عفونت HPV
بیماری HPV

حقایقی از عفونت HPV دستگاه تناسلی (ویروس پاپیلوم انسانی)

در این مقاله، که از www.cdc.gov ترجمه شده است، حقایقی درباره بیماری HPV (عفونت HPV)، ویروس پاپیلوم انسانی و تاثیرات HPV بر سلامتی (زگیل تناسلی ، سرطان ها و …) مطرح شده است. با ما همراه باشید.

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است. برخی از اثرات بهداشتی ناشی از HPV توسط واکسن های HPV قابل پیشگیری هستند.

HPV چیست؟

HPV شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است. HPV ویروسی متفاوت از HIV و HSV (تبخال) است. ۷۹ میلیون آمریکایی، بیشتر آن ها در اواخر نوجوانی و اوایل دهه ۲۰ سالگی، به HPV آلوده شده اند. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی از انواع می توانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی از جمله زگیل تناسلی و سرطان شوند. اما واکسن هایی وجود دارند که می توانند از بروز این مشکلات بهداشتی جلوگیری کنند.

همچنین بخوانید: بیماری های منتقله جنسی – راهنمای شما برای بیماری های آمیزشی

بیماری HPV، زگیل تناسلی و ویروس پاپیلوم انسانی
بیماری HPV (عفونت HPV)، زگیل تناسلی و ویروس پاپیلوم انسانی

HPV چگونه شیوع پیدا می کند؟

با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با شخصی که ویروس دارد، می توانید HPV دریافت کنید. بیشترین شیوع از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی است. حتی اگر فرد آلوده علامت یا نشانه ای نداشته باشد هم می تواند HPV را منتقل کند.

Advertisements

هرکسی که از نظر جنسی فعال باشد می تواند HPV را دریافت کند، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید. شما همچنین می توانید سال ها پس از برقراری رابطه جنسی با شخصی که مبتلا شده است، علائم را نشان دهید. این امر موجب سخت شدن تشخیص اولین زمان آلوده شدن به این بیماری می شود.

آیا HPV باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی می شود؟

در بیشتر موارد، HPV به خودی خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما وقتی HPV از بین نرود، می تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل های تناسلی معمولاً به صورت یک برجستگی کوچک یا گروهی از برآمدگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. آن ها می توانند کوچک یا بزرگ، برآمده یا مسطح یا شبیه گل کلم باشند. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی معمولاً می تواند با نگاه به ناحیه تناسلی، زگیل را تشخیص دهد.

آیا HPV باعث سرطان می شود؟

HPV می تواند موجب سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها از جمله سرطان روده، واژن، آلت تناسلی مردانه یا مقعد شود. همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در قسمت پشت گلو از جمله ریشه زبان و لوزه ها شود (به نام سرطان دهانی حلقی).

پس از ابتلای شخص به بیماری HPV، ابتلا به سرطان اغلب سال ها، یا حتی دهه ها طول می کشد. انواع HPV که می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود، با انواع HPV که می تواند باعث سرطان شود مشابه نیست.

هیچ راهی برای اطلاع از اینکه آیا افرادی که به بیماری HPV مبتلا هستند مبتلا به سرطان یا سایر مشکلات بهداشتی خواهند شد یا نه، وجود ندارد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (از جمله کسانی که دارای HIV / AIDS هستند) ممکن است توانایی کمتری در مقابله با HPV داشته باشند. همچنین احتمال ابتلای آن ها به مشکلات سلامتی در اثر بیماری HPV بیشتر است.

Advertisements

چگونه می توانم از HPV و مشکلات سلامتی ناشی از آن اجتناب کنم؟

برای کاهش احتمال ابتلا به HPV می توانید چندین کار را انجام دهید.

واکسینه شوید. واکسن HPV بی خطر و مؤثر است. وقتی واکسن در گروه های سنی پیشنهادی دریافت شود می تواند در برابر بیماری ها (از جمله سرطان ها) ناشی از HPV محافظت کند («چه کسی باید واکسینه شود؟» را در قسمت بعد مطالعه کنید). CDC واکسیناسیون HPV را در ۱۱ یا ۱۲ سالگی توصیه می کند (یا می تواند در ۹ سالگی شروع شود) و برای همه افراد تا سن ۲۶ سالگی، در صورتی که قبلاً واکسینه نشده باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره توصیه ها، لطفاً مراجعه کنید به: https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html

غربالگری از نظر سرطان دهانه رحم را انجام دهید. غربالگری روتین برای زنان در سنین ۲۱ تا ۶۵ سال می تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

اگر از نظر جنسی فعال هستید،

  • هر بار که رابطه جنسی دارید به طور صحیح از کاندوم لاتکس استفاده کنید. این می تواند شانس ابتلای شما به HPV را کاهش دهد. اما HPV می تواند مناطقی را که تحت پوشش کاندوم نیستند آلوده کند؛ بنابراین ممکن است کاندوم ها کاملاً از ابتلا به HPV محافظت نکنند.
  • در یک رابطه متقابل تک همسری باشید.

همچنین بخوانید: درباره کاندوم ها: استفاده از کاندوم برای کنترل بارداری

چه کسی باید واکسینه شود؟

واکسیناسیون HPV را در ۱۱ یا ۱۲ سالگی توصیه می کند (یا می تواند در ۹ سالگی شروع شود) و برای همه افراد تا سن ۲۶ سالگی، در صورتی که قبلاً واکسینه نشده باشند.

