علل آلزایمر
عوامل خطر بیماری آلزایمر

آلزایمر: عوامل خطر و علل بیماری آلزایمر (فراموشی)

در این مقاله که از verywellhealth.com ترجمه شده، درباره عوامل خطر بیماری آلزایمر و ۴ علت بیماری آلزایمر که شایع تر هستند، یعنی سن، ژنتیک، وضعیت قلبی عروقی و سبک زندگی، توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

دانشمندان هنوز در تلاشند تا علت یا دلایل بیماری آلزایمر را کاملاً درک کنند. در حالی که ژنتیک نقش مهمی ایفا می کند، سیگار کشیدن، ضعف سلامت قلب و عروق و سایر عوامل خطر نیز می توانند. با وجود اینکه تحقیقات هنوز ادامه دارد، دانستن مشخصه های آلزایمر و آنچه که موجب افزایش احتمال ابتلا به آن می شود مفید است.

علل بیماری آلزایمر و عوامل خطر بیماری آلزایمر

علت بیماری آلزایمر,عوامل خطر بیماری آلزایمر,علت آلزایمر,عوامل آلزایمر,عوامل خطر آلزایمر,علل آلزایمر,علل بیماری آلزایمر,دلایل آلزایمر,دلیل آلزایمر,دلیل بیماری آلزایمر

علل شایع

علت مشخصی از بیماری آلزایمر شناسایی نشده است. تفکر فعلی این است که این بیماری به دلیل ترکیبی از عوامل خطر به مرور زمان ایجاد می شود. این ها شامل عوامل ژنتیکی، سبک زندگی و عوامل خطر محیطی است. [۱]

بیماری آلزایمر با ایجاد پروتئین هایی در مغز مشخص می شود. اگرچه این امر در یک فرد زنده قابل اندازه گیری نیست، اما مطالعات گسترده کالبد شکافی این پدیده را نشان داده است. این ساخته شدن به ۲ روش ظاهر می شود:

Advertisements

  • پلاک ها: انباشتن پروتئین بتا آمیلوئید که در فضاهای بین سلول های عصبی جمع می شوند.
  • پیچیدگی ها (کلاف ها): انباشتن پروتئین تاو که در داخل سلول های عصبی جمع می شوند.

دانشمندان هنوز در حال مطالعه چگونگی ارتباط پلاک ها و کلاف ها با بیماری آلزایمر هستند. یک تئوری این است که آن ها توانایی ارتباط سلول های عصبی با یکدیگر را مختل می کنند، و بقا را برای سلول ها دشوار می نمایند.

کالبد شکافی نشان داده است که بیشتر افراد در سن بالا، پلاک ها و کلاف ها را ایجاد می کنند، اما مبتلایان به آلزایمر به مراتب بیشتر از افرادی که به این بیماری مبتلا نمی شوند، آن ها را ایجاد می کنند. دانشمندان هنوز نمی دانند که چرا بعضی از افراد در مقایسه با سایرین اینگونه بیشتر توسعه می دهند، هرچند عامل خطر متعددی برای بیماری آلزایمر کشف نشده است.

علل بیماری آلزایمر,دلیل بیماری آلزایمر,علت بیماری آلزایمر,عوامل بیماری آلزایمر,پیش زمینه آلزایمر,ژنتیک و آلزایمر,تاثیر ژنتیک بر آلزایمر,تاثیر سابقه خانوادگی بر آلزایمر,وراثت و آلزایمر,ژن آلزایمر,عوامل خطر بیماری آلزایمر

سن

افزایش سن عامل خطر شماره یک برای ابتلا به بیماری آلزایمر است. از هر ۸ نفر بالای ۶۵ سال یک نفر مبتلا به آلزایمر است و تقریباً از هر ۲ نفر بالای ۸۵ سال یک نفر مبتلا به این بیماری می باشد.

در میان جمعیت مسن تر، لاتین ها ۱.۵ برابر بیشتر از سفید پوستان هستند، در حالی که آفریقایی-آمریکایی ها دو برابر سفید پوستان این خطر را دارند. این گروه ها همچنین در مقایسه با سفید پوستان از میزان بیشتری از بیماری های قلبی عروقی برخوردار هستند، که این باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر می شود.

احتمال ابتلا به آلزایمر تقریباً هر پنج سال پس از سن ۶۵ سالگی دو برابر می شود. [۲]

Advertisements

ژنتیک

افرادی که والد یا خواهر و برادری دارند که مبتلا به آلزایمر هستند، دو تا سه برابر بیشتر از افراد فاقد سابقه خانوادگی در معرض این بیماری هستند. اگر بیش از یکی از بستگان نزدیک تحت تأثیر آن قرار گرفته اند، خطر حتی بیشتر می شود. [۳]

دانشمندان دو نوع ژن را که با این بیماری ارتباط دارند شناسایی کرده اند. ابتدا، تصور می شود ApoE 4 یک ژن خطر است که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد اما آن را تضمین نمی کند. علاوه بر ApoE 4، دانشمندان فکر می کنند که هنوز هم ممکن است ده ها ژن خطر دیگر کشف نشده باشند.

نوع دوم ژن یک ژن قطعی است که بسیار نادرتر است. ژن های قطعی فقط در چند صد خانواده گسترده در سراسر جهان یافت می شوند. اگر یک ژن قطعی به ارث برده شود، فرد بدون شک به آلزایمر، احتمالا در سن بسیار زودتر، ابتلا خواهد یافت.

افراد مبتلا به سندرم داون به احتمال زیادتری به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند، و ۱۰ تا ۲۰ سال زودتر از افراد فاقد این شرایط،ابتلا می یابند. [۴] سندرم داون با داشتن سه نسخه کروموزوم ۲۱، که ژن تولید کننده بتا آمیلوئید دارد ایجاد می شود.

مرتبط: عوامل خطر ارثی بیماری آلزایمر [از سایت انگلیسی منبع]

علل بیماری آلزایمر,دلیل بیماری آلزایمر,علت بیماری آلزایمر,عوامل بیماری آلزایمر,پیش زمینه آلزایمر,ژنتیک و آلزایمر,تاثیر ژنتیک بر آلزایمر,تاثیر سابقه خانوادگی بر آلزایمر,وراثت و آلزایمر,ژن آلزایمر,عوامل خطر بیماری آلزایمر

Advertisements

قلبی عروقی

بین سلامت قلب و سلامت مغز ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. کسانی که عاری از بیماری های قلبی یا شرایط مرتبط با آن هستند ، در مقایسه با افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند، کم تر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل قرار دارند. [۱]

شرایطی که باعث آسیب به قلب و رگ های خونی می شود، جریان خون به مغز را کاهش می دهد و تصور بر این است که این موضوع، مشکلات شناختی را که در اثر ایجاد پلاک ها و کلاف های پروتئینی ایجاد می شود، بزرگتر می کند. بیماری عروق کرونر، فیبریلاسیون دهلیزی، بیماری دریچه و نارسایی قلبی خطر زوال عقل را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید: «فشار خون بالا ممکن است باعث افزایش خطر زوال عقل شود»

جلوگیری یا کنترل فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و بیماری های قلبی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد، زیرا همه این موارد می تواند باعث آسیب به رگ های خونی یا قلب شود. [۱] فشار خون بالا خطر سکته مغزی و انفارکتوس مغزی را افزایش می دهد، که می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به زوال عقل شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این شرایط به خودی خود می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را نیز بالا ببرد. هنگامی که آن ها ترکیب شوند، می توانند خطر شما را به شدت افزایش دهند. به عنوان مثال، ابتلا به دیابت و سایر عوامل خطر می تواند خطر را سه برابر افزایش دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که افراد دارای اختلال خفیف شناختی، در صورت بروز مشکلات قلبی و عروقی ، به احتمال بیشتری به زوال عقل مبتلا می شوند.

