عوارض جانبی تستوسترون
تاثیرات تستوسترون

عوارض جانبی تستوسترون: افشاگری درباره باورهای غلط

در این مطلب، که از مقاله دکتر Paul Turek در Blog.WebMD.com ترجمه شده است، درباره عوارض جانبی تستوسترون و تاثیرات افزایش تستوسترون توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

تستوسترون مولکولی است که به درستی شناخته نشده است. جامعه ما تستوسترون را با بدن سازی، استحکام، نیرومندی، پرخاشگری، خشونت، چهارشانه بودن و عضلات سیکس پک مرتبط می کند. ما همچنین آن را عامل گرایشات و رفتارهای «معمولی» مردان می شناسیم، اما واقعاً چقدر از این موارد واقعیت دارند؟

حقیقت هورمونی تستوسترون

ابتدا کمی در مورد تستوسترون صحبت کنیم. به عنوان هورمون اصلی استروئیدی جنسی در مردان، تاثیرات تستوسترون گسترده و قدرتمند است. در زندگی یک مرد، قله های افزایش تستوسترون در در طول زندگی جنینی، چند ماه پس از تولد سپس دوباره برای آخرین بار در دوران نوجوانی رخ می دهد. این باعث می شود پسران در دوران بلوغ مرد شوند. این موضوع جرقه رشد موهای صورت و شرمگاهی، سیب آدم، صدای بم تر، عضلات بزرگ تر و سینه های پهن تر را می زند.

در بزرگسالان، تستوسترون برای میل جنسی، نعوظ و تولید اسپرم اهمیت دارد. همچنین بر سایر عملکردهای مهم بدن که به طور مستقیم با رابطه جنسی رابطه ندارند، مانند تعداد طبیعی سلول های خونی، استحکام استخوانی، توده عضلانی و خلق و خو تأثیر می گذارد.

عوارض جانبی تستوسترون و افزایش تستوسترون
عوارض جانبی تستوسترون، درست و غلط تاثیرات تستوسترون

زدودن افسانه ها درباره تستوسترون

این حقیقت که تستوسترون اهمیت بسیاری دارد ممکن است دلیل وجود باورهای نادرست زیادی در در مورد تستوسترون باشد.

Advertisements

یک باور نادرست رایج این است که تستوسترون بیش از حد می تواند یک مرد را به طور غیرقابل کنترلی پرخاشگر کند. با این حال، مردان با سطح تستوسترون پایین تمایل بالاتری به بداخلاقی و مضطرب بودن دارند. و شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد درمان با تستوسترون می تواند احساسات منفی را کاهش داده و افسردگی را بهبود بخشد.

همچنین بخوانید: کمبود تستوسترون (آندروپوز) چیست و چه علائمی دارد؟

تستوسترون بالا، طاسی مردانه و سرطان پروستات!

همچنین صحت ندارد که سطح بالای تستوسترون باعث الگوی طاسی مردانه و سرطان پروستات می شود. طاسی نشانه مردانگی نیست و با سطح تستوسترون بالا مرتبط نمی باشد. بلکه، منعکس کننده وراثت است؛ یا از طرف مادر خانواده (الگوی مردانه، طاسی محور تاج) و یا از طرف پدر (طاسی کامل). در ضمن، به نظر می رسد سرطان پروستات با سطح پایین تستوسترون همراه است، و نه سطح بالای آن.

بنابراین، اگرچه تستوسترون می تواند موجب مودار شدن، عرق کردن و بوی نامطلوب در مردان شود، اما برای زندگی سالم و طبیعی ضروری است.

بدنامی تستوسترون

آیا تستوسترون شایسته بدنامی است؟ مصرف مناسب آن، به عنوان جایگزین برای سطوح پایین طبیعی، تستوسترون خطرناک و غیرقانونی نیست. در حقیقت می تواند کاملا سالم باشد. با این حال، اگر به عنوان یک مکمل برای افزایش سطح تستوسترون طبیعی مصرف شود، اوضاع دچار اشکال می شود.

استروئید های آنابولیک

استروئید های آنابولیک نوعی دیگر از تستوسترون طبیعی هستند که به طور مصنوعی تولید شده اند. برخی از نام های رایج عامیانه یا خیابانی استروئیدهای آنابولیک عبارتند از arnolds، آب نبات سالن ورزشی، پمپاژها، Roids ،Stackers، مربیان وزنه برداری و عصاره. امروزه حدود ۱۰۰ استروئید آنابولیک مختلف در گردش هستند و با وارد کردن «خرید استروئیدها» چندین میلیون نتیجه در گوگل به دست خواهید آورد.

Advertisements

هنگامی که از آنابولیک ها برای افزایش سطح تستوسترون طبیعی استفاده می شود، عوارض جانبی جالبی می تواند رخ دهد: سقوط تعداد اسپرم ها، حساس شدن سینه ها، و ممکن است آکنه مانند زمانی که چهارده سال داشتید برگردد. علاوه بر این، هرچه تستوسترون بیشتر باشد خون غلیظ تر می شود، و هرچه خون غلیظ تر شود، احتمال لخته شدن خون و سکته های خطرناک بالاتر است. و با سوء استفاده تمام عیار از استروئید، شما مزایای تعادل طبیعی تستوسترون برای سلامتی، همچون تعادل کلسترول، سلامتی کبد و قلب، فشار خون و خلق و خوی را به خطر می اندازید.

بنابراین، پیش از در نظر گرفتن مصرف تستوسترون، دو مرتبه فکر کنید تا به یک فرد «سالمتر» تبدیل شوید یا زندگی طولانی تری داشته باشید؛ زیرا این کار ممکن است دقیقا تاثیر برعکس داشته باشد.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.