علائم کم کاری تیرویئد (علائم هیپوتیروئیدیسم)
علائم هیپوتیروئیدیسم

علائم کم کاری تیروئید: آشنایی با ۱۰ نشانه و علائم هیپوتیروئیدیسم

کم کاری تیروئید از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد را درگیر می کند. با شدت یافتن علائم کم کاری تیرویئد ادامه روند عادی زندگی مختل و دشوار می گردد. همراه فارسی مد باشید تا درباره علائم هیپوتیروئیدیسم بیشتر بدانید و در صورت نیاز، زودتر اقدام کنید. درمان می تواند تا حد زیادی علائم کمبود تیروئید را از بین ببرد.

اختلالات تیروئید شایع هستند. در حقیقت، حدود ۱۲٪ از افراد در مقطعی از مراحل زندگی خود عملکرد غیر طبیعی تیروئید را تجربه می کنند.

زنان هشت برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به اختلال تیروئید هستند. همچنین، مشکلات تیروئید با افزایش سن افزایش می یابد و می تواند بر بزرگسالان متفاوت از کودکان تأثیر بگذارد.

در اساسی ترین سطح، هورمون تیروئید مسئول هماهنگی انرژی، رشد و سوخت و ساز بدن است.

وقتی سطح این هورمون خیلی زیاد یا کم باشد ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

Advertisements

کم کاری تیروئید یا سطح پایین هورمون تیروئید باعث کاهش سوخت و ساز بدن و کاهش رشد یا ترمیم در بسیاری از قسمت های بدن می شود.

همچنین بخوانید: افزایش متابولیسم (سوخت و ساز بدن) با ورزش

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم چیست؟

تیروئید یک غده کوچک و پروانه ای شکل است که در جلوی نای قرار دارد.

اگر انگشتان خود را در اطراف سیب آدم خود (برجستگی روی گلو) قرار دهید و آب دهانتان را ببلعید، سر خوردن غده تیروئید خود را در زیر انگشتانتان احساس می کنید.

این غده هورمون تیروئید را آزاد می کند، که رشد و سوخت و ساز ضروری همه قسمت های بدن را کنترل می کند.

هیپوفیز، که غده ریزی در وسط سر شماست، بر فیزیولوژی بدن شما نظارت دارد و هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را آزاد می کند. TSH علامتی به غده تیروئید برای آزاد سازی هورمون تیروئید است (۱).

Advertisements

گاهی اوقات سطح TSH افزایش پیدا می کند، اما غده تیروئید نمی تواند هورمون تیروئید بیشتری را در پاسخ به آن آزاد کند. این مسئله به عنوان کم کاری تیروئید اولیه (هیپوتیروئیدی اولیه) شناخته می شود، زیرا این مشکل در سطح غده تیروئید شروع می شود.

در موارد دیگر، سطح TSH کاهش می یابد و غده تیروئید هرگز علامتی را برای افزایش سطح هورمون تیروئید دریافت نمی کند. به این حالت کم کاری تیروئید ثانویه (هیپوتیروئیدی ثانویه) گفته می شود.

کم کاری تیروئید یا «هیپوتیروئیدیسم» می تواند باعث بروز علائم و نشانه های مختلفی شود. این مقاله به شما در شناخت و درک این اثرات کمک می کند.

10 تا از علائم کم کاری تیروئید (علائم هیپوتیروئیدیسم)
آشنایی با علائم کم کاری تیرویئد (علائم هیپوتیروئیدیسم)

علائم هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) چیست؟

در ادامه به ارائه توضیحات تفصیلی درباره ۱۰ علامت و نشانه رایج کم کاری تیروئید پرداخته شده است.

۱- احساس خستگی به عنوان یکی از علائم کم کاری تیروئید

یکی از شایع ترین علائم کم کاری تیروئید احساس خستگی و کوفتگی است. هورمون تیروئید تعادل انرژی را کنترل می کند، و می تواند بر شما طوری تأثیر بگذارد که احساس کنید آماده کارید و یا آماده چرت زدن هستید.

به عنوان یک مثال عظیم، حیواناتی که خواب زمستانی دارند سطح تیروئید کمی دارند که منجر به خواب طولانی آن ها می شود (۲).

Advertisements

هورمون تیروئید، بسته به آنچه که در بدن شما اتفاق می افتد، علائمی را از مغز دریافت می کند و سلول ها را برای تغییر عملکردشان هماهنگ می کند.

