به دنبال داروی کرونا (داروی COVID-19)
در جستجوی داروی کروناویروس جدید و قرص کرونا

داروی کرونا: پزشکان به دنبال داروهای موجود برای مبارزه با کروناویروس

در این مقاله، اخبار و اطلاعاتی درباره گزینه های پیشنهادی موجود در جهان به عنوان داروی کرونا (داروی COVID-19 – داروی کروناویروس جدید)، از داروهای ایدز و ابولا تا قرص کرونا، مورد بررسی قرار گرفته است.

داروی کرونا (داروی COVID-19)، داروی کروناویروس جدید و قرص کرونا
درباره جستجوها برای داروی کرونا (داروی COVID-19)، داروی کروناویروس جدید و قرص کرونا

داروی COVID-19: به دنبال دستیابی به داروی کروناویروس جدید

COVID-19، عفونتی که توسط کروناویروس تازه شناخته شده به وجود می آید، در حال حاضر بیماریی است که هیچ سلاح دارویی علیه آن وجود ندارد. هیچ واکسنی برای جلوگیری از آن وجود ندارد نیست و هیچ دارویی نمی تواند آن را درمان کند.

اما محققان برای تغییر این موضوع تلاش می کنند. یک واکسن می تواند تا ماه آوریل -حدودا میانه فروردین تا میانه اردیبهشت- آماده آزمایش شود.

پیش از این حدود بیش از بیست مقاله در ClinicalTrials.gov -وبسایتی که تحقیقات را پیگیری می کند- ثبت شده اند. هدف این مطالعات آزمایش همه چیز، از طب سنتی چینی گرفته تا ویتامین C، سلول های بنیادی، استروئیدها و داروهایی که با ویروس های دیگر مانند آنفلوآنزا و HIV مبارزه می کنند، است. امید این است که چیزی درباره عمل این داروهای تغییر کاربری پیدا کرده به بیمارانی که شدیدا بیمار هستند کمک کند، بدون چشم انداز دیگر.

آنتونی فوچی (Anthony Fauci)، MD و مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی، می گوید این ها همه بخشی از دستورالعمل راهنما برای بیماری های تازه است.

Advertisements

او می گوید:«بر مبنای تجربه، حدس ها و گمان های بسیاری وجود دارد.»

«آن ها قصد دارند بسیاری از داروهایی که از قبل وجود دارند را مطرح کنند. آن ها اینطور خواهد گفت، که اینجا داده هایی داریم که نشان می دهند این دارو می تواند ویروس را مهار کند» در یک لوله آزمایش.

اما لوله های آزمایش که انسان نیستند! و بسیاری از داروهایی که به نظر می رسد در آزمایشگاه به خوبی عملمی کنند، به بیماران کمکی نمی کنند.

همچنین بخوانید: درباره کروناویروس: علائم، دلایل، درمان ها و انواع عفونت ویروس کرونا

مشکلات بر سر راه دستیبابی درمان و داروی کروناویروس جدید

متوقف کردن کروناویروس ها، به طور خاص، هنگامی که بدن حمله می کنند دشوار است. برخلاف بسیاری از انواع دیگر ویروس ها، آن ها در برابر خطرات ضد ویروس ایمنی دارند – «تصحیح کننده» که به طور مداوم کد ژنتیکی آن ها را بررسی می کند، و به دنبال خطاها، از جمله خطاهای بالقوه برای حفظ زندگی آن ها که داروها می توانند ایجاد کنند، می گردد.

فوچی می گویند هنگامی که محققان بتوانند داروها را بر روی حیوانات امتحان کنند، قادرند حدس های بهتری برای کمک به مردم ایجاد کنند.

Advertisements

او می گوید:«ما هنوز یک مدل حیوانی از کروناویروس جدید نداریم. هنگامی که یک مدل حیوانی داشته باشیم، مزیت بزرگی برای داروها خواهد بود، زیرا پس از آن شما می توانید عملکرد داروها را به وضوح در یک روش فیزیولوژیکی بیازمائید.»

جستجو برای یافتن داروهای انفولانزا (FLU) و ایدز (HIV)

یکی از داروها که در حال حاضر تحت مطالعه است ترکیبی از دو داروی HIV است: lopinavir و ritonavir با نام تجاری Kaletra.

کالترا (Kaletra) با دخالت در آنزیم‌ های مورد نیاز برای آلوده کردن سلول‌ ها به نام پروتئازها، ویروس‌ ها را متوقف می‌کند.

یک مطالعه انجام‌ شده در هشتمین بیمارستان خلق چین در گوانگژو در حال آزمایش Kaletra علیه Arbidol می باشد، که این دارویی ضد ویروسی است که در چین و روسیه برای درمان این بیماری تایید شده‌ است. دو گروه از بیماران این داروها را همراه با مراقبت‌های استاندارد مصرف خواهند کرد. گروه سومی در این مطالعه تنها مراقبت‌های استاندارد را دریافت خواهد کرد، نوعا تحت حمایت درمان با مایعات اکسیژن و IV  که قرار است از بدن حمایت کنند تا سیستم ایمنی بتواند با ویروس خود مبارزه کند.

