وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
علائم بیماری پیرونی (شامل انحنای آلت تناسلی)
آشنایی با علائم و عوارض بیماری پیرونی (Peyronie's disease)

درباره نشانه ها و علائم بیماری پیرونی (Peyronie’s disease) + عوارض پیرونی

در این مقاله درباره علائم و نشانه های بیماری پیرونی در دو بخش علائم شایع (از جمله خمیدگی و انحنای آلت تناسلی مردانه) و علائم نادر، و همچنین عوارض بیماری پیرونی و زمان مراجعه به پزشک برای معاینه درباره این بیماری راهنمایی‌هایی ارائه شده است.

بیماری پیرونی بر روی بافت های سازنده آلت تناسلی مردانه تأثیر می گذارد و باعث انحنای آن می شود. علاوه بر انحنای آلت، پیرونی همچنین می تواند باعث ایجاد درد در هنگام رابطه جنسی، مشکل مقاربت و پریشانی یا افسردگی شود.

به طور معمول، علائم بیماری پیرونی تنها در زمان نعوظ کامل یا نسبی آلت تناسلی مردانه ایجاد می شوند.

علائم شایع بیماری پیرونی

بیشتر علائم اصلی بیماری پیرونی فیزیکی هستند. با این حال، تغییرات به وجود آمده در در نعوظ شخص نیز می‌تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی یا اختلال روانی شود. هر دوی این علائم را می‌توان درمان نمود.

همه موارد بیماری پیرونی نیازی به درمان ندارد و به غیر از خمیدگی، بسیاری از علائم با گذشت زمان بهبود می‌یابند.

انحنای آلت تناسلی مردانه

این مورد تا حد زیادی شایع ترین علامت بیماری پیرونی است. خمیدگی آلت تناسلی مردانه در اثر رشد پلاک ها یا جای زخم در بافت فیبروزی که اجسام نعوظی (Tunica Albuginea) را احاطه کرده است، رخ می‌دهد.

این نواحی سخت شده انعطاف پذیر نیستند و آلت تناسلی در زمان نعوظ به طرف آن ها خم می شود، در ننیجه خمیدگی یا انحنای آلت تناسلی رخ می دهد.

میزان انحنای آلت تناسلی به تعداد، موقعیت و اندازه پلاک ها بستگی دارد. پلاک ها ممکن است هنوز در مردانی که بیماری فعال دارند تشکیل نشده باشند، به همین دلیل آلت تناسلی آن ها خمیده به نظر نمی رسد.

متأسفانه باید گفت که برای این که پزشکان به طور مستقیم این انحنا را مشاهده کنند، آلت تناسلی مردانه باید در حالت نعوظ باشد. به همین ترتیب، پزشکان ممکن است به وسیله تست تزریق داخل کاورنوسی باعث ایجاد حالت نعوظ آلت تناسلی در محیط مطب شود.

درد در هنگام نعوظ

درد در هنگام برانگیختگی و مقاربت در مرحله اولیه و فعال پیرونی رایج است. این درد معمولاً با گذشت زمان کاهش می یابد، زیرا جای زخم (اسکار) در آلت تناسلی استوار می‌شود.

در بسیاری، عموما درد باید در طی یک سال از بین برود و انحنای آن نیز باید پس از آن مدت زمانی تثبیت گردد.

مشکل در نعوظ و رابطه جنسی

اغلب اوقات بیماری پیرونی موجب مشکل در ایجاد و حفظ حالت نعوظ آلت تناسلی می گردد. اختلال نعوظ ممکن است نتیجه درد باشد یا در اثر بدشکلی های آلت تناسلی ایجاد شود.

مشکلات در رابطه جنسی اگر آلت تناسلی به نحوی منحنی شود که دستیابی به دخول را دشوار یا دردناک کند، هم برای فرد مبتلا به بیماری پیرونی یا برای شریک زندگی اش، به وجود می آیند. این مشکلات همچنین ممکن است در نتیجه تغییر در تصور از خود (خود انگاره) و سایر نشانه های اضطراب باشند.