کسانی که سطح هورمون تیروئید بالایی دارند احساس عصبی بودن و ناآرامی می کنند. در مقابل، افرادی که تیروئید کمی دارند احساس خستگی و کسل بودن می کنند.

نتیجه یک مطالعه درباره احساس خستگی جسمی به عنوان یکی از علائم کم کاری تیروئید

در یک مطالعه، ۱۳۸ فرد بزرگسال مبتلا به کم کاری تیروئید خستگی جسمی و کاهش فعالیت را تجربه کردند. آن ها همچنین انگیزه کم و احساس خستگی روانی را گزارش دادند (۳ و ۴).

افراد مبتلا به کمبود تیروئید احساس می کنند نیاز به استراحت دارند، حتی در صورتی ممکن است بیشتر بخوابند.

در مطالعه ای دیگر، ۵۰٪ از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید دائما احساس خستگی می کردند، در حالی که ۴۲٪ از افراد با کمبود هورمون تیروئید گفتند که آن ها بیشتر از گذشته می خوابند (۵ و ۶).

خستگی شما ممکن است یک علامت از سندرم خستگی مزمن (ME/CFS) باشد؛ با «نشانه ها و علائم سندرم خستگی مزمن (ME/CFS)» بیشتر آشنا شوید.

Advertisements

احساس خواب آلودگی بیشتر از حد معمول و بدون توجیه مناسب می تواند نشانه کم کاری تیروئید باشد.

خلاصه: هورمون تیروئید مانند پدال گازی برای انرژی و متابولیسم است. سطح پایین هورمون تیروئید باعث می شود که احساس خستگی و کوفتگی داشته باشید.

شما هم زیاد احساس خستگی می کنید؟! بخوانید و آگاهانه اقدام کنید!: دلایل خستگی مفرط و بی خوابی و چگونگی مبارزه با آن ها


۲- افزایش وزن

افزایش غیر منتظره وزن یکی دیگر از علائم رایج کم کاری تیروئید است (۷).

نه تنها افراد مبتلا به کمبود تیروئید کمتر حرکت می کنند، آن ها همچنین به کبد، ماهیچه ها و بافت چربی خود علامت می دهند تا کالری خود را حفظ کنند.

وقتی سطح تیروئید کم است، متابولیسم تغییر وضعیت می دهد. به جای سوزاندن کالری برای رشد و فعالیت، میزان انرژی مورد استفاده در زمان استراحت یا میزان سوخت و ساز پایه شما کاهش می یابد. در نتیجه بدن شما تمایل دارد کالری بیشتری را از رژیم به صورت چربی ذخیره کند.


به همین دلیل، سطح پایین هورمون تیروئید می تواند موجب افزایش وزن شود، حتی اگر میزان کالری خورده شده ثابت بماند.

در حقیقت، در یک مطالعه، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید تازه تشخیص داده شده از زمان تشخیص خود سالانه به طور متوسط ۱۵ تا ۳۰ پوند (۷ تا ۱۴ کیلوگرم) افزایش وزن داشتند (۸ و ۹).

اگر در حال افزایش وزن بوده اید، ابتدا در نظر بگیرید که آیا تغییرات دیگری در شیوه زندگی شما رخ داده که بتواند آن را توجیه کند؟ اگر این طور به نظر می رسد که علی رغم داشتن یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی خوب، افزایش وزن دارید، این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید. این ممکن است سرنخی باشد که مسئله دیگری در جریان است.

خلاصه: کم کاری تیروئید به بدن پیام می دهد که بیشتر بخورد، کالری بیشتر ذخیره کند و کالری کمتری بسوزاند. این ترکیب در نهایت منجر به افزایش وزن می شود.

آیا می دانستید که خوردن یک صبحانه مفصل می تواند به شما در کالری سوزی کمک کند؟! مقاله «اهمیت صبحانه مفصل در کاهش وزن: برای سوزاندن کالری دوبرابر، صبحانه کاملی بخورید» را بخوانید و موقع صبحانه بیشتر به فکر خود باشید 😉


۳- از علائم هیپوتیروئیدیسم: احساس سرما

گرما محصول جانبی کالری سوزی است.


به عنوان مثال، در نظر بگیرید که هنگام ورزش چقدر داغ می شوید. دلیلش این است که کالری می سوزانید.