Advertisements

واکسیناسیون برای همه افراد بالاتر از ۲۶ سال توصیه نمی شود. باوجود این، برخی بزرگسالان در سنین ۲۷ تا ۴۵ که هنوز واکسینه نشده اند، ممکن است تصمیم بگیرند که واکسن HPV را، پس از صحبت با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در مورد خطر عفونت های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون برای آن ها، دریافت کنند. واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی سود کمتری دارد. اکثر بزرگسالان فعال جنسی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند، اگرچه ضرورتا همه انواع HPV هدف واکسیناسیون قرار نمی گیرد.

در هر سنی، داشتن یک شریک جنسی جدید عاملی خطرزا برای ابتلا به عفونت HPV تازه است. افرادی که در حال حاضر در یک رابطه طولانی مدت و متقابل تک همسری قرار دارند، احتمال کمتری برای ابتلا به عفونت HPV تازه دارند.


چگونه متوجه شوم که به HPV مبتلا شده ام؟

هیچ آزمایشی برای یافتن «وضعیت HPV» در یک شخص وجود ندارد. همینطور، آزمایش HPV تایید شده ای برای یافتن HPV در دهان یا گلو وجود ندارد.

آزمایش های HPV ای وجود دارد که می تواند برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده شود. این آزمایشات فقط برای غربالگری در زنان ۳۰ ساله و بالاتر توصیه می شود. آزمایش های HPV برای غربالگری مردان، نوجوانان یا خانم های زیر ۳۰ سال توصیه نمی شود.

اکثر مبتلایان به عفونت HPV اطلاع ندارند که به این ویروس آلوده شده اند، و هیچگاه علائم یا مشکلات بهداشتی ناشی از آن را ندارند. برخی از افراد هنگام ابتلا به زگیل تناسلی متوجه می شوند که HPV دارند. زنان ممکن است هنگام دریافت نتیجه یک آزمایش غیر طبیعی پاپ اسمیر (در حین غربالگری سرطان دهانه رحم) متوجه ابتلا به HPV شوند. دیگران ممکن است فقط هنگامی متوجه شوند که به مشکلات جدی تری از HPV مانند سرطان مبتلا شده باشند.

شیوع HPV: HPV و مشکلات بهداشتی ناشی از ویروس HPV چقدر شایع است؟

ویروس HPV: در حال حاضر حدود ۷۹ میلیون آمریکایی به HPV آلوده شده اند. هر ساله حدود ۱۴ میلیون نفر به تازگی آلوده می شوند. بیماری HPV به قدری شایع است که تقریباً هر شخصی که از نظر جنسی فعال باشد، در صورتی که واکسن HPV را دریافت نکند، در زمانی از زندگی خود HPV را دریافت خواهد کرد.

Advertisements

مشکلات بهداشتی مرتبط با HPV شامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است.

  • زگیل ناحیه تناسلی: پیش از رونمایی از واکسن های HPV، سالانه تقریباً ۳۴۰،۰۰۰ تا ۳۶۰،۰۰۰ زن و مرد در اثر HPV مبتلا به زگیل های ناحیه تناسلی می شدند.* همچنین، در هر زمان حدود یک نفر از هر ۱۰۰ بزرگسال فعال از نظر جنسی در آمریکا دارای زگیل تناسلی هستند.
  • سرطان دهانه رحم: همه ساله نزدیک به ۱۲۰۰۰ زن که در ایالات متحده زندگی می کنند به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند و بیش از ۴۰۰۰ زن در اثر سرطان دهانه رحم فوت می کنند – حتی با غربالگری و معالجه.

بیماری ها و سرطان های دیگری نیز در اثر HPV در افراد ساکن ایالات متحده اتفاق می افتد. هر ساله، تقریباً ۱۹۴۰۰ زن و ۱۲۱۰۰ مرد به سرطان های ناشی از HPV مبتلا می شوند.

*: این ارقام فقط تعداد افرادی که به دنبال مراقبت از زگیل تناسلی بوده اند را در نظر می گیرند. این موضوع می تواند موجب دست کم گرفتن تعداد واقعی افرادی که زگیل تناسلی می گیرند شود.

من باردار هستم. آیا داشتن HPV بر بارداری من تأثیر خواهد گذاشت؟

اگر باردار هستید و HPV دارید، ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوید یا تغییرات غیر طبیعی سلول در دهانه رحم شما ایجاد شود. با غربالگری معمول سرطان دهانه رحم، می توان به تغییرات غیر طبیعی سلول پی برد. شما باید حتی در زمان بارداری، غربالگری معمول سرطان دهانه رحم را انجام دهید.

آیا می توانم به دلیل HPV یا مشکلات بهداشتی ناشی از HPV درمان شوم؟

هیچ درمانی برای خود این ویروس (ویروس پاپیلوم انسانی) وجود ندارد. با این حال ، درمان هایی برای مشکلات بهداشتی که در اثر HPV پیش می آیند وجود دارد:

  1. زگیل های تناسلی توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما یا با داروهای تجویز شده قابل درمان هستند. در صورت عدم درمان، زگیل های تناسلی ممکن است از بین بروند، به همان شکل باقی بمانند و یا در اندازه یا تعداد رشد پیدا کنند.
  2. پیش سرطان گردن رحم قابل درمان است. زنانی که آزمایش معمول پاپ اسمیر را انجام می دهند و در صورت لزوم پیگیری می کنند می توانند مشکلات را پیش از توسعه سرطان تشخیص دهند. همواره پیشگیری بهتر از درمان است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به: www.cancer.org.
  3. سایر سرطان های مرتبط با HPV نیز در صورت تشخیص و معالجه زود هنگام بیشتر قابل درمان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به: www.cancer.org.

برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.


به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.