درمان گوش درد و عفونت گوش
عفونت گوش

عفونت گوش در کودکان و بزرگسالان: تشخیص، درمان و داروها

در این مقاله، که از WebMD.com ترجمه شده است، درباره عفونت گوش در کودکان و بزرگسالان، تشخیص آن و درمان درد گوش (درمان عفونت گوش) اطلاعاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

اگر با کودکان کار می کنید، احتمالا می دانید که عفونت گوش کودکان چقدر شایع است. بزرگسالان هم دچار عفونت گوش می شوند، اما بچه ها بسیار بیشتر به آن مبتلا می شوند. این بدان خاطر است که با ویروس ها و باکتری ها به خوبی مبارزه نمی کنند، و گوش های کوچک آن ها هنوز در کشیدن مایعات خیلی خوب عمل نمی کنند.

ممکن است شما یا فرزندتان همراه با درد گوش، گلودرد، گرفتگی بینی یا تب داشته باشید. این ها علائم یک عفونت احتمالی است.

همچنین بخوانید: شناخت عفونت گوش: علائم عفونت گوش در کودکان و بزرگسالان

با پزشک خود تماس بگیرید تا با اطمینان بگوید که چه اتفاقی افتاده است. اگر این یک عفونت باشد، او می تواند بهترین روش درمانی را برای شما توصیه کند.

Advertisements

تشخیص عفونت گوش و درمان گوش درد
تشخیص و درمان گوش درد و عفونت گوش

تشخیص عفونت گوش: پزشک من به دنبال چه چیزی می گردد؟

پزشک از شما درمورد هرگونه علائمی که داشته اید خواهد پرسید. مطمئن باشید همراه یادداشت هایی که ممکن است نیاز داشته باشید و سوالاتی که در ذهن دارید به مطب بروید.

او با ابزاری به نام اتوسکوپ برای علائم عفونت به پرده گوش نگاه می کند. اینجام این کار برای یک نوزاد پرسر و صدا امری دشوار است؛ بنابراین اگر نوزاد شما گوش درد دارد آماده کمک به آرام کردن او باشید.

علائم عفونت شامل قرمزی پرده گوش یا برآمدگی پرده گوش به خاطر مایعات موجود در پشت آن است. این مایع ممکن است همچون زمان سرماخوردگی رقیق، یا همچون چرک غلیظ باشد. اوتیت مدیا به معنای التهاب گوش میانی است. یک پافر (puffer) که به اتوسکوپ متصل شده است هوا را می دمد تا ببیند که آیا پرده گوش نازک شما حرکت می کند. در صورت وجود مایع در گوش میانی، پرده گوش سخت تر می شود و جلو و عقب نمی رود.

همچنین ممکن است پزشک با ابزار دیگری به دنبال علائم عفونت باشد. این وسیله تمپانومتر نامیده می شود، و از فشار هوا و صدا برای چک کردن مایع در گوش میانی استفاده می کند.


درمان عفونت گوش (درمان گوش درد)

اغلب یک ویروس باعث ایجاد عفونت گوش می شود، که در این صورت آنتی بیوتیک ها کمکی نمی کنند. بر اساس تاریخچه پزشکی، اگز پزشک شما گمان کند که ممکن است باکتری ها باعث ایجاد عفونت شده باشند، آنتی بیوتیک تجویز می کند.

همچنین بخوانید: چرا هرگز نباید آنتی‌بیوتیک خود را به اشتراک بگذارید؟

Advertisements

شما همچنین می توانید با پزشکتان درباره کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید، گفتگو کنید.

تسکین درد گوش

اگر یک ویروس یا باکتری باعث بوجود آمدن عفونت شده باشد و شما باید منتظر بمانید تا عفونت بهتر شود، لازم نیست با درد زندگی کنید.

پزشک شما می تواند یک مسکن را توصیه کند؛ به طور معمول استامینوفن (Tylenol) یا ایبوپروفن (Advil, Motrin)، که همچنین به کاهش تب کمک می کنند. به علت تهدید سندرم ری (Reye’s syndrome)، یک بیماری نادر که می تواند باعث تورم در مغز یا کبد شود، باید از مصرف آسپرین در کودکان جلوگیری شود.

