علل پوکی استخوان
عوامل پوکی استخوان

عوامل و علل پوکی استخوان: چه چیزی باعث پوکی استخوان می شود و چرا؟

در این مقاله، که از WebMD.com ترجمه شده، درباره انواع علل پوکی استخوان (دلایل و عوامل پوکی استخوان ها)، از کمبود هورمون ها و ویتامین D تا مصرف سیگار و الکل توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

عامل پوکی استخوان چیست؟ و چرا؟

   استخوان های شما زنده و دائما در حال رشد هستند – یعنی خشک و بی تفاوت نیستند، برخلاف آنچه که در کتاب ها می بینید. استخوان ها به طور مداوم در طول زندگی تغییر می کنند؛ به طوری که برخی از سلول های استخوانی در حال تحلیل رفتن هستند و سلول های استخوانی جدید در فرآیندی به نام بازسازی، دوباره رشد می کنند.  با این چرخه ی پیوسته سلول های استخوانی، هر ۱۰ سال یکبار بیشتر اسکلت شما جایگزین می شود.

   اما در مبتلایان به پوکی استخوان – نازک شدن استخوان – از بین رفتن استخوان از رشد استخوان جدید بیش تر رخ می دهد. استخوان ها متخلخل، شکننده و مستعد شکستگی می شوند. در نگاره اشعه ایکس لگن با تراکم استخوانی طبیعی یک ماتریس متراکم از سلول های استخوانی مشاهده می شود. اما اگر به لگن با پوکی استخوان نگاه کنید، بیشتر هوا و حفره خالی می بینید. ماتریکس استخوانی تقریباً از بین رفته است و فقط چند رشته نازک باقی مانده است.

   بنیاد ملی پوکی استخوان می گوید، حدود ۱۰ میلیون آمریکایی پوکی استخوان دارند و ۳۴ میلیون نفر دیگر دارای توده استخوانی کم، شناخته شده با نام پوکی استخوان هستند. چرا پوکی استخوان بسیار شایع است؟ دلایل پوکی استخوان ممکن است شما را شگفت زده کند.

عوامل پوکی استخوان (علل پوکی استخوان)
علل پوکی استخوان

پوک شدن استخوان ها: «دزد خاموش» همراه با افزایش سن شما

   تراکم استخوان شما در حدود ۲۰ سالگی در بیش ترین میزان است. اما با افزایش سن، می توانید توده استخوانی را در اثر عوامل مختلفی از دست بدهید. پوکی استخوان یا علائم هشدار دهنده اولیه آن، عدم تعادل در روند بازسازی را نشان می دهد: استخوان های خیلی زیادی شکسته می شوند، و استخوان های جدید کمتری به وجود می آیند. در نتیجه استخوان ها شکننده، مستعد شکستگی می باشند.

Advertisements

   احتمالاً می دانید که برای ساخت استخوان های قوی به کلسیم نیاز دارید، اما رژیم کم کلسیم تنها عامل نیست. علل کمتر شناخته شده برای پوکی استخوان وجود دارد. اکنون کارشناسان معتقدند که در اغلب موارد ترکیبی از علل، مقصر ریزش استخوان است.

علل پوکی استخوان: استروژن کم در زنان

     شایع ترین علت پوکی استخوان چیست؟ پل میستوکوفسکی، پزشک متخصص غدد در مرکز پزشکی ویرجینیا میسون در سیاتل و عضو هیئت علمی بالینی دانشگاه واشنگتن در سیاتل می گوید: «علت به طور کلی، کمبود استروژن در زنان است.» از بین رفتن استخوان پس از یائسگی، هنگامی که زنان مسن تر افت سریع استروژن دارند، افزایش می یابد. با گذشت زمان، خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی افزایش می یابد، زیرا زنان مسن بیشتر از بازسازی استخوان تحلیل و از بین رفتن استخوان را دارند.

   زنان جوان تر که توقف قاعدگی دارند – مانند ورزشکاران لاغر و یا دختران با بی اشتهایی – تراکم استخوان ممکن است به خطر بیافتد.

   برداشتن هر دو تخمدان از طریق جراحی ای به نام اوفورکتومی دو طرفه، ممکن است باعث پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی شود. در یک مطالعه فهمیده شد، این عمل جراحی ۵۴٪  باعث افزایش شکستگی لگن، ستون فقرات و مچ در زنان یائسه می شود.

عوامل پوکی استخوان: تستوسترون پایین در مردان

   مردان برای سلامت استخوان به تستوسترون و استروژن نیز نیاز دارند. دلیل آن این است که مردان تستوسترون را به استروژن نگهدارنده استخوان تبدیل می کنند. میستکوفسکی می گوید: یک اجماع واضح وجود دارد که هنگام ارزیابی مردان با پوکی استخوان، همیشه از نظر کمبود تستوسترون ارزیابی صورت می گیرد.

همچنین بخوانید: کمبود تستوسترون (آندروپوز) چیست و چه علائمی دارد؟

Advertisements

دلایل پوکی استخوان: عدم تعادل هورمونی

   چندین هورمون دیگر در تنظیم تراکم استخوان شما از جمله هورمون پاراتیروئید و هورمون رشد نقش دارند. آن ها به ارکستر(هماهنگ و موزون کننده) کمک می کنند که استخوان های شما به خوبی از کلسیم استفاده کنند و چه زمانی باید استخوان ها را بسازند و تجزیه کنند.

   اما افزایش بیش از حد هورمون پاراتیروئید، به نام هایپرپاراتیروئیدیسم، باعث کاهش کلسیم در ادرار به ازای استخوان می شود. کلسیم کمتر به معنای استخوان های ضعیف تر است. و با افزایش سن، بدن شما هورمون رشد کمتری تولید می کند، زمانی که شما نیاز به ساخت استخوان قوی دارید.

علل پوکی استخوان: کمبود کلسیم

   بدون کلسیم، شما نمی توانید استخوان جدید را در طول فرآیند بازسازی استخوان بازسازی کنید.

   استخوان ها مخزن دو ماده معدنی هستند – کلسیم و فسفر. شما به میزان کافی کلسیم در خون خود نیاز دارید زیرا بسیاری از اندام های شما به ویژه قلب، ماهیچه ها و اعصاب شما به کلسیم نیاز دارند. هنگامی که این اندام ها نیاز به کلسیم دارند، آن را از انبار مواد معدنی موجود در استخوان های شما می گیرند. با گذشت زمان، هنگامی که مخزن معدنی را در استخوان های خود تخلیه می کنید، استخوان های شما نازک و شکننده می شوند.


برای مطالعه ادامه این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی محمدحسین حسنلو

آواتار محمدحسین حسنلو
دانشجوی علوم آزمایشگاهی؛ نویسنده در فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.