همچنین بخوانید: علائم بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) از CDC + اینفوگرافی

نگاهی دیگر بر داروی ابولا

داروی تغییر شکل داده شده دیگر که سر و صدای زیادی ایجاد کرده است یک داروی تزریقی آزمایشی با نام Remdesivir است. این دارو در ابتدا علیه ابولا آزمایش شد. با وجود اینکه بر علیه آن موثر نبود، نشان داده شده است که کروناویروس جدید را، حداقل در لوله آزمایش، از کار می اندازد.

Advertisements

در حال حاضر به تعداد کمی از بیماران مبتلا به COVID-19 اعم از یک نفر در ایالت واشنگتن داده شده است.

برای اینکه شواهد بهتری در مورد چگونگی عملکرد آن در افراد داشته باشیم، دو مطالعه در پکن Remdesivir را با یک قرص ساختگی مقایسه می کنند تا ببینند که آیا این دارو می تواند به بیماران با علائم خفیف و شدید کمک کند تا از بیماری های خود بهبود یابند یا خیر.

ویروس ها با آلوده کردن سلول ها، به دست آوردن مولکول های مورد نیاز خود از میزبان، و تکثیر بیشتر خود کار می کنند که در ادامه این روند سلول های بیشتری نیز آلوده می شوند.

Remdesivir: چگونه کار می کند؟

Remdesivir تقلیدی است که یک ویروس را فریب می دهد تا یکی از چهار بلوک ساختمان خود را با یک ماده شیمیایی دیگر جایگزین کند. هنگامی که به ویروس آلوده شدید، این ماده تقلیدکار مانند یک علامت توقف عمل می کند که ویروس را از کپی کردن خود باز می دارد.

انواع دیگر داروهای موجود در همان کلاس – به نام آنالوگ نوکلئوتیدی – برای حمله به سرطان و سایر ویروس های عفونی مانند هپاتیت B استفاده می شود.

   هفته گذشته، دانشمندان چینی مطالعه ای را منتشر کردند که نشان می دهد Remdesivir در برابر coronavirus جدید، ۲۰۱۹-nCoV مؤثر است.

Advertisements

   از بین هفت داروی مورد آزمایش قرارگرفته، فقط رمسدیر و یک داروی قدیمی تر به نام کلروکین، که برای درمان مالاریا استفاده می شود، در لوله های آزمایش استفاده شده است.

   مارک دنیسون، پزشک متخصص بیماری های عفونی کودکان در دانشگاه وندربیلت در نشویل می گوید: «این کار مانند چاقو است که فقط رشته RNA را قطع می کنند. آن ها دیگر نمی توانند خود را تکثیر کنند. این فرایند ویروس را از تکثیر کردن خود متوقف می کند.»

دنیسون عضوی از محققان در تنسی و کارولینای شمالی است که کشف کرد که Remdesivir می تواند جلوی ویروس هایی مانند سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) را در لوله های آزمایش و حیوانات متوقف کند.

پیش بینی شیوع دوباره کروناویروس ها و نیاز به داروی کرونا

وی حدود ۳۰ سال در آزمایشگاه خود کروناویروس را مطالعه کرده است. او می دانست که آن ها دوباره به انسان حمله خواهند کرد.

وی درباره شیوع ۲۰۱۹-nCoV در چین می گوید: «ما شوکه شده ایم، اما تعجب آور نیست که این اتفاق دوباره رخ داده است.»

پس از شیوع SARS، که در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ بیش از ۸۰۰۰ نفر در ۲۶ کشور را آلوده کرده است و MERS که از سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در ۲۷ کشور جهان را آلوده کرده است، محققان می دانستند که آن ها باید به دنبال درمانی بگردند که بتواند در مقابل کروناویروس ها عمل کند.


دنیسون به Gilead Science، شرکتی که به دلیل تولید داروهای ضد ویروسی برای درمان HIV و هپاتیت C شناخته شده است، مراجعه کرد و از آن خواست تا دارویی موردنظر را به وی برای آزمایش بر روی کروناویروس ارسال کند.

او می گوید: «ایده این بود که ما داروئی نمی خواهیم که فقط علیه SARS یا MERS کار کند. ما داروهایی را می خواهیم که در برابر هر نوع کروناویروس کار کنند.»

بسیاری از عوامل که او به کار برد عمل نکردند، تا وقتی که Denison و تیمش تصمیم گرفتند نمونه خوان مزاحم ویروس را حذف کنند. به نظر می رسد Remdesivir قادر به غلبه بر ویرایشگر ویروس بود، اگرچه دنیسون اعتراف کرد که نمی داند چگونه این دارو بر سیستم دفاعی ویروس غلبه می کند. وی از موسسه ملی بهداشت برای مطالعه آن کمک مالی دریافت کرد.

Gilead به «تعداد کمی» از بیماران مبتلا به کرونا در ایالات متحده و اروپا، بر یک مبنای همدلانه، remdesivir داده است.

یک تجربه موفق برای داروی کرونا

یکی از این بیماران یک مرد ۳۵ ساله در Everett ایالت واشنگتن بود که پس از آلوده شدن به کروناویروس جدید در طی سفر برای دیدن خانواده در ووهان چین، مرکز شیوع بیماری، دچار ذات الریه شده بود. پزشکان او در شب چهارم از هفتمین روز در بیمارستان، تجویز remdesivir را شروع کردند. در روز هشتم، او بهبود یافت. او به قدری خوب شده بود که دیگر نیازی به کپسول اکسیژن نداشت. علائم پنومونی از بین رفته بود. اشتهای او به حالت عادی برگشت. مورد او به تازگی در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شد، که موجب جلب توجهات بسیاری به این درمان شد.

اما متأسفانه، حتی دنیسون می گوید که پرونده یک فرد تنها اثبات کافی برای اثبات اینکه دارو می تواند کروناویروس جدید را درمان کند، نمی باشد. این بیمار، که شناسایی نشده بود، تحت مراقبت تخصصی بود. او ممکن است خودش خوب شده باشد، اگر چه دارو دریافت کرده بود.


او می گوید چالش در افراد این است که دو مسئله را پیدا کنیم: اینکه آیا این دارو می تواند شیوع ویروس در بدن را متوقف کند و یا اینکه آیا می تواند این بیماری را شکست دهد.

او می گوید: «شما می توانید منبع آسیب را حذف کنید، اما هنوز آسیب را دارید.»

سؤالات مهم دیگر عبارتند از اینکه چه زمانی پس از عفونت باید این دارو داده شود تا عمل کند، و آیا موجب عوارض جانبی جدی می شود یا نه.

همچنین بخوانید: پیشگیری و درمان بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) – از CDC / انتشار کرونا: کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) چگونه منتشر می شود؟

تلاش برای یافتن قرص کرونا: یک قرص امیدوار کننده

داروی دیگر یعنی آنالوگ نوکلئوزیدی، که به نظر می رسد قادر به غلبه بر کرناویروس است، توسط دانشگاه اموری (Emory University) در آتلانتا ساخته شد. در ابتدا برای معالجه آنفولانزا در نظر گرفته شده بود، اما برخی از اثرات آن در برابر ویروس های ضد ویروس مانند SARS و MERS را نشان داده است.

محققان دانشگاه اموری در حال کار بر روی داروی جدید به نام EIDD-2801 هستند که تأثیر آن نسبت به سایر کروناویروس ها وعده داده شده است.

به تازگی FDA به Emory توجه کرده و از آن پرسیده است که آیا هیچ کاندیدای دارویی دارد که ممکن باشد بر علیه کروناویروس جدید عمل کند؟

George Painter, PhD, مدیرعامل نوآوری دارویی در Emory (DRIVE) در آتلانتا می گوید: «این یک شروع خوب در اینجا است.» EIDD-2801 را می توان به عنوان قرص مصرف کرد، که استفاده از آن در خارج از بیمارستان را آسان تر می کند.

پینتر می گوید: «کپسول ها در پایان ماه جاری ساخته می شود. بنابراین ما نزدیک به ساخت دارو هستیم.»

در حالی که این آزمایش های اولیه تازه آغاز شده است و ماه ها طول می کشد تا محققان نتیجه بگیرند، سازمان بهداشت جهانی نکات احتیاط آمیزی را گفته است.

در دستورالعمل های جدید WHO برای مدیریت بالینی COVID-19، به پزشکان و بیماران یادآوری می کند که شواهد کافی برای توصیه هیچ نوع درمان خاص برای بیماران آلوده وجود ندارد.

در حال حاضر، دستورالعمل ها توصیه می کنند که پزشکان فقط مراقبت های حمایتی را برای کمک به بدن در مبارزه با عفونت انجام دهند.

این سازمان می گوید که درمان های بدون مجوز تنها باید در زمینه آزمایشات های بالینی که از نظر اخلاقی مورد بررسی قرار گرفته اند، یا با نظارت دقیق بالینی در موارد اضطراری انجام شود.


منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی): www.webmd.com (WebMD – Better information. Better health.)

۲- تصویر: School photo created by prostooleh – www.freepik.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی علی کاه عبدالله

آواتار علی کاه عبدالله
دانشجوی علوم آزمایشگاهی؛ نویسنده در فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.