عوارض بی خوابی بر مغز
عوارض کم خوابی بر مغز

پژوهش: اثرات و عوارض شگفت انگیز بی خوابی و کم خوابی بر مغز انسان

در این مطلب، که از livescience.com ترجمه شده، نتایج یک پژوهش درباره عوارض بی خوابی بر مغز انسان، از تاثیر بر حافظه کوتاه مدت و حالت پیش فرض مغز تا تاثیر بی خوابی بر مغز و اختلال در تمرکز و انجام وظایف بیان شده است. با ما همراه باشید.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که برخی از افراد مبتلا به بی خوابی ممکن است در فعال کردن مناطق خاصی از مغز که در حافظه کوتاه مدت نقش دارند، دچار مشکل شوند.

بعلاوه، افراد مبتلا به بی خوابی ممکن است درغیرفعال کردن مناطقی از مغز که بطور معمول در هنگام سرگردان بودن ذهن فعال هستند، دچار مشکل شوند.

این یافته ها ممکن است توضیح دهد که چرا افراد مبتلا به بی خوابی غالباً می گویند که در تمرکز در طول روز یا انجام وظایف با چالش روبرو هستند.

محقق این مطالعه Sean Drummond، استادیار روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، در بیانیه ای گفت:

Advertisements

«براساس این نتایج، شگفت آور نیست که فردی با بی خوابی احساس کند که تلاش بیشتری می کند تا کار هایی که یک فرد با خواب سالم انجام می دهد، به انجام رساند.» [۷ واقعیت عجیب درباره بی خوابی]

اما با وجود این اختلافات مغزی، در این مطالعه افرادی که بی خوابی داشته اند، درمورد انجام وظایف مربوط به حافظه کوتاه مدت همچون افرادی که مشکل خواب ندارند، عمل می کنند.

عوارض بی خوابی بر مغز
تاثیر بی خوابی بر مغز

عوارض بی خوابی بر مغز

تفاوت های حافظه کاری

این پژوهش شامل ۲۵ نفر مبتلا به بی خوابی اولیه بود، به این معنی که آن ها در خواب مشکل داشتند اما بیماری های مرتبط با آن، مانند مشکلات روحی و روانی، نداشتند. این مطالعه شامل ۲۵ نفر دیگر بدون مشکلات خواب نیز بود.

در طول تست خواب شبانه، شرکت کنندگان با بی خوابی به طور متوسط شش ساعت در شب می خوابیدند، در حالی که افراد بدون بی خوابی به طور متوسط هفت ساعت می خوابیدند.

همچنین بخوانید: دلایل خستگی مفرط و بی خوابی و چگونگی مبارزه با آن ها

Advertisements

همچنین بخوانید: خواب شبانه بیش از ۸ ساعت می تواند خطر مرگ زودرس را افزایش دهد

تمام شرکت کنندگان در حالی که اسکن مغز خود را با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) انجام می دادند، یک تکلیف مربوط به حافظه کاری را انجام دادند. حافظه کاری توانایی پردازش و ذخیره اطلاعات کوتاه مدت در مغز است، که پس از آن می توان برای انجام یک کار قریب الوقوع از آن استفاده کرد. در این مطالعه، وظیفه حافظه کاری شامل مشاهده یک سری از حروف و مشخص کردن مواردی است که اخیراً نمایش داده شده است (به طور خاص: یک، دو یا سه حرف قبل).

در طی کار، افراد دارای بی خوابی در مقایسه با افراد بدون مشکل خواب فعالیت کمتری در مناطق مغز درگیر در حافظه کار نشان دادند. هرچه این تکلیف سخت تر شد، شرکت کنندگان بدون بی خوابی شروع به نمایش فعالیت بیشتر در قسمت دیگری از مغز که همچنین در حافظه کاری مشارکت داشت، یعنی قشر خلفی‌ جانبی پیش‌ پیشانی یا Dorsolateral Prefrontal Cortex، کردند. اگرچه، این منطقه در حال حاضر تغییر جدیدی در افراد با کم خوابی نشان داد.

همچنین بخوانید: تاثیر کم خوابی بر درد: خواب کم تر به معنای درد بیشتر است

عوارض بی خوابی بر مغز و حالت پیش فرض مغز

علاوه بر این، هرچه کار سخت تر می شد افراد بدون بی خوابی مناطقی را که در «حالت پیش فرض» مغز دخیل بودند، خاموش کردند. این مناطق زمانی فعال هستند که فرد به طور خاص روی چیزی متمرکز نشده باشد (مانند وقتی که ذهن سرگردان است). با این حال، افراد مبتلا به بی خوابی این مناطق را خاموش نکردند.

عوارض بی خوابی بر مغز

Advertisements

فراتر از مشکل در خوابیدن

دراموند گفت:

داده ها به ما کمک می کنند که بدانیم افراد دارای بی خوابی نه تنها هنگام خواب در شب مشکل دارند، بلکه مغز آن ها نیز در طول روز به خوبی کارآمد نیست.

از آنجا که این مطالعه فقط شامل افرادی می شود که بی خوابی در آن ها به صورت اولیه باشد، مطالعات بعدی باید بررسی کنند که آیا این نتایج برای افرادی که سایر شرایط مرتبط را همراه با بی خوابی دارند صدق می کند.

این محققان می گویند: بعلاوه، این پژوهش دربرگیرنده افرادی با بی خوابی متوسط بود. بنابراین واضح نیست که آیا این نتایج برای افراد با شرایط شدیدتر این اختلال صادق باشد.

این پژوهش در شماره ماه سپتامبر مجله Sleep منتشر شده است.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.