درباره HIV و ایدز
ایدز چیست؟ - HIV چیست؟

ایدز چیست؟ درباره بیماری ایدز و ویروسHIV – شناخت مبانی ایدز و HIV

در این مطلب، که از WebMD.com ترجمه شده، درباره HIV و ایدز اطلاعاتی ارائه شده است (ایدز چیست؟ – HIV چیست؟، زندگی با HIV و ایدز، داروها و درمان HIV و ایدز). با ما همراه باشید.

بیماری ایدز و ویروس HIV

درباره HIV: ویروس HIV چیست؟

HIV ویروسی است که در خون انسان، مایعات جنسی و شیر مادر زندگی می کند. این ویروس سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند؛ بنابراین کار بدن شما در مبارزه با میکروب های رایج، ویروس ها، قارچ ها و مهاجمان دیگر دشوار خواهد بود. این بیماری عمدتاً از طریق تماس جنسی محافظت نشده و سوزن های به اشتراک گذاشته شده گسترش می یابد.

همچنین بخوانید: بیماری های منتقله جنسی – راهنمای شما برای بیماری های آمیزشی

همچنین بخوانید: درباره کاندوم ها: استفاده از کاندوم برای کنترل بارداری

درباره ایدز: بیماری ایدز چیست؟

ایدز (AIDs) -سندرم نقص ایمنی اکتسابی- بیماریی است که وقتی عملکرد دستگاه ایمنی بدن شما متوقف می شود و به دلیل HIV بیمار می شوید، رخ می دهد.

Advertisements

درباره ایدز - درباره HIV (ایدز چیست؟-HIV چیست؟)
درباره ایدز-درباره HIV (ایدز چیست؟ – HIV چیست؟)

چه کسی به آن مبتلا می شود؟

این عفونت در هنگام اشتراک مایعات خاص بدن، معمولاً در هنگام رابطه جنسی واژنی یا مقعدی و یا هنگام به اشتراک گذاری داروهای تزریق شده، از یک فرد به فرد دیگر منتشر می شود. همچنین می توان از سوزن های کثیف خال کوبی و زیورآلات سوراخ کننده بدن منتقل شود. این بیماری می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی نیز انتشار یابد، اگرچه احتمال آن کم است.

یک مادر می تواند در هنگام زایمان، یعنی زمانی که کودک در معرض خون آلوده او قرار می گیرد، یا از طریق شیر مادر HIV را به کودکش انتقال دهد. اما در برخی مناطق کشور های درحال توسعه، اینکه مادر مبتلا به HIV برای چند ماه به کودکش شیر بدهد از دادن شیرخشک به همراه آب با پتانسیل آلودگی ایمن تر است، به ویژه اگر مادر در حال درمان HIV است.

HIV در بزاق، اشک، ادرار و عرق زندگی نمی کند؛ بنابراین نمی تواند با تماس اتفاقی با این مایعات بدن منتشر شود.

ابتلا به HIV به سادگی ابتلا به سایر بیماری های عفونی نیست. این ویروس نمی تواند به مدت طولانی در خارج از بدن انسان زنده بماند.در واقع با خشک شدن مایع بدن، به سرعت می میرد. این ویروس توسط حیوانات یا حشرات منتشر نمی شود. شما آن را در سطوح عمومی، مانند دستگیره درب یا صندلی توالت، نخواهید یافت.

کلیه فرآورده های خونی که امروزه در ایالات متحده و اروپای غربی مورد استفاده قرار می گیرند، برای HIV آزمایش می شوند. بانک های خون خون های اهدایی که نتیجه تستشان مثبت شود را دور می اندازند، بنابراین هرگز به عرضه عمومی نمی رسد. با فرد اهدا کننده خون که تست HIV خون مثبت بوده تماس گرفته می شود تا توسط پزشک معاینه شود، و او دیگر نمی تواند خون بدهد.


HIV در کجا شایع تر است؟

اچ آی وی در سرتاسر جهان شیوع دارد، اما کشورهای واقع در جنوب صحرای آفریقا بیشترین تعداد افراد آلوده را دارند. سازمان بهداشت جهانی و دفتر ایدز سازمان ملل متحد (UNAIDS) تخمین می زنند که بیش از یک سوم از بزرگسالان در برخی مناطق آفریقا به HIV مبتلا شده اند. موارد زیادی از ابتلا به ویروس HIV در جنوب و جنوب شرقی آسیا وجود دارد. تعداد افرادی که در اروپای شرقی مبتلا به HIV هستند به دلیل مصرف مواد مخدر تزریقی در حال افزایش است.

Advertisements

دو نوع اصلی از این ویروس وجود دارد: HIV-1 و HIV-2.

HIV-2 بیشتر در غرب آفریقا یافت می شود، اگرچه مکان هایی در سایر نقاط جهان نیز شاهد آن هستند. آزمایشات HIV معمولاً در جستجوی هر دو نوع هستند.


برای مطالعه ادامه این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.