درباره ژل دیفرین
درباره ژل آداپالن (دیفرین)

درباره ژل موضعی دیفرین (Differin یا آداپالن): موارد مصرف، عوارض، تداخلات و …

در این مقاله، به تفصیل درباره کاربردها و نحوه مصرف ژل یا کرم دیفرین (آداپالن)، عوارض جانبی مصرف آداپالن، اقدامات احتیاطی و سایر نکات مورد نیاز در استفاده از این دارو بیان شده است. همراه فارسی مد باشید تا درباره پماد آداپالن بیشتر بدانید.

کاربرد ژل دیفرین

این دارو برای درمان آکنه استفاده می‌شود. این می‌تواند تعداد و شدت جوش های آکنه را کاهش داده و موجب بهبود سریع جوش های ایجاد شده شود.

آداپالن متعلق به طبقه ای از داروها به نام رتینوئیدها است. عمکرد ژل به وسیله تأثیرگذاری بر رشد سلول ها و کاهش تورم و التهاب می‌باشد.

همچنین بخوانید: «نکاتی از یک متخصص پوست درباره زخم های آکنه (جای جوش)»

نحوه استفاده از ژل دیفرین (پماد دیفرین)

اگر از محصول بدون نسخه برای خود درمانی استفاده می کنید، قبل از استفاده از این دارو تمام دستورالعمل های موجود در بسته محصول را بخوانید و از آن‌ها پیروی کنید. اگر سوالی دارید، با داروساز خود مشورت کنید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، آن را طبق دستورالعمل استفاده کنید.

Advertisements

از این دارو طبق دستور پزشک یا توضیحات بسته محصول خود استفاده کنید، معمولاً روزانه یک مرتبه در هنگام خواب.

پیش از استفاده، پوست آسیب دیده را به آرامی با یک تمیز کننده ملایم یا بدون صابون تمیز کرده و به آرامی خشک کنید.

اگر از ژل، کرم یا لوسیون استفاده می کنید، قبل و بعد از استفاده از این دارو دستان خود را بشویید.

با استفاده از نوک انگشتان خود مقدار کمی از ژل دیفرین را در یک لایه نازک بمالید. اگر از سواب دارویی استفاده می کنید، سواب را بپیچید و یک لایه نازک را روی ناحیه (های) آسیب دیده بمالید.

از این دارو فقط بر روی پوست استفاده کنید. از وارد شدن دارو به چشم یا روی لب ها جلوگیری کنید. ژل را در ناحیه لب داخلی یا داخل بینی / دهان قرار ندهید.

اگر این دارو به چشم شما وارد شد، با مقادیر زیادی آب شستشو دهید. در صورت بروز تحریک چشم، با پزشک خود تماس بگیرید. در مناطق بریده شده، خراشیده شده یا آفتاب زده یا برای پوست مبتلا به اگزما (یک وضعیت پوستی) اعمال نشود.

Advertisements

در طی چند هفته اول استفاده از ژل آداپالن، ممکن است آکنه شما بدتر به نظر برسد. زیرا این دارو روی جوش هایی که در داخل پوست ایجاد می شوند عمل می کند. برای متوجه شدن نتایج این دارو ممکن است به ۸ تا ۱۲ هفته زمان نیاز داشته باشید.

اهمیت استفاده از آداپالن (دیفرین) طبق دستورالعمل

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز دارو را در زمان مشخصی استفاده کنید.

بیشتر از مقدار توصیه شده در دستورالعمل، یا با تکرار بیشتر از دارو استفاده نکنید. در این حالت پوست شما سریع‌تر بهبود نمی یابد و خطر ابتلا به عوارض جانبی (مانند قرمزی ، لایه برداری یا درد) هم افزایش پیدا می کند.

