درمان ریزش مو (داروهای درمان ریزش مو)
درمان ریزش مو

درمان ریزش مو: از پیوند و کاشت مو تا لیزر و انواع داروهای ریزش مو

در این مطلب، که از WebMD.com ترجمه شده، درباره روش های درمان ریزش مو، از داروهای درمان ریزش مو تا پیوند و کاشت مو اطلاعاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید تا درباره راهکارهای درمان ریزش مو بیشتر بدانید.

درمان ریزش مو چیست؟

اگرچه از زمان های بسیار قدیم روش های درمانی برای رویش مجدد مو برای طاسی سر وجود داشته است، اما بیش تر مردان و زنانی که دارای موهای کم پشت هستند تنها می توانند اقدامات کمی برای متوقف کردن این روند انجام دهند. به قصد زیبایی یا بعد از ریزش مو ناشی از درمان های جراحی یا دارویی، بسیاری از افراد به کلاه گیس، آرایش و بافتن مو ها روی می آورند. برخی از افراد برای شبیه سازی ابرو و مژه های از دست رفته تاتو انجام می دهند. برخی از داروها ممکن است ریزش مو را آهسته کنند، و درمان های جایگزین ممکن است سلامت موهای باقی مانده را تقویت کند، اما هیچ درمانی نمی تواند به طور کامل درمان کننده باشد.

همچنین بخوانید: جلوگیری از ریزش مو با مراقبت صحیح از موها

درمان ریزش مو (داروهای درمان ریزش مو)
درمان ریزش مو (داروهای درمان ریزش مو ,)

درمان های ریزش مو

برخی از افراد ممکن است از درمان های زیر برای بهبود ریزش مو استفاده کنند:

ماینوکسیدیل

(Minoxidil (Rogaine: در شرایط به خصوصی، به نظر می رسد این دارو آماده سازی موضعی (که روی پوست سر اعمال می شود) برای رشد مجدد مو را در مناطقی از پوست سر که طاس شده اند، فراهم می کند. Rogaine (روژائین) روی فولیکول های مو کار می کند تا روند ضعیف شدن آن ها را برطرف کند که رشد موهای جدید را تحریک کند. این دارو بیش تر در افراد جوان که تازه شروع به نشان دادن علائم طاسی و یا لکه های کوچک طاس دارند، مؤثر است.

Advertisements

این دارو راه حلی است که باید روزانه دو مرتبه بر روی قسمت های کم پشت اعمال شود واین عمل باید به طور همیشگی ادامه یابد. و اگر این عمل متوقف شود، ریزش مو بیش تر می شود. بیش از ۵۰٪ از استفاده کنندگان ادعا می کنند که این محلول (ماینوکسیدیل) می تواند مو را ضخیم کرده و ریزش مو را آهسته کند، اما در مردانی که الگوی گسترده طاسی مردانه دارند، موثر نیست. به نظر می رسد که عوارض جانبی آن کم باشد اما در برخی از استفاده کنندگان، این دارو ممکن است باعث سوزش پوست سر شود. این دارو برای استفاده در آقایان و خانم ها تأیید شده است. این محلول را می توانید از داروخانه و بدون نسخه تهیه کنید.

فیناستراید و اسپیرونولاکتون

  • (Finasteride (Propecia: در ابتدا از دوزهای بالای این دارو برای درمان مشکلات پروستات استفاده می شد، اما اکنون از فیناستراید برای الگوی طاسی مردانه استفاده می شود. Propecia باعث مسدود شدن تشکیل هورمون های مردانه در پوست که می تواند باعث ریزش مو شود، می شود. Propecia را بانسخه پزشک می توان تهیه کرد و روزی یک بار به صورت قرص مصرف کرد. این دارو نیز مانند اکثر داروها، عوارض جانبی دارد. حتما با پزشک خود در مورد پروپشیا مشورت کنید تا ببینید آیا این برای شما مناسب است یا خیر. در زنان باردار از Propecia استفاده نمی شود، زیرا این دارو می تواند باعث نقایصی هنگام تولد شود. همچنین ممکن است در زنان مسن مؤثر نباشد. داروی قوی تر در همین کلاس (Dutasteride (Avodart است.
  • Spironolactone: این دارو قرصی است که روزانه یک بار برای انسداد هورمون های مردانه در پوست که می تواند باعث ریزش مو شوند، استفاده می شود. این قرص گاهی اوقات برای ریزش موهای الگوی زنانه استفاده می شود.

همچنین بخوانید: آیا خوابیدن با مو های خیس بد است؟

پیوند و کاشت مو

پیوند مو: این عمل شامل جابجایی شاخه های پوست از قسمت هایی از پوست سر که حاوی فولیکول های مو فعال است، به نواحی طاس می باشد. ممکن است یک فرد به چند صد شاخه نیاز داشته باشد. ( در هر جلسه ۱۰ تا ۶۰ کاشت) ممکن است موهای پیوند شده از بین بروند، اما معمولاً موهای جدید طی چند ماه از فولیکول های پیوند شده رشد می کنند. روش های جدید پیوند مو به نام پیوند موهای واحد فولیکولی می توانند یک تا چهار فولیکول مو را بسیار نزدیک به هم پیوند دهند، تا مو ظاهر طبیعی تری داشته باشند. علاوه بر پیوند واحد فولیکول (FUT)، استخراج واحد فولیکول (FUE) که شامل برداشت موهای ریز از روی ناحیه گردن برای استفاده در خط مو یا ابرو می باشد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کورتیکواستروئیدها، آنترالین، دی‌ فنیل‌ سیکلوپروپنون و…

  • Corticosteroids: اکثر موارد طاسی منطقه ای یا alopecia areata، یک اختلال خود ایمنی که باعث ریزش مو سکه ای می شود، خود به خود برطرف می شود. برخی از پزشکان سعی می کنند با قطره های موضعی Corticosteroids یا شات های استروئیدی به طور مستقیم وارد قسمت های ریزش مو در پوست سر شوند تا باعث بهبودی شود. این روش درمانی ممکن است کمی دردناک باشد و حتی ممکن است باعث نازک شدن پوست در نقاط تزریق شود. Prednisone (پردنیزون)، که یک استروئید خوراکی می باشد، ممکن است درمانی موثر برای alopecia areata باشد؛ اما عوارض جانبی احتمالی آن شامل افزایش وزن، ناهنجاری های متابولیک، آکنه و مشکلات قاعدگی می باشد. و تأثیرات مثبت آن موقتی است.
  • (Drithocreme (Anthralin: یک داروی موضعی است که برای کنترل التهاب در پایه فولیکول های مو استفاده می شود. در شرایطی مانند alopecia areata استفاده می شود.
  • Diphencyprone: یک ماده حساس کننده موضعی است که گاهی اوقات برای تحریک رشد مجدد مو در alopecia areata استفاده می شود.
  • لیزر: دستگاه شانه لیزری اداری و خانگی گاهی اوقات در تحریک رشد جدید مو کارآمد هستند.
  • مهار کننده های Janus Kinase: یک طبقه از ایمونومدولاتوری ها (تعدیل کننده های سیستم ایمنی)، در مطالعات بالینی علائمی را برای درمان alopecia areata نشان می دهند.

همچنین بخوانید: لیزر موهای زائد: مزایا، عوارض جانبی و هزینه


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی محمدحسین حسنلو

آواتار محمدحسین حسنلو
دانشجوی علوم آزمایشگاهی؛ نویسنده در فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.