وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز دوشنبه، 15 آذر 1400؛ روز بخیر ;)
ترومبوسایتوپنی
علائم، تشخیص و درمان ترومبوسایتوپنی

ترومبوسیتوپنی: علائم، تشخیص و درمان کاهش تعداد پلاکت خون

در این مقاله، که از www.verywellhealth.com ترجمه شده است، درباره ترومبوسایتوپنی، علائم کاهش تعداد پلاکت، تشخیص و درمان ترومبوسیتوپنی توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

علائم، تشخیص و درمان ترومبوسیتوپنی
ترومبوسیتوپنی چیست؟

ترومبوسایتوپنی یک اصطلاح پزشکی برای توصیف تعداد پایین پلاکت در خون است. پلاکت ها از سلول های خونی ما هستند که کار آن ها کمک به توقف خونریزی است. صرف نظر از سن شما، ترومبوسیتوپنی کاهش تعداد پلاکت ها به کمتر از ۱۵۰،۰۰۰ سلول در میلی لیتر تعریف می شود.

علائم ترومبوسایتوپنی

از آنجا که پلاکت ها در قطع خونریزی بسیار مهم هستند، علائم و نشانه ها مربوط به افزایش خطر خونریزی می باشد. اگر ترومبوسیتوپنی شما خفیف است، ممکن است علامتی نداشته باشید. هرچه تعداد پلاکت شما کمتر باشد، احتمال خونریزی بیشتر است.

دلایل کاهش تعداد پلاکت ها (ترومبوسایتوپنی)

علل متعددی از ترومبوسیتوپنی، از جمله خطای آزمایشگاهی، وجود دارد. برخی از دلایل موقتی هستند و ممکن است با درمان برطرف شوند و برخی دیگر نیاز به درمان مادام العمر دارند.

ویروس ها

در طی عفونت های ویروسی ممکن است مغز استخوان شما به طور موقت پلاکت های کمتری تولید کند. این موضوع سرکوب ویروسی نامیده می شود. پس از پاک شدن ویروس از بدن، مغز استخوان می تواند تولید طبیعی را از سر بگیرد.

داروها

برخی از داروهای خاص می توانند توانایی بدن در ساخت پلاکت را مهار کنند یا پادتن هایی که پلاکت ها را از بین می برند، بسازند. فهرست داروهایی که باعث ترومبوسیتوپنی می شوند طولانی و شامل آنتی بیوتیک ها (وانکومایسین، تری متوپریم/سولفامتوکسازول، ریفامپین، و غیره)، رانیتیدین (زانتک)، داروهای درمان مالاریا، و والپروئیک اسید (داروی ضد تشنج). خوشبختانه اکثر افرادی که این داروها را دریافت می کنند هرگز دچار ترومبوسیتوپنی نمی شوند.

ترومبوسیتوپنی ایمنی

این وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی بدن دچار سردرگمی می شود و پلاکت ها را، در حالی که نباید، از بین می برد.

بدخیمی

برخی از سرطان ها، به ویژه سرطان خون، ممکن است باعث کاهش تعداد پلاکت ها شود. این به طور کلی به این دلیل است که سرطان فضای مغز استخوان را می گیرد و مانع تولید پلاکت های جدید می شود.

شیمی درمانی

بیشتر شیمی درمانی با حمله به سلول هایی که با سرعت زیادی تقسیم می شوند، مانند سلول های سرطانی، عمل می کنند. متأسفانه، سلول های خونی ما از سلول های سریع تقسیم شونده در مغز استخوان ناشی می شوند و هنگامی که آسیب ببینند، شما قادر به ساختن سلول های خونی جدید نیستید. هر سه نوع سلول خونی ممکن است متاثیر شوند، که این وضعیت پان سیتوپنی (Pancytopenia) نامیده می شود.

کم خونی آپلاستیک

کم خونی آپلاستیک شرایطی است که مغز استخوان نمی تواند سلول های خونی را به طور عادی ایجاد کند که منجر به ترومبوسیتوپنی شود.

ترومبوسیتوپنی ارثی

بیماری های وراثتی، همچون بیماری های مربوط به سندرم برنارد سولیر و MYH9، وجود دارند که به ترومبوسایتوپنی ثانویه در اثر جهش ژنتیکی منجر می شوند.

اسپلنومگالی (بزرگ طحالی)

بخشی از پلاکت های ما در طحال ما ذخیره می شود، که اندامی در سیستم ایمنی بدن است. اگر طحال بزرگ شود ، پلاکت های بیشتری در طحال به دام می افتند که منجر به ترومبوسیتوپنی می شود. اسپلنومگالی می تواند در اثر شرایط متعددی، از جمله پرفشاری ورید باب (نشانگان افزایش فشار ورید باب) یا اسفروسیتوز ارثی، ایجاد شود.

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک

این بیماری که عمدتاً در زنان بالغ دیده می شود باعث ایجاد لخته های کوچک در رگ های خونی می شود که پلاکت ها و گلبول های قرمز را از بین می برد.

بارداری

ترومبوسایتوپنی می تواند در بیش از ۵% از بارداری های طبیعی رخ دهد، و یا می تواند نتیجه ای از پره‌ اکلامپسی (Pre-eclampsia) باشد.


برای مطالعه ادامه این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *