وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز دوشنبه، 15 آذر 1400؛ روز بخیر ;)
کوچکی بیضه ها
آشنایی با بعضی از علت های کوچک شدن بیضه ها و عوارض احتمالی آن

درباره کوچکی بیضه ها (آتروفی بیضه): علت کوچک شدن بیضه ها و عوارض آن

آیا کوچکی بیضه ها نشانه بیماری خاصی است یا موجب ناباروری مردان می‌شود؟ میانگین اندازه بیضه ها چقدر است؟ ادامه این مقاله را از فارسی مد بخوانید تا درباره علت کوچک شدن بیضه (آتروفی بیضه) و عوارض آن بیشتر بدانید.

اندازه گیری بیضه: کوچکی بیضه چیست؟

بیضه ها به اشکال و اندازه‌های مختلفی هستند. همچنین معمول است که یک بیضه کمی بزرگتر از دیگری باشد و یک بیضه پایین تر آویزان شود. با توجه به این تنوع گسترده، چندین روش مختلف برای اندازه گیری بیضه های فرد وجود دارد.

یک روش اندازه گیری بیضه حجم آن را در نظر می‌گیرد، که میانگین آن حدود ۲۰ سانتی متر مکعب (cm³) است. روش دیگر برای اندازه گیری بیضه اندازه گیری طول آن از بالا به پایین است. به طور متوسط، این طول بین ۴.۵ تا ۵.۱ سانتی متر است.

افراد مبتلا به بیضه بسیار کوچکتر از این می‌توانند نگران باشند. اگرچه، اگر علائم همراهی کننده‌ای برای آن وجود نداشته باشد، به ندرت مشکلی ایجاد می‌شود.

به جای مقایسه اندازه بیضه با افراد دیگر، فرد باید این مسئله را بررسی کند که آیا بیضه های او به مرور زمان تغییر کرده است یا خیر. بیضه‌هایی که به طور ناگهانی بسیار کوچکتر یا بزرگتر از حد معمول می‌شوند می‌توانند علامتی از یک مشکل باشند.

در این مقاله دلایل احتمالی کوچکی بیضه ها و گزینه‌های درمانی آن را بررسی می‌کنیم. ما همچنین توضیح می‌دهیم که چه زمانی فرد مبتلا به بیضه های کوچک باید از پزشک مشاوره دریافت کند.

علت کوچک شدن بیضه ها

تستوسترون کم

کمبود تستوسترون یک علت احتمالی برای کوچکی بیضه ها است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که حجم بیضه در کنار شاخص توده بدنی (BMI) می‌تواند پیش بینی کننده سطح تستوسترون باشد. به طور متوسط، شرکت کنندگان با تستوسترون کم تر بیضه های کوچکتری داشتند.

بسیاری از افراد با سطح تستوسترون پایین بیضه‌هایی با اندازه طبیعی دارند؛ بنابراین بررسی همه علائم و نه فقط اندازه بیضه مهم است.

برخی از علائم تستوسترون پایین شامل موارد زیر است:

درباره کمبود تستوسترون در یائسگی مردانه و علائم آن بیشتر بخوانید: «بررسی اجمالی یائسگی مردانه (آندروپوز یا کمبود تستوسترون): علت، علائم و درمان»

واریکوسل و کوچک شدن بیضه

واریکوسل یک تورم بزرگ در رگ‌های داخل کیسه بیضه است. در حالی که برخی از افراد ممکن است متوجه درد یا تورم شوند، برخی دیگر ممکن است به هیچ وجه علائمی نداشته باشند. واریکوسل می‌تواند به عنوان علت کوچک شدن بیضه باشد.

برخی از افراد مبتلا به واریکوسل در باروری مشکل دارند. حدود ۴۰٪ از مردان مبتلا به ناباروری مبتلا به واریکوسل هستند، اگرچه همچنین مردانی با واریکوسل وجود دارند که ناباروری ندارند.

برخی از افراد مبتلا به واریکوسل ممکن است متوجه شوند که بیضه هایشان کوچک می‌شوند، یا اینکه یک بیضه به طور غافلگیرکننده ای از دیگری کوچکتر است. همچنین آن‌ها ممکن است دردی تیرکشنده در عمق کیسه بیضه احساس کنند.

جراحی می‌تواند اکثر واریکوسل‌ها را درمان کند. در بسیاری از موارد، بیضه ها پس از عمل به اندازه معمول خود باز می‌گردند.

اختلالات مادرزادی

یک اختلال مادرزادی وضعیتی است که از بدو تولد وجود دارد. برخی از اختلالات مادرزادی نادر باعث می شوند بیضه ها بسیار کوچک باشند.

یکی از این اختلالات مادرزادی که می‌تواند علت کوچکی بیضه باشد «سندرم کلاین فلتر (Klinefelter)» است. سندرم کلاین فلتر باعث می‌شود یک مرد به جای داشتن تنها یک کروموزوم X، دو یا بیشتر داشته باشد.

افرادی که مبتلا به سندرم کلاین فلتر هستند قد بلندتر از حد متوسط دارند و بیضه های کوچکی دارند که تستوسترون کمی تولید می‌کنند. بیشتر افراد مبتلا به سندرم کلاین فلتر نابارور هستند.

سندرم کلاینفلتر همچنین می‌تواند بر رشد مغز و رشد حرکتی تأثیر بگذارد. کودکان با این وضعیت ممکن است هماهنگی ضعیفی داشته باشند یا یادگیری مهارت‌های رفتاری برای آن‌ها دشوار باشد.

در دوران بلوغ، در برخی از پسران مبتلا به این بیماری رشد سینه‌ها رخ می‌دهد. برخی از مبتلایان به سندرم کلاین فلتر در اوایل کودکی تشخیص داده می‌شوند، اما برخی دیگر ممکن است از ابتلا به این بیماری ناآگاه باشند.

آتروفی بیضه

آتروفی بیضه هنگامی است که بیضه ها کوچک می‌‌شوند. وضعیت‌های متعددی می‌تواند باعث آتروفی بیضه شود.

یکی از دلایل شناخته شده آتروفی بیضه جراحی برای ترمیم فتق اینگوینال است. این عارضه نادر است و تنها بر حدود ۰.۵% از مردانی که تحت عمل ترمیم فتق اینگوینال قرار دارند، تأثیر می گذارد.

افرادی که ترمیم‌های مکرر فتق اینگوینال دارند، خطر بیشتری برای ابتلا به آتروفی بیضه دارند. در حدود ۵٪ این عارضه را ایجاد می کنند.

برخی دیگر از علت های آتروفی بیضه ها عبارتند از:

درباره کوچکی بیضه ها
درباره علت کوچک شدن بیضه ها و عوارض آن

ناباروری مردان

تحقیقات کمی ارتباط مستقیم بین اندازه بیضه و ناباروری را آزمایش کرده‌است.

یک مطالعه در سال ۱۹۸۹ خاطرنشان کرد که از ۱۰۲۹ مرد نابارور مشارکت کننده در این مطالعه، ۷۰۴ مورد اندازه بیضه طبیعی داشتند. مردان دیگر درجات مختلفی از کاهش حجم یک یا هر دو بیضه داشتند.

تعداد اسپرم و حرکت آن با کاهش اندازه بیضه کاهش می یابد. مردان با حجم بیضه کوچکتر اغلب تولید اسپرم کمتری داشتند.

درباره تعداد اسپرم‌ها بیشتر بخوانید: «تعداد طبیعی اسپرم: چه میزان اسپرم کم و چه میزان زیاد است؟»

از آنجا که بیشتر مردان نابارور شرکت کننده در این مطالعه دارای بیضه هایی با اندازه طبیعی بودند، این مطالعه ارتباط مستقیمی بین اندازه بیضه و باروری در افراد با بیضه های با اندازه طبیعی برقرار نکرد.

مردان که درباره باروری نگران هستند باید از پزشک درباره آزمایش تعیین کیفیت اسپرم درخواست کنند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون را برای اندازه گیری سطح هورمون توصیه کند.

رایگان آزمون بدهید، اطلاعات خود را بالا ببرید و از نگرانی‌های خود بکاهید!: «کوئیز نگرانی‌های جنسی مردان: اندازه آلت تناسلی، زودانزالی و …»

سرطان و کوچک شدن بیضه

کاهش اندازه بیضه بعد از پیچ خوردگی بیضه (تورشن بیضه) ممکن است یک عامل خطر برای سرطان بیضه باشد. هرکسی که متوجه شود بیضه هایش ناگهان کوچکتر شده اند، باید به پزشک مراجعه کند.

تشخیص علائم سرطان بیضه از سایر انواع سرطان می‌تواند دشوار باشد.

