مضرات مصرف الکل
مضرات مصرف الکل بر بدن انسان

مضرات و عوارض مصرف الکل: الکل چگونه بر بدن شما تاثیر می گذارد؟

در این مقاله، که از WebMD.com ترجمه شده، درباره ۱۵ تا از مضرات مصرف الکل برای بدن انسان (عوارض مصرف الکل) اطلاعاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

مضرات مصرف الکل (عوارض مصرف الکل برای بدن انسان)
مضرات مصرف الکل

مضرات مصرف الکل

مستقیم به طرف سر شما

سی ثانیه پس از اولین جرعه، الکل به سرعت به طرف مغز شما می رود. الکل مواد شیمیایی و مسیرهایی که سلول های بدن شما برای ارسال پیام استفاده می کنند را کند می کند.

این مسئله حالت روحی شما را تغییر می دهد، واکنش های شما را کند می نماید و تعادل شما را از بین می برد. همچنین شما نمی توانید درست فکر کنید، که ممکن است بعدا هم آن را به خاطر نیاورید، چرا که شما برای ذخیره چیزها در حافظه بلند مدت چالش خواهید داشت.


مضرات مصرف الکل: مغز شما فشرده می شود

اگر به مدت طولانی به میزان زیادی بنوشید، مشروبات الکلی می تواند بر ظاهر و عملکرد مغز شما تأثیر بگذارد. سلول های مغز شروع به تغییر می کنند و حتی کوچکتر می شوند. الکل بسیار زیاد واقعا می تواند مغز شما را جمع کند. و این تأثیرات بزرگی در توانایی شما در تفکر، یادگیری و به یاد آوردن چیزها خواهد گذاشت.

این مسئله همچنین می تواند ثابت نگه داشتن دمای بدن و کنترل حرکات شما را دشوارتر کند.

Advertisements


آیا الکل به خواب شما کمک می کند؟

کندی مغز در اثر الکل باعث می شود که خواب آلود شوید، بنابراین ممکن است راحت تر به چرت بیفتید. اما شما خوب نخواهید خوابید. بدنتان در طول شب الکل را پردازش می کند. هنگامی که اثرات آن از میان می رود، باعث از این پهلو به آن پهلو شدن و غلتیدن می شود. شما خواب مناسب با حرکت تند چشم در خواب (REM sleep) را که موجب می شود بدن شما احساس ترمیم شدن داشته باشد نخواهید داشت. همچنین احتمال کابوس دیدن و خواب بد بالاتر می رود. همچنین شما احتمالا بیشتر برای دستشویی رفتن بیدار خواهید شد.

همچنین بخوانید: چرا کابوس می بینیم؟ – دلایل و درمان کابوس شبانه در بزرگسالان


اسید معده بیشتر

مشروبات الکلی آستر معتده شما را تحریک می کند و موجب جریان شیره گوارشی شما می گردد. هنگامی که الکل و اسید به میزان کافی تجمع یافتند، دچار حالت تهوع می شوید و ممکن است استفراغ کنید. سال ها نوشیدن سنگین می تواند موجب ایجاد زخم های دردناکی به نام زخم معده شود. همچنین مقادیر بالای شیره گوارشی معده به این معنی است که شما احساس گرسنگی نخواهید کرد. این یکی از دلایلی است که مصرف کنندگان طولانی مدت مشروبات الکلی اغلب تمام مواد مغذی مورد نیازشان را دریافت نمی کنند.


عوارض مصرف الکل: اسهال و سوزش سر دل

روده کوچک و روده بزرگ شما نیز تحریک می شوند. الکل موجب اختلال در سرعت طبیعی حرکت مواد غذایی در آن ها می شود. به همین دلیل است که زیاد نوشیدن می تواند منجر به اسهال شود، که می تواند به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود.

همچنین بخوانید: بیماری اسهال: علائم و علل انواع اسهال

الکل همچنین موجب افزایش احتمال سوزش سر دل می شود – با سست کردن عضله ای که اسید را خارج از مری شما (لوله ای که دهان و معده شما را به هم وصل می کند) نگه می دارد.

Advertisements


چرا دوباره مجبور به ادرار کردن می شوید؟

مغز شما هورمونی را ترشح می کند که کلیه های شما را از ساخت ادرار بیش از حد بازمی دارد. اما هنگامی که الکل وارد عمل می شود، جلوی مغز شما را می گیرد. این بدان معناست که باید بیشتر به دستشویی بروید، که می تواند بدن شما را کم آب کند. وقتی سال ها زیاد می نوشید، اثرات سمی و بارکاری اضافه الکل می تواند کلیه های شما را از کار بیندازد.

همچنین بخوانید: ۷ تا از فواید مصرف آب برای بدن: آیا شما به اندازه کافی آب می نوشید؟


مراحل ابتلا به بیماری کبدی

کبد شما تقریباً تمام الکلی که می نوشید را تجزیه می کند. در این فرایند، سموم زیادی به دست می آید. با گذشت زمان، نوشیدن سنگین باعث چرب شدن کبد می شود و موجب می شود که بافت فیبری ضخیم تری تشکیل شود. این مسئله جریان خون را محدود می کند؛ بنابراین سلول های کبدی آنچه را که برای زنده ماندن لازم دارند دریافت نمی کنند. با مرگ آن ها، کبد زخمی می شود و عملکرد مناسب آن متوقف می شود، یعنی یک بیماری به نام «سیروز».


یسئَلُونَک عَنِ الْخَمْرِ وَ الْمَیسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کبِیرٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَکبرُ مِن نَّفْعِهِمَا…

(ای پیغمبر) از تو از حکم شراب و قمار می‌پرسند، بگو: در این دو کار گناه بزرگی است و سودهایی برای مردم، ولی زیان گناه آن دو بیش از منفعت آن هاست…

بخشی از آیه ۲۱۹ سوره بقره – ترجمه الهی قمشه ای


مضرات مصرف الکل: آسیب لوزالمعده (پانکراس) و دیابت

به طور معمول، لوزالمعده (پانکراس) انسولین و مواد شیمیایی دیگری را می سازد که به روده شما کمک می کند تا مواد غذایی را تجزیه کند.

اما الکل مانع این روند می شود. این مواد شیمیایی در داخل لوزالمعده باقی می مانند. و در کنار سموم ناشی از الکل، باعث التهاب در اندام می شوند که می تواند منجر به آسیب جدی شود. پس از گذشت سال ها، این بدان معنی است که شما قادر به ساخت انسولین مورد نیاز خود نیستید که می تواند منجر به دیابت شود. این مسئله همچنین احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش می دهد.

Advertisements

همچنین بخوانید: کوتاه درباره علائم انواع بیماری دیابت (مرض قند)

همچنین بخوانید: حقایقی از دیابت نوع ۲


«خماری» چیست؟

خشکی دهان و بی رنگی چشم ها در صبح بعد تصادفی نیست.

الکل باعث کمبود آب بدن می شود (دهیدراته شدن) و باعث می شود رگ های خونی در بدن و مغز منبسط شوند. این امر باعث سردرد شما می شود.

معده شما می خواهد از شر سموم و اسیدی ساخته شده در اثر آن راحت شود، که موجب حالت تهوع و استفراغ شما می شود. و چون کبد شما سخت مشغول پردازش الکل است، قند کافی وارد خون شما نمی کند و این موجب ضعف و لرز می شود.


عوارض مصرف الکل: قلب ناهماهنگ

یک شب مشروب خوری می تواند سیگنال های الکتریکی که ریتم قلب شما را ثابت نگه می دارند به هم بریزد. اگر سال ها این کار را انجام دهید، می توانید آن تغییرات را دائمی کنید.

Advertisements

الکل واقعا می تواند قلب شما را بفرساید. با گذشت زمان، الکل باعث سستی و کشش عضلات قلب می شود، مانند یک نوار لاستیکی قدیمی. همچنین نمی تواند خون را به خوبی پمپ کند، و این مسئله بر همه قسمت های بدن شما اثر می گذارد.


