تاثیر تغییر اقلیم بر سلامتی
تاثیر تغییر اقلیم بر سلامتی

از وبسایت سازمان جهانی بهداشت: تأثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامتی

در این مقاله، که از وبسایت سازمان جهانی بهداشت (www.who.int) ترجمه شده است، تأثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامتی انسان ها و آمار های پیش بینی شده درباره تاثیر تغییر اقلیم بر سلامتی انسان توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

حقایق کلیدی

  • تغییرات آب و هوایی بر عوامل اجتماعی و محیطی سلامت – همچون هوای پاک، آب آشامیدنی سالم، غذای کافی و پناهگاه ایمن – سلامت تأثیر می گذارد.
  • پیش بینی می شود که بین سال های ۲۰۳۰ و ۲۰۵۰ تغییرات آب و هوایی تقریباً ۲۵۰ هزار کشته اضافی در هر سال، در نتیجه سوء تغذیه، مالاریا، اسهال و استرس گرمایی بجای گذارد.
  • هزینه خسارت مستقیم به سلامتی (به استثنای هزینه در بخش های تعیین کننده سلامت مانند کشاورزی و آب و فاضلاب)، تا سال ۲۰۳۰ سالانه بین ۲ تا ۴ میلیارد دلار تخمین زده می شود.
  • مناطقی با زیرساخت های بهداشتی ضعیف – بیشتر در کشورهای در حال توسعه – بدون دریافت کمک، برای آمادگی و پاسخگویی کمترین توانایی را خواهند داشت.
  • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از طریق حمل و نقل، مواد غذایی و انتخاب انرژی مصرفی بهتر می تواند منجر به بهبود سلامتی، بویژه از طریق کاهش آلودگی هوا شود.
تاثیر تغییر اقلیم بر سلامتی (تأثیر تغییرات آب و هوا بر سلامت انسان)
تأثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامتی

تغییر اقلیم

در طول ۵۰ سال گذشته، فعالیت های انسانی – به ویژه سوزاندن سوخت های فسیلی – مقدار کافی دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای را آزاد کرده اند تا گرمای اضافی را در اتمسفر (جو) پایین به دام بیندازند و بر آب و هوای جهانی تأثیر بگذارند.

طی ۱۳۰ اخیر، جهان تقریبا ۰.۸۵oC گرم تر شده است. از ۱۸۵۰، هر یک از ۳ دهه گذشته، به طور پیاپی گرم تر از دهه قبلی بوده است. ۱

سطح آب دریاها در حال افزایش است، یخچال های طبیعی در حال ذوب و الگوهای بارش در حال تغییر هستند. رویداد های شدید آب و هوایی سخت تر و پرتکرارتر می شوند.


تأثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامتی چیست؟

گرچه گرم شدن کره زمین ممکن است برخی از مزایای محلی، همچون مرگ و میر کمتر در زمستان در آب و هوای معتدل و افزایش تولید مواد غذایی در مناطق خاص را به همراه آورد، اما روی هم رفته تاثیر تغییر اقلیم بر سلامتی احتمالا به شدت منفی باشد.

Advertisements

تغییرات آب و هوایی بر عوامل اجتماعی و محیطی سلامت – همچون هوای پاک، آب آشامیدنی سالم، غذای کافی و پناهگاه ایمن – سلامت تأثیر می گذارد.

گرمای شدید

بسیار بالا بودن درجه حرارت هوا به طور مستقیمی در مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی، به ویژه در افراد سالمند، مشارکت می کند. به عنوان مثال، در موج گرمای تابستان ۲۰۰۳ در اروپا، بیش از ۷۰ هزار مرگ مازاد ثبت شده است. ۲

درجه حرارت بالا همچنین سطح ازن (O۳) و سایر آلاینده های موجود در هوا را افزایش می دهد که خود موجب تشدید بیماری های قلبی عروقی و تنفسی می شود.