Advertisements

مرتبط: مراقب قلب خود باشید تا خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهید [از سایت انگلیسی منبع]

علل بیماری آلزایمر,دلیل بیماری آلزایمر,علت بیماری آلزایمر,عوامل بیماری آلزایمر,پیش زمینه آلزایمر,ژنتیک و آلزایمر,تاثیر ژنتیک بر آلزایمر,تاثیر سابقه خانوادگی بر آلزایمر,وراثت و آلزایمر,ژن آلزایمر,عوامل خطر بیماری آلزایمر

عوامل خطر مربوط به سبک زندگی

اگرچه سن و سابقه خانوادگی خارج از کنترل شما است، چندین عامل اصلاح پذیر می توانند در احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر تأثیر بگذارند.

ارتباطی بین آسیب دیدگی شدید سر و ابتلا به آلزایمر در آینده یافت شده است؛ بنابراین کسانی که اقدامات ایمنی مانند پوشیدن کمربند ایمنی و عدم انجام فعالیت هایی را که خطر زیاد سقوط دارند را انجام می دهند، دارای این مزیت هستند. [۵] از آنجا که افراد مسن بیشتر در معرض خطر افتادن قرار دارند، خانه را از نظر این خطرات بررسی کرده و در صورت لزوم تجهیزات ایمنی مانند نرده های مخصوص دستگیره را نصب کنید. و البته، استفاده از تجهیزات ایمنی مانند کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری، اسکی، اسکیت یا بازی ورزشی ضروری است.

از آنجا که افراد مسن بیشتر در معرض خطر افتادن قرار دارند، خانه را از نظر این خطرات بررسی کرده و در صورت لزوم تجهیزات ایمنی مانند نرده های مخصوص دستگیره را نصب کنید. و البته، استفاده از تجهیزات ایمنی مانند کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری، اسکی، اسکیت یا بازی ورزشی ضروری است.

شواهد برای ترویج ورزش و یک رژیم غذایی سالم برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و همچنین اجتناب از دخانیات و محدود کردن مصرف الکل در حال افزایش است. [۱] عادات خواب نامناسب یا آپنه خواب که منجر به خواب عمیق کمتر یا خواب آلودگی در روز می شود نیز ممکن است خطر شما را افزایش دهد.


نشان داده شده است که دارای فعالیت اجتماعی بودن و مشغول فعالیت های تحریک کننده ذهنی بودن دارای اثر محافظتی در برابر بیماری آلزایمر است. [۱] سطح پایین آموزش (کمتر از آموزش دبیرستان) مدت هاست که با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر همراه است.

علل بیماری آلزایمر,دلیل بیماری آلزایمر,علت بیماری آلزایمر,عوامل بیماری آلزایمر,پیش زمینه آلزایمر,ژنتیک و آلزایمر,تاثیر ژنتیک بر آلزایمر,تاثیر سابقه خانوادگی بر آلزایمر,وراثت و آلزایمر,ژن آلزایمر,عوامل خطر بیماری آلزایمر

آیا آلومینیوم باعث آلزایمر می شود؟

نه، این حدس و گمان قدیمی است. انجمن آلزایمر گزارش می دهد که هیچ مطالعه ای هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آلومینیوم و آلزایمر، و به عنوان علت یک عامل خطر بودن آن، را اثبات نکرده است.

سخنی از Verywell

خبر خوب در مورد عوامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر این است که شما می توانید برای کاهش بسیاری از آن ها و به طور کلی سلامت خود اقدام کنید. خوردن یک رژیم غذایی سالم، ورزش و مدیریت وضعیت سلامتی شما به محافظت از مغز و قلب شما کمک می کند. شما می توانید به افراد مسن در زندگی خود با ملاقات با آن ها، بردن آن ها به رویداد های اجتماعی که از آن لذت می برند، و انجام بازی هایی که قدرت شناختی آن ها را تمرین می دهد، کمک کنید. یک ذهن فعال یک ذهن سالم است.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.


به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.