آمفیزم چیست؟
آمفیزم چیست؟ + علت آمیفزم ریوی

آمفیزم (Emphysema) چیست؟+ مبانی و علل متداول آمفیزم ریوی

آمفیزم چیست؟

در این مقاله، که از WebMD.com ترجمه شده، درباره آمفیزم ریوی توضیحاتی ارائه شده (آمفیزم چیست) و علت آمیفزم ریوی (علل آمفیزم) بررسی شده است. با ما همراه باشید.

آمفیزم نوعی بیماری مزمن (طولانی مدت) مربوط به ریه ها (شش ها) است. این بیماری به همراه برونشیت مزمن دو بیماری اصلی مزمن انسدادی ریه (COPD) می باشند، که سومین علت مرگ و میر در آمریکا هستند.

این بیماری ها «انسدادی» نامیده می شوند، زیرا به نظر می رسد چیزی مانع از حرکت روان هوا به داخل و خارج از ریه ها می شوند.

پزشکان تخمین می زنند که بیش از ۲۴ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به آمفیزم یا شکل دیگری از COPD هستند. بسیاری از آنان از این موضوع مطلع نیستند.

درباره آمفیزم ریوی (آمفیزم چیست) + علت آمیفزم ریوی
آمفیزم چیست؟ + علت آمیفزم ریوی

آمفیزم چگونه اتفاق می افتد؟

هنگامی که آستر کیسه های هوایی ریز موجود در ریه های شما فراتر از تعمیر آسیب ببینند، به آمفیزم مبتلا می شوید. با گذشت زمان، آسیب ریه شما بدتر می شود. این اتفاقی است که می افتد:

Advertisements

  • بافت های شکننده بین کیسه های هوا از بین می رود و حفره های هوا در ریه ها شکل می گیرد.
  • هوا در این پاکت های بافت آسیب دیده به دام می افتد.
  • ریه ها به آرامی بزرگتر می شوند، و شما متوجه می شوید که تنفس دشوار تر شده است.

اگر علائم آمفیزم دارید، پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد تا ببیند عملکرد ریه های شما چگونه است. اگر این بیماری را داشته باشید، نمی توانید با سرعت مناسب هوا را از ریه ها تخلیه کنید. پزشکان این را «محدودیت جریان هوا» می نامند.

مرتبط: آیا سینه پهلو (ذات الریه) مسری است؟


آمفیزم چیست

علل آمفیزم چیست؟ (علت آمیفزم ریوی)

دو دلیل عمده شناخته شده برای آمفیزم وجود دارد:

۱- سیگار کشیدن. بیشتر اوقات، تنباکو مقصر اصلی است. پزشکان دقیقاً نمی دانند که چگونه سیگار کشیدن آستر کیسه های هوا را از بین می برد. اما بررسی ها نشان می دهد که افراد سیگاری شش برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری احتمال ابتلا به آمفیزم را دارند.

پزشکان نمی دانند که چرا برخی از سیگاری ها به آمفیزم مبتلا می شوند و برخی نه.

Advertisements

درمانی برای آمفیزم وجود ندارد. اما اگر شما یک سیگاری مبتلا به این بیماری هستید، ترک این عادت ممکن است ممکن است به کند کردن آسیب هایی که به ریه های شما وارد می شود کمک کند.

همچنین بخوانید: فواید ترک سیگار: ۱۰ مزیت ترک سیگار برای سلامتی بدن

۲- کمبود AAT: آلفا-۱ آنتی‌ تریپسین یا AAT یک پروتئین طبیعی است که در خون انسان گردش می کند. عملکرد اصلی آن جلوگیری از آسیب رساندن گلبول های سفید به بافت های طبیعی است. بدن برای مبارزه با عفونت ها به این سلول ها احتیاج دارد.

تخمین زده می شود ۱۰۰,۰۰۰ نفر در ایالات متحده با این بیماری متولد شده اند که بدنشان را از ساختن AAT کافی باز می دارد. اگر کمبود AAT داشته باشید، گلبول های سفید طبیعی درخون شما به ریه هایتان آسیب می رسانند. اگر سیگار کشید، آسیب حتی بدتر می شود.

با گذشت زمان، بیشتر مبتلایان به کمبود شدید AAT دچار آمفیزم می شوند. اگر به این بیماری مبتلا باشید، ممکن است دچار مشکلات کبدی نیز شوید.


برای مطالعه ادامه این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.