تب مخملک
تب اسکارلت

تب مخملک (اسکارلت) چیست؟ علائم، علت ها، تشخیص و درمان

در این مقاله، که از www.verywellhealth.com ترجمه شده، به این سوال که تب مخملک چیست پاسخ داده شده، و علل تب مخملک، تشخیص و درمان تب مخملک یا تب اسکارلت بیان شده است. با ما همراه باشید.

تب اسکارلت یا تب مخملک عفونتی است که توسط استرپتوکوک گروه A یا group A strep ایجاد می شود، همان باکتری ای که مسئول گلو درد استرپتوکوکی می باشد. این بیماری که همچنین با عنوان «تب سرخ» شناخته شده است، با بثورات و زبان قرمز توصیف می شود. بیشتر محتمل است که تب مخملک کودکانی بین ۵ تا ۱۵ سال را مورد حمله قرار دهد و به ندرت، در هر صورت، در بزرگسالان نیز تأثیر می گذارد. اگرچه زمانی یک بیماری خطرناک در دوران کودکی محسوب می شد، تب مخملک اکنون در اغلب نقاط دنیا به خوبی قابل درمان و غیر شایع است.

تب مخملک چیست
تب مخملک چیست

علائم و نشانه های تب مخملک (اسکارلت)

تب اسکارلت معمولاً با تب، گلودرد و سایر علائم آشنا با عفونت استرپتوکوکی، مانند سردرد و لرز شروع می شود.

بعد از روز دوم، بثورات تمشکی شکل روی پوست ظاهر می شود، که به تمایز تب اسکارلت از گلو درد استرپتوکوی معمولی کمک می کند.[۱] پس از پاسخ علائم اولیه تب مخملک به درمان، بثورات مدتی باقی خواهند ماند. بعضی اوقات پوست در مناطق مشخصی از بدن برای چند هفته پوست اندازی می کند.

اگرچه رایج نیست، تب اسکارلت می تواند پس از عفونت استرپتوکوکی در پوست مانند زردزخم ایجاد شود. در این حالت به جای اینکه به صورت یک عفونت گلو شروع شود، تب مخملک با علائم عفونت اطراف سوختگی یا زخم آغاز می شود.

Advertisements

در موارد بسیار نادر، این بیماری می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی درازمدت، از جمله تب روماتیسمی و مشکلات کلیوی شود. اما مهم است بدانید که چنین عوارضی بسیار غیر معمول است و به راحتی با درمان تب اسکارلت (و سایر عفونت های استرپتوکوکی) به سرعت و با یک دوره کامل آنتی بیوتیک پیشگیری می شود.

بیشتر بیاموزید: علائم تب اسکارلت (از سایت انگلیسی منبع)

علل و دلایل تب مخملک

باکتری های استرپتوکوک گروه A مسئول بسیاری از انواع عفونت ها، از جمله گلودرد استرپتوکوکی و برخی از عفونت های پوستی هستند. باکتری هایی که متعلق به نژاد استرپتوکوک گروه A هستند و باعث تب مخملک می شوند، سمی تولید می کنند که مسئول بثورات قرمز و «زبان توت فرنگی» است که از خصوصیات منحصر به فرد بیماری است.

باکتری های استرپ گروه A از طریق قطرات مایع آلوده که هنگام سرفه یا عطسه کردن فرد آلوده به هوا پرتاب می شوند، سفر می کنند.[۱] دست زدن به چیزی که باکتری ها روی آن فرود آمده اند و سپس لمس کردن دهان، چشم ها یا بینی شما می تواند باعث آلوده شدن شما شود.

این بیماری در شرایط ازدحام بیشتر منتشر می شود. شستن دست و پوشاندن سرفه و عطسه می تواند به جلوگیری از شیوع آن کمک کند. یک کودک هنوز پس از گذشت دو روز آنتی بیوتیک، عفونی است.

بیشتر بیاموزید: علل و عوامل خطر تب مخملک (از سایت انگلیسی منبع)

Advertisements

مرتبط: چه موقع و چگونه دست های خود را بشویید

تب مخملک چیست,تب اسکارلت چیست,علائم مخملک,علائم تب مخملک,علائم تب اسکارلت,درمان تب مخملک,درمان مخملک,درمان تب اسکارلت,تشخیص مخملک,تشخیص تب مخملک,آنتی بیوتیک برای مخملک,علت مخملک,دلیل مخملک,علت تب مخملک,درمان خانگی مخملک,آیا مخملک واگیر دار است,سرایت مخملک,انتقال مخملک

تشخیص

تب اسکارلت به همان شیوه تشخیص گلودرد استرپتوکوکی تشخیص داده می شود. یک سواب گلو گرفته می شود که یا تست سریع استرپ گرفته می شود، و یا نمونه کشت داده می شود تا مشاهده شود که آیا باکتری استرپتوکوکوس موجود است.[۱] آزمایش سریع می تواند طی ۵ تا ۱۰ دقیقه نتیجه مثبت را نشان دهد، اما نتایج حاصل از کشت میکروب ممکن است تا دو روز طول بکشد. هر دو آزمایش اغلب انجام می شوند، زیرا تست های سریع می توانند غیر قابل اعتماد باشند.

بیشتر بیاموزید: چگونه تب اسکارلت تشخیص داده می شود (از سایت انگلیسی منبع)


برای مطالعه ادامه این مقاله درباره درمان تب مخملک (تب اسکارلت) به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.