دیفرین (آداپالن) در قوام و اشکال مختلف (مانند ژل، کرم، لوسیون) موجود است. بهترین نوع دارو برای استفاده شما بستگی به وضعیت پوست شما و وضعیت پاسخ شما به درمان دارد. اگر مشکل شما بهتر نشده یا بدتر شود، به پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست جذب می‌شود و ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید از این دارو استفاده کنند.

درباره آکنه ها و نحوه تشکیلشان بیشتر بدانید: «آکنه (Acne) یا جوش چیست و چگونه ایجاد می شود؟»

Advertisements

درباره ژل دیفرین یا آداپالن
درباره ژل یا پماد دیفرین

اثرات جانبی ژل آداپالن

احساس کوتاهی از حرارت یا گزش ممکن است درست بعد از استفاده از دارو ایجاد شود.

قرمزی پوست، خشکی، خارش، پوسته پوسته شدن، سوزش خفیف یا بدتر شدن آکنه ممکن است در طی ۲ تا ۴ هفته اول مصرف این دارو ایجاد شود. این اثرات معمولاً با ادامه استفاده کاهش می‌یابد.

اگر هر یک از این اثرات ماندگار و یا بدتر شوند، فورا به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است تکرار مصرف ژل آداپالن یا قوام آن را تغییر دهد، و یا مصرف آن را متوقف کند.

اگر پزشک شما را به استفاده از این دارو توصیه کرده است، به خاطر داشته باشید که او قضاوت کرده که سود شما از مصرف کرم دیفرین بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

فورا به پزشک اطلاع دهید، اگر:

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، فوراً به پزشک خود بگویید:

پوست بسیار قرمز/تحریک شده، احساس سوزش شدید، قرمزی چشم و آب دادن (ورم ملتحمه چشم)، تورم پلک، تغییر رنگ پوست

Advertisements

احتمال وقوع یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژیک جدی، فوراً به پزشک معالج مراجعه کنید. این علائم شامل موارد زیر است:

بثورات ، خارش/تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس

البته این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی در استفاده از ژل دیفرین

حساسیت ها

قبل از استفاده از ژل آداپالن، در صورت داشتن حساسیت به آن، یا به داروهای مرتبط با ویتامین A (سایر ایزوترتینوئین مانند ایزوترتینوئین) و یا اگر هر آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

کرم دیفرین ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از کرم دیفرین، درباره تاریخچه پزشکی خود، به ویژه در مورد اگزما، به پزشک یا داروساز خود بگویید.


آفتاب سوختگی و شرایط آب و هوایی

استفاده از ژل دیفرین ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. مدت زمان قرار گرفتن زیر نور خورشید را محدود کنید. از غرفه های حمام آفتاب و لامپ حمام آفتاب اجتناب کنید.

شرایط خشن آب و هوایی، مانند باد یا سرما، نیز ممکن است برای پوست تحریک کننده باشد. پیش از استفاده از پماد آداپالن صبر کنید تا پوست شما کاملاً از آفتاب سوختگی بهبود یابد.

استفاده از محصولات دیگر پیش از مصرف دیفرین

اگر اخیراً از محصولات حاوی گوگرد، رزورسینول یا اسید سالیسیلیک استفاده کرده اید، با احتیاط از ژل آداپالن استفاده کنید. صبر کنید تا اثر چنین محصولاتی روی پوستتان پیش از مصرف پماد آداپالن کاهش پیدا کند.

توجه» همچنین بخش مربوط به برهمکنش ها و تداخلات دارویی را که در بعد می‌آید مطالعه کنید.

نکات احتیاطی در مورد بارداری و شیردهی

از آنجا که کرم دیفرین از طریق پوست جذب می شود و ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید از این دارو استفاده کنند.

اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید در این باره به پزشک خود اطلاع دهید. شما نباید هنگام استفاده از آداپالن باردار شوید. آدپالن ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار شدید، فوراً در مورد خطرات و فواید دیفرین (آداپالن) با پزشک خود صحبت کنید.


مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

آشنایی با ژل دیفرین (ژل آداپالن)
درباره پماد آداپالن (ژل آداپالن)

برهمکنش ها و تداخلات دارویی آداپالن

همچنین بخش اقدامات احتیاطی ( مطرح شده در بالا) را در نظر بگیرید.

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد، یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی دارو نیست.

لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه دار و بدون نسخه و داروهای گیاهان دارویی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشکتان مصرف هیچ کدام از دارو ها را قطع یا آغاز نکنید و یا دوز مصرفی را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:

محصولات حاوی اسیدهای هیدروکسی آلفا، محصولات حاوی گلیکولیک اسید، محلول های فرکننده مو، محصولات حاوی الکل / آهک / منتول (مانند مواد جمع کننده، تونرها، لوسیون های اصلاح)، صابون ها یا پاک کننده های سایا یا دارویی، صابون ها و مواد آرایشی با خاصیت خشک کنندگی قوی.

نکات حائز اهمیت در مصرف دیفرین

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

امکان استفاده از مواد آرایشی وجود دارد؛ اما پیش از استفاده از دارو، پوستتان را کاملاً پاک کنید.

برخی از مواد آرایشی و صابون ممکن است آکنه شما را بدتر کند.

استفاده از مرطوب کننده ها می تواند ایمن باشد. هنگام خرید لوازم آرایشی، مرطوب کننده ها یا سایر محصولات مراقبت از پوست، برچسب را برای «non-comedogenic یا بدون کومدون زایی» یا «non-acnegenic یا بدون آکنه» بررسی کنید. بعید است که این محصولات آکنه شما را بدتر کنند. از پزشک یا داروساز خود بپرسید که کدام محصولات برای استفاده بی خطر هستند.

به یاد داشته باشید، آکنه به دلیل کثیفی ایجاد نمی شود. تمیز کردن بیش از حد و یا با فشار بیش از حد پوستتان می تواند باعث تحریک پوست شما و آکنه شود.

دوز از دست رفته

اگر استفاده از ژل دیفرین را فراموش کردید، به محض یادآوری در همان روز، آن را مصرف کنید. اگر تا صبح به یاد نیاوردید، صبر کنید تا نوبت به دوز بعدی شما برسد .

مصرف بیش از حد آداپالن

اگر فردی بیش از حد دیفرین مصرف کرده است و علائم جدی از قبیل از حال رفتن و یا مشکل تنفس دارد، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید. در غیر این صورت، بلافاصله با یک مرکز کنترل سم [در ایران با شماره ۱۴۹۰ و ۲۵۳۱۲۱۳-۰۸۱۱] تماس بگیرید.

نگهداری و ذخیره سازی پماد آداپالن

دیفرین را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از انجماد آن جلوگیری کنید.

اشکال مختلف این دارو ممکن است مقررات متفاوتی برای ذخیره سازی داشته باشند. برچسب گذاری بسته را بخوانید یا از داروساز خود در مورد مقررات ذخیره سازی محصولی که مصرف می کنید بپرسید.

محصولات به صورت ژل قابل اشتعال هستند. در معرض حرارت یا منابع آتش قرار نگیرید. در هنگام استفاده سیگار نکشید.

داروهارا داخل توالت یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه دستور داده شود که این کار را انجام دهد. در صورت انقضا یا عدم نیاز به آن، این محصول را به طور صحیح از بین ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی دور انداخت این محصول به طور ایمن، با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: «درباره پماد ترتینوئین (Tretinoin): کاربرد، نحوه مصرف و نکات مهم»


منابع

۱- برگرفته از( به همراه ویرایش): www.webmd.com (WebMD – Better information. Better health.)

۲- تصاویر: تصویر اول: Background photo created by freepik – www.freepik.com / تصویر دوم: Background photo created by freepik – www.freepik.com / تصویر سوم: Mockup photo created by freepik – www.freepik.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.