وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز یکشنبه، 14 آذر 1400؛ روز بخیر ;)
داروهای اختلال دوقطبی
داروهای دوقطبی و درمان دوقطبی

داروهای اختلال دوقطبی (افسردگی شیدایی)

در این مقاله، که از www.webmd.com ترجمه شده است، درباره انواعی از داروهای اختلال دوقطبی که برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می شوند (از جمله داروهای تثبیت کننده خلق)، و همچنین در ارتباط با نکات و شرایط مصرف داروهای دوقطبی توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

اگر اختلال دوقطبی دارید، داروهای مناسب می تواند مانند یک عینک باشد.

اختلال دوقطبی دیدتان درباره خودتان و جهان را تحریف می کند. اما دارو می تواند به شما کمک کند تا دوباره چیزها را به وضوح ببینید.

داروها بخش مهمی از برنامه درمان اختلال دوقطبی هستند. آن ها شما را درمان نمی کنند. اما به شما کمک می کنند تا روحیه خود را به طور متوازن حفظ کنید تا بتوانید کارهایی را که لازم دارید و می خواهید انجام دهید، انجام دهید.

درمان اختلال دوقطبی و داروهای اختلال دوقطبی
داروهای اختلال دوقطبی

بهترین داروی اختلال دوقطبی چیست؟

پزشکان از انواع بسیاری از داروها برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می کنند. برخی از آن ها با اوج شدید شیدایی مبارزه می کنند و برخی دیگر افسردگی را درمان می کنند. شما ممکن است همزمان یک دارو یا چند دارو را مصرف کنید.

بهترین داروی دو قطبی دارویی است که برای شما مناسب ترین است. برای تصمیم گیری در مورد برنامه دارویی که به شما کمک کند، با پزشک خود کار کنید.

ممکن است شما سال ها یا ده ها سال این داروها را مصرف کنید؛ حتی اگر مدت زمان طولانی از آخرین حادثه شیدایی یا افسردگی شما گذشته باشد. به این نوع درمان «Maintenance Therapy» گفته می شود.

داروی تثبیت کننده خلق چیست؟

داروهای تثبیت کننده خلق داروهایی هستند که از بالا رفتن (شیدایی) و پایین آمدن (افسردگی) جلوگیری می کنند. آن ها همچنین به شما کمک می کنند تا کار، مدرسه یا زندگی اجتماعی شما از مزاحمت خلقتان در امان ماند.

داروهای تثبیت کننده خلق
داروهای تثبیت کننده خلق

مثال هایی از داروهای تثبیت کننده خلق عبارتند است:

  • کاربامازپین (کارباترول، اپیتول، اکوئیترو، تارگتول)
  • Divalproex sodium (دپاکوت – Depakote)
  • لاموتریژین (لامیکتال)
  • لیتیوم
  • والپروئیک اسید (Valproic acid) (دپاکین)

برخی از این داروها به عنوان ضد تشنج شناخته می شوند؛ از جمله کاربامازپین، لاموتریژین و اسید والپروئیک.

با این حال، همه این داروها تاثیر یکسانی ندارند. بعضی از آن ها، همچون لیتیوم، در درمان شیدایی بهتر هستند. برخی دیگر (مانند لاموتریژین) ممکن است برای درمان افسردگی مفیدتر باشند.

به خاطر داشته باشید که عبارت «تثبیت کننده خلق» می تواند گمراه کننده باشد. اگر یکی را مصرف کنید، هنوز ممکن است خلقتان در طول روز تغییر کند. این داروها دوره های کامل شیدایی یا افسردگی را که به مدت چند روز یا هفته به طول می انجامند، درمان می کنند.

سایر داروهای تثبیت کننده خلق

داروهایی که تحت عنوان داروهای ضد روان‌ پریشی (Antipsychotic) شناخته می شوند نیز در برنامه های درمان اختلال دوقطبی رایج هستند. برای کمک به بهبود علائم شیدایی می توانید آن ها را به تنهایی، یا همراه با تثبیت کننده خلقی، مصرف نمایید.

این داروها شامل موارد زیر می شوند:

  • هالوپریدول (هالدول)
  • لوکساپین (Loxitane) یا لوکساپین استنشاقی (Adasuve)
  • ریسپریدون (ریسپردال)

برای مطالعه ادامه این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *