وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
علائم پیرونی (شامل انحنای آلت تناسلی)
علائم بیماری پیرونی

بیماری پیرونی: علائم، نشانه ها و عوارض

در این مقاله که از www.verywellhealth.com ترجمه شده، درباره علائم و نشانه های بیماری پیرونی در دو قسمت علائم شایع (از جمله خمیدگی و انحنای آلت تناسلی مردانه) و علائم نادر پیرونی، عوارض بیماری پیرونی و زمان مراجعه به پزشک در مورد این بیماری توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

بیماری پیرونی روی بافت های آلت تناسلی مردانه تأثیر می گذارد و باعث انحنای آن می شود. علاوه بر انحنای آلت، پیرونی همچنین می تواند باعث ایجاد درد در هنگام رابطه جنسی، مشکل مقاربت و پریشانی یا افسردگی شود. معمولاً علائم بیماری پیرونی فقط در صورت نعوظ آلت تناسلی مرد به میزان کامل یا تا اندازه ای وجود دارد.

علائم بیماری پیرونی (شامل انحنا و خمیدگی آلت تناسلی)
علائم بیماری پیرونی (نشانه های پیرونی)

علائم مکرر

بیشتر علائم اصلی بیماری پیرونی فیزیکی است. با این حال، تغییر در نعوظ شخص نیز می تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی یا روانی شود. هر دو نوع علائم را می توان درمان نمود.

همه موارد بیماری پیرونی نیازی به درمان ندارد و به غیر از خمیدگی، بسیاری از علائم با گذشت زمان بهبود می یابند.

انحنای آلت تناسلی مرد

این تا حد زیادی شایعترین علامت بیماری پیرونی است. خمیدگی آلت تناسلی مرد در اثر رشد پلاک ها یا جای زخم در بافت فیبری که اجسام نعوظ (tunica albuginea) را احاطه کرده است.

این نواحی سخت شده انعطاف پذیر نیستند و آلت تناسلی در هنگام نعوظ به سمت آن ها خم می شود. میزان انحنای آلت تناسلی به تعداد، موقعیت و اندازه پلاک ها بستگی دارد. پلاک ها ممکن است هنوز در مردانی که بیماری فعال دارند تشکیل نشده باشد، به همین دلیل آلت تناسلی آن ها خمیده به نظر نمی رسد.

متأسفانه، برای این که پزشکان مستقیماً انحنا را مشاهده کنند، آلت تناسلی مرد باید در نعوظ باشد. به همین ترتیب، پزشکان ممکن است از یک تزریق به پایه آلت استفاده کنند تا باعث ایجاد نعوظ در محیط مطب شود.

درد در هنگام نعوظ

درد در هنگام برانگیختگی و مقاربت در مرحله اولیه و فعال پیرونی غیر رایج نیست. این درد معمولاً با گذشت زمان کاهش می یابد، زیرا جای زخم در آلت تناسلی پایدار می شود. عموماً درد باید در طی یک سال از بین برود و انحنای آن نیز باید بعد از آن مدت زمان تثبیت شود.

مشکلات با نعوظ و رابطه جنسی

اغلب پیرونی موجب دشواری در ایجاد و حفظ نعوظ می شود. اختلال نعوظ ممکن است نتیجه درد باشد یا در اثر ناهنجاری های آلت تناسلی ایجاد شود.

مشکلات در سکس اگر آلت تناسلی به نحوی منحنی شود که دستیابی به دخول را دشوار یا دردناک کند، هم برای فرد مبتلا به بیماری پیرونی یا شریک زندگی اش، رخ می دهد. آنها همچنین ممکن است نتیجه تغییر در تصور از خود و سایر علائم استرس باشند.

کوتاه شدن آلت تناسلی مردانه

همانگونه که بافت زخم (اسکار) در یک طرف آلت تناسلی کشیدگی را برای آن طرف دشوار می کند و موجب انحنا می شود، بافت زخم در هر دو طرف آلت تناسلی و یا در اطراف آن، ممکن است موجب کوتاه شدن آلت تناسلی مردانه شود. در صورت وجود جای زخم گسترده، احتمال کوتاه شدن آلت تناسلی بیشتر است.

