درباره ترتینوئین
آشنایی با داروی ترتینوئین و کاربرد، نحوه مصرف و عوارض جانبی آن

آشنایی با کرم ترتینوئین (Tretinoin): کاربرد، نحوه مصرف و نکات مهم پماد ترتینوئین

ترتینوئین چیست؟ در این مقاله، نکاتی درباره کاربردها و نحوه مصرف کرم ترتینوئین، عوارض جانبی ترتینوئین، اقدامات احتیاطی و سایر نکات مورد نیاز در استفاده از این دارو بیان شده است. همراه فارسی مد باشید تا درباره کرم، پماد یا ژل ترتینوئین بیشتر بدانید.

ترتینوئین چیست؟ موارد مصرف داروی ترتینوئین

ترتینوئین (Tretinoin) (شناخته شده با نام های تجاری Altreno, Atralin, Avita, Retin-A) دارویی است که برای درمان آکنه مصرف می‌شود.

بعلاوه، از کرم ترتینوئین برای کاهش چین و چروک های ریز (Refissa و Renova) و لکه های پوستی با تغییر رنگ (Renova) و همچنین برای بهبود احساس خشن بودن پوست (Renova) به همراه انجام سایر برنامه های مراقبت از پوست و اجتناب از نور خورشید استفاده می‌شود.

ژل ترتینوئین در طبقه ای از داروها که «رتینوئیدها» نامیده می‌شوند قرار می‌گیرد. این دارو با تقویت لایه برداری از مناطق آسیب دیده پوست و از بین بردن مواد انباشه شده در منافذ پوست کار می‌کند.

آداپالن یا دیفرین داروی دیگری است که در بسیاری موارد برای درمان آکنه تجویز می‌شود؛ «درباره ژل موضعی دیفرین (Differin یا آداپالن): موارد مصرف، عوارض، تداخلات و …» بیشتر بدانید.

Advertisements

کاربردهای دیگر ژل ترتینوئین

این دارو ممکن است برای سایر مصارف تجویز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک و یا داروساز بپرسید.

نحوه مصرف ترتینوئین

توجه» همانطور که در پانوشت سایت اشاره شده، محتوای منتشرشده در فارسی مد، صرف نظر از تاریخ انتشار آن، هرگز نباید به عنوان یک «جایگزین» به جای مشاوره مستقیم پزشکی از پزشک یا افراد واجد شرایط استفاده شود، و تنها به عنوان پشتیبان آن می باشد؛ شما بدون اجازه پزشک خود مجاز به انجام هیچ یک از توصیه های ارائه شده نیستید.

داروی ترتینوئین به صورت های لوسیون یا پماد موضعی (Altreno)، کرم (Avita, Refissa, Renova, Retin-A) و به صورت ژل (Atralin, Avita, Retin-A) موجود می‌باشد.

ترتینوئین معمولا به صورت روزانه در هنگام رفتن به تخت خواب مصرف می‌شود.

دستورالعمل های نحوه مصرف ترتینوئین موجود در برچسب تجویز خود را با دقت دنبال کنید. از پزشک یا داروساز خود بخواهید قسمت هایی را که متوجه نمی‌شوید برایتان توضیح دهند.

تریتوئین را دقیقا همانگونه که دستور داده شده مصرف کنید. از مصرف دارو به میزان بیشتر یا کمتر از مقدار تعیین شده اجتناب کرده، و یا بیش از تعداد معین شده از آن استفاده نکنید.

Advertisements

مدت زمان اولیه پس از شروع استفاده از ترتینوئین

توجه داشته باشید که پماد ترتینوئین آکنه را کنترل می‌کند، اما آن را درمان نمی‌کند. احتمالاً آکنه های شما در طی ۷ تا ۱۰ روز اولی که از این دارو استفاده می‌کنید، بدتر می شوند (قرمزی، پوسته پوسته شدن پوست و افزایش زخم های آکنه). با این وجود، به استفاده از آن ادامه دهید؛ زخم های آکنه باید ناپدید شوند.

معمولاً مدت زمان ۲ تا ۳ هفته (و گاهی اوقات بیش از ۶ هفته) استفاده منظم از پماد ترتینوئین برای شروع مشاهده آثار بهبودی مورد نیاز است.

ترتینوئین می‌تواند چین و چروک های ریز، تغییر رنگ های نقطه ای و لکه های پوستی را کاهش دهد، اما آن ها را درمان نمی کند. حتی ممکن است ۳ تا ۴ ماه یا تا حدود ۶ ماه طول بکشد تا متوجه بهبود شوید. اگر استفاده از کرم ترتینوئین را متوقف کنید، ممکن است پیشرفت حاصل شده به تدریج از میان برود.

مرتبط: «نکاتی از یک متخصص پوست درباره زخم های آکنه (جای جوش)»

مراحل و نحوه مصرف ترتینوئین

اگر قصد استفاه از کرم، پماد یا ژل ترتینوئین را دارید، این مراحل را دنبال کنید:

 1. دست ها و ناحیه آسیب دیده پوست خود را کاملاً با صابون ملایم و معتدل ( نه صابون دارویی یا ساینده یا صابونی که پوست را خشک می‌کند) بشویید و آب دهید. برای اطمینان از اینکه پوست شما کاملا خشک است ، قبل از استفاده از ترتینوئین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 2. برای استفاده از دارو از سرانگشتان تمیز استفاده کنید.
 3. از مقدار کافی دارو برای پوشاندن ناحیه آسیب دیده با یک لایه نازک استفاده کنید.

مراقبت باشید!

دارو را فقط در ناحیه پوست آسیب دیده بمالید. اجازه ندهید که پماد ترتینوئین وارد چشم، گوش، دهان، زوایای در امتداد بینی و یا ناحیه واژن شود. همچنین از این دارو در مناطقی که آفتاب سوختگی دارند استفاده نکنید.

Advertisements

از داروساز یا پزشک خود بخواهید نسخه ای از اطلاعات تولیدکننده دارو برای بیمار درباره نحوه مصرف ژل ترتینوئین را در اختیار شما قرار دهد.

درباره محافظت از پوست بیشتر بدانید و بیشتر مراقبت خود باشید!: «محافظت از پوست بدن: اصول مراقبت از پوست»

در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز چه کاری باید انجام دهم؟

دوز از دست رفته را به محض یادآوری اعمال کنید. با این حال، اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرارسیده دوز از دست رفته را رد کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید.

برای جبران دوز از دست رفته از کرم، لوسیون یا ژل اضافی استفاده نکنید.

در شرایط اضطراری / مصرف بیش از حد

اگر کسی کرم ترتینوئین را بلعید، با مرکز کنترل سم محلی خود [در ایران با شماره: ۱۴۹۰ و ۲۵۳۱۲۱۳-۰۸۱۱] تماس بگیرید.

اگر قربانی از حال رفته یا نفس نمی‌کشد، از طریق شماره ۱۱۵ با اورژانس تماس بگیرید.

Advertisements

مصرف سایر مواد و داروها همراه با ژل ترتینوئین

فقط از مواد آرایشی غیردارویی بر روی پوست تمیز شده استفاده کنید.

از داروهای موضعی با مقادیر زیادی از الکل، منتول، ادویه جات یا آهک استفاده نکنید (برای مثال، لوسیون های اصلاح، داروهای جمع کننده و عطرها)؛ زیرا این مواد می‌توانند موجب سوزش پوست شما شوند، به خصوص هنگامی که برای اولین بار از ماد ترتینوئین استفاده می‌کنید.

از داروهای موضعی دیگر به ویژه بنزوئیل پراکسید، موبر ها، اسید سالیسیلیک (برای حذف زگیل) و شامپو های شوره سر که حاوی گوگرد یا رزورسینول هستند استفاده نکنید، مگر آن که پزشک شما را به این امر راهنمایی کند.

همچنین به لیست داروهای مطرح شده در قسمت «اقدامات احتیاطی پیش از مصرف ترتینوئین» (در پایین) توجه کنید.

اگر اخیراً از هر یک از این داروهای موضعی استفاده کرده اید، از پزشکتان بپرسید که آیا پیش از مصرف ژل ترتینوئین باید صبر کنید یا نه.

پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند که از مرطوب کننده برای کمک به خشکی استفاده کنید.


درباره ژل ترتینوئین: عملکرد، نحوه مصرف ترتینوئین و عوارض جانبی آن
درباره ژل ترتینوئین: کاربرد و نحوه مصرف ترتینوئین و عوارض جانبی آن

اقدامات احتیاطی پیش از مصرف داروی ترتینوئین

پیش از مصرف ترتینوئین:

 • اگر به ترتینوئین، ماهی (در صورت مصرف Altreno)، و یا هر داروی دیگر، یا هر یک از ترکیبات موجود در لوسیون (پماد)، کرم یا ژل ترتینوئین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز خود بخواهید لیستی از مواد تشکیل دهنده این دارو را به شما ارائه دهد.
 • درباره داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی که مصرف می‌کنید یا قصد استفاده از آن‌ها را دارید به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. اطمینان حاصل کنید که موارد زیر را ذکر کنید. ممکن است نیاز شود پزشکتان دوز دارو را تغییر دهد و یا عوارض جانبی شما را به دقت کنترل کند:

لیستی از بعضی داروها وموارد مصرفی که باید با پزشک هماهنگ شود

آنتی بیوتیک های خاصی مانند تتراسایکلین ها. آنتی هیستامین ها؛ دیورتیک ها (قرص های آب). فلوروکینولون هایی مانند سیپروفلوکساسین (Cipro)، دلافلوکساسین (Baxdela)، ژمیفلوکساسین (Factive)، لووفلوکساسین (Levaquin)، moxifloxacin (Avelox) و ofloxacin. داروهای بیماری روانی و حالت تهوع؛ یا سولفونامیدها مانند کوتریموکسازول (Bactrim ، Sepra)، سولفادیازین، سولفامتیزول (اروبیوتیک) و سولفیزوکسازول (گانتریسین).

 • اگر مبتلا به اگزما (نوعی بیماری پوستی)، اکتینیک کراتوز (نقاط یا تکه های زبر و فلس‌مانند بر روی لایه بالایی پوست)، سرطان پوست یا سایر بیماری های پوستی هستید، در این باره به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید و با درحال شیردهی می‌باشید در این باره به پزشکتان اطلاع دهید. همچنین اگر در حین استفاده از ترتینوئین باردار شدید، به پزشکتان اطلاع دهید.
 • برنامه ریزی کنید تا از قرار گرفتن طولانی مدت یا غیرضروری در معرض نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش (تخت های برنزه و آفتاب) اجتناب کنید. برای این کار از لباس های پوشاننده، عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنید. ممکن است داروی ترتینوئین پوست شما را نسبت به نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش حساس کند.
 • باید بدانید که شرایط نامناسب آب و هوایی، شامل باد و سرما، ممکن است به طور ویژه‌ای تحریک کننده باشد.

عوارض جانبی ترتینوئین چیست؟

ترتینوئین ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شود.

اگر هریک از علائم زیر، که می‌تواند از عوارض جانبی ترتینوئین باشد، شدید است و یا از بین نمی‌رود به پزشک خود اطلاع دهید:

 • گرما یا سوزش جزئی پوست [احساس گزش]
 • روشن شدن یا تیرگی پوست
 • قرمزی و لکدار شدن پوست
 • افزایش زخم های آکنه
 • تورم، تاول یا پوسته پوسته شدن پوست
 • خشکی، درد، سوزش، سوزش، لایه برداری، قرمزی یا پوستی پوسته پوسته در ناحیه درمان

برخی از عوارض جانبی می‌توانند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خارش
 • کهیر
 • درد یا ناراحتی در ناحیه درمان

ممکن است عوارض جانبی ترتینوئین شامل موارد دیگری نیز باشد. اگر در هنگام استفاده از این دارو مشکلی غیر عادی دارید در این باره با پزشک خود تماس بگیرید.


درباره کرم ترتینوئین چه اطلاعات دیگری را باید بدانم؟

تمام قرار ملاقات ها را با پزشک خود حفظ کنید.

اجازه ندهید که هیچ شخص دیگری از داروهای شما استفاده کند. درمورد تجویز مجدد نسخه پزشک خود از داروساز خود سؤال کنید.

این مسئله مهم است که لیستی کتبی از تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه که مصرف می‌کنید، تهیه کنید. همچنین این لیست باید محصولاتی مانند ویتامین ها، مواد معدنی یا سایر مکمل های غذایی مصرفی را را دربرگیرد.

شما باید هر بار که به پزشک مراجعه می کنید یا در بیمارستان بستری می شوید این لیست را همراه خود داشته باشید. همچنین در زمان وضعیت های اورژانسی، این لیست حاوی اطلاعات مهمی است که به همراه خود داشته باشید.

درباره ذخیره سازی و دفع پماد ترتینوئین

ترتینوئین را در ظرفی که داخل آن قرار گرفته است، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگه دارید. آن را در دمای اتاق (و نه در حمام) و به دور از گرما و رطوبت اضافی ذخیره کنید. نگذارید که دارو منجمد شود.

داروهای زائد باید به شیوه ای دفع شوند که از عدم مصرف دوباره آن ها توسط حیوانات، کودکان و سایر مردم اطمینان حاصل شود. با این وجود، نباید این دارو را به توالت بریزید.

در عوض، بهترین راه برای دفع داروها از طریق برنامه برگشت دارو است. با داروساز خود صحبت کنید یا با اداره محلی زباله/بازیافت منطقه خود تماس بگیرید تا در مورد برنامه های برگشت در جامعه خود اطلاع کسب کنید. اگر به برنامه پس گرفتن دسترسی ندارید، برای اطلاعات بیشتر به وب سایت دفع ایمن دارو های FDA مراجعه کنید.

مهم است که تمام داروها دور از دید و دسترس کودکان نگه داشته شود. چنانکه بسیاری از ظروف (مانند یادآور های قرص های هفتگی و موارد مربوط به قطره چشم، کرم ها، تکه ها و استنشاقی ها) مقاوم به کودک نیستند و کودکان خردسال می توانند به راحتی آن ها را باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت ها، همیشه ایمنی را کامل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – یکی از آن ها جایی است که بالا و دور و خارج از دید و دسترس آن ها باشد.


منابع

۱- برگرفته از ( به همراه تغییر و ویرایش): medlineplus.gov (MedlinePlus – Health Information from the National Library of Medicine)

۲- تصاویر: تصویر اول: Hand photo created by user18526052 – www.freepik.com / تصویر دوم: Hand photo created by freepik – www.freepik.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.