همچنین می تواند با استفاده از گرمای پایین یک پد حرارتی درد را کاهش داد. در استفاده از پد حرارتی برای کودکان بسیار مراقبت باشد.

درمان عفونت گوش: آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک شما تصمیم به استفاده از آنتی بیوتیک ها گرفت، از تمام دستورالعمل ها پیروی کنید. تمام دوزها را، حتی اگر خودتان یا فرزندتان احساس بهتری دارید، مصرف کنید. در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز یا احساس ناخوشی به خاطر دارو، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اگر کل دوره مصرف آنتی بیوتیک را طی نکنید، عفونت شما می تواند برگردد و در برابر درمان های بیشتر مقاوم شود.

Advertisements

همچنین بخوانید: از CDC: درباره مقاومت آنتی بیوتیکی، یک تهدید جهانی

درمان عفونت گوش: درناژ (تخلیه مایعات و ترشحات)

اگر عفونت باعث عوارض جدی شود، مایعات برای مدت طولانی در گوش باقی بمانند، و یا عفونت گوش فرزند شما دوباره تکرار می شود، پزشک ممکن است بخواهد یک جراحی به نام میرنگوتومی (Myringotomy) انجام دهد.

او سوراخ کوچکی در پرده گوش ایجاد می کند، که مایعات مانند آب، خون یا چرک می توانند از آن تخلیه شوند. در بسیاری از موارد، پزشک لوله کوچکی را قرار می دهد تا مواد دوباره برنگردند.

این لوله، که معمولا پس از ۶ تا ۱۸ ماه به صورت خود به خود می ریزد، اجازه می دهد مایع خارج شود و هوا داخل شود تا گوش میانی خشک بماند. لوله همچنین:

  • درد را کاهش می دهد
  • موجب بهبود شنوایی می شود
  • تعداد عفونت هایی که ممکن است فرزند شما داشته باشد را کاهش می دهد

بچه های کوچک طی جراحی این لوله گوش را دریافت می کنند. آن ها باید به بیمارستان بروند، برای خوابیدن در طول جراحی، که معمولا حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد، چیزی مصرف کنند.

کودکان بزرگ تر و بزرگسالان می توانند در زمان بیداری این جراحی را داشته باشند. برای آن ها، این جراحی می تواند در مطب پزشکشان انجام شود.

Advertisements

این جراحی به ندرت منجر به عفونت یا زخم می شود و معمولاً نتایج طولانی مدتی را به همراه دارد. اگر این لوله ها بیرون آمدند و عفونت ها بازگشتند، درباره درمان های بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

پزشکان عموما برداشتن لوزه ها را برای عفونت گوش مفید نمی دانند.


درمان عفونت گوش: داروهای طبیعی

شما می توانید در خانه کارهایی انجام دهید تا علائم عفونت گوش را کاهش دهید. ابتدا در مورد نکات زیر با پزشک خود صحبت کنید:

گرما:

ممکن است متوجه شوید که کمپرس گرم موجب آسایش شما می شود.

غذا دادن:

اگر نوزادتان را با یک بطری تغذیه می کنید، این کار را به حالت ایستاده انجام دهید. کودک خود را با بطری در تخت خواب قرار ندهید. سعی کنید کودک خود را به محض اینکه پزشک فکر کند که او آماده است بگیرید.

غرغره کردن:

در کودکان بزرگتر یا بزرگسالان، آب نمک به تسکین التهاب گلو کمک می کند و می تواند به پاکسازی شیپور های استاش نیز کمک کند.


راست بایستید:

راست نگه داشتن سر به تخلیه گوش میانی شما کمک می کند.

هوای تازه:

افراد سیگاری باید از سیگار کشیدن در داخل خانه یا هرمکانی نزدیک به کودک شما خودداری کنند.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.