بیماری فعال در مقابل بیماری پایدار

بیماری پیرونی به عنوان بیماری فعال یا بیماری پایدار طبقه بندی می شود.

در بیماری فعال، علامت اصلی درد آلت تناسلی با یا بدون نعوظ است. در عملکرد نعوظ ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. ناهنجاری ممکن است قابل مشاهده باشد یا نباشد.

در بیماری پایدار، علائم حداقل برای سه ماه تغییر نکرده است. معمولاً در هنگام شل شدن آلت تناسلی، هیچ دردی وجود ندارد یا ممکن است فقط درد خفیفی وجود داشته باشد. در صورت نعوظ آلت تناسلی انحنای قابل توجهی وجود دارد.

نشانه های بیماری پیرونی,علائم پیرونی,علائم بیماری پیرونی,نشانه های پیرونی,علامت پیرونی,نشانه پیرونی,علامت بیماری پیرونی,نشانه بیماری پیرونی,انحنای آلت تناسلی,خمیدگی آلت تناسلی,انحنای آلت تناسلی مردانه,خمیدگی آلت تناسلی مردانه,خم شدن آلت تناسلی مردانه

علائم نادر بیماری پیرونی

در موارد نادر، مردان مبتلا به بیماری پیرونی ممکن است دیگر نتوانند درگیر هرگونه دخول جنسی شوند. با این حال، درمان اغلب می تواند به بازگرداندن حداقل برخی از عملکردهای جنسی حتی در مردان دارای اختلال عملکردی قابل توجه و انحنای شدید آلت تناسلی کمک کند.

عوارض بیماری پیرونی

بیشتر عوارض بیماری پیرونی روانشناختی است. استرس و افسردگی واکنشی شایع به تغییر عملکرد جنسی و همچنین کوتاه شدن آلت تناسلی مردان است.

این علائم می تواند باعث شود برخی از بیماران مبتلا به بیماری پیرونی احساس کنند که مشکلی در مردانگی آن ها وجود دارد. این مسئله مخصوصاً برای افرادی که اندازه و عملکرد آلت تناسلی آن ها جزئی اساسی از هویت آنها است، یک مشکل است.

شایان ذکر است که بعضی اوقات عوارض جانبی جنسی پیرونی ممکن است بیشتر از خود بیماری، مربوط به استرس باشد.

تحقیقات نشان می دهد که اختلال نعوظ ممکن است بیشتر با نحوه ناراحتی افراد از علائمشان باشد تا خود علائم. بنابراین، اگر مبتلا به بیماری پیرونی هستید، مهم است که شخصی را پیدا کنید که با او صحبت کند.

یک درمانگر خوب می تواند مکانی امن برای شما فراهم کند تا نحوه واکنش شما به انحنای آلت تناسلی خود و همچنین چگونگی تأثیرگذاری آن بر زندگی شما را دریابد. توانایی سازگاری با شکل جدید آلت تناسلی شما احتمالاً به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید و عملکرد جنسی خود را بهبود ببخشید.

گفته می شود، اگر بیماری پیرونی شما بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد، ممکن است صحبت با یک درمانگر جنسی (سکس تراپیست) ایده خوبی باشد. درمانگران جنسی به طور ویژه در تعامل با مشکلات سلامت جنسی آموزش دیده اند، و می توانند با شما و شریک زندگیتان کار کنند تا راه هایی برای کم تر کردن استرس در زندگی جنسی شما و افزایش لذت در آن، یافت شود.

