درباره غش کردن
درباره غش

درباره غش کردن: دلایل، نشانه ها، درمان و جلوگیری از غش

در این مقاله که از www.verywellhealth.com ترجمه شده درباره غش و از حال رفتن، علت غش کردن ، نشانه ها و علائم غش و ضعف، درمان از حال رفتن و جلوگیری از غش توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

غش کردن (سنکوپ) از بین رفتن ناگهانی هوشیاری ناشی از عدم جریان خون به مغز است. افرادی که غش می کنند معمولاً پس از سقوط، سریع بیدار می شوند. مدیریت غش کردن ساده است: بگذارید بیمار در حالی که صاف دراز کشیده است (طاق باز – به پشت خوابیده) بهبود یابد. مهمتر از مدیریت فوری، درمان علت غش است.

علل و دلایل غش کردن
علل و دلایل غش و ضعف

علائم غش

مردمی که مستعد ابتلا به سنکوپ هستند معمولاً در حدود ۱۳ سالگی غش را شروع می کنند و تا آخر عمر ادامه می دهند. بیمار احساسی چون به هیجان آمدن می کند (گرم یا داغ شدن نیز احساساتی شایع هستند) و به دنبال آن ضعف ناگهانی و از دست دادن هوشیاری به وجود می آید. آن ها لنگ خواهند زد و غرق در عرق سرد می شوند. افرادی که ایستاده اند وقتی غش می کنند، یا “از حال می روند” به زمین سقوط می کنند. در برخی از افراد با عصب واگ بیش از حد، تحریک آن باعث می شود قلب به شدت کند شود. با این حال، هنگامی که بیمار در واقع از حال رفت، عصب واگ از انجام کار خود دست بر می دارد و قلب بیمار به منظور رفع کاهش فشار خون شروع به تسریع می کند.

پیش از غش، بیمار می تواند بسته به علت غش، همه یا برخی از این علائم و نشانه ها را به نمایش بگذارد یا احساس کند: [۱]

در موارد غش کردن ناشی از تحریک عصب واگ (شایع ترین نوع غش)، ممکن است بیماران دچار گرفتگی یا اصرار به حرکت روده درست قبل از از حال رفتن شوند.

Advertisements

درباره غش کردن,علت غش,در مورد غش کردن,درمود غش,درباره غش,علت غش,دلایل غش,دلایل غش کردن,علت غش کردن,علت از حال رفتن, دلیل از حال رفتن, دلیل غش کردن, چرا غش می کنیم,درمان غش کردن,درمان غش,نشانه های غش,علائم غش,علائم پیش از غش,نشانه های پیش از غش

غش چگونه به نظر می رسد

در کارتون ها، غش کردن همیشه با افتادن روی سطحی سخت به عنوان تخته و سقوط بر روی سطح صورت یا پشت شما رخ می دهد. در فیلم ها، ضعف ملودراماتیک کلاسیک با بریده برده نفس کشیدن، گذاشتن دست بر پیشانی و در حال افتادن در آغوش نزدیکترین فرد دیده می شود.

در زندگی واقعی، غش کردن از ظریف تا خشن متغیر است. از آنجا که دریافت جریان خون کافی به مغز برای هوشیاری متوقف می شود، مغز ارسال سیگنال ها به سلول های عضلانی را متوقف می کند. ماهیچه ها آهنگ خود را از دست می دهند و بدن فقط به هر چیزی که نیروی جاذبه اش آن را به سمت خود می کشد فرو می افتد.

گاهی اوقات، آن خروج ناگهانی خون از مغز منجر به تکانه عصبی کوچکی می شود – به نوعی مانند استاتیک در خط تلفن. این ممکن است باعث رعشه یا لرزش کمی شود. گاهی اوقات مانند لرز به نظر می رسد؛ بعضی اوقات مانند تشنج به نظر می رسد (البته بسیار کوتاه). آیا تا به حال احساس تکان غیر ارادی در بازوها یا پاهایتان هنگامی که به خواب می روید را داشته اید؟ این انقباض میوکلونیک نامیده می شود و دقیقاً همان نوع کششی است که برخی از بیماران ضعف از خود بروز می دهند.

در حالی که یک انقباض میوکلونیک تشنج نیست، تشنج واقعی همچنین می تواند باعث از دست رفتن ناگهانی هوشیاری شود. [۲] با این حال، علائم تشنج متفاوت است. درمان تشنج نیز اینگونه است.

درباره غش کردن,علت غش,در مورد غش کردن,درمود غش,درباره غش,علت غش,دلایل غش,دلایل غش کردن,علت غش کردن,علت از حال رفتن, دلیل از حال رفتن, دلیل غش کردن, چرا غش می کنیم,درمان غش کردن,درمان غش,نشانه های غش,علائم غش,علائم پیش از غش,نشانه های پیش از غش

Advertisements

علائم بعد از غش کردن

هنگامی که فرد از حالت عمودی به حالت افقی می رود، خون شروع به گردش مجدد به مغز می نماید و آن ها شروع به بیدار شدن می کنند. می تواند سریع باشد یا مدت زمانی طول بکشد؛ هر کس متفاوت است.

برخی از علائم شایع تر که بعد از غش کردن می تواند رخ دهد:

  • عرق کردن متوقف می شود
  • رنگ شروع به بازگشت می کند
  • ضربان سریع یا «تپش قلب»
  • از دست دادن کنترل روده یا مثانه (بی اختیاری)
درباره غش کردن
درباره غش کردن: دلایل، علائم و درمان غش کردن

علل

بیشتری غش ها با تحریک عصب واگ هستند. [۲] این عصب دستگاه گوارش را به مغز متصل می کند و کار آن مدیریت جریان خون به روده است. با ورود مواد غذایی به سیستم، عصب واگ خون را به معده و روده هدایت می کند و آن را از سایر بافت های بدن از جمله مغز بیرون می کشد.

متأسفانه عصب واگ می تواند کمی بیش از حد هیجان زده شود و خون زیادی از مغز بکشد. برخی از موارد باعث می شود کار سخت تر شود ، مانند تحمل حرکت روده یا استفراغ. وضعیت های پزشکی که باعث کاهش فشار خون می شوند اثرات عصب واگ را تقویت می کنند – حتی درد شدید در گرفتگی عضلانی مربوط به قاعدگی.

مرتبط: نقش عصب واگوس در سیستم عصبی [لینک از سایت انگلیسی منبع]

کم آبی (دهیدراتاسیون)

کمبود آب در جریان خون باعث کاهش فشار خون می شود و تحریک عصب واگ هنگامی که سیستم در حال حاضر حدود یک لیتر آب کم دارد منجر به سرگیجه و غش می شود. دلایل زیادی برای کم آبی بدن وجود دارد: استفراغ یا اسهال، گرمازدگی، سوختگی و موارد دیگر. به طور خاص استفراغ و اسهال باعث تحریک عصب واگ می شود.

Advertisements

شوکه شدن

همه از دست دادن هوشیاری مربوط به عصب واگ نیست. شوک شرایطی است که با فشار خون پایین مشخص می شود و اغلب منجر به از دست دادن هوشیاری می شود. در جامعه، ما از عواقب طولانی مدت فشار خون بالا آگاه هستیم ، اما فشار خون بسیار پایین به صورت فوری بسیار خطرناک تر است. [۲]

همچنین بخوانید: «فشار خون پایین چیست؟ از دلایل تا درمان»

شوک یک وضعیت اورژانسی تهدید کننده زندگی است که معمولاً از خونریزی ناشی می شود، اما می تواند ناشی از حساسیت شدید (آنافیلاکسی) یا عفونت شدید باشد. افراد مبتلا به شوک به احتمال زیاد دچار سردرگمی می شوند، و با بدتر شدن وضعیتشان هوشیاری خود را از دست می دهند. همه این اتفاقات می تواند خیلی سریع رخ دهد، و اگرچه فی نفسه غش نیست، ما واقعاً نمی توانیم بگوییم مگر اینکه بیمار بیدار شود. داشتن وضعیت «بذار ببینیم چی میشه» می تواند خطرناک باشد.

مرتبط: ۷ مرحله برای درمان شوک به دلیل خونریزی [لینک از سایت انگلیسی منبع]

مواد مخدر یا الکل

افراد زیادی به دلیل استفاده از الکل هوشیاری خود را از دست می دهند ، و ما آن را غش نمی نامیم (گرچه از حال رفتن هنوز مناسب به نظر می رسد). در کنار آثار واضح آن، الکل باعث می شود که شما ادرار کنید، که در نهایت منجر به کم آبی خواهد شد. همچنین رگ های خونی را گشاد می کند، که باعث کاهش فشار خون می شود. ترکیب این اثرات مغز را تخلیه می کند و چراغ ها را خاموش می کند.

مانند شوک، از دست دادن هوشیاری ناشی از الکل از نظر فنی غش تلقی نمی شود، اما ممکن است باعث نگرانی شود. می توان در اثر مسمومیت با الکل مرد، و از حال رفتن نشانه مسمومیت جدی است. سایر داروها – از نظر قانونی و غیرقانونی – به دلایل مختلفی می توانند موجب غش کردن شما شوند و برخی از آن ها علل جدی کم آبی یا افت فشار خون هستند.

Advertisements

  • نیترات ها به سرعت فشار خون را کاهش می دهند
  • دیورتیک ها باعث ادرار کردن شما می شوند و می توانند منجر به کم آبی بدن شوند
  • مواد محرک شما را خشک می کنند و دمای شما را بالا می برند
  • مخدر ها باعث کاهش فشار خون و تنفس کند می شوند
  • داروهای قلب اغلب فشار خون را پایین می آورند
  • هر دارویی به منظور کنترل فشار خون بالا مصرف می شود به نوعی برای کاهش فشار خون عمل می کند – مصرف بیش از حد این دارو ها منجر به فشار خون بسیار پایین است

تپش قلب

قلب شما پمپی است که خون را با فشار به سرخرگ ها و سیاهرگ های شما می فرستد. فشار کافی در جریان خون لازم است تا جریان آن حفظ شود. عملکرد صحیح قلب برای حفظ فشار خون ضروری است. اگر ضربان قلب خیلی سریع یا خیلی کند باشد، نمی تواند فشار خون را تا حد لازم بالا نگه دارد. [۱] خون از مغز تخلیه می شود و منجر به غش می شود. در حین حمله قلبی، عضله قلب می تواند برای حفظ فشار خون بسیار ضعیف شود.

برای اینکه تصمیم بگیرید که قلب مقصر باشد، یک نبض بگیرید. اگر خیلی سریع (بیش از ۱۵۰ ضربه در دقیقه) یا خیلی کند (کمتر از ۵۰ ضربه در دقیقه) است، شک کنید که قلب باعث دوره غش شده است. همچنین ، اگر بیمار از درد قفسه سینه یا سایر علائم حمله قلبی شکایت دارد، فرض کنید قلب برای نگه داشتن خون در سر بسیار ضعیف است.

علل کمتر شایع

آیا وقتی خون می بینید، از حال می روید؟ اضطراب، اختلال هراس و استرس می تواند عصب واگ را در برخی افراد تحریک کرده و منجر به از دست رفتن هوشیاری شود. [۱] عصب واگ سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می کند، که نرخ ضربان را کند می کند و فشار خون را پایین می آورد. بعضی از افراد نسبت به عصب واگ فوق العاده حساس هستند و تحریک می تواند باعث از دست رفتن هوشیاری در کلیه بیماران شود.


درمان غش

به خودی خود، غش کردن تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، ایست قلبی ناگهانی بسیار شبیه به غش است و نیاز به درمان فوری دارد.

هر وقت دیدید فردی از حال می رود، مطمئن شوید که بیمار در حال تنفس است. اگر نه، با ۱۱۵ تماس بگیرید و CPR (احیای قلبی ریوی) را شروع کنید.

هنگامی که کسی غش کرد، بیمار را در حالت راحت درازکش صاف قرار دهید. می توانید پاها را بلند کنید تا جریان خون به مغز بازگردد، اما این به طور کلی لازم نیست و در مورد اینکه آیا موثر است بحث هایی وجود دارد.


درمان پس از آن به علت غش بستگی دارد. اگر این اولین باری است که این شخص تا به حال غش کرده است – یا اگر نمی دانید – با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید. برخی شرایط خطرناک وجود دارد که می تواند باعث غش شود و باید توسط متخصصان پزشکی ارزیابی شود تا نحوه انجام آن مشخص شود.

اگر بیمار سابقه غش کردن دارد، تنفس را تماشا کنید و چند دقیقه به او فرصت دهید تا بیدار شود. اگر بیمار در عرض سه دقیقه از خوابیدن دراز کشیدن بیدار نشود، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

مهمتر از درمان فوری، درمان علت غش است. اغلب، تنها راه برای شناسایی علت، بررسی مشکلات پزشکی مزمن بیمار، در صورت وجود، و فعالیت ها یا بیماری های اخیر است.

درباره غش کردن,علت غش,در مورد غش کردن,درمود غش,درباره غش,علت غش,دلایل غش,دلایل غش کردن,علت غش کردن,علت از حال رفتن, دلیل از حال رفتن, دلیل غش کردن, چرا غش می کنیم,درمان غش کردن,درمان غش,نشانه های غش,علائم غش,علائم پیش از غش,نشانه های پیش از غش

جلوگیری از غش

بعضی اوقات، کاری که بتوانید برای جلوگیری از غش کردن انجام دهید وجود ندارد، اما اگر احساس کنید که این اتفاق دارد می افتد چند نکته وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند. اگر به طور ناگهانی احساس گرگرفتگی (یا هیجان)، گرما و حالت تهوع داشتید و یا دچار عرق سرد شدید، در جای خود نایستید. دراز بکشید تا بگذرد. [۴] اگر طی چند دقیقه نمی گذرد یا احساس درد در قفسه سینه یا تنگی نفس می کنید، با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

سخنی از Verywell [منبع این مقاله]

بدون شک از حال رفتن یک رویداد ترسناک است. دانش نیمی از نبردهای جلوگیری است. بیماران مبتلا به غش متعدد باید حتماً به پزشک مراجعه کرده و علت غش را (در صورت وجود) مشخص کنند. بیماران اغلب علائم هشدار دهنده و نشانه های غش را یاد می گیرند و می توانند جلوگیری از آن را بیاموزند.برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۵ ؛ تعداد آرا: ۱ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.