تغییر در دمای بدن

الکل عروق خونی شما را گشاد می کند، که موجب افزایش جریان خون به پوست شما می شود. این باعث می شود شما سرخ شوید و احساس گرمی کنید. اما این مسئله طولانی نیست. گرمای حاصل از آن خون اضافی از بدن شما به سمت خارج عبور می کند و باعث می شود درجه حرارت بدن شما کاهش یابد.

از طرف دیگر نوشیدن طولانی مدت و سنگین باعث افزایش فشار خون شما می شود. این موضوع موجب می شود بدن شما هورمون های استرس را آزاد کند که رگ های خونی را باریک می نماید، بنابراین قلب شما برای فشار خون مجبور است پمپ سخت تر کند. بنابراین قلب شما برای وارد کردن فشار به خون مجبور است سخت تر پمپ کند.


مضرات مصرف الکل: سیستم ایمنی ضعیف تر

شاید شما سرماخوردگی را با یک شب نوشیدن الکل مرتبط ندانید، اما ممکن است ارتباطی وجود داشته باشد.

الکل ترمزها را بر روی سیستم ایمنی بدن شما می فشارد. بدن شما نمی تواند تعداد گلبول های سفید مورد نیاز برای مبارزه با میکروب ها را بسازد. بنابراین به مدت ۲۴ ساعت بعد از نوشیدن، احتمال بیمار شدن شما بیشتر خواهد بود.

افرادی که در طولانی مدت به طور سنگین الکل می نوشند احتمال بسیار بالاتری برای ابتلا به ذات الریه (پنومونی) و سل بسیار دارند.هورمون Havoc

این مواد شیمیایی قدرتمند همه چیز را، از میل جنسی شما گرفته تا سرعت هضم غذا را کنترل می کنند. برای اینکه همه چیز به طور مداوم ادامه پیدا کند، به آن ها با تعادل مناسب نیاز دارید. اما الکل آن ها را از عملکرد درست خارج می کند.

در زنان، این مسئله می تواند پریودهای شما را از چرخه خارج کند و باعث ایجاد مشکل در بارداری شود. در مردان نیز می تواند به معنی مشکل در نعوظ، تعداد اسپرم کمتر، کوچک شدن بیضه ها و رشد پستان باشد.


عوارض مصرف الکل: از دست دادن شنوایی

الکل بر شنوایی شما تأثیر می گذارد، اما هیچ کس مطمئن نیست که دقیقا چگونه. این مورد ممکن است که به ایجاد مشکل در بخشی از مغز که صدا را پردازش می کند، مرتبط باشد. یا ممکن است به اعصاب و موهای ریزی که در گوش داخلی شما به شنواییتان کمک می کنند آسیب بزند.

به هرصورتی که این اتفاق می افتد، نوشیدن الکل به این معناست که صداها باید بلندتر باشند تا آن ها را بشنوید. و این مسئله می تواند دائمی باشد. افرادی که در طولانی مدت الکل می نوشند اغلب شنوایی خود را از دست می دهند.


مضرات مصرف الکل: استخوان های نازک تر، عضلات کم تر

نوشیدن سنگین می تواند سطح کلسیم شما را پایین آورد. همراه با تغییرات هورمونی در اثر الکل، می تواند بدن شما را از ساختن استخوان جدید باز دارد.

مشروبات الکلی همچنین جریان خون به عضلات شما را محدود می کنند، و جلوی پروتئین هایی که آن ها را می سازند می گیرد. با گذشت زمان، توده عضلانی کمتری و قدرت کمتری خواهید داشت.إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَنْ یُوقِعَ بَیْنَکُمُ الْعَدَاوَهَ وَالْبَغْضَاءَ فِی الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ وَیَصُدَّکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاهِ ۖ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ

مسلماً شیطان می خواهد با شراب و قمار، میان شما دشمنی و کینه [سخت] اندازد، و از یاد خدا و نماز بازتان دارد؛ آیا شما [از این امور با همه زیان ها وخطراتی که دارد] خودداری خواهید کرد؟

آیه ۹۱ سوره مائده – ترجمه انصاریان


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.