علائم جسمی اضطراب
علائم فیزیکی اضطراب

علائم جسمی اضطراب و استرس: از مشکلات خواب تا مشکلات جنسی

در این مقاله، که از WebMD.com ترجمه شده است، درباره ۱۲ نوع از علائم جسمی اضطراب و وضعیت های متداول در این شرایط (علائم فیزیکی اضطراب – نشانه های جسمی اضطراب بیش از حد) اطلاعاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

علائم فیزیکی اضطراب (علائم و نشانه های جسمی اضطراب)
علائم جسمی اضطراب

علائم فیزیکی اضطراب و استرس

نشانه های جسمی استرس: ضربان قلب بالا و «تپش قلب»

هنگامی که چیزی (مانند یک صدای بلند) شما را به طور ناگهانی ترسانید، باعث تحریک هورمون های استرس (آدرنالین، نورآدرنالین، کورتیزول) می شود که باعث می شود ضربان قلب شما سریعتر و سخت تر شود (علائم فیزیکی اضطراب ناشی از ضربان قلب). ممکن است احساس کنید که به طور غیریکنواخت می تپد (تپش قلب).

اگر با گذشت زمان این اتفاق بیش از حد رخ دهد، احتمال ابتلای شما به فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سخت شدن عروق، کلسترول بالا، سکته مغزی و حمله قلبی بالا خواهد رفت.


علائم جسمی اضطراب: تنفس سریع

وقتی که ترسیده اید و یا مضطرب هستید، همراه با تپش قلب، ممکن است شروع به تنفس سریع تر کنید، و یا احساس کنید که هوای کافی ندارید (تنگی نفس).

بعضی از افراد آنقدر سریع نفس می کشند که احساس گیجی می کنند یا از حال می روند. (درباره غش کردن: دلایل، نشانه ها، درمان و جلوگیری از غش)

Advertisements

اگر شما از قبل به بیماری های تنفسی از قبیل آسم، بیماری ریه، انسداد مزمن ریوی مزمن ریوی (COPD) و سایر شرایط پزشکی مبتلا باشید، این مسئله می تواند جدی باشد.

همچنین بخوانید: آمفیزم (Emphysema) چیست؟+ مبانی و علل متداول آمفیزم ریوی


علائم جسمی استرس: واکنش ستیز و گریز

پاسخ ستیز و گریز مجموعه ای از علائم است که شما هنگام مواجهه با چیزی ترسناک از خود نشان می دهید. ترس شما باعث آزاد شدن هورمون های خاصی می شود که از طریق مغز، نخاع و اعصاب شما سیگنال می فرستند.

خون و سوخت (گلوکز) به بازوها و پاهایتان سرازیر می شود تا آماده شوند که با یکی از این دو گزینه، تهدید را برطرف کنید: بجنگید یا فرار کنید. نبض و تنفس شما سرعت می گیرد. همچنین ممکن است دچار عرق و لرزش شوید. (علائم جسمی اضطراب ناشی از واکنش ستیز و گریز)


علائم فیزیکی اضطراب: سختی عضلات

بدن شما در هنگام اضطراب آماده محافظت از خود می شود. اگر واقعاً وحشت زده شوید، به یکباره عضلاتتان دچار تنش می شوند. (نشانه های جسمی اضطراب ناشی از گرفتگی عضلات)

عضلات معمولاً پس از گذشت استرس، شل می شوند. اما اگر این اتفاق زیاد رخ دهد یا اگر همواره احساس اضطراب می کنید، عضلات سخت شده شانه و گردن شما می تواند منجر به سردرد، از جمله میگرن شود.

Advertisements

تکنیک های ریلکسیشن (تن آرامی) مانند تنفس عمیق و یوگا ممکن است در این رابطه به شما کمک کند.

همچنین بخوانید: کرامپ عضلانی: ۴ درمان موثر برای گرفتگی عضلات ساق پا


نشانه های جسمی اضطراب: قند خون بالا

هورمون های استرس می توانند به هنگام مواجهه با ترس یا اضطراب، ترکیبی از این سوخت فوری را به شما ارائه دهند. اگر فرار از خطر یا مبارزه با آن نیاز داشته باشید، این سوخت مفید است.

به طور معمول بدن شما شکر اضافی را جمع آوری و ذخیره می کند. اما اضطراب زیاد یا مداوم می تواند قند خون شما را برای مدت بسیار طولانی بسیار بالا نگه دارد. این می تواند به دیابت و همچنین بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری کلیوی منجر شود. (علائم جسمی اضطراب ناشی از قند خون بالا)


علائم جسمی اضطراب: مشکلات خواب

نگرانی می تواند شما را در شب بیدار نگه دارد. (نشانه های جسمی اضطراب و مشکلات خواب)

«آیا قبض برق را پرداخت کردم؟»، «آیا غذا دادن به حیوانات را فراموش کرده ام؟» و… . خواب ضعیف حتی می تواند اضطراب را بیشتر کند، به خصوص اگر مجبور باشید روز بعد سر کار بروید.