حتی وقتی نشسته اید، مقدار کمی کالری می سوزانید. با این حال، در موارد کم کاری تیروئید، میزان سوخت و ساز پایه شما کاهش می یابد و موجب کاهش میزان گرمای تولیدی شما می گردد.

به علاوه، هورمون تیروئید گرما را از چربی قهوه ای تولید می کند، که یک نوع چربی تخصصی است که باعث ایجاد گرما می شود. چربی قهوه ای برای حفظ گرمای بدن در آب و هواهای سرد مهم است؛ اما هیپوتیروئیدیسم آن را از انجام وظیفه اش باز می دارد (۹).

می خواهید درباره چربی بدن و انواع آن بیشتر بدانید؟ فارسی مد پیش از این در مقاله «چربی بدن چیست؟ درصد چربی بدن، انواع و عوامل افزایش آن» اطلاعاتی دراینباره ارائه کرده است 😉

به همین دلیل است که سطح پایین هورمون تیروئید موجب می شود که شما نسبت به سایر اطرافیان احساس سرمای بیشتری داشته باشید. حدود ۴۰٪ از مبتلایان به هیپوتیروئیدی بیش از حد معمول نسبت به سرما حساس هستند (۶).

اگر همیشه می خواستید که اتاق نسبت به آنچه که سایر افراد -در خانه یا محل کارتان- می خواهند گرمتر باشد، ممکن است این بخشی از وجود شما باشد.

اما اگر به تازگی متوجه شدید که بیش از حد معمول احساس سردی می کنید، این ممکن است یکی از علائم کم کاری تیروئید باشد.

خلاصه: کاهش هورمون تیروئید تولید حرارت طبیعی بدن را کند می کند و باعث سرد شدن شما می شود.


۴- ضعف و درد در عضلات و مفاصل

کمبود هورمون تیروئید موجب چرخش بدن از متابولیسم به کاتابولیسم می شود، که در واقع زمانی است که بدن بافت هایش را، مانند عضله ها، برای بدست آوردن انرژی تجزیه می کند (۱۰).

در طول کاتابولیسم قدرت عضلات کاهش می یابد، که این مسئله به طور بالقوه منجر به احساس ضعف می گردد. روند تجزیه بافت ماهیچه می تواند منجر به درد شود (۱۱).

همه افراد هرازگاهی احساس ضعف می کنند. با این حال، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید در مقایسه با افراد سالم دو برابر احساس ضعف بیشتری نسبت به حد معمول دارند (۶).

علاوه بر این، ۳۴٪ از مبتلایان به کمبود تیروئید در صورت عدم فعالیت در زمان اخیر دچار گرفتگی عضلات (کرامپ عضلانی) می شوند (۶).

شاید کرامپ عضلانی یکی از دردناک ترین تجربیات شما بوده باشد؛ درازکشیده و پای خود را می کشید تا کمی احساس راحتی کنید که ناگهان… درد وحشتناکی -احتمالا از ساق پا- موجب می شود که به خود بپیچید 😐 ! در فارسی مد پیش از این در مقاله «کرامپ عضلانی: ۴ درمان موثر برای گرفتگی عضلات ساق پا» به بررسی راهکارهای درمانی این مشکل پرداخته ایم. مطالعه کنید، آگاه باشید و پیشگیری و درمان داشته باشید.

درمان های جایگزینی هورمون تیروئید و تاثیر بر کاهش درد و افزایش قدرت عضلات

یک مطالعه در ۳۵ فرد مبتلا به کم کاری تیروئید نشان داد که جایگزینی سطح پایینی از هورمون تیروئید با یک هورمون مصنوعی تیروئید به نام لووتیروکسین (Levothyroxine)، در مقایسه با عدم انجام درمان، باعث افزایش قدرت عضلات و کاهش درد می شود (۱۲).

یک مطالعه دیگر نشان دهنده که بهبود ۲۵٪ در حس رفاه جسمی در بین بیمارانی که جایگزینی تیروئید را انجام داده اند بود (۱۳).

ضعف و درد پس از فعالیت شدید، طبیعی است. با این حال، ضعف یا درد جدید، و به ویژه رو به افزایش، دلیل خوبی برای ملاقات با پزشکتان است.

خلاصه: سطح پایین هورمون تیروئید متابولیسم شما را کند می کند و می تواند باعث تجزیه دردناک عضلات شود.

