دو روش اصلی برای این کار عمل جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی شکمی یا ابدومینال) و هیسترکتومی کم تهاجمی می باشد. در ادامه همراه فارسی مد باشید تا درباره این عمل بیشتر بدانید.

آشنایی با هیسترکتومی و دلایل آن

هیسترکتومی عملی برای برداشتن رحم است. این جراحی ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله:

 • فیبروم رحم که باعث درد، خونریزی یا سایر مشکلات می شود
 • افتادگی رحم، که لغزش رحم از موقعیت طبیعی خود به داخل کانال واژن است
 • سرطان رحم، دهانه رحم یا تخمدان ها
 • آندومتریوز
 • خونریزی غیرطبیعی از واژن
 • درد مزمن لگن
 • آدنومیوز، یا ضخیم شدن رحم

هیسترکتومی به دلایل غیرسرطانی معمولاً فقط پس از آزمایش بدون موفقیت سایر روش های درمانی در نظر گرفته می شود.

همچنین بخوانید: «سرطان رحم: علائم، علل، تشخیص و درمان سرطان مخاط رحم»

انواع روش های هیسترکتومی

بسته به دلیل جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی)، جراح می تواند برداشتن تمام یا فقط بخشی از رحم را انتخاب کند.

Advertisements

بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی گاهی اوقات به طور نادرست از این اصطلاحات استفاده می کنند، بنابراین لازم است که در مورد برداشتن دهانه رحم و/یا تخمدان ها روشن شود که:

 • هیسترکتومی فوق گردنی یا هیستورکتومی ساب توتال (Subtotal Hysterectomy) فقط قسمت فوقانی رحم را برداشته و گردن رحم را در جای خود نگه می دارد.
 • هیسترکتومی توتال یا کامل (Total Hysterectomy) به طور کلی رحم و دهانه آن را بر می دارد.
 • هیسترکتومی رادیکال (Radical Hysterectomy) کل رحم، بافت کنار رحم، دهانه رحم و قسمت بالای واژن را برمی دارد. هیسترکتومی رادیکال عموما فقط در صورت وجود سرطان انجام می شود.

جراح ممکن است تخمدان ها را خارج کند – عملی به نام اووفورکتومی – یا ممکن است آن ها را در محل خود باقی گذارد. وقتی لوله ها برداشته می شوند، عمل جراحی سالپنژکتومی نامیده می شود. وقتی کل رحم، هر دو لوله و هر دو تخمدان برداشته شود، به کل این جراحی عمل هیسترکتومی و سالپنژکتومی-اوفرکتومی دو طرفه گفته می شود.

تکنیک های جراحی برای برداشتن رحم

جراحان از روش های مختلفی برای جراحی برداشتن رحم استفاده می کنند. انتخاب روش جراحی بستگی به تجربه جراح، دلیل جراحی برداشتن رحم و سلامت عمومی بیمار دارد.

روش هیسترکتومی تا حدی زمان بهبودی و نوع زخمی را که پس از عمل باقی می ماند تعیین می کند.

دو روش برای جراحی وجود دارد: یک روش جراحی سنتی یا باز است و دیگری جراحی با استفاده از یک روش کم تهاجمی یا MIP.

عمل جراحی هیسترکتومی باز

هیسترکتومی شکمی (هیسترکتومی ابدومینال) یک عمل جراحی باز است. این متداول ترین روش برای برداشتن رحم می باشد، که شامل حدود ۵۴٪ برای همه بیماری های خوش خیم است.

Advertisements

برای انجام عمل جراحی هیسترکتومی شکمی، جراح یک برش ۵-۷ اینچی از بالا و پایین یا از یک طرف به طرف دیگر در شکم ایجاد می کند. سپس جراح رحم را از طریق این برش خارج می کند.

پس از هیسترکتومی ابدومینال، فرد معمولاً ۲-۳ روز را در بیمارستان می گذراند. همچنین پس از بهبودی، یک جای زخم قابل مشاهده در محل برش وجود خواهد داشت.

