درباره آسم و حمله آسم
درباره آسم (Asthma)

آسم چیست؟ راهنمایی درباره آسم (Asthma) و حمله آسم

در این مقاله، که از وبسایت www.cdc.gov (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا) ترجمه شده، درباره آسم، عوامل آن و تشخیص ابتلای به این بیماری و همچین حمله آسم اطلاعاتی مطرح شده است. با ما همراه باشید.

آسم چیست؟

آسم نوعی بیماری است که بر روی ریه های شما تأثیر می گذارد. این وضعیت یکی از شایع ترین بیماری های طولانی مدت در کودکان است، اما بزرگسالان نیز ممکن است آن را داشته باشند. آسم موجب خس خس سینه، نفس نفس زدن، تنگی نفس و سرفه کردن در شب یا صبح زود می شود. اگر به این وضعیت مبتلا باشید داشته باشید در تمام مدت آن را تجربه می کنید؛ اما تنها در زمانی که چیزی ریه های شما را آزار دهد، حملات آسم را خواهید داشت.

ما همه عواملی که باعث ایجاد آسم می شوند را نمی شناسیم. اما می دانیم که عوامل ژنتیکی، محیطی و شغلی با ابتلا به آن در ارتباط هستند.

اگر کسی در خانواده نزدیک شما مبتلا به آسم است، احتمال ابتلای شما به این بیماری بیشتر است. «آتوپی» یا تمایل ژنتیکی برای یک بیماری آلرژیک، می تواند نقش مهمی در به وجود آمدن آسم آلرژیک داشته باشد.

قرارگرفتن در معرض چیزهایی در طبیعت، همچون کپک یا رطوبت، بعضی آلرژن ها مانند مایت های گرد و غبار، و دود دست دوم سیگار با ابتلا به آسم مرتبط هستند. همچنین آلودگی هوا و عفونت ویروسی ریه نیز می تواند منجر به آن شود.

Advertisements

همچنین بخوانید: عوامل خطر (ریسک فاکتور ها) و علت بیماری آسم

آسم شغلی هنگامی اتفاق می افتد که کسی که قبلا هرگز آسم نداشته به دلیل این که در معرض چیزی در محل کار قرار دارد، به آسم مبتلا می شود. این اتفاق ممکن است وقتی رخ دهد که به چیزی در محیط کار حساسیت پیدا می کنید؛ چیزهایی همچون کپک و یا اینکه در معرض محرک هایی چون خاک اره یا مواد شیمایی، بارها و بارها در سطوح پایین تر یا اینکه به یک باره در سطح بالاتر قرار می گیرید.

درباره آسم و حمله آسم
درباره آسم و حمله آسم

چگونه می توان گفت که به آسم مبتلا هستم؟

اینکه بگوییم شخصی آسم دارد می تواند دشوار باشد، به ویژه در مورد کودکان زیر ۵ سال. معاینه پزشکی برای سنجش عملکرد ریه ها و همچنین برای آلرژی ها می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که آیا آسم دارید یا نه.

در طول معاینه پزشک از شما می پرسد که آیا زیاد سرفه می کنید (به خصوص در شب). وی همچنین از شما سوال خواهد کرد که آیا مشکلات تنفسی شما پس از فعالیت بدنی یا در زمان های مشخصی از سال بدتر می شود. پس از آن، پزشکتان از شما درباره تنگی نفس، خس خس سینه و سرماخوردگی هایی که بیش از ۱۰ روز طول بکشند می پرسد. او از او سؤال می کند که آیا کسی در خانواده شما -در حال حاضر یا قبلا- مبتلا به آسم، آلرژی یا سایر مشکلات تنفسی بوده است یا نه. در نهایت، پزشک درباره خانه شما، مشکل در مدرسه یا محل کار (از دست دادن مدرسه یا کار) و یا داشتن مشکل در انجام بعضی کار ها خواهد پرسید.

پزشک همچنین ممکن است یک آزمایش تنفسی به نام «اسپیرومتری» را برای اطلاع از نحوه عملکرد ریه ها انجام دهد. این تست با اندازه گیری میزان هوایی که پس از یک خیلی دم عمیق بیرون می دهید، پیش و پس از استفاده از داروی آسم، صورت می گیرد.

همچنین بخوانید: آیا ذات الریه (سینه پهلو) کشنده است؟ + پیشگیری و درمان

Advertisements

حمله آسم چیست؟

یک حمله آسم می تواند شامل سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه و مشکل در تنفس باشد. این حمله در مجاری تنفسی بدن شما رخ می دهد، که راه هایی برای حمل هوا به سمت ریه های شما هستند. با حرکت هوا به سمت ریه ها راه های هوایی کوچک تر می شوند، هچون شاخه های درخت از تنه درخت کوچک تر هستند. در حین حمله، اطراف راه های هوایی در ریه های شما متورم شده و مجاری هوایی کوچک می شود. هوای کمتری به ریه های شما وارد و از آن خارج می شود، و مخاطی که بدن شما تولید می کند باعث انسداد مجاری هوایی شود.

شما می توانید با آگاهی از علائم هشدار دهنده حمله آسم، دوری از مواردی که موجب ایجاد یک حمله می شوند و پیروی از توصیه های پزشکتان آسم خود را کنترل کنید. هنگامی که آسم خود را کنترل می کنید:

  • علائمی همچون خس خس سینه یا سرفه را نخواهید داشت
  • بهتر می خوابید
  • مدرسه یا کار خود را از دست نمی دهید
  • می توانید در همه فعالیت های فیزیکی مشارکت داشته باشید
  • و نیازی نیست که به بیمارستان بروید

چه عواملی باعث حمله آسم می شوند؟

حمله زمانی می تواند اتفاق بیفتد که در معرض «محرک های آسم» باشید. محرک های آسم شما می تواند بسیار متفاوت تر از محرک های اشخاص دیگر باشد. محرک های خود را بشناسید و نحوه جلوگیری از آن ها را بیاموزید. وقتی نمی توانید از محرک های خود جلوگیری کنید مراقبت یک حمله باشید. برخی از مهمترین محرک ها عبارتند از: دود دخانیات، مایت گرد و غبار (dust mites)، آلودگی هوا در فضای باز، آلرژی به سوسک حمام، حیوانات اهلی، کپک، دود ناشی از چوب یا چمن سوخته، و عفونت هایی همچون آنفلوآنزا.

همچنین بخوانید: آیا سینه پهلو (ذات الریه) مسری است؟

آسم چگونه درمان می شود؟

داروی خود را دقیقاً مطابق آنچه پزشکتان به شما گفته مصرف کنید، و برای کنترل آسمتان از مواردی که می توانند محرک یک حمله باشند دوری کنید.

همه افراد مبتلا به آسم یک نوع دارو را مصرف نمی کنند.

Advertisements

می توانید بعضی از داروها را استنشاق کنید و بقیه را به صورت قرص مصرف کنید. داروهای آسم در دو نوع طبقه بندی می شوند: تسکین سریع و کنترل طولانی مدت. داروهای تسکین دهنده سریع علائم حمله آسم را کنترل می کنند.اگر به طور فزاینده به استفاده از داروهای تسکین سریع نیاز دارید، به پزشک خود مراجعه کنید تا ببینید به داروی دیگری نیاز دارید یا نه. داروهای کنترل طولانی مدت به شما کمک می کنند حملات کمتر و خفیف تری داشته باشید، اما در هنگام حمله آسم به شما کمکی نمی کنند.

داروهای آسم می توانند عوارض جانبی داشته باشند. اما بیشتر عوارض جانبی آن ها خفیف است و زود از بین می رود. در مورد عوارض جانبی داروهای خود از پزشکتان سؤال کنید.

به یاد داشته باشید – شما می توانید آسم خود را کنترل کنید. با کمک پزشکتان، برنامه اجرایی آسم خود را تهیه کنید. تصمیم بگیرید که چه کسی باید یک نسخه از برنامه شما را داشته باشد و در آن را در کجا نگه دارد. داروی کنترل طولانی مدت خود را، حتی زمانی که علائمی ندارید، مصرف کنید.

بیاموزید که چگونه از اسپری تنفسی خود استفاده کنید. [از سایت انگلیسی منبع – CDC]


برای اطلاع از منابع این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.