درمان خانگی زردی دندان
۷ درمان خانگی زردی دندان

چگونه از شر دندان های زرد خلاص شویم: ۷ درمان خانگی زردی دندان ها

در این مقاله، که از Healthline.com ترجمه شده، درباره ۷ روش خانگی برای درمان خانگی زردی دندان (درمان زردی دندان در خانه) اطلاعاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید تا از راهکارهای خانگی سفیدکردن دندان ها بیشتر بدانید.

دید کلی از تغییر رنگ و زردشدن دندان ها

تغییر در رنگ دندان های شما ممکن است بسیار کم باشد و به تدریج اتفاق بیافتد. مقدار کم رنگ زرد ممکن است غیر قابل امتناع باشد.

دندان ها به خصوص در اثر افزایش سن می توانند بیش تر زرد یا تیره به نظر برسند. هرچه مینای بیرونی بیش تر از بین برود، عاج زرد رنگ در زیر آن نمایان تر می شود. عاج دومین لایه بافت کلسیفیک شده است که زیر لایه مینای خارجی قرار دارد.

اگر به دنبال سفید تر کردن دندان های خود هستید، روش های متداولی دارید.

لطفا در سفید کردن به روش های خانگی مراقب باشید؛ زیرا در صورت استفاده نادرست و یا برای مدت زمان طولانی، ممکن است به دندان های شما آسیب ببیند. ممکن است بیش از حد مینای دندان شما بپوسد، که می تواند باعث حساسیت و ایجاد حفره ها شود.

Advertisements

 درمان خانگی زردی دندان
۷ درمان خانگی زردی دندان

درمان برای دندان های زرد

در این مقاله هفت گزینه طبیعی برای خلاص شدن از شر دندان های زرد ارائه شده است. (درمان زردی دندان در خانه)

شاید بهتر باشد در طول هفته چند درمان مختلف را تجربه کنید و آن ها را به صورت چرخشی انجام دهید. تحقیقات لازم برای اثبات درستی برخی از پیشنهادات زیر وجود ندارند؛ اما گزارش هایی نشان می دهد که این روش ها اثربخش هستند.

راه حل های مختلف را امتحان کنید تا روش مناسب خود را بیابید.

۱) درمان زردی دندان در خانه: دندان های خود را مسواک بزنید!

اولین برنامه عملی شما باید این باشد که بیش تر و به روش صحیح مسواک بزنید. بسیار مهم است که بعد از مصرف کردن غذاها و نوشیدنی هایی که منجر به زرد شدن دندان ها می شوند، مسواک بزنید.

با این وجود، بلافاصله پس از خوردن غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها، مراقب مسواک زدن باشید. زیرا بلافاصله مسواک زدن باعث می شود اسیدها مینای بیشتری را از بین ببرند و منجر به از بین رفتن دندان شوند.

حداقل ۲ بار در روز و به مدت ۲ دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید. مطمئن شوید که همه ترک ها و شکاف ها را شسته اید. دندان های خود را به آرامی با یک حرکت دایره ای مسواک بزنید تا به لثه های شما آسیب نرسد. قسمت های داخلی، خارجی و سطوح جویدن دندان های خود را مسواک بزنید.

Advertisements

براساس یک مطالعه سال ۲۰۱۸، مسواک زدن با خمیردندان سفیدکننده نیز از نظر علمی برای سفیدتر کردن لبخند شما تأیید شده است. این خمیردندان های سفید کننده حاوی مواد ساینده خفیفی هستند که برای از بین بردن لکه های سطح دندان ها را تمیز می کنند، اما به اندازه کافی رقیق هستند تا دندان را از بین نبرند.

استفاده از مسواک برقی نیز ممکن است در از بین بردن لکه های سطحی مؤثر باشد.