برخی از علائم سرطان بیضه عبارتند از:

 • توده ای بر بیضه ها
 • بزرگ شدن بیضه ها
 • وجود مایعات در کیسه بیضه
 • بزرگ شدن سینه‌ها
 • احساس سنگینی در بیضه ها یا کیسه بیضه
 • درد خفیف در پشت یا شکم
 • تجربه کردن تنگی نفس

برخی از عوامل خطر سرطان بیضه عبارتند از:

 • بیضه نامتعارف (نهان بیضگی). افراد مبتلا به نهان بیضگی (Cryptorchidism) نسبت به افرادی که بیضه های پایین آمده دارند بیشتر از همه در معرض سرطان بیضه قرار دارند.
 • سابقه خانوادگی. با این که اکثر مبتلایان به سرطان بیضه سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند، داشتن نسبت درجه یک با فرد با سرطان بیضه خطر ابتلای شخص را افزایش می‌دهد.
 • HIV. افراد مبتلا به HIV، به ویژه افراد مبتلا به HIV مرحله ۳، شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان بیضه دارند.
 • سرطان بیضه قبلی. حدود ۳ تا ۴٪ از کسانی که در یک بیضه شان سرطان تشخیص داده شده، در بیضه دیگرشان سرطان ایجاد می‌شود.
 • نژاد و قومیت. مردان سفید پوست ۴ تا ۵ برابر بیشتر از مردان سیاه پوست و آمریکایی-آسیایی در معرض سرطان بیضه قرار دارند.
 • سن. اگرچه سرطان بیضه می‌تواند بر مردان در هر سنی تأثیر بگذارد، اما نزدیک به ۵۰٪ از سرطان‌های بیضه در افراد بین ۲۰ تا ۳۴ ساله رخ می دهد.

عوارض کوچک شدن بیضه

هنگامی که بیضه ها از حد متوسط کوچکتر هستند اما هیچ مشکل پزشکی زمینه‌ای وجود ندارد، معمولاً عوارض جانبی ندارد.

شرایط پزشکی که باعث بیضه های کوچک می‌شوند می توانند علائم و نشانه‌های دیگری نیز ایجاد کنند. به عنوان مثال واریکوسل می‌تواند باعث درد و تورم در کیسه بیضه شود.

آتروفی بیضه می‌تواند از چندین راه بر سلامت جنسی و تولید مثل فرد تأثیر بگذارد. افراد ممکن است این موارد را تجربه کنند:

همچنین بخوانید: «مشکلات جنسی مردان: انزال پس رونده، عدم تمایل جنسی، زودانزالی و…»

مراجعه به پزشک برای کوچکی بیضه

اگر فردی نگران کوچکی اندازه بیضه ها و علائم همراه آن است، می‌بایست به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند ارزیابی کند که آیا مشکل اساسی وجود دارد یا خیر.

هر کسی که از اندازه بیضه های خود مضطرب یا نگران است باید در قرار ملاقات بعدی خود با متخصص مراقبت‌های بهداشتی در این باره صحبت کند.

تنظیم یک قرار ملاقات با مختصص مراقبت‌های بهداشتی مهم است، اگر:

 • درد، کوچک شدن یا تورم در یک یا هر دو بیضه رخ می‌دهد.
 • شریک زندگی بعد از یک سال تلاش یا بیشتر، باردار نمی‌شود.
 • یک توده بر روی کیسه بیضه ظاهر می‌شود.
 • رشد غیرمعمول پستان رخ می‌دهد.
 • علائم کاهش تستوسترون، مانند مشکلات نعوظ یا کمبود انرژی، وجود دارد.
 • علائم همراه دیگری مانند درد کمر، تنگی نفس، درد شکم، سرفه، پریشانی (گیجی) یا سردرد بروز می‌کند.

درباره درد بیضه بیشتر بخوانید: «درمان درد بیضه: اطلاعات کمک های اولیه برای درد در بیضه»

دورنمایی از کوچکی بیضه

داشتن بیضه های کوچک لزوما به معنای آن نیست که فرد یک مشکل سلامتی دارد.

با این وجود، تغییر ناگهانی در شکل یا اندازه بیضه ها می‌تواند یک مشکل را نشان دهد.

حتی اگر مشکلات جدی مانند سرطان بیضه وجود داشته باشد، در صورت تشخیص زود هنگام پزشک، درمان آن آسان‌تر است. بنابراین، مردم هرگز نباید معالجه خود را به تعویق بیندازند.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *