دستگاه گوارش انسان
لوله گوارش انسان

دستگاه گوارش انسان(آناتومی): چگونه کار می کند؟

در این مقاله، که از WebMD.com ترجمه شده، اجزای دستگاه گوارش انسان به ترتیب نام برده شده و درباره آناتومی دستگاه گوارش انسان (قسمت های مختلف دستگاه گوارش) توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

آناتومی و اجزای دستگاه گوارش انسان
آناتومی و اجزای دستگاه گوارش انسان

دستگاه گوارش شما به طور منحصر به فرد طراحی شده است تا غذایی که می خورید را به مواد مغذی تبدیل کند؛ که بدن از آن برای انرژی، رشد و ترمیم سلول ها استفاده می کند. در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است.

دهان

دهان شروع لوله گوارش است. در حقیقت، به محض آن که اولین گاز غذا را می زنید، هضم از اینجا شروع می شود. جویدن غذا را به قطعاتی که راحت تر هضم می شوند می شکند؛ در حالی که بزاق با غذا مخلوط می شود تا روند تجزیه آن به شکلی آغاز شود که بدن شما قادر به جذب و استفاده از آن باشد.

گلو

گلو، که به عنوان «حلق» نیز شناخته می شود، مقصد بعدی غذایی است که شما خورده اید. از اینجا، مواد غذایی به مری یا لوله بلع می روند.

مری

مری لوله ای عضلانی است که از حلق تا معده امتداد می یابد. با استفاده از یک سری انقباضات به نام «حرکات دودی»، مری غذا را به معده منتقل می کند. درست قبل از اتصال به معده ،«ناحیه ای با فشار زیاد» وجود دارد، که نام آن اسفنکتر پایینی مری است. این یک «دریچه» به منظور جلوگیری ازبازگشت مواد غذایی از معده به داخل مری است.

Advertisements

معده

معده اندامی کیسه مانند است که دارای دیواره های عضلانی قوی است. علاوه بر نگهداری غذا، مخلوط کننده و خردکننده نیز هست. معده اسید و آنزیم های قدرتمندی که فرآیند تجزیه مواد غذایی را ادامه می دهند، ترشح می کند. مواد غذایی هنگامی که معده را ترک می کنند، قوام یک مایع یا خمیر را دارند. از آنجا غذا به روده کوچک منتقل می شود.

آناتومی دستگاه گوارش انسان,شناخت دستگاه گوارش انسان,آشنایی با دستگاه گوارش انسان,اجزای دستگاه گوارش انسان,قسمت های مختلف دستگاه گوارش انسان,لوله گوارش انسان,شناخت لوله گوارش انسان,شناخت قسمت های مختلف دستگاه گوارش انسان,آشنایی با لوله گوارش انسان

روده کوچک

روده کوچک از سه بخش دوازده (اثنی عشر)، تهی روده (ژژنوم) و درازروده (ایلئوم) تشکیل شده است. روده کوچک لوله ای طولانی است که بصورت سستی در شکم پیچیده شده است (در حالت گسترش یافته طول آن بیش از ۲۰ فوت -حدود ۶ متر- خواهد بود).

روده کوچک با استفاده از آنزیم هایی که توسط لوزالمعده (پانکراس) و صفرایی که از کبد آزاد می شوند، روند تجزیه مواد غذایی را ادامه می دهد. صفرا ترکیبی است که به هضم چربی کمک می کند و مواد زائد خون را از بین می برد.

حرکات دودی (انقباضات) نیز در این اندام کار می کنند، به صورتی که غذا را پیش می برند و آن را با ترشحات گوارشی مخلوط می کنند. اثنی عشر یا دوازده عمدتاً مسئول ادامه روند تجزیه مواد غذایی است، در حالی که تهی روده (ژژنوم) و دراز روده (ایلئوم) عمدتا مسئول جذب مواد مغذی به جریان خون هستند.


برای مطالعه ادامه این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.