کوتاه شدن آلت تناسلی مردانه

همان طورکه بافت زخم (اسکار) در یک طرف آلت تناسلی کشیدگی را برای آن طرف دشوار می کند و موجب انحنا می شود، بافت زخم در هر دو طرف آلت تناسلی و یا در اطراف آن، می تواند منجر به کوتاه شدن آلت تناسلی مردانه شود. در صورت وجود جای زخم گسترده، احتمال کوتاه شدن آلت تناسلی بیشتر است.

بیماری فعال در مقابل بیماری پایدار

بیماری پیرونی در دسته ها بیماری فعال و یا بیماری پایدار طبقه بندی می شود.

در بیماری فعال، علامت اصلی درد آلت تناسلی با یا بدون نعوظ است. در عملکرد نعوظ ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. ناهنجاری ممکن است قابل مشاهده باشد یا نباشد.

در بیماری پایدار، علائم حداقل برای سه ماه تغییر نکرده است. معمولاً در هنگام شل شدن آلت تناسلی، هیچ دردی وجود ندارد یا ممکن است فقط درد خفیفی وجود داشته باشد. در حالت نعوظ آلت تناسلی انحنای قابل توجهی وجود دارد.

علائم نادر بیماری پیرونی

در موارد نادر، مردان مبتلا به بیماری پیرونی ممکن است دیگر نتوانند هرگونه دخول جنسی داشته باشند. با این حال، درمان اغلب می تواند به بازگرداندن حداقل برخی از عملکردهای جنسی حتی در مردان دارای اختلال عملکردی قابل توجه و انحنای شدید آلت تناسلی کمک کند.

عوارض بیماری پیرونی

بیشتر عوارض بیماری پیرونی روانشناختی است. استرس و افسردگی واکنشی شایع به تغییر عملکرد جنسی و همچنین کوتاه شدن اندازه آلت تناسلی مردانه است.

این علائم می‌تواند باعث شود برخی از بیماران مبتلا به بیماری پیرونی احساس کنند که مشکلی در مردانگی آن‌ها وجود دارد. این مسئله به ویژه برای افرادی که اندازه و عملکرد آلت تناسلی آن‌ها جزئی اساسی از هویت آن‌ها است، یک مشکل است.

شایان ذکر است که بعضی اوقات عوارض جانبی جنسی پیرونی، بیشتر از اینکه به خود بیماری مربوط باشند، ممکن است مربوط به استرس باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که اختلال در نعوظ ممکن است بیشتر با میزان ناراحتی افراد از علائمشان مرتبط باشد تا اینکه در اثر خود آن علائم به وجود آید. بنابراین، اگر به بیماری پیرونی مبتلا هستید، مهم است که فرد معتبر و متخصصی را پیدا کنید تا با او در این باره صحبت کند.

یک درمانگر خوب می‌تواند مکانی امن برای شما فراهم کند تا نحوه واکنش شما به انحنای آلت تناسلی خود و همچنین چگونگی تأثیرگذاری آن بر زندگی شما را دریابد. توانایی سازگاری با ظاهر جدید آلت تناسلی شما احتمالا به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید و عملکرد جنسی خود را بهبود ببخشید.

گفته می شود، اگر بیماری پیرونی شما بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد، ممکن است صحبت با یک درمانگر جنسی (سکس تراپیست) ایده خوبی باشد. درمانگران جنسی به طور ویژه در تعامل با مشکلات سلامت جنسی آموزش دیده اند، و می‌توانند با شما و شریک زندگیتان کار کنند تا راه هایی برای کم تر کردن استرس در زندگی جنسی شما و افزایش لذت در آن، یافت شود.

