وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
وجود خون در مایع منی
درباره دلایل و درمان وجود خون در مایع منی مردان (اسپرم خونی)

آشنایی با علت وجود خون در منی (هماتواسپرمی) + علائم، تشخیص و درمان انزال خونی

مشاهده خون در مایع منی می‌تواند دلهره‌آور و ترسناک باشد. اما نگران نباشید، علل مختلفی می‌تواند باعث انزال خونی در مردان شود که با درمان های متفاوتی نیز می‌توان با آن‌ها مقابله کرد. همراه فارسی مد باشید تا درباره هماتواسپرمی (خون در منی یا اسپرم خونی) بیشتر بدانید.

دیدن خون در مایع منی می‌تواند مردان را مضطرب کند. خوشبختانه، باید گفت که همیشه این علامت بیانگر یک مشکل بزرگ پزشکی نیست. برای مردان زیر ۴۰ سال که علائم مرتبط و عوامل خطر برای بیماری های پایه‌ای را ندارند، خون در مایع منی اغلب به خودی خود از میان می‌رود.

اما برای آقایان ۴۰ ساله و بالاتر، احتمال آن وجود دارد که خون در مایع منی نیاز به ارزیابی و درمان داشته باشد. به خصوص، این مسئله در مورد مردانی صادق است که:

 • مجموعه های مکرر مشاهده خون در منی را داشته باشند.
 • در هنگام ادرار کردن یا انزال علائم مرتبط داشته باشند.
 • در معرض خطر ابتلا به سرطان، اختلال خونریزی یا سایر بیماری ها هستند.

وجود خون در مایع منی «هماتواسپرمی»، «همواسپرمی» یا به طور عامیانه «اسپرم خونی» نامیده می‌شود. وقتی که مردان دچار انزال می‌شوند، معمولاً مایع منی خود را بررسی نمی‌کنند تا ببینند خونی است یا نه. بنابراین مشخص نیست که این بیماری چقدر شایع است.

وجود خون در منی (انزال خونی یا هماتواسپرمی)
درباره وجود خون در مایع منی (انزال خونی)

علت وجود خون در مایع منی

خون موجود در مایع منی [که به اشتباه اسپرم خونی هم نامیده می‌شود] می‌تواند از چندین منبع مختلف حاصل شود:

عفونت و التهاب

عفونت و التهاب شایع ترین علت وجود خون در مایع منی است.

خون موجود در منی می‌تواند از عفونت یا التهاب در هر یک از غدد، لوله ها، و یا کانال هایی که مایع منی را تولید و حرکت آن را به خارج از بدن انجام می‌دهند، باشد. این شامل موارد زیر است:

 • پروستات (غده تولیدکننده بخش مایع در مایع منی)
 • میزراه (لوله ای که ادرار و منی را از آلت تناسلی خارج می‌کند)
 • اپی دیدیم و مجرای وابران (ساختارهای ریز لوله مانندی که اسپرم ها پیش از انزال در آن‌جا بالغ می‌شوند)
 • وزیکول های منی (که مایعات بیشتری به مایع منی اضافه می‌‌کنند)

همچنین این خون می‌تواند ناشی از STI (عفونت مقاربتی) مانند سوزاک یا کلامیدیا یا عفونت ویروسی یا باکتریایی دیگری باشد.

عفونت ها و التهابات مقصر تقریباً چهار مورد از هر ده مورد وجود خون موجود در مایع منی هستند.

رایگان آزمون بدهید، اطلاعات مردانه خود را بالا ببرید و نگرانی هایتان را کمتر کنید 😉 : «کوئیز نگرانی های جنسی مردان: اندازه آلت تناسلی، زودانزالی و …»

آسیب، تروما یا یک اقدام پزشکی

وجود خون در مایع منی بعد از اقدامات پزشکی رایج است. به عنوان مثال، از هر پنج مرد، چهار مرد به دنبال بیوپسی پروستات، ممکن است خون خود را به طور موقت در مایع منی خود مشاهده کنند.

اقداماتی که به عنوان درمان مشکلات ادراری انجام می‌شود همچنین می‌تواند باعث ترومای خفیفی گردد، که منجر به خونریزی موقتی می‌شود. این مسئله معمولاً بعد از گذشت چند هفته از روند درمان، از بین می‌رود.

پرتودرمانی، وازکتومی و تزریق بواسیر نیز می‌تواند باعث خون شود.

آسیب های جسمی به اندام های جنسی پس از شکستگی لگن، آسیب دیدگی در بیضه ها، فعالیت جنسی بیش از حد سخت یا خودارضایی یا سایر آسیب ها می‌تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شود.

انسداد

هر یک از لوله ها یا مجاری کوچک موجود در دستگاه تولید مثل قابل انسداد هستند. این مسئله می‌تواند باعث شکسته شدن رگ های خونی و آزاد شدن مقادیر کمی از خون شود.

وضعیتی به نام BPH که موجب بزرگ شدن پروستات و در فشار قرار گرفتن مجرای ادرار می‌شود نیز با وجود خون در مایع منی مرتبط است.

تومورها و پولیپ ها

در یک مطالعه که بر روی بیش از ۹۰۰ بیمار مبتلا به خون در مایع منی انجام شد، تنها ۳/۵٪ از این بیماران دارای تومور بودند. بیشتر این تومورها هم در پروستات بودند.

به هر حال، انزال خونی می‌تواند با سرطان بیضه ها، مثانه و سایر دستگاه های تولید مثلی و مجاری ادراری مرتبط باشد.

مردان -به ویژه مردان سالخورده- با عوامل خطر سرطان، در صورت تجربه هماتواسپرمی باید مورد ارزیابی قرار گیرند. سرطان درمان نشده یک بیماری تهدید کننده زندگی است.

پولیپ های موجود در دستگاه تولید مثلی، که بصورت خوش خیم رشد می‌کنند و هیچ مشکل پزشکی ایجاد نمی‌کنند، نیز می‌توانند باعث ایجاد خون در مایع منی شوند.

مشکلات مربوط به رگ های خونی

تمام ساختارهای ظریف درگیر در پروسه انزال، از پروستات گرفته تا لوله های ریزی که اسپرم را حمل می‌کنند، حاوی رگ های خونی هستند. آسیب دیدن این رگ ها می‌تواند موجب انزال خونی شود.

سایر وضعیت های پزشکی و بیماری ها

به طور مشخص: فشار خون بالا، HIV، بیماری کبدی، لوسمی (سرطان خون) و سایر شرایط پزشکی نیز با خون موجود در مایع منی مرتبط است.

۱۵٪ موارد انزال خونی را نمی‌توان به خاطر یک علت شناخته شده ردیابی کرد. همچنین بسیاری از این موارد به خودی خود برطرف می‌شوند. این یعنی هماتواسپرمی در در این موارد به خودی خود و بدون معالجه پزشکی از بین می‌رود.

علائم مرتبط با هماتواسپرمی

هنگامی که به دنبال علت اصلی وجود خون در مایع منی هستید، پزشک در مورد هرگونه علائم مرتبط از جمله موارد زیر خواهد پرسید:

 • خون در ادرار (به نام هماچوری)
 • داغ شدن، سوزش ادرار یا سایر علائم ادرار دردناک
 • مشکل در تخلیه کامل مثانه
 • مثانه دردناکی که احساس متورم شدن دارد
 • انزال دردناک
 • نواحی متورم یا دردناک در اندام های جنسی یا اثر خراش آشکار از آسیب دیدگی
 • ترشح از آلت تناسلی مرد یا علائم دیگر STD (بیماری منتقله جنسی)
 • تب، نبض سریع و فشار خون بالاتر از حد طبیعی

انزال دردناک از علائمی است که می‌تواند همراه با انزالی خونی اتفاق می‌افتد؛ درباره انزال دردناک بیشتر بخوانید: «انزال دردناک: ۱۰ علت برای درد و سوزش در انزال + درمان»

آزمایش و ارزیابی انزال خونی

برای تشخیص هماتواسپرمی، پزشک تاریخچه پزشکی کاملی را دریافت می‌کند. این تاریخچه شامل پیشینه ای از همه فعالیت های جنسی اخیر است.

