درباره علت کوچک شدن بیضه ها
آشنایی با بعضی از علت های کوچک شدن بیضه ها و عوارض احتمالی آن

درباره کوچکی بیضه ها (آتروفی بیضه): علت کوچک شدن بیضه ها و عوارض آن

آیا کوچکی بیضه ها نشانه بیماری خاصی است یا موجب ناباروری مردان می‌شود؟ میانگین اندازه بیضه ها در مردان چقدر است؟ ادامه این مقاله را از فارسی مد بخوانید تا درباره علت کوچک شدن بیضه (آتروفی بیضه) و عوارض احتمالی آن بیشتر بدانید.

اندازه گیری بیضه: کوچکی بیضه چیست؟

بیضه ها به اشکال و اندازه‌های مختلفی هستند. همچنین معمول است که یک بیضه کمی بزرگتر از دیگری باشد و یک بیضه پایین تر آویزان شود. با توجه به این تنوع گسترده، چندین روش مختلف برای اندازه گیری بیضه های فرد وجود دارد.

یک روش اندازه گیری بیضه حجم آن را در نظر می‌گیرد، که میانگین آن حدود ۲۰ سانتی متر مکعب (cm³) است. روش دیگر برای اندازه گیری بیضه اندازه گیری طول آن از بالا به پایین است. به طور متوسط، این طول بین ۴.۵ تا ۵.۱ سانتی متر است.

افراد مبتلا به بیضه ای با اندازه بسیار کوچکتر از این میزان می‌توانند نگران باشند. اگرچه، اگر علائم همراهی کننده‌ای برای این عارضه وجود نداشته باشد، به ندرت مشکل ایجاد می‌کند.

به جای مقایسه اندازه بیضه با افراد دیگر، فرد باید این مسئله را بررسی کند که آیا بیضه های او به مرور زمان تغییر کرده است یا خیر. بیضه‌هایی که به طور ناگهانی بسیار کوچکتر یا بزرگتر از حد معمول می‌شوند می‌توانند علامتی از یک مشکل باشند.

Advertisements

در این مقاله برخی دلایل احتمالی کوچکی بیضه ها و گزینه‌های درمانی آن را بررسی می‌کنیم. همچنین در ادامه توضیح می‌دهیم که چه زمانی فرد مبتلا به کوچکی بیضه ها باید به دنبال دریافت مشاوره پزشک باشد.

علت کوچک شدن بیضه ها

تستوسترون کم

کمبود تستوسترون یک علت احتمالی برای کوچکی بیضه ها است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که حجم بیضه در کنار شاخص توده بدنی (BMI) می‌تواند پیش بینی کننده سطح تستوسترون باشد. به طور متوسط، شرکت کنندگان با تستوسترون کم تر، بیضه های کوچکتری داشتند.

البته، بسیاری از افراد با سطح تستوسترون پایین بیضه‌هایی با اندازه طبیعی دارند؛ بنابراین، در این باره بررسی همه علائم و نه فقط اندازه بیضه مهم است.

برخی از علائم تستوسترون پایین شامل موارد زیر است:

درباره کمبود تستوسترون در یائسگی مردانه و علائم آن بیشتر بخوانید: «بررسی اجمالی یائسگی مردانه (آندروپوز یا کمبود تستوسترون): علت، علائم و درمان»

Advertisements

واریکوسل و کوچک شدن بیضه

واریکوسل (Varicocele) یک تورم بزرگ در رگ‌های داخل کیسه بیضه (Scrotum) است. در صورت ابتلا به آن، در حالی که برخی از افراد ممکن است متوجه درد یا تورم شوند، برخی دیگر ممکن است به هیچ وجه علائمی نداشته باشند. واریکوسل می‌تواند به عنوان یک علت کوچک شدن بیضه در نظر گرفته شود.

برخی از افراد مبتلا به واریکوسل در باروری مشکل دارند. حدود ۴۰٪ از مردان مبتلا به ناباروری مبتلا به واریکوسل هستند، اگرچه همچنین مردانی با واریکوسل وجود دارند که مشکل ناباروری ندارند.

برخی از افراد مبتلا به واریکوسل ممکن است متوجه شوند که بیضه هایشان کوچک می‌شوند، یا اینکه یک بیضه آن ها به طور غافلگیرکننده ای از دیگری کوچکتر است. همچنین آن‌ها ممکن است دردی تیرکشنده در عمق کیسه بیضه خود احساس کنند.

جراحی می‌تواند اکثر واریکوسل‌ها را درمان کند. در بسیاری از موارد، بیضه ها پس از عمل به اندازه معمول خود باز می‌گردند.

