آمبولی ریه
آمبولی ریوی

آمبولی ریه (Pulmonary Embolism) چیست؟

در این مطلب، که از WebMD.com ترجمه شده، درباره اینکه آمبولی ریه چیست و آمبولی ریوی چگونه ایجاد می شود توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

خون شما از طریق شریان ریوی از قلب به ریه های شما(شش هایتان) منتقل می شود. در ریه ها خون با اکسیژن غنی می شود، سپس به قلب باز می گردد، و قلب خون غنی از اکسیژن را به بقیه بدن شما می رساند.

هنگامی که یک لخته خونی در یکی از شریان هایی که از قلب به ریه ها می رود گیر می کند، به این اتفاق «آمبولی ریوی» یا Pulmonary Embolism (PE) گفته می شود. لخته جریان طبیعی خون را مسدود می کند.

آمبولی ریه چیست
آمبولی ریه (آمبولی ریوی)

این انسداد می تواند مشکلات جدی برایتان ایجاد کند؛ مانند آسیب به ریه های شما و پایین بودن میزان اکسیژن خون شما. کمبود اکسیژن می تواند به دیگر اعضای بدن نیز آسیب برساند. اگر لخته بزرگ باشد یا شریان توسط بسیاری از لخته های کوچک مسدود گردد، آمبولی ریه می تواند کشنده باشد.

آمبولی ریه معمولاً از طریق یک ورید (سیاهرگ) عمیق در پاها به ریه ها می رود. پزشکان این وضعیت را “ترومبوز وریدهای عمقی یا ترومبوز سیاهرگی عمقی” (DVT) می نامند. این لخته ها هنگامی ایجاد می شوند که خون نمی تواند آزادانه در پاها جریان یابد، زیرا بدن شما به مدت طولانی ساکن است؛ مثلاً در طول پرواز طولانی یا رانندگی. همچنین ممکن است در صورت استراحت کردن در رختخواب بعد از جراحی یا بیماری رخ دهد.

Advertisements

آمبولی ریوی,آمبولی ریه,آمبولی ریوی چیست,آمبولی ریه چیست,آمبولی ریه یعنی چه,آمبولی ریوی یعنی چه,معنای آمبولی ریوی,معنای آمبولی ریه,معنی آمبولی ریه,معنی آمبولی ریوی

چه چیزهای دیگری می توانند خطر ابتلا به آمبولی ریوی را افزایش دهند؟

عوامل خطر همان فاکتورهای خطر ابتلا به DVT هستند. پزشکان این موارد را “سه گانه ویرچو یا Virchow’s triad” می نامند. آن ها شامل موارد زیر هستند:

  • بی تحرک بودن برای مدت طولانی یا داشتن تغییر در جریان خون طبیعی. این اغلب هنگامی اتفاق می افتد که برای مدت طولانی در بیمارستان بستری شوید یا در رختخواب در حال استراحت باشید. همچنین ممکن است در طی یک پرواز طولانی یا سوار شدن به یک وسیله نقلیه رخ دهد.
  • افزایش پتانسیل لخته سازی خون. پزشکان این وضعیت را “Hypercoagulability” می نامند. این حالت ممکن است توسط داروها، مانند قرص های ضد بارداری، ایجاد شود. همچنین سیگار کشیدن، سرطان، جراحی های اخیر یا بارداری نیز می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد.
  • آسیب به دیواره رگ خونی. ضربه (تروما) به پایین پای شما می تواند منجر به این مورد شود.

در موارد نادر، یک شریان در ریه می تواند توسط چیزی به غیر از لخته، مانند حباب هوا یا بخشی از یک تومور، مسدود شود. اگر استخوان بزرگی از بدن شما بشکند، گاهی اوقات چربی مغز استخوان می تواند وارد خون شود و موجب انسداد گردد.

در موارد تهدیدآمیز آمبولی ریه، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که داروهایی با نام «ترومبولیتیک ها» را برای از بین بردن و تجزیه لخته به شما بدهد. حتی ممکن است به بیرون کشیدن یا شکستن به وسیله جراحی نیاز باشد، اگرچه نادر است.

همچنین بخوانید: «عوامل خطر سرطان ریه»


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.