به عنوان مثال، برای برخی از افراد ، برداشتن تأکید بر مقاربت می تواند اجازه لذت بردن بیشتر از اکتشافات جنسی را بدهد. و برای برخی از مبتلایان به بیماری پیرونی، کاهش استرس مرتبط با چگونگی تاثیر این بیماری بر انتظارات جنسی خود، ممکن است به آن ها اجازه دهد تا از این انتظارات خلاص شوند و دوباره به لذت از رابطه جنسی دخولی بازگردند.

نشانه های بیماری پیرونی,علائم پیرونی,علائم بیماری پیرونی,نشانه های پیرونی,علامت پیرونی,نشانه پیرونی,علامت بیماری پیرونی,نشانه بیماری پیرونی,انحنای آلت تناسلی,خمیدگی آلت تناسلی,انحنای آلت تناسلی مردانه,خمیدگی آلت تناسلی مردانه,خم شدن آلت تناسلی مردانه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

برخی از درمان های بیماری پیرونی پیش از هرگونه انحنای آلت تناسلی قابل مشاهده، در مراحل اولیه بیماری بیشترین تاثیر را دارند. بنابراین، اگر در طول نعوظ دردی را تجربه می کنید، ملاقات با یک متخصص اورولوژی ایده خوبی است.

این امر به ویژه صادق است اگر اخیرا ترومای آلت (آسیب به آلت تناسلی) را تجربه کرده باشید. این ممکن است به عنوان یک درد شدید هنگام رابطه جنسی یا تورم غیرمعمول قابل توجه باشد.

هر درد جدیدی در نعوظ ارزش دارد که بررسی شود. این مسئله در صورتی که ناگهان در ایجاد شدن نعوظ یا حفظ نعوظ مشکل بیشتری دارید نیز صادق است.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که پزشک برای کمک به شما بتواند انجام دهد، حتی اگر بیماری پیرونی نداشته باشید.

اگر متوجه انحنای جدیدی در آلت تناسلی خود شدید، این موضوع همچنین ارزش صحبت با پزشک را دارد. بعد از ارزیابی اولیه، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که قبل از انجام هرگونه درمان یا مداخله دیگر، به شرایط برای تثبیت شدن زمان اختصاص دهید. برای بسیاری از مردان با خمیدگی کم، بدون درد و بدون مشکل در رابطه جنسی، درمان مشخص نشده است.

اگر قبلاً به بیماری پیرونی مبتلا شده اید و انحنای شما رو به وخامت گذاشته است، دردناک تر شده یا دشوار شدن رابطه جنسی آغاز گردیده، ممکن است بخواهید دوباره با پزشک خود معاینه شوید. اگرچه بسیاری از درمان های تهاجمی تا زمانی که وضعیت شما تثبیت نشده باشد مورد استفاده قرار نمی گیرند، پزشک شما می خواهد بداند که آیا علائم شما بدتر می شود یا خیر.

همچنین در صورت تثبیت انحنای شما به روشی که باعث می شود رابطه جنسی برای شما یا شریک زندگی شما دشوار یا دردناک شود، باید توسط پزشکتان مورد بررسی قرار گیرید. این نقطه ای است که در آن گزینه های درمانی تهاجمی تر می توانند معقول واقع شوند.

سخنی از Verywell

اگر مبتلا به بیماری پیرونی هستید، وحشت نکنید. بیماری پیرونی آن قدر نادر نیست.

همچنین ممکن است مردان با اختلال نعوظ در معرض خطر افزایش یافته برای ابتلا به بیماری پیرونی باشند. این بدان دلیل می باشد که ممکن است نعوظ کمتر سفت و سخت در معرض خم شدن و آسیب دیدگی در حین مقاربت باشد.

اگر علائم بیماری پیرونی دارید، با یک پزشک صحبت کنید. حتی اگر علائم شما شدید نباشد، این نوع صحبت ها می تواند به طور شگفت آوری باعث آرامش خاطر شما شود. و اینکه آیا علائم شما موجب مشکلاتی در زندگی جنسی شما یا حتی تصور شما از خودتان می شود؟ یک پزشک می تواند در این زمینه نیز به شما کمک کند.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *