خشکی چشم
سندرم خشکی چشم

سندرم خشکی چشم: نشانه ها، علت ها، تشخیص و درمان

در این مقاله که از www.verywellhealth.com ترجمه شده است؛ درباره سندرم خشکی چشم، علائم و نشانه های خشکی چشم، تشخیص این وضعیت و درمان سندرم خشکی چشم توضیحاتی داده شده است. با ما همراه باشید.

سندرم خشکی چشم یک احساس عود کننده یا مزمن خشکی در چشم هاست. این وضعیت ناراحت کننده است و می تواند در کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کند. ممکن است در باز نگه داشتن چشمان خود مشکل داشته باشید یا ممکن است به دلیل خشکی شدید چشمان نتوانید کار یا رانندگی کنید. درمان کردن خشکی چشمانتان می تواند یک تفاوت بزرگ در سبک کردن ناراحتی شما داشته باشد.

درباره سندرم خشکی چشم
سندرم خشکی چشم

علائم و نشانه ها

دقیقاً همانطور که از نام این بیماری پیداست، این وضعیت باعث احساس خشکی، خارش و احساسی همچون وجود ذرات شن در چشم می شود. شما ممکن است این علائم را تمام وقت یا به طور متناوب تجربه کنید، آن ها بعد از یک روز طولانی تمایل به وخیم تر شدن دارند، و به طور کلی هنگام بیدار شدن، کمتر قابل توجه هستند.

علائم شایع سندرم چشم خشک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سوزش چشم
 • یک حس گزنده (نیش زننده) در چشم ها
 • خارش چشم
 • دردناک شدن چشم ها
 • حساسیت به روشنایی
 • قرمزی چشم ها
 • تاری دید
 • احساسی که یک ذره از خاک (چرک) در چشم وجود دارد

اشک های انعکاسی

در حقیقت خشکی چشم ها می تواند باعث اشک ریختن از آن ها شود. این اشک شبیه به تولید اشکی است که وقتی چیزی به چشم شما وارد می شود ساخته می شود. به آن ها «اشکهای رفلکس» یا «اشک های انعکاسی» گفته می شود.

Advertisements

اشک های انعکاسی ویژگی روان کنندگی و چرب کنندگی را، برخلاف اشک هایی که به طور معمول از چشم هایتان محافظت می کنند، ندارند؛ بنابراین نمی توانند از خشکی چشم ها محافظت کنند.

عوارض

اغلب افرادی که به خشکی چشم مبتلا هستند، ناراحتی ملایم بدون عوارض طولانی مدت را تجربه می کنند. اما اگر این بیماری درمان نشود یا تشدید شود، ممکن است آسیب دیدگی چشم و حتی از دست دادن بینایی رخ دهد. مشکلات شدید در خشکی چشم می تواند منجر شود به:

 • التهاب چشم
 • خراش قرنیه (خراش روی سطح چشم)
 • فرسایش قرنیه (نازک شدن سطح چشم)
 • عفونت قرنیه
 • زخم شدن چشم ها
 • از بین رفتن بینایی

علت ها و دلایل

اشک به عنوان یک پوشش محافظ عمل می کند و کار مرطوب نگه داشتن چشم، تأمین مواد مغذی ضروری و شستشوی گرد و غبار و سایر ذرات را بر عهده دارد. غشای اشکی از آب، روغن و موکوس ساخته شده، که همگی برای به خوبی حفظ کردن سلامت چشم مهم هستند. وقتی چشم ها به اندازه کافی اشک تولید نمی کند و یا کیفیت مناسبی از اشک را ایجاد نمی کند، خشکی چشم ایجاد می شود.

چندین عامل شایع وجود دارد که منجر به سندرم خشکی چشم می شود.

عوامل محیطی

شرایط محیطی می تواند به خشکی چشم منجر شود. این به طور خاص می تواند پردردسر باشد، اگر غالبا در معرض این شرایط قرار داشته باشید.

 • باد
 • حرارت
 • گرد و خاک
 • تهویه هوا
 • دود سیگار

برخی از افراد در پاسخ به شرایط محیطی مستعد ابتلا به خشکی چشم هستند و این می تواند مربوط به داشتن سایر عوامل خطر برای خشکی چشم مانند لنزهای تماسی یا بیماری خود ایمنی باشد.

Advertisements

چشم,دلیل خشک شدن چشم,درمان خشک شدن چشم,داروی خشکی چشم,داروی خشک شدن چشم,درباره خشک شدن چشم

پیری

پیری یکی از شایع ترین دلایل خشکی چشم است، زیرا تولید اشک با پیری کاهش می یابد.

کافی نبودن پلک زدن ها

یکی دیگر از مقصران رایج برای این موضوع، پلک نزدن به اندازه کافی است؛ که در طی فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون و استفاده از کامپیوتر اتفاق می افتد. هر وقت پلک می زنید، چشم را با اشک ها می پوشانید. معمولاً هر ۱۲ ثانیه پلک می زنید. افرادی که بازی های رایانه ای انجام می دهند ممکن است فقط در طول مدت زمان سه دقیقه یک یا دو بار پلک بزنند.

مرتبط: نور آبی از تلفن شما ممکن است به طور دائمی به چشم شما آسیب برساند

علاوه بر این، انواع خاصی از بیماری تیروئید می تواند در پلک زدن اختلال ایجاد کند.

لنز های تماسی چشم

در حدود نیمی از افرادی که لنزهایتماسی دارند، از خشکی چشم شکایت دارند. لنز های نرم تماسی، که بر روی لایه اشکی که روی قرنیه را می پوشاند شناور می شوند، اشک های موجود در چشم را جذب می کنند.

Advertisements

تصحیح بینایی با لیزر و روشهای دیگر

سندرم خشکی چشم ممکن است بعد از عمل لیزیک و سایر جراحی های انکساری که در آنها اعصاب قرنیه در هنگام ایجاد یک فلپ قرنیه بریده می شود، شروع یا بدتر شود. اعصاب قرنیه ترشح اشک را تحریک می کند. اگر شما خشکی چشم داشته اید و به فکر جراحی انکسار هستید، این عارضه جانبی احتمالی موضوعی است که باید در نظر بگیرید.

داروها

خشکی چشم همچنین می تواند توسط