Advertisements

تهیه یک لیست برای انجام کارها می تواند با تقسیم مشکلات برای حل کردنشان، اضطراب را کاهش دهد. همچنین عادت های خوب برای خوابیدن نیز می توانند مفید باشند. سعی کنید زمان های خواب و بیداری منظمی داشته باشید. در یک اتاق خواب تاریک و خنک بخوابید. همچنین برای سهولت در به خواب رفتن، آرام سازی تدریجی را انجام دهید.

همچنین بخوانید: دلایل خستگی مفرط و بی خوابی و چگونگی مبارزه با آن ها


علائم جسمی استرس: مشکلات مربوط به مبارزه با میکروب ها

هنگامی که مضطرب هستید، ممکن است بدنتان نتواند میکروب ها را به خوبی پس بزند. حتی فکر کردن به چیزی که باعث عصبانیت یا ناراحتی شما شده می تواند در ۳۰ دقیقه پاسخ سیستم ایمنی بدن شما (دفاع بدن در مقابل میکروب ها) را کاهش دهد.

اضطرابی که روزها، ماه ها یا سال ها به طول می انجامد می تواند عوارض بیشتری را بر سیستم ایمنی بدن وارد کند. این موضوع مبارزه با آنفولانزا، تبخال، زونا و سایر ویروس ها را برای شما سخت تر می کند.


نشانه های جسمی اضطراب: ناراحتی شکمی

استرس و اضطراب می تواند باعث شود احساس کنید گره هایی در شکمتان دارید. برخی از افراد حالت تهوع می گیرند و حتی استفراغ می کنند.

اگر همیشه این اتفاق برایتان بیفتد، ممکن است به مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا جراحت هایی در معده که به آن زخم معده گفته می شود، مبتلا شوید.

Advertisements

اگر در هنگام اضطراب درد جدی شکمی یا استفراغ دارید، با پزشکتان صحبت کنید.

همچنین بخوانید: دستگاه گوارش انسان(آناتومی): چگونه کار می کند؟


علائم جسمی اضطراب: مشکلات روده

اضطراب می تواند موجب یبوست شما شود. پزشکان دقیقا مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد. اما ممکن است دلیل آن این موضوع باشد که مضطرب بودن روش استفاده از ماهیچه های کنترل کننده چگونگی دفع مواد را تغییر می دهد.

اضطراب همچنین می تواند موجب اسهال شما شود، زیرا روش جذب بعضی از مواد مغذی خاص در بدن را تغییر می دهد.

همچنین بخوانید: بیماری اسهال: علائم و علل انواع اسهال

اگر از پیش به IBS یا مشکل گوارشی دیگری مبتلا باشید، احتمالا روده شما به طور ویژه در مقابل استرس حساس است.


پزشک شما ممکن است بتواند در مدیریت عوامل اضطراب زا در زندگیتان به شما کمک کند.


علائم جسمی استرس: افزایش وزن

بخشی از مشکل این است که گاهی اوقات اضطراب می تواند باعث شود که شما بیشتر بخورید. همچنین ممکن است موجب شود که شما به دنبال غذاهایی با چربی و قند زیاد بروید که کالری بیشتری دارند. و به نظر می رسد که مصرف این مواد غذایی احساس «بهبود علائم اضطراب» را به شما می دهد و این باعث می شود شما حتی بیشتر آن ها را میل کنید.

با گذشت زمان، اضطراب بیش از حد می تواند واکنش استرس بدن شما را به هم بریزد و موجب شود که افزایش وزن ناخواسته داشته باشید.

همچنین بخوانید: چربی بدن چیست؟ درصد چربی بدن، انواع و عوامل افزایش آن


علائم فیزیکی اضطراب: مشکلات جنسی مردان

در ابتدا، استرس می تواند سیستم ستیز و گریز شما را تحریک کند، و این باعث ساخت هورمون تستوسترون می شود. این می تواند موجب شاد و با نشاط شدن شما شود. اما هورمون استرس دیگر، که کورتیزول نامیده می شود، می تواند تاثیر متضاد داشته باشد.

در طولانی مدت، اضطراب می تواند عملا تستوسترون را کاهش دهد، اسپرم شما را تغییر و یا کاهش دهد، و هنگامی که می خواهید رابطه جنسی داشته باشید، واکنش طبیعی بدن را کند یا متوقف کند.


همچنین بخوانید: مشکلات جنسی مردان: انزال پس رونده، عدم تمایل جنسی، زودانزالی و…

مرتبط: کوئیز نگرانی های جنسی مردان: اندازه آلت تناسلی، زودانزالی و …


علائم جسمی اضطراب: مشکلات جنسی زنان

نگرانی می تواند شما را خسته کند و حواس پرت کند، بنابراین کمتر به رابطه جنسی علاقه مند می شوید. هورمون استرس کورتیزول نیز ممکن است میل را کاهش دهد.

استرس زیاد می تواند بر چرخه شما تأثیر بگذارد. این موضوع می تواند موجب پریودهای از دست رفته یا غیریکنواخت و یا طولانی تر یا دردناک تر شود.

این مسئله ممکن است گرفتگی (کرامپ)، نفخ و نوسانات خلقی را در هفته قبل از پریود شما بدتر کند، که گاهی به آن سندرم پیش از قاعدگی (PMS) گفته می شود.

اضطراب همچنین می تواند باردار شدن را دشوارتر کند.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.