همچنین بخوانید: عملکرد خمیردندان سفیدکننده: خمیردندان های سفیدکننده چگونه عمل می کنند؟


۲) درمان خانگی زردی دندان: جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

گفته می شود با استفاده از خمیر ساخته شده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن، پلاک ها و باکتری ها که ایجاد لکه می کنند، از بین می روند.

۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۲ قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن مخلوط کنید تا خمیری درست شود. بعد از مسواک زدن با این خمیر، دهان خود را به همراه آب کاملاً بشویید. برای تهیه دهانشویه نیز می توانید از همین نسبت مواد استفاده کنید. یا می توانید جوش شیرین را با آب مخلوط و امتحان کنید.

می توانید جوش شیرین و پراکسید هیدروژن را بصورت آنلاین خریداری کنید. همچنین می توانید مطالعه سال ۲۰۱۲ را بخوانید که در این مطالعه مشخص شد افرادی که از خمیردندان حاوی جوش شیرین و پراکسید استفاده می کنند، از لکه های دندان خلاص شده و دندان هایشان سفید تر شده است. آنها بعد از ۶ هفته پیشرفت های قابل توجهی داشتند.

Advertisements

بررسی سال ۲۰۱۷ در مورد تحقیقات روی خمیردندان ها با جوش شیرین، نتیجه گرفته شد که آن خمیردندان ها برای از بین بردن لکه های دندان و سفید کردن دندان ها مؤثر و بی خطر هستند و می توان روزانه از آن ها استفاده کرد.


۳) درمان زردی دندان در خانه: مالیدن روغن نارگیل

گفته می شود که مالیدن روغن نارگیل پلاک ها و باکتری ها را از دهان خارج می کند و این عمل به سفید شدن دندان ها کمک می کند. همیشه از روغن ارگانیک با کیفیت بالا استفاده کنید که می توانید بصورت آنلاین خریداری کنید، و این روغن حاوی مواد مضر نیست.

۱ تا ۲ قاشق چایخوری روغن نارگیل مایع را به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در دهان خود نگه دارید. اجازه ندهید که روغن به پشت گلو شما برسد. روغن را بلع قورت ندهید؛ زیرا حاوی سموم و باکتری های دهان است.

آن را داخل توالت یا یک سبد زباله تف کنید، زیرا می تواند باعث تخلیه آب شود. دهان خود را با آب بشویید و سپس یک لیوان آب کامل بنوشید. سپس دندان های خود را مسواک بزنید.

هیچ مطالعه خاصی وجود ندارد که تأثیر سفید کنندگی دندان با مالیدن روغن را تأیید کند.

با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مالیدن روغن کنجد و روغن آفتابگردان باعث کاهش پلاک ها در لثه می شود. بنابراین مالیدن روغن می تواند اثر سفید کننده ای روی دندان ها داشته باشد، زیرا تشکیل پلاک می تواند باعث زرد شدن دندان ها شود.

Advertisements

مطالعات بیشتری در مورد تأثیر مالیدن روغن نارگیل مورد نیاز است.


۴) درمان خانگی زردی دندان: سرکه سیب طبیعی

سرکه سیب به مقدار بسیار کم برای سفیدتر کردن دندان ها قابل استفاده است.

با مخلوط کردن ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با ۶ اونس آب (حدود ۱۸۰ سی سی)، می توانید یک دهانشویه درست کنید. محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید. سپس با آب بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.

تحقیقات منتشرشده در منابع معتبر ۲۰۱۴ نشان داد که سرکه سیب بر روی دندان گاو اثر سفید کنندگی دارد.

با این حال، باید توجه داشت که این پتانسیل را دارد که باعث آسیب به سختی و ساختار سطح دندان ها شود. بنابراین، با احتیاط و فقط برای مدت کوتاهی از آن استفاده کنید. برای اثبات این یافته ها آزمایشات انسانی بیشتری لازم است.


برای مطالعه ادامه این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.


به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی محمدحسین حسنلو

آواتار محمدحسین حسنلو
دانشجوی علوم آزمایشگاهی؛ نویسنده در فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.