اختلالات مادرزادی و سندرم کلاین فلتر

یک اختلال مادرزادی وضعیتی است که از بدو تولد وجود دارد. برخی از اختلالات مادرزادی نادر باعث می شوند بیضه ها بسیار کوچک باشند.

یکی از این اختلالات مادرزادی که می‌تواند علت کوچکی بیضه باشد «سندرم کلاین فلتر (Klinefelter)» است. در حالت معمول، کروموزوم های جنسی مردان XY هستند. سندرم کلاین فلتر باعث می‌شود یک مرد به جای داشتن تنها یک کروموزوم X، دو یا تعداد بیشتری از آن داشته باشد.

Advertisements

افرادی که مبتلا به سندرم کلاین فلتر هستند قد بلندتر از حد متوسط دارند و بیضه های کوچکی دارند که تستوسترون کمی تولید می‌کنند. بیشتر افراد مبتلا به سندرم کلاین فلتر نابارور هستند.

سندرم کلاینفلتر همچنین می‌تواند بر رشد مغز و رشد حرکتی تأثیر بگذارد. کودکان با این وضعیت ممکن است هماهنگی ضعیفی داشته باشند یا یادگیری مهارت‌های رفتاری برای آن‌ها دشوار باشد.

در دوران بلوغ، در برخی از پسران مبتلا به این بیماری رشد سینه‌ها رخ می‌دهد. برخی از مبتلایان به سندرم کلاین فلتر در اوایل کودکی تشخیص داده می‌شوند، اما برخی دیگر ممکن است از ابتلا به این بیماری ناآگاه باشند.

آتروفی بیضه

«آتروفی» به معنای تحلیل رفتن، کاهش رشد و اندازه است. آتروفی بیضه هنگامی است که بیضه ها کوچک می‌‌شوند. مشکلات متعددی می‌تواند باعث آتروفی بیضه شود.

یکی از دلایل شناخته شده آتروفی بیضه جراحی برای ترمیم فتق اینگوینال است. این عارضه نادر است و تنها بر حدود ۰.۵% از مردانی که تحت عمل ترمیم فتق اینگوینال قرار دارند، تأثیر می گذارد.

افرادی که ترمیم‌های مکرر فتق اینگوینال دارند، خطر بیشتری برای ابتلا به آتروفی بیضه دارند. این گروه با احتمالی در حدود ۵٪ این عارضه درگیر می شوند.

Advertisements

برخی دیگر از علت های آتروفی بیضه ها عبارتند از:

ناباروری مردان

تحقیقات کمی ارتباط مستقیم بین اندازه بیضه و ناباروری مردان را آزمایش کرده‌است.

یک مطالعه در سال ۱۹۸۹ خاطرنشان کرد که از ۱۰۲۹ مرد نابارور مشارکت کننده در این مطالعه، ۷۰۴ مورد اندازه بیضه طبیعی داشتند. مردان دیگر درجات مختلفی از کاهش حجم یک یا هر دو بیضه را داشتند.

از آنجا که بیشتر مردان نابارور شرکت کننده در این مطالعه دارای بیضه هایی با اندازه طبیعی بودند، این مطالعه ارتباط مستقیمی بین اندازه بیضه و باروری در افراد با بیضه های با اندازه طبیعی برقرار نکرد.

تعداد اسپرم و حرکت آن با کاهش اندازه بیضه کاهش می یابد. مردان با حجم بیضه کوچکتر اغلب تولید اسپرم کمتری داشتند.

درباره تعداد اسپرم‌ها بیشتر بخوانید: «تعداد طبیعی اسپرم: چه میزان اسپرم کم و چه میزان زیاد است؟»


مردان که درباره باروری نگران هستند باید از پزشک خود درباره آزمایش برای تعیین کیفیت اسپرم درخواست کنند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون را برای اندازه گیری سطح هورمون توصیه کند.

رایگان آزمون بدهید، اطلاعات خود را بالا ببرید و از نگرانی‌های خود بکاهید!: «کوئیز نگرانی‌های جنسی مردان: اندازه آلت تناسلی، زودانزالی و …»

سرطان و کوچک شدن بیضه ها

کاهش اندازه بیضه بعد از پیچ خوردگی بیضه (تورشن بیضه یا Testicular torsion) ممکن است یک عامل خطر برای سرطان بیضه باشد. هرکسی که متوجه شود بیضه هایش ناگهان کوچکتر شده اند، باید به پزشک مراجعه کند.

تشخیص علائم سرطان بیضه از سایر انواع سرطان می‌تواند دشوار باشد.

برخی از علائم سرطان بیضه عبارتند از:

 • توده ای بر روی بیضه ها
 • بزرگ شدن بیضه ها
 • وجود مایعات در کیسه بیضه
 • بزرگ شدن سینه‌ها
 • احساس سنگینی در بیضه ها یا کیسه بیضه
 • درد خفیف در پشت یا شکم
 • تجربه کردن تنگی نفس

برخی از عوامل خطر سرطان بیضه عبارتند از:


 • بیضه نزول پیدا نکرده (نهان بیضگی یا Cryptorchidism): به طور طبیعی، پیش از تولد بیضه ها به وسیله مجاری خاصی از شکم خارج شده و وارد کیسه بیضه می شوند. در بعضی از افراد، این روند به طور کامل و صحیح اتفاق نمی افتد. افراد مبتلا به نهان بیضگی نسبت به افرادی که بیضه های پایین آمده دارند بیشتر از همه در معرض سرطان بیضه قرار دارند.
 • سابقه خانوادگی: با این که اکثر مبتلایان به سرطان بیضه سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند، داشتن نسبت درجه یک با فرد با سرطان بیضه خطر ابتلای شخص را افزایش می‌دهد.
 • HIV: افراد مبتلا به HIV، به ویژه افراد مبتلا به HIV مرحله ۳، شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان بیضه دارند.
 • سرطان بیضه قبلی: حدود ۳ تا ۴درصد از کسانی که در یک بیضه شان سرطان تشخیص داده شده، در بیضه دیگرشان سرطان ایجاد می‌شود.
 • نژاد و قومیت: مردان سفید پوست ۴ تا ۵ برابر بیشتر از مردان سیاه پوست و آمریکایی-آسیایی در معرض سرطان بیضه قرار دارند.
 • سن: اگرچه سرطان بیضه می‌تواند بر مردان در هر سنی تأثیر بگذارد، اما نزدیک به ۵۰٪ از سرطان‌های بیضه در افراد بین ۲۰ تا ۳۴ ساله رخ می دهد.

عوارض کوچک شدن بیضه

هنگامی که بیضه ها از حد متوسط کوچکتر هستند اما هیچ مشکل پزشکی زمینه‌ای وجود ندارد، معمولاً عوارض جانبی ندارد.

مشکلات پزشکی که باعث بیضه های کوچک می‌شوند می توانند علائم و نشانه‌های دیگری نیز ایجاد کنند. به عنوان مثال واریکوسل می‌تواند باعث درد و تورم در کیسه بیضه شود.

آتروفی بیضه می‌تواند از چندین راه بر سلامت جنسی و تولید مثل فرد تأثیر بگذارد. افراد ممکن است این موارد را تجربه کنند:

همچنین بخوانید: «مشکلات جنسی مردان: انزال پس رونده، عدم تمایل جنسی، زودانزالی و…»

مراجعه به پزشک برای کوچکی بیضه

اگر فردی نگران کوچکی اندازه بیضه ها و علائم همراه آن است، می‌بایست به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند ارزیابی کند که آیا یک مشکل اساسی وجود دارد یا خیر.

هر کسی که از اندازه بیضه های خود مضطرب یا نگران است باید در قرار ملاقات بعدی خود با متخصص مراقبت‌های بهداشتی در این باره صحبت کند.

تنظیم یک قرار ملاقات با مختصص مراقبت‌های بهداشتی مهم است، اگر:

 • درد، کوچک شدن یا تورم در یک یا هر دو بیضه رخ می‌دهد.
 • همسرتان بعد از یک سال تلاش یا مدت بیشتر، باردار نمی‌شود.
 • یک توده بر روی کیسه بیضه ظاهر شده است.
 • رشد غیرمعمول پستان رخ می‌دهد.
 • علائم کاهش تستوسترون، مانند مشکلات نعوظ یا کمبود انرژی، مشاهده می‌شود.
 • علائم همراه دیگری مانند درد کمر، تنگی نفس، درد شکم، سرفه، پریشانی (گیجی) یا سردرد بروز پیدا می‌کند.

درباره درد بیضه بیشتر بخوانید: «درمان درد بیضه: اطلاعات کمک های اولیه برای درد در بیضه»

دورنمایی از کوچکی بیضه

داشتن بیضه های کوچک لزوما به معنای آن نیست که فرد یک مشکل سلامتی دارد.

با این وجود، تغییر ناگهانی در شکل یا اندازه بیضه ها می‌تواند یک مشکل را نشان دهد.

حتی اگر مشکلات جدی مانند سرطان بیضه وجود داشته باشد، در صورت تشخیص زود هنگام پزشک، درمان آن آسان‌تر است. بنابراین، مردم هرگز نباید معالجه خود را به تعویق بیندازند.


منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی): www.medicalnewstoday.com (Health News – Medical News Today)

۲- تصاویر: تصویر اول: Abstract vector created by macrovector – www.freepik.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.