همچنین میزان دانه های گرده و سایر آلرژن های هوایی در هوای گرم تر بیشتر است. این ها می توانند باعث آسم شوند، که بر حدود ۳۰۰ میلیون نفر تاثیر می گذارد. انتظار می رود افزایش مداوم دما این معضل را افزایش دهد.

حوادث طبیعی و الگوهای متغییر بارندگی

در سطح جهان، تعداد فجایع طبیعی ناشی از آب و هوا از دهه ۱۹۶۰ بیش از سه برابر افزایش یافته است. هر ساله، این بلایا منجر به مرگ بیش از ۶۰ هزار نفر، آن هم عمدتا در کشورهای در حال توسعه، می شود.

افزایش سطح دریاها و حوادث شدید آب و هوایی موجب نابودی خانه ها، تجهیزات پزشکی و سایر خدمات ضروری می شود. بیش از نیمی از جمعیت جهان در فاصله ۶۰ کیلومتری از دریاها زندگی می کنند. ممکن است افراد مجبور به مهاجرت شوند، که این به نوبه خود خطر طیف وسیعی از مشکلات سلامتی را افزایش می دهد، از اختلالات روانی گرفته تا بیماری های مسری.

Advertisements

تغییر فزاینده الگوهای بارندگی احتمالاً در تأمین آب شیرین تأثیر می گذارد. کمبود آب سالم می تواند بهداشت را به خطر بیاندازد و خطر ابتلا به بیماری های اسهال را افزایش دهد، که سالانه بیش از ۵۰۰۰۰۰ کودک زیر ۵ سال را می کشد. در موارد شدید، کمبود آب منجر به خشکسالی و قحطی می شود. تا اواخر قرن بیست و یکم، تغییرات آب و هوا احتمالاً فراوانی و شدت خشکسالی را، در مقیاس منطقه ای و جهانی، افزایش می دهد. ۱

همچنین سیلاب ها در فراوانی و شدت در حال افزایش هستند، و پیش بینی می شود که افزایش فراوانی و شدت بارندگی های سخت در طول قرن حاضر ادامه یابد.۱ سیلاب منابع آب شیرین را آلوده می کند، خطر ابتلا به بیماری های ناشی از آب آلوده را افزایش داده و زمینه را برای تولیدمثل حشرات حامل بیماری، مانند پشه ها، ایجاد می کند. همچنین موجب غرق شدن و آسیب های جسمی، آسیب به خانه ها و اختلال در ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی می شود.

افزایش دما و بارندگی متغیر احتمالاً باعث کاهش تولید غذاهای اساسی در بسیاری از فقیرترین مناطق می شود. این امر شیوع سوء تغذیه و عدم تغذیه کافی را افزایش می دهد، که در حال حاضر منجر به مرگ سالانه ۳.۱ میلیون نفر می شود.

الگوهای عفونت

شرایط آب و هوایی به شدت بر بیماری های ناشی از آب آلوده، و بیماری های منتقل شده از طریق حشرات، حلزون ها و یا سایر حیوانات خونسرد تأثیر می گذارد.

تغییرات آب و هواییی احتمالاً فصل های سرایت بیماری های مهم منتقله بردار را طولانی تر می کند و دامنه جغرافیایی آن ها را تغییر می دهد. به عنوان مثال، پیش بینی می شود تغییرات آب و هوایی منطقه چین را که در معرض بیماری شیستوزومیازیس ناشی از حلزون قرار دارد، گسترش می دهد. ۳

مالاریا به شدت تحت تأثیر آب و هوا است. مالاریا که از طریق پشه های آنوفل انتقال می یابد ، سالانه بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر را می کشد – عمدتا کودکان آفریقایی زیر ۵ سال. پشه آندز که حامل تب دانگ است نیز نسبت به شرایط آب و هوایی بسیار حساس است و مطالعات نشان می دهد تغییرات آب و هوایی به احتمال زیاد قرارگیری در معرض دانگ را افزایش می دهد.

Advertisements


برای مطالعه ادامه این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.