همچنین پزشک معاینه فیزیکی را نیز انجام خواهد داد. این شامل بررسی دستگاه تناسلی برای توده ها یا تورم و معاینه دیجیتال مقعد جهت بررسی پروستات از نظر تورم، حساسیت و سایر علائم می باشد.

پزشک ممکن است آزمایش های زیر را نیز درخواست کند:

 • آزمایش ادرار (آنالیز ادراری) یا کشت ادرار برای شناسایی عفونت یا ناهنجاری های دیگر.
 • در صورت مشکوک بودن بیماری مقاربتی ، آزمایش STD.
 • «آزمایش کاندوم»: اگر این احتمال وجود داشته باشد که وجود خون در منی در واقع برگرفته از از چرخه قاعدگی یک شریک زندگی باشد. به این مرد گفته می‌شود که کاندوم بپوشد و سپس مایع منی «محافظت شده» را برای وجود یا عدم وجود خون بررسی کند.
 • آزمایش PSA، برای آزمایش سرطان پروستات، که با اندازه گیری ماده ای به نام آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون انجام می‌شود.
 • سایر آزمایشات اورولوژیک مانند سیستوسکوپی، سونوگرافی، CT و MRI برای ارزیابی بیشتر بیمار.

کِی و چقدر؟! 😉 بیشتر بخوانید!: «بهترین زمان برای سکس: بهترین زمان روز برای رابطه جنسی چه زمانی است؟» و «مدت زمان رابطه جنسی (سکس): رابطه جنسی چقدر باید طول بکشد؟»

درمان وجود خون در منی (هماتواسپرمی)

درمان، در واقع علت شناخته شده را هدف قرار می دهد تا آن را برطرف کند:

 • از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت ها استفاده می‌شوند.
 • ممکن است یک داروی ضد التهاب برای برخی از انواع التهاب تجویز شود.
 • در صورت مقصر بودن بیماری STD یا سایر وضعیت های پزشکی مانند فشار خون بالا یا بیماری کبد، پزشک آن بیماری را درمان می‌کند.
 • هنگامی که انزال خونی ناشی از یک اقدام اورولوژی اخیر، مانند بیوپسی پروستات است، معمولاً طی چند هفته خود به خود از بین می‌رود.

در مردان جوان، انزال خونی که فقط یک یا دو بار اتفاق می‌افتد بدون وجود علائم اضافی یا سابقه برخی شرایط پزشکی ممکن است به خودی خود بدون درمان از بین برود.

در صورت تکرار مجموعه هماتواسپرمی، به همراه علائم دردناک در زمان ادرار یا انزال، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص اورولوژی ارجاع دهد.

اگر پزشک مشکوک به سرطان پروستات یا شکل دیگری از سرطان باشد، ممکن است از بیوپسی پروستات برای ارزیابی بافت در مورد سرطان استفاده کند.

شیوع سرطان پروستات در مردان جوان کم است – فقط ۰.۵٪ تا ۰.۶٪ موارد در مردان جوانتر از ۴۵ سال مشاهده می شود. اما برای آقایان در هر سنی که دارای فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان هستند، آزمایشی که احتمال سرطان پروستات را رد می کند می‌تواند اطمینان بخش ترین قسمت درمان خون در منی باشد.

درباره مشکلات جنسی مردانه بیشتر بخوانید: «مشکلات جنسی مردان: انزال پس رونده، عدم تمایل جنسی، زودانزالی و…»


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۱ ؛ تعداد آرا: ۱ ]

درباره‌ی فارسی مد

مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *