تست استرس قلب
تست ورزش قلب

سلامت قلب: آیا شما به تست استرس (تست ورزش) نیاز دارید؟

در این مطالب، که از نوشتار دکتر R. Todd Hurst ترجمه شده است، درباره تست استرس قلب (تست ورزش قلب) توضیحاتی ارائه شده و لزوم انجام تست استرس اکو مورد بررسی قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

وقتی از بیمار جدیدم، استیو، پرسیدم که چرا برای ملاقات با من آمده، پاسخ داد: «احساس می کنم به یک تست استرس نیاز دارم.»

این طور نبود که استیو علائم مرتبط با قلب داشته باشد. هیچ درد سینه و تنگی نفس نداشت. در سن ۷۲ سالگی، او هنوز هم با جدیت ورزش می کند و احساس عالی دارد.

با این حال، او نگران بیماری قلبی است. چند تن از اعضای خانواده او، از جمله پدرش، در دهه ۵۰ زندگیشان دچار حمله قلبی شده بودند. بنابراین استیو طی ۲۰ سال گذشته آزمایشات استرس منظم داشته است تا «اطمینان حاصل کند که همه چیز خوب است.»

استیو در ابتدا هنگامی که به او گفتم که فکر نمی کنم او به آزمایش استرس نیاز داشته باشد (یا هیچ آزمایش قلب دیگری برای آن موضوع)، شگفت زده شد. اما وقتی که توضیح دادم یک تست استرس چه چیزی را می تواند تعیین کند و چه چیزی را نمی تواند، کنار گذاشتن آن برایش راحت شد.

Advertisements

تست استرس قلب (تست ورزش)
تست استرس قلب

تست استرس چیست؟

متداول ترین نوع تست استرس ورزشی با پیاده روی بیمار بر روی تردمیل انجام می شود (به ندرت از دوچرخه استفاده می شود). در این تست، حجم کار (شیب و سرعت تردمیل) افزایش می یابد تا زمانی که بیمار به دلیل خستگی قادر به ادامه کار نباشد، و یا علائم یا نشانه های هشدار دهنده ای مانند فشار خون بسیار بالا یا مشکلات ریتم قلبی تهدید کننده زندگی به وجود بیاید. قبل، در حین و پس از تست استرس، الکتروکاردیوگرام بیمار (نوار قلب)، فشار خون و علائم به طور مداوم مورد بررسی قرار می گیرند.

یک تست استرس (تست ورزش) به ما می گویند که خون چگونه به خوبی به قلب جریان می یابد. اگر یک بیمار فقط چند دقیقه بتواند در تست استرس باشد و درد قفسه سینه و شواهد نوار قلب حاکی از ایسکمی (عدم جریان خون به عضله قلب) داشته باشد، می تواند به معنای انسداد در شریان ها باشد و اور را در معرض خطر زیادی برای یک حادثه قلبی قرار دهد.

چرا شما نباید تست استرس را انجام دهید؟

قبلاً انجام روتین یا حتی آزمایش سالانه استرس در بیمارانی که علائمی نداشتند، معمول بود. گمان بر این بود که حملات قلبی می توانند به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ دهند. بنابراین معقول است که غربالگری بیماری قلبی غیرمترقبه را انجام دهیم تا احتمالاً در آینده از بروز مشکلات جلوگیری کند. با این حال، نشان داده نشده که تست روتین استرس نرخ حمله قلبی یا مرگ مرتبط به قلب را کاهش دهد. دلایل متعددی برای چرایی آن وجود دارد:

تست ورزش,تست استرس قلب,تست استرس, تست استرس اکو,تست ورزش قلب,استرس اکو,اکو استرس,تست ورزش قلبی

دلایل عدم نیاز به انجام تست استرس

۱- حملات قلبی معمولا در نتیجه پارگی پلاک شریانی، که تا پیش از پارگی مانع جریان خون نمی شد، رخ می دهد؛ به همین خاطر نمی تواند با تست استرس شناسایی شود. هر متخصص قلب از نمونه هایی از بیمارانی که در طی چند ماه پس از تست استرس طبیعی دچار سکته قلبی شده اند، می شناسد. این احتمالاً به این معنا نیست که تست استرس اشتباه بوده است. تست های استرس نمی توانند انسداد در شریان ها را تشخیص دهند، مگر اینکه جریان خون به عضله قلب را مختل کنند، که به طور معمول در هنگام انسداد ۷۰٪ یا بیشتر اتفاق می افتد.

۲- هیچ مدرکی مبنی بر اینکه شناسایی و رفع انسداد شریانی که علائمی ندارد، حتی اگر انسداد بالاتر از ۷۰% باشد، خطر حمله قلبی یا مرگ ناشی از مشکل قلبی در آینده را کاهش دهد. این برای بسیاری تعجب آور و تحمل آن سخت است. بازکردن شریان ها با استنت ها در یک حمله حاد قلبی نرخ مرگ را کاهش می دهد، اما بازکردن شریان هایی با انسداد پایدار (همانند آن هایی که با یک تست استرس شناسایی می شوند) نشان داده نشده است که میزان مرگ و میر یا حمله قلبی را کاهش دهد.

Advertisements

۳- تست استرس کامل نیست. مانند همه آزمایشات، مثبت و منفی کاذب وجود دارد. و هنگامی که یک آزمایش ناقص بر روی یک گروه با احتمال پایین ابتلا به بیماری انجام شود ، یک آزمایش مثبت بیشتر احتمال دارد که یک مثبت کاذب باشد تا یک مثبت حقیقی. به همین دلیل، تست استرس که «برای اطمینان از همه چیز درست است» انجام می شود، با قرار گرفتن بیمار در معرض اقدامات غیر ضروری و بالقوه خطرناک مانند کاتتریزاسیون قلبی می تواند منجر به آسیب شود.

براساس این اطلاعات، کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده و کالج آمریکایی قلب و عروق توصیه می کنند که تست ورزش تردمیل در بیماران بدون علائم که خطر پایینی برای بیماری قلبی دارند انجام نشود.

چه موقع باید تست استرس انجام دهیم؟

رایج ترین دلیل پزشکان برای تست استرس، ارزیابی علائم (به طور معمول درد قفسه سینه یا تنگی نفس) است. بسته به ماهیت علائم و خطر بیماری قلبی فرد، آزمایش تردمیل ورزشی ممکن است بهترین راه برای جمع آوری اطلاعات بیشتر یا تشخیص و یا طبقه بندی خطرپذیری بیمار برای انجام اقدامات تهاجمی احتمالی، مانند کاتتریزاسیون قلب، باشد.

دلایل دیگر برای انجام تست استرس ممکن استمی تواند شامل ارزیابی یک بیمار کم تحرک با ریسک بالا باشد که در حال انجام جراحی با ریسک بالا است یا راهنمایی یک نسخه ورزشی برای بیمار کم تحرک که می خواهد یک برنامه ورزشی را شروع کند، باشد.

تصمیم گیری برای انجام تست استرس پیچیده است و به عوامل زیادی بستگی دارد. بهترین حالت راه حل بین بیمار و پزشک یا متخصص سلامتشان بدست می آید، وقتی که گزینه ها، جایگزین ها و ترجیحات بیمار با رویکرد بیمار محور مورد بحث قرار می گیرد.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.