سکس در دوران بارداری
رابطه جنسی در دوران بارداری و پس از زایمان

سکس در دوران بارداری: ایمنی، تغییر میل جنسی، سکس بعد از بارداری و…

در این مقاله، که WebMD.com ترجمه شده، درباره سکس در دوران بارداری ، رابطه جنسی و ایمنی جنین، تغییر میل جنسی در بارداری، سکس بعد از زایمان و… اطلاعاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

آیا می توانم در دوران بارداری رابطه جنسی برقرار کنم بدون اینکه آسیبی به کودک من وارد شود؟

دلیلی برای تغییر یا تعدیل زندگی جنسی در دوران بارداری وجود ندارد، مگر اینکه پزشک شما در این مورد توصیه دیگری کند. مقاربت یا ارگاسم در دوران بارداری به کودک شما آسیب نمی رساند، مگر اینکه مشکل پزشکی داشته باشید. به یاد داشته باشید که کودک شما توسط مایع آمنیوتیکی که او را احاطه کرده است، در رحم شما محافظت می شود.

اگر سابقه سقط جنین داشته باشید، ممکن است پزشک توصیه کند در اوایل بارداری مقاربت نداشته باشد. همچنین مقاربت در صورت بروز برخی از عوارض حاملگی مانند زایمان زودرس یا خونریزی ممکن است محدود شود. ممکن است لازم باشد از پزشک خود بپرسید که آیا این به معنی محدودیت در عدم دخول، عدم ارگاسم یا برانگیختگی جنسی است، زیرا عوارض مختلف ممکن است نیاز به محدودیت های مختلفی داشته باشد.

سکس در دوران بارداری ، رابطه جنسی بعد از زایمان و تغییر میل جنسی در بارداری
سکس در دوران بارداری و پس از زایمان

چگونه می توانم در دوران بارداری رابطه جنسی راحتی داشته باشم؟

با پیشرفت دوران بارداری، ممکن است تغییر وضعیت برای راحتی شما لازم باشد. بعد از ماه چهارم بارداری، یک زن ممکن است هنگام دراز کشیدن بر روی پشت خود احساس سرگیجه یا تهوع کند. این حالت مربوط به فشار رحم در حال رشد بر روی رگ های خونی است. در این زمان ممکن است وضعیت ها (پوزیشن ها) نیاز به تغییر داشته باشند.

در صورت لزوم از یک روان کننده مبتنی بر آب در طول مقاربت استفاده می شود.

Advertisements

در طول رابطه جنسی، شما نباید احساس درد کنید. در حین ارگاسم، رحم شما منقبض می شود. اگر انقباض دردناک یا منظم دارید، با پزشک خود درمیان بگذارید. همچنین رابطه جنسی را متوقف کنید و اگر خونریزی شدید واژن دارید (مشاهده لکه ناچیز نرمال است) یا اگر کیسه آب شما پاره شود، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید (هیچ چیز نباید پس از پارگی کیسه آب وارد واژن شود).

صحبت کردن با شریک زندگی خود در مورد اینکه شما در مورد رابطه جنسی چه احساسی دارید و هرگونه نگرانی که دارید، به شما کمک می کند که راحت باشید. همچنین شریک زندگی خود را تشویق کنید تا با شما ارتباط برقرار کند، به خصوص اگر متوجه تغییراتی در پاسخگویی شریک زندگی خود هستید. برقراری ارتباط می تواند به شما کمک کند تا احساسات و خواسته های خود و همسر خود را بهتر درک کنید.

تغییر میل جنسی در بارداری: آیا تمایلات جنسی من در دوران بارداری تغییر خواهد کرد؟

طبیعی است که در زمان بارداری تمایلات جنسی شما متفاوت باشد. تغییر هورمون ها باعث می شود برخی از خانم ها در دوران بارداری دچار افزایش میل جنسی شوند، در حالی که ممکن است برخی دیگر مانند دوران قبل از بارداری به رابطه جنسی علاقه نداشته باشند.

در طول سه ماهه اول بارداری، برخی از خانم ها به دلیل خستگی و ناراحتی، معمولاً علاقه به رابطه جنسی را از دست می دهند، در حالیکه میل جنسی سایر زنان یکسان باقی می ماند.

من تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارم. برای راضی نگه داشتن شریک زندگی ام چه کاری انجام دهم؟

اگر پزشک فعالیت جنسی شما را محدود کرده است، یا اگر شما برای مقاربت روحیه ندارید، به یاد داشته باشید که برای صمیمیت با همسر خود وقت بگذارید. صمیمی بودن نیازی به برقراری مقاربت ندارد – عشق و محبت می تواند به روش های مختلف ابراز شود.

کودکی که از عشق شما به وجود آمده و در حال رشد است را به خاطر بیاورید. از کنار هم بودن لذت ببرید. می توانید پیاده روی های طولانی عاشقانه داشته باشید، میز شام را با شمع روشن و عاشقانه کنید، یا یکدیگر را ماساژ بدهید.

Advertisements

سکس بعد از زایمان: چه مدت بعد از تولد نوزادم می توانم رابطه جنسی برقرار کنم؟

به طور کلی، شما می توانید فعالیت های جنسی را بین ۴ تا ۶ هفته پس از زایمان از سر بگیرید، اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است توصیه کند که قبل از مقاربت با شریک زندگی خود، تا اولین ملاقات بعد از زایمان صبر کنید. این زمان به طور معمول در حدود ۶ هفته است.

پس از حاملگی، برخی از خانم ها در هنگام مقاربت متوجه عدم روان بودن واژن می شوند. بهتر است در طول مقاربت برای کاهش خشکی واژن از یک روان کننده مبتنی بر آب استفاده شود.

همچنین بخوانید: رابطه جنسی دردناک در زنان: علت ها و درمان

زنانی که فقط شیر خود را به نوزادشان می دهند، تاخیر در تخمک گذاری (یعنی زمانی که تخمک از تخمدان رها می شود) و قاعدگی را تجربه می کنند. اما قبل از شروع دوباره دوره های قاعدگی تخمک گذاری اتفاق می افتد. بنابراین به یاد داشته باشید که هنوز هم می توانید در این مدت باردار شوید. توصیه پزشک خود را درباره روش مناسب کنترل تولد دنبال کنید.

همچنین بخوانید: خارش واژن: دلیل خارش واژن چیست و چگونه برطرف می شود؟


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۵ ؛ تعداد آرا: ۱ ]

درباره‌ی محمدحسین حسنلو

آواتار محمدحسین حسنلو
دانشجوی علوم آزمایشگاهی؛ نویسنده در فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.