به عنوان مثال، در برخی از افراد، برداشتن تأکید از مقاربت می تواند اجازه لذت بردن بیشتر از اکتشافات جنسی را بدهد. و برای برخی از مبتلایان به بیماری پیرونی، کاهش استرس های مرتبط با چگونگی تاثیر این بیماری بر انتظارات جنسی خودشان، ممکن است به آن‌ها اجازه دهد تا از این انتظارات خلاص شوند و دوباره به لذت از رابطه جنسی دخولی بازگردند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

بعضی از درمان های بیماری پیرونی پیش از وقوع هرگونه انحنای آلت تناسلی قابل مشاهده، در مراحل اولیه بیماری بیشترین تاثیر را دارند. بنابراین، اگر در طول نعوظ دردی را تجربه می کنید، ملاقات با یک متخصص اورولوژی ایده خوبی است.

به ویژه اگر اخیرا ترومای آلت (ضربه و آسیب به آلت تناسلی) را تجربه کرده باشید، این موضوع اهمیت دارد. که می‌تواند به عنوان یک درد شدید هنگام رابطه جنسی یا تورم غیرمعمول قابل توجه باشد.

هر درد جدیدی در زمان نعوظ ارزش آن را دارد که بررسی شود. این موضوع در وضعیتی که به طور ناگهان در ایجاد حالت نعوظ یا حفظ نعوظ دشواری بیشتری دارید نیز صادق است.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که پزشک بتواند برای کمک به شما انجام دهد، حتی اگر بیماری پیرونی نداشته باشید.

اگر متوجه انحنای جدیدی در آلت تناسلی خود شدید، این موضوع نیز ارزش صحبت با پزشک را دارد. بعد از ارزیابی اولیه، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که قبل از انجام هرگونه درمان یا مداخله دیگر، به شرایط برای تثبیت شدن زمان اختصاص دهید. برای بسیاری از مردان با خمیدگی کم، بدون درد و بدون مشکل در رابطه جنسی، درمان تجویز نشده است.

اگر قبلاً به بیماری پیرونی مبتلا شده اید و انحنای شما رو به وخامت گذاشته است، دردناک تر شده یا برقراری رابطه جنسی شروع به دشوار شدن کرده، ممکن است بخواهید دوباره توسط پزشک خود معاینه شوید. اگرچه بسیاری از درمان های تهاجمی تا پس از آن که وضعیت بیماری شما تثبیت پیدا نکرده باشدمورد استفاده قرار نمی‌گیرند، پزشک شما بررسی خواهد کرد که آیا علائم شما بدتر می شود یا خیر.

همچنین در صورت تثبیت انحنای شما به روشی که باعث می شود رابطه جنسی برای شما یا شریک زندگی شما دشوار یا دردناک شود، باید توسط پزشکتان مورد معاینه قرار بگیرید. این نقطه ای است که در آن گزینه های درمانی تهاجمی تر می توانند معقول واقع شوند.

سخنی از Verywell

اگر مبتلا به بیماری پیرونی هستید، وحشت نکنید. بیماری پیرونی آن قدر نادر نیست.

مردان مبتلا به اختلال نعوظ نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری پیرونی باشند. این مسئله به این دلیل است که آلت تناسلی با نعوظ کمتر سفت و سخت ممکن است بیشتر در معرض خم شدن و آسیب در حین مقاربت باشد.

اگر علائم بیماری پیرونی دارید، با یک پزشک صحبت کنید. حتی اگر علائم شما شدید نباشد، این نوع گفتگوها می‌تواند به طور شگفت آوری باعث آرامش خاطر شما شود. و اینکه آیا علائم شما موجب مشکلاتی در زندگی جنسی شما یا حتی تصور شما از خودتان می شود؟ یک پزشک می‌تواند در این زمینه نیز به شما کمک کند.


منابع

۱- برگرفته از: www.verywellhealth.com (Verywell – Know More. Feel Better.)

  • به همراه ویرایش و تغییر.

۲- تصویر: Food photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *