علائم اولیه بارداری
آشنایی با اولین نشانه ها و علائم بارداری

علائم اولیه بارداری: درباره ۱۰ تا از اولین علائم برای اینکه شاید باردار باشید!

از لکه بینی و درد شکم، تا حالت تهوع و تغییرات سینه ها و سرگیجه؛ آنچه که در ادامه می آید، توصیف برخی از رایج ترین علائم اولیه بارداری در زنان است.

آیا نمی دانید که باردار هستید یا نه؟ باید توجه داشت که تنها راه برای کسب اطمینان از این موضوع، انجام آزمایش تشخیص بارداری (تست بارداری) است.

اما علائم اولیه بارداری وجود دارد که می تواند احتمال باردار بودن شما را نشان دهند. در این مقاله، به چند علامت که باید دنبالش باشید، اشاره شده است.

آیا اولین علائم بارداری در همه زنان به یک شکل ظاهر می شوند؟

هر زنی با دیگر متفاوت است؛ تجربیاتش از بارداری نیز چنین می باشد. همه ی خانم ها علائم بارداری یکسانی ندارند، و حتی علائم یک خانم در یک بارداری با بارداری دیگر او می تواند متفاوت باشد.

همچنین، از آنجا که اولین علائم بارداری اغلب مشابه همان علائمی هستند که ممکن است درست قبل و در طی قاعدگی (پریود) تجربه کنید، بنابراین ممکن است متوجه نشوید که باردار هستید.

Advertisements

اولین علائم بارداری
آشنایی با اولین علائم بارداری

علائم اولیه بارداری در خانم ها

در ادامه، ۱۰ علامت اولیه بارداری ذکر شده است؛ اما باید توجه داشت که علاوه بر بارداری، موضوعات دیگری نیز ممکن است باعث ایجاد این علائم در شما شوند. بنابراین، این واقعیت که دارای برخی از این نشانه ها هستید، لزوماً به معنای حاملگی شما نیست. تنها راه برای اطمینان اعلام کردن این موضوع، انجام آزمایش بارداری است.

لکه بینی بارداری و درد شکم

پس از لقاح (ترکیب شدن سلول های اسپرم و تخمک و ایجاد سلول تخم)، تخم بارور شده خود را به دیواره رحم می چسباند. این موضوع می تواند منجر به یکی از اولین علائم بارداری شود: لکه بینی و گرفتگی شکم.

این خونریزی، خونریزی لانه گزینی نامیده می شود. که در هر زمانی بین ۶ تا ۱۲ روز پس از بارور شدن تخم رخ می دهد.

دیگر علامت ذکر شده، یعنی درد شکم (Cramping)، به درد شکم قاعدگی شباهت دارند؛ به همین خاطر برخی خانم ها درد شکم خود و خونریزی را با شروع پریود خود اشتباه می گیرند. اگرچه، این خونریزی و درد شکم ها جزئی هستند.

علاوه بر خونریزی، به عنوان اولین علائم بارداری، یک خانم ممکن است متوجه ترشحات سفید و شیری از واژن شود. این ها مربوط به ضخیم شدن دیواره های واژن است، که تقریبا بلافاصله پس از لقاح شروع می شود. افزایش رشد سلول های واژن موجب این ترشحات می شود.

این ترشح، که می تواند در طول بارداری ادامه یابد، به طور معمول بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. اما اگر بوی بد مربوط به ترشح و یا احساس سوزش و خارش وجود داشت، به پزشک خود بگویید تا بررسی کند که آیا ممکن است شما به یک عفونت باکتریایی یا مخمر مبتلا باشید یا نه.

Advertisements

تغییرات سینه ها در ابتدای بارداری

تغییرات پستان یکی دیگر از علائم بسیار ابتدائی در بارداری است. میزان هورمون های بدن یک خانم پس از لقاح به سرعت تغییر می کند. به دلیل این تغییرات، ممکن است یک یا دو هفته بعد، سینه های او متورم، دردناک یا سوزن سوزن شود. یا اینکه ممکن است سینه ها احساس سنگین تر شدن و پرتر شدن داشته باشند، یا اینکه به لمس حساس شوند. همچنین ممکن است ناحیه اطراف نوک سینه ها -موسوم به آرئولا (Areola)– تیره شود.

موارد دیگری نیز می توانند موجب ایجاد تغییرات پستان ها شوند. اما اگر این تغییرات علائم اولیه بارداری هستند، به خاطر داشته باشید که عادت کردن به سطح جدید هورمون ها، چندین هفته زمان می برد. اما هنگامی که این اتفاق می افتد، درد پستان باید تسکین یابد.

خستگی زیاد در اوایل بارداری

احساس خستگی زیاد در بارداری طبیعی است، و این موضوع، از همان اوایل بارداری شروع می شود.

یک خانم بارداری ممکن است به محض گذشت یک هفته از لقاح شروع احساس خشتگی غیرعادی را داشته باشد. بنابراین می توان خستگی زیاد را هم به عنوان یکی از علائم اولیه بارداری در نظر گرفت.

اما چرا این اتفاق می افتد؟ این موضوع، اغلب به بالا رفتن سطح هورمونی به نام پروژسترون مربوط می شود، اگرچه موارد دیگری نیز، همچون قند خون پایین تر، کاهش فشار خون و افزایش تولید خون، همگی می توانند در این مسئله نقش داشته باشند.

اگر خستگی زیاد مربوط به حاملگی باشد، استراحت زیاد مهم است. مصرف غذاهایی که سرشار از پروتئین و آهن هستند می تواند در جبران خستگی به شما کمک کند.

Advertisements

حالت تهوع (بیماری صبحگاهی)

بیماری صبحگاهی از علائم معروف بارداری است. اما هر زن بارداری این علامت را تجربه نمی کند.

علت دقیق بیماری صبحگاهی مشخص نیست، اما احتمالا هورمون های بارداری در این علائم نقش دارند. حالت تهوع در دوران بارداری ممکن است در هر ساعتی از شبانه روز رخ دهد، اما معمولاً در صبح اتفاق می افتد.

ویار حاملگی

همچنین، برخی از خانم ها در بارداری به غذاهای خاصی ویار دارند و یا نمی توانند آن ها را تحمل کنند. این نیز مربوط به تغییرات هورمونی است. تاثیر آن می تواند به حدی قوی باشد که حتی فکر کردن به چیزی که قبلا غذای مورد علاقه بود می تواند باعث به هم خوردن حال یک زن حامله شود.

این امکان وجود دارد که این حالت تهوع، هوس کردن و گریز از مواد غذایی در کل دوران بارداری دوام داشته باشد. خوشبختانه، باید گفت که در بسیاری از خانم ها این علائم در حدود هفته سیزدهم یا چهاردهم از بارداری آن ها کاهش می یابد.

در ضمن، حتما رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا هم شما و هم کودک در حال رشدتان از مواد مغذی ضروری را دریافت کنید. برای مشاوره در این زمینه می توانید با پزکش خود گفتگو کنید.

اوایل بارداری و قاعدگی از دست رفته!

بارزترین علامت اولیه بارداری – و یکی از مواردی که موجب می شود بیشتر خانم ها آزمایش بارداری بدهند – یک پریود از دست رفته است. اما باز هم باید توجه داشت که همه پریودهای از دست رفته یا با تأخیر ناشی از بارداری نیستند.

Advertisements

همچنین، زنان می توانند در دوران بارداری مقداری خونریزی را تجربه کنند. اگر باردار هستید، از پزشک خود بپرسید که درباره خونریزی باید از چه چیزهایی آگاه باشید. به عنوان مثال، چه زمانی خونریزی طبیعی است و چه زمانی علامت یک وضعیت اضطراری است؟

به جز بارداری، دلایل دیگری نیز برای از دست دادن یک قاعدگی (پریود) وجود دارد. دلیل آن ممکن است این باشد که شما وزن زیادی را بدست آورده یا از دست داده اید. مشکلات هورمونی، خستگی و استرس می توانند از دیگر علل احتمالی این موضوع باشد.

برخی از خانم ها هم هنگامی که استفاده از قرص های ضد بارداری را متوقف می کنند، قاعدگی خود را از دست می دهند. اما اگر یک پریود دیر شده است و احتمال بارداری وجود دارد، ممکن است مایل باشید که یک آزمایش تشخیص بارداری انجام دهید.

سایر علائم اولیه بارداری مرتبط با تغییرات هورمونی در این دوران

بارداری تغییراتی در تعادل هورمونی ایجاد می کند. و این موضوع می تواند علائم دیگری را در فرد باردار ایچاد کند، که عبارتند از:

  • تکرر ادرار: برای بسیاری از خانم ها، این مسئله در حدود هفته ششم یا هشتم پس از بارداری آغاز می شود. اگرچه این امر ممکن است در اثر عفونت مجاری ادراری، دیابت یا استفاده از داروهای ادرارآور (دیورتیک ها) ایجاد شود، اما اگر باردار باشید تکرر ادارار به احتمال زیاد به دلیل سطوح هورمونی شماست.
  • یبوست: در دوران بارداری، سطوح بالای هورمون پروژسترون می تواند باعث ایجاد یبوست در شما شود. پروژسترون باعث می شود که مواد غذایی آهسته تر از روده شما عبور کنند. برای کاهش این مشکل، آب زیادی بنوشید، ورزش کنید و غذاهای پر فیبر زیادی میل کنید.
  • نوسانات خلقی: به ویژه در سه ماهه اول بارداری شایع است. این موضوع هم به تغییرات هورمون ها مرتبط است.
  • سردرد و کمردرد: بسیاری از خانم های باردار شکایت از سردردهای مکرر را گزارش می کنند، و برخی دیگر کمردرد را تجربه می کنند.
  • سرگیجه و غش: این مشکلات می تواند با گشاد شدن عروق خونی، فشار خون پایین و کاهش قند خون شما مرتبط باشند.

یک خانم باردار می تواند همه این علائم را داشته باشد، یا شاید فقط یک یا دو مورد از آن ها را تجربه کند. اگر هر یک از این علائم آزاردهنده شدند با پزشک خود در مورد آن ها صحبت کنید تا بتوانید برنامه ای برای تعادل و خنثی کردنشان داشته باشید.

همچنین بخوانید: حرکت جنین در دوران بارداری: چه چیزی عادی است؟منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی): www.webmd.com (WebMD – Better information. Better health.)

۲- تصاویر: تصویر اول: People photo created by lookstudio – www.freepik.com | تصویر دوم: People photo created by jcomp – www.freepik.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.