هیسترکتومی کم تهاجمی (MIP)

روش های متعددی وجود دارد که می تواند برای هیسترکتومی MIP استفاده شود:

 • هیسترکتومی واژنی (هیسترکتومی واژینال): جراح برشی در واژن ایجاد کرده و رحم را از طریق این برش خارج می کند. این برش بسته شده و هیچ جای زخمی دیده نمی شود.
 • هیسترکتومی لاپاراسکوپی: این جراحی با استفاده از لاپاراسکوپ انجام می شود، که یک لوله با دوربین روشن است، و ابزارهای جراحی از طریق چندین برش کوچک ایجاد شده در شکم، یا در صورت انجام روش لاپاراسکوپی در یک محل، با یک برش کوچک در ناف قرار می گیرند. جراح از خارج بدن عمل برداشتن رحم را در حالی که روند جراحی را بر روی صفحه نمایش مشاهده می کند، انجام می دهد.
 • هیسترکتومی واژن به کمک لاپاراسکوپی: در این روش جراح از ابزار لاپاراسکوپی در شکم برای کمک به برداشتن رحم از طریق یک برش در واژن استفاده می کند.
 • هیسترکتومی لاپاروسکوپی با کمک ربات: این روش مشابه هیسترکتومی لاپاراسکوپی است، اما در آن جراح یک سیستم رباتیک پیچیده از ابزارهای جراحی را، از خارج از بدن، کنترل می کند. فناوری پیشرفته به جراح این امکان را می دهد تا از حرکات طبیعی مچ دست استفاده کرده و عمل برداشتن رحم را روی صفحه سه بعدی مشاهده کند.

مقایسه هیسترکتومی کم تهاجمی (MIP) و هیسترکتومی شکمی (ابدومینال)

استفاده از روش MIP برای برداشتن رحم در مقایسه با عمل جراحی باز سنتی (هیسترکتومی شکمی)، مزایایی دارد. به طور کلی، هیسترکتومی کم تهاجمی امکان بهبود سریعتر، بستری شدن در بیمارستان کوتاه تر، درد و زخم کمتر و احتمال عفونت کمتری نسبت به هیسترکتومی ابدومینال را فراهم می کند.

در برداشتن رحم به روش کم تهاجمی (MIP)، افراد به طور کلی می توانند فعالیت طبیعی خود را در طی ۳-۴ هفته از سر بگیرند، در حالی که این زمان برای هیسترکتومی شکمی در ۴-۶ هفته است.

همچنین، هزینه های مربوط به MIP به میزان قابل توجهی کمتر از هزینه های مربوط به جراحی باز است، که به ابزار مورد استفاده و مدت زمان صرف شده در اتاق عمل بستگی دارد. البته رویه های رباتیک گران تر هستند

Advertisements

بعلاوه خطر ابتلا به فتق برشی در روش MIP کمتر است.

باید توجه داشت که همه افراد کاندیدای مناسبی برای استفاده از روش کم تهاجمی نیستند. وجود بافت اسکار (جای زخم) ناشی از جراحی های قبلی، چاقی، اندازه رحم و وضعیت سلامتی می تواند در توصیه یا عدم توصیه به استفاده از روش MIP تأثیر بگذارد.

بنابراین شما باید در مورد اینکه آیا ممکن است کاندیدای MIP باشید یا نه، با پزشک خود صحبت کنید.

خطرات و عوارض هیسترکتومی

بیشتر افرادی که تحت عمل جراحی برداشتن رحم قرار می گیرند، هیچ عارضه و مشکل جدی ناشی از این جراحی ندارند. با این وجود، هیسترکتومی یک عمل جراحی بزرگ است و بدون خطر نیست. این عوارض عبارتند از:

 • بی اختیاری ادرار
 • افتادگی واژن (بخشی از واژن از بدن بیرون می آید)
 • درد مزمن

سایر خطرات ناشی از هیسترکتومی شامل عفونت زخم، لخته شدن خون، خونریزی و آسیب به اعضای اطراف است؛ اگرچه این موارد غیر معمول می باشند.

انتظارات بعد از برداشتن رحم

پس از جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی)، اگر تخمدان ها نیز برداشته شوند، دچار یائسگی می شوید. اگر تخمدان ها برداشته نشوند، ممکن است نسبت به حالت عادی در سن کمتری وارد یائسگی شوید.

Advertisements

به اکثر افراد گفته می شود که از رابطه جنسی و همچنین بلند کردن اجسام سنگین به مدت شش هفته پس از هیسترکتومی خودداری کنند.

پس از جراحی برداشتن رحم، اکثر افرادی که مورد بررسی قرار گرفتند، اظهار داشتند که احساس می کنند این عمل در اصلاح یا بهبود مشکل اصلی آن ها (به عنوان مثال، درد یا پریود های سنگین) موفقیت آمیز بوده است.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی محمدحسین ابراهیم خانی

آواتار محمدحسین ابراهیم خانی
دانشجوی پزشکی؛ نویسنده مقالات پزشکی فارسی مد، مؤسس و مدیر پایگاه جامع پزشکی فارسی مد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.