اثرات آلودگی هوا بر سلامتی
تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی انسان: آلودگی هوا با انسان چه می کند؟

در این مطلب، که از WebMD.com ترجمه شده، درباره بیش از ۱۰ مورد از اثرات آلودگی هوا بر سلامتی انسان اطلاعاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید تا درباره تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی بیشتر بدانید.

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی
تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی

آلودگی هوا چگونه بر سلامتی شما تاثیر می گذارد؟

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی: سرطان ریه

ذرات موجود در آلودگی هوا می توانند موجب سرطان ریه شوند، که علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است. حدود ۶% از مرگ های ناشی از آلودگی هوای خارج از خانه در سرتاسر جهان به خاطر سرطان ریه است.

هوای آلوده همچنین ممکن است در سایر انواع سرطان ها، همچون سرطان مجرای ادراری و مثانه، نقش داشته باشد.

همچنین بخوانید: عوامل خطر سرطان ریه


حملات آسم

برخی از آلودگی ها را می توان دید، همچون دود. بعضی از آن ها را هم نمی توان دید، همچون مونوکسید کربن. آلودگی هوا شامل هر گاز یا ذره ای است که در هوا وجود دارد، اما جزء طبیعی آن نیست. دو آلاینده اصلی می توانند بر آسم شما تأثیر بگذارند. ازن گازی است که باعث ایجاد مه دود می شود. ازن می تواند بر نحوه تنفس شما تاثیر بگذارد. ذرات ریز مانند ذرات موجود در گرد و غبار یا دود می توانند در ریه های شما گیر بیفتند. آن ها می توانند به ریه های شما آسیب رسانده و باعث حملات بیشتر شوند.

Advertisements


اثرات آلودگی هوا بر سلامتی: برونشیت مزمن

اگزوز خودروها، کامیون ها و سایر وسایل نقلیه هوا را آلوده می کند. اگر در یک شهر زندگی می کنید و مرتباً در بخارات ترافیکی نفس می کشید، ممکن است مبتلا به برونشیت مزمن (طولانی مدت) باشید. این هنگامی است که آستر لوله های نایژه ها، که هوا را به ریه ها منتقل می کنند، ملتهب می شود. اگر به این بیماری مبتلا باشید ممکن است تنگی نفس داشته باشید، و حین سرفه مخاط غلیظ که ممکن است سفید، زرد یا سبز باشد خارج کنید.


COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه)

برونشیت مزمن و آمفیزم بیماری های رایجی هستند که منجر به بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD می شوند. این بیماری ها جریان هوا به ریه ها را مسدود می کند. دلیل اصلی آن قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گازها، ذرات یا دود است.

مطالعات نشان داده اند که COPD در مناطقی که آلودگی هوا زیاد است شایع تر می باشد. اگر به COPD مبتلا باشید، ممکن است نفس کشیدن برای شما در هوای آلوده حتی دشوارتر شود. موارد جدی ممکن است به معنای مراجعه به بیمارستان یا حتی مرگ باشید.


تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی: ذات الریه (یا پنومونی)

اکسید نیتروژن و سولفور دی اکسید موجود در هوای آلوده احتمال ابتلا به ذات الریه یا التهاب ریه را تقویت می کنند.

علائم آن شامل درد قفسه سینه، سرفه، خستگی، تنگی نفس و دمای پایین بدن است.

به طور خاص، کودکان و افراد مسن در معرض خطر هستند. ذات الریه علت اصلی مرگ و میر کودکان در سراسر جهان است. افراد مسن، به طور خاص، احتمال دارد که پس از قرار گیرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا، به خاطر ذات الریه (پنومونی) به بیمارستان بروند.

Advertisements

همچنین بخوانید: آیا سینه پهلو (ذات الریه) مسری است؟

همچنین بخوانید: آیا ذات الریه (سینه پهلو) کشنده است؟ + پیشگیری و درمان


اثرات آلودگی هوا بر سلامتی: بیماری های قلبی

آلودگی هوا می تواند منجر به افزایش خطر حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم (آریتمی)، نارسایی قلبی و سکته مغزی شود.

ذرات ریز موجود در آلودگی هوا به اندازه ای کوچک هستند که بتوانند به رگ های خونی سفر کنند و موجب التهاب شوند. با گذشت زمان، آن ها می توانند موجب شوند که شروع بیماری قلبی سریع تر شود.

افرادی که در نزدیکی خیابان های شلوغ یا کارخانه ها زندگی می کنند خطر بیشتری دارند. اما قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض آلودگی می تواند به قلب شما آسیب برساند.


بیماری روانی

مطالعات بیانگر ارتباطی قوی بین کیفیت هوا و سلامت روانی شما هستند.

Advertisements

محققان بیش از ۱۵۰ میلیون پرونده پزشکی را در ایالات متحده و دانمارک بررسی کردند. آن ها دریافتند افرادی که در مناطقی از ایالات متحده دارای کمترین کیفیت هوا زندگی می کنند، ۲۷٪ افزایش در میزان اختلال دوقطبی و ۶٪ افزایش در افسردگی عمده داشتند.


اثرات آلودگی هوا بر سلامتی: بیماری های خودایمنی

بیماری خودایمنی شرایطی است که در آن دستگاه ایمنی بدن به خود بدن حمله می کند. این موضوع معمولا به بافت شما آسیب می زند و باعث ایجاد التهاب در قلب و ریه هایتان می شود. محققان فکر می کنند آلودگی هوا یک پاسخ ایمنی را در ریه های شما تحریک می کند که ممکن است بیماری های خاص خودایمنی را آغاز کند. محققان دقیقا نمی دانند که این موضوع چگونه اتفاق می افتد، اما ذرات ناشی از آلودگی هوا به داخل ریه ها می روند و از آنجا یک پاسخ حمله ای را تحریک می کنند..


تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی: سقط جنین

ازن و ذرات موجود در آلودگی هوا ممکن است در سقط جنین در نیمه اول بارداری نقش داشته باشند. محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چگونه، اما فکر می کنند این موضوع می تواند ناشی از التهاب اطراف جفت باشد. یک مطالعه که به بررسی آلودگی هوای مرتبط با ترافیک در ایالات متحده آمریکا و فلسطین اشغالی پرداخته، آن را با سقط جنین بین هفته ۱۰ و ۲۰ بارداری مرتبط دانسته است.


اثرات آلودگی هوا بر سلامتی: زایمان زودرس

قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا با زایمان زودرس یا پیش از موعد مرتبط است. آلودگی می تواند سطح مواد شیمیایی سمی موجود در خون را بالا ببرد. آلودگی بر سیستم ایمنی یک زن باردار فشار وارد می کند. این می تواند جفت را تضعیف کرده و باعث زایمان زودرس شود. این می تواند منجر به مشکلات سلامتی برای کودک بلافاصله پس از تولد یا در طولانی مدت شود. آلودگی هوا همچنین ممکن است باعث وزن کم کودک در هنگام تولد شود.


مرگ زودرس

نفس کشیدن در هوای آلوده حتی برای مدتی کوتاه می تواند طول عمر شما را کاهش دهد.

بیش از ۴ میلیون نفر در سراسر جهان هر سال به دلیل آلودگی هوا در فضای باز جان خود را از دست می دهند. این مرگ و میرها عمدتا ناشی از سکته مغزی، بیماری های قلبی، سرطان ریه، COPD و عفونت های تنفسی است.

Advertisements

کشنده ترین اجزای آلودگی هوا ازن، نیتروژن دی‌ اکسید و گوگرد دی اکسید است.


تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی: مشکلات یادگیری و حافظه

مطالعات نشان داده اند که آلودگی هوا می تواند تأثیر مضری بر مغز داشته باشد.

آلودگی هوا مرتبط با ترافیک می تواند رشد مغز و رفتار کودکان را کند کند. همچنین در افراد مسن احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد.

این گونه تصور می شود که این تغییرات مغزی در نتیجه ی آلودگی بر رشد تأثیر می گذارد.

همچنین بخوانید: علل و عوامل از دست دادن حافظه (فراموشی)


اثرات آلودگی هوا بر سلامتی: تحریک چشم و بینی

آلودگی هوا در فضای باز می تواند شماری از مشکلات را برای سلامتی ایجاد کند. اما آلودگی داخل خانه نیز همین کار را می کند.


دیوارهای تازه رنگ شده می توانند گاز ها و ترکیبات آلی فراری (VOC) را آزاد کنند که موجب تحریک چشم و بینی شما می شود. مبلمان یا فرش جدید ممکن است دارای مواد شیمیایی با بوی قوی باشند که می تواند موجب سردرد یا سرگیجه در شما شود. در محصولات تمیز کننده ترکیبات شیمیایی را مخلوط می کنند. سیستم گرمایش یا سرمایش این مواد را در هوای خانه شما به جریان می آورد. با اطمینان از تهویه مناسب خانه خود ، از خود محافظت کنید.


شاخص کیفیت هوا

چگونه متوجه می شوید که هوای بیرون آلوده است؟ شاخص کیفیت هوای محلی (AQI) شما از EPA می تواند کمک کند. ای شاخص مقیاسی از ۰ تا ۵۰۰ است، و هر چه این عدد بیشتر باشد، آلودگی هوا بیشتر مضر خواهد بود. این شاخص ۶ سطح دارد: خوب، متوسط، ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک. می توانید آن را در airnow.gov پیدا کنید.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.