همچنین بخوانید: درد عضلات بعد از ورزش: چرا بعد از ورزش احساس درد می کنم؟


۵- ریزش مو و زمخت شدن موها ممکن است از علائم هیپوتیروئیدیسم باشد

همچون بیشتر سلول ها، فولیکول های مو توسط هورمون تیروئید تنظیم می شوند.

از آنجا که فولیکول های مو دارای سلول های بنیادی هستند -که طول عمر کوتاه و گردش سریعی دارند- در مقایسه با سایر بافت ها نسبت به سطح پایین هورمون تیروئید حساس تر می باشند (۱۴).

پایین بودن هورمون تیروئید موجب توقف احیای فولیکول های مو و در نتیجه ریزش مو می شود. به طور معمول این مسئله با درمان مشکل تیروئید بهبود می یابد.

روش های مختلف تلاش برای جلوگیری از آسیب دیدگی موها و جلوگیری از ریزش مو را در «جلوگیری از ریزش مو با مراقبت صحیح از موها» بخوانید.

در یک مطالعه، حدود ۲۵ تا ۳۰٪ از بیمارانی که به یک متخصص برای ریزش مو مراجعه کرده بودند کمبود هورمون تیروئید داشتند. این میزان در افراد بالای ۴۰ سال به ۴۰ درصد افزایش پیدا می کرد (۱۵).

علاوه بر این، یک مطالعه دیگر نشان داد که کم کاری تیروئید ممکن است باعث زمخت شدن موها در ۱۰٪ از افراد با کمبود هورمون تیروئید شود (۶).

در صورت بروز تغییرات غیرمنتظره در میزان یا الگوی ریزش موهایتان، به خصوص اگر موهای شما دچار پراکنده یا خشن شود، کم کاری تیروئید را در نیز نظر بگیرید.

سایر مشکلات هورمونی نیز می توانند موجب ریزش موی غیرمنتظره شوند. پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا بدانید که آیا برای ریزش مو هایتان جای نگرانی هست یا نه.

خلاصه: پایین بودن هورمون تیروئید بر سلول هایی که به سرعت در حال رشد هستند، مانند فولیکول های مو، تأثیر می گذارد. این موضوع می تواند باعث ریزش مو و زمخت شدن موها شود.

همچنین بخوانید: درمان ریزش مو: از پیوند و کاشت مو تا لیزر و انواع داروهای ریزش مو

۶- خارش و خشکی پوست نیز از علائم هیپوتیروئیدیسم هستند

همچون فولیکول های مو، سلول های پوست هم با تغییر و تعویض سریعشان شناخته می شوند. به همین خاطر، آن ها هم به از دست دادن سیگنال های رشد از هورمون تیروئید حساس هستند.

هنگامی که چرخه طبیعی تجدید پوست نقض شود، ممکن است پوست دوباره رشد کند.

این بدان معنی است که لایه بیرونی پوست مدت بیشتری در معرض محیط بوده و باعث انباشت آسیب می شود. همچنین این بدان معناست که ممکن است مدت بیشتری برای ریختن پوست مرده طول بکشد و منجر به پوسته پوسته شدن و خشکی پوست شود.

یک مطالعه نشان داد که ۷۴٪ از افراد مبتلا به کمبود تیروئید خشکی پوست را گزارش کرده اند. با این حال، ۵۰٪ از بیماران با سطح طبیعی تیروئید نیز خشکی پوست را به خاطر دلایل دیگر گزارش کرده اند، که این موضوع دانستن اینکه آیا مشکل تیروئید علت این امر بوده است را دشوار می کند (۶ و ۱۶).

علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که ۵۰٪ از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید گزارش داده اند که پوست آن ها نسبت به سال گذشته بدتر شده است.

تغییرات پوستی که نمی تواند در اثر آلرژی، مانند تب یونجه یا استفاده از محصولات تازهباشدف می تواند یک نشانه عملی تر از مشکلات تیروئیدی باشد.

درباره تب یونجه بیشتر بدانید: تب یونجه: علائم و درمان تب یونجه

میکزودم (Myxedema) و مشکلات پوستی

بالاخره، کم کاری تیروئید بعضی اوقات در اثر بیماری خود ایمنی ایجاد می شود. این می تواند روی پوست تأثیر بگذارد و باعث تورم و قرمزی شود که به اسم میکزودم (Myxedema) شناخته می شود. میکزودم نسبت به سایر دلایل خشکی پوست، بیشتر مخصوص مشکلات تیروئیدی است (۱۶).

خلاصه: کم کاری تیروئید معمولاً باعث خشکی پوست می شود. با این حال، بیشتر افرادی که خشکی پوست دارند، کم کاری تیروئید ندارند. میکزودم بثوراتی قرمز و متورم است که مشخصه مشکلات تیروئیدی است.

در «محافظت از پوست بدن: اصول مراقبت از پوست» بیاموزید که از پوستتان محافظت کنید.


۷- پکر بودن و احساس افسردگی

کم کاری تیروئید با افسردگی در ارتباط است. دلایل این موضوع نامشخص است، اما ممکن است یک علامت روانی برای کاهش کلی انرژی و سلامتی باشد (۱۷).

۶۴٪ از زنان و ۵۷٪ از مردان مبتلا به کم کاری تیروئید ابراز افسردگی می کنند. تقریباً در همین درصد از زنان و مردان اضطراب را نیز تجربه می کنند (۱۸).

همچنین بخوانید: علائم و نشانه های افسردگی (Depression) در مردان چیست؟

در یک مطالعه، جایگزینی هورمون تیروئید، در مقایسه با دارونما، موجب کاهش افسردگی در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید خفیف شد (۱۹).

مطالعه ای دیگر در مورد زنان جوان مبتلا به کم کاری خفیف تیروئید، افزایش احساس افسردگی را نشان داد که همچنین با کاهش رضایت از زندگی جنسی آن ها مرتبط بود (۱۸).

علاوه بر این، نوسانات هورمونی پس از زایمان یکی از دلایل عمده کم کاری تیروئید است که به طور بالقوه در افسردگی پس از زایمان نقش دارد (۷، ۲۰، ۲۱).

احساس افسردگی دلیل خوبی برای گفتگو با یک پزشک یا درمانگر است. آن ها ممکن است بتوانند بدون در نظر گرفتن اینکه افسردگی ناشی از مشکلات تیروئیدی یا چیز دیگری است، در مقابله با آن به شما کمک کنند.

خلاصه: کم کاری تیروئید می تواند باعث افسردگی و اضطراب شود. با جایگزینی هورمون تیروئید این شرایط بهبود می یابند.

شما هم با استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می کنید؟ بخوانید و به کارگیرید: «کاهش اضطراب: چگونه می توان کم تر مضطرب بود؟»


۸- از علائم هیپوتیروئیدیسم: مشکل در تمرکز یا به خاطر سپردن

بسیاری از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید از «مه آلودگی» ذهنی و مشکل در تمرکز شکایت دارند. شیوه ای که این مه ذهنی خود را نشان می دهد در افراد مختلف متفاوت است.

در یک مطالعه، ۲۲٪ از افراد با کمبود تیروئید افزایش دشواری در انجام معادلات ریاضی روزمره را توصیف کرده اند، ۳۶٪ تفکر را کندتر از حد معمول توصیف کرده و ۳۹٪ گزارش داده اند که حافظه ضعیف تری دارند (۶).

در مطالعه ای دیگر بر روی ۱۴ زن و مرد مبتلا به کم کاری تیروئید درمان نشده، شرکت کنندگان در یادآوری نشانه های کلامی مشکل داشتند (۴).

علل این مسئله هنوز به طور کامل درک نشده است، اما مشکلات حافظه با درمان کمبود هورمون تیروئید بهبود می یابد (۲۲ و ۲۳).

مشکلات حافظه یا تمرکز می تواند برای همه رخ دهد؛ اما اگر این مشکلات ناگهانی یا شدید بودند، می توانند از علائم کم کاری تیروئید باشند.

خلاصه: کم کاری تیروئید می تواند باعث مه گرفتگی ذهنی و مشکلات تمرکز شود. همچنین ممکن است نوع خاصی از حافظه را مختل کند.

درباره «علل و عوامل از دست دادن حافظه (فراموشی)» بیشتر بدانید.


۹- یبوست می تواند از علائم هیپوتیروئیدیسم باشد

سطح پایین هورمون تیروئید ترمز روده بزرگ را می گیرد.

طبق یک مطالعه، یبوست ۱۷٪ از افراد مبتلا به کمبود هورمون تیروئیدر را مبتلا می کند، – در مقایسه با ۱۰اینکه ٪ از افراد با سطح طبیعی تیروئید مبتلا به یبوست هستند- (۶).

در این مطالعه، ۲۰٪ از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید اظهار داشتند که یبوست آن ها در حال بدتر شدن است -در مقایسه با تنها ۶٪ از افراد با تیروئید طبیعی- (۶).

در حالی که یبوست شکایتی شایع در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید است، ابتلا به یبوست به عنوان تنها یا شدیدترین علامت غیرمعمول است (۲۴).

اگر یبوست را تجربه کرده اید اما ناراحت نیستید، پیش از نگرانی در مورد تیروئید خود، این ملین های طبیعی را امتحان کنید. (لینک به صفحه با زبان انگلیسی است)

اگر این ملین ها عمل نکنند، یبوست شما بدتر می شود، چند روزی را بدون اینکه مدفوع داشته باشید پشت سر می گذارید و یا شروع به درد معده یا استفراغ می کنید، به دنبال مشورت پزشکی باشید.

خلاصه: اکثر مبتلایان به یبوست دچار کم کاری تیروئید نیستند. اما اگر یبوست با سایر علائم هیپوتیروئیدیسم همراه شد، تیروئید شما می تواند علت آن باشد.


۱۰- پریود های سنگین یا نامنظم

خونریزی نامنظم و سنگین قاعدگی هردو با کم کاری تیروئید مرتبط هستند.

یک مطالعه نشان داد که حدود ۴۰٪ از زنان با کمبود هورمون تیروئید، در سال گذشته افزایش بی نظمی قاعدگی یا خونریزی سنگین را تجربه کرده اند، در مقایسه با ۲۶٪ از زنان دارای سطح طبیعی تیروئید که این گونه بوده اند (۶).

در مطالعه ای دیگر، ۳۰٪ از زنان مبتلا به کم کاری تیروئید پریود نامنظم و سنگینی داشتند. پس از آنکه سایر علائم موجب شد که این زنان آزمایش بدهند، کم کاری تیروئید تشخیص داده شده بودند (۲۵).

هورمون تیروئید با سایر هورمون هایی که چرخه قاعدگی را کنترل می کنند در تعامل است و سطح غیر طبیعی آن می تواند سیگنال های آن ها را مختل کند. همچنین هورمون تیروئید خود به طور مستقیم بر روی تخمدان ها و رحم تأثیر می گذارد.

علاوه بر کم کاری تیروئید، مشکلات متعددی وجود دارد که می توانند پریود های سنگین یا نامنظم ایجاد کنند.

اگر پریودهای نامنظم یا سنگینی دارید که سبک زندگی شما را مختل می کنند، پیش از نگرانی در مورد تیروئید خود، با پزشک متخصص زنان صحبت کنید.

خلاصه: پریودهای سنگین یا چرخه های نامنظم که بدتر از حد معمول هستند می تواند ناشی از یک بیماری، از جمله به عنوان علائم هیپوتیروئیدیسم ، باشند. بهتر است در مورد آن ها با متخصص زنان صحبت کنید.


آشنایی با علائم کم کاری تیروئید (علائم هیپوتیروئیدیسم)
آشنایی با نشانه های کم کاری تیروئید (نشانه های هیپوتیروئیدی)

آشنایی با علائم کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم: خط آخر

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم یک اختلال شایع است.

علائم هیپوتیروئیدیسم مختلف اند؛ از جمله خستگی، افزایش وزن و احساس سرما ایجاد کند. همچنین می تواند در موها، پوست، ماهیچه ها، حافظه یا خلق و خوی شما مشکل ایجاد کند.

نکته مهم این است که هیچ یک از این مشکلات منحصر به کم کاری تیروئید نیست.

با این وجود اگر چندین مورد از علائم هیپوتیروئیدیسم را تجربه کرده اید و یا اگر این علائم تازه، در حال وخیم تر شدن یا شدید هستند، به پزشکتان مراجعه کنید تا تصمیم بگیرد که آیا شما نیاز به آزمایش برای کم کاری تیروئید دارید.

خوشبختانه کم کاری تیروئید با داروهای ارزان قیمت قابل درمان است.

اگر سطح هورمون تیروئید شما پایین است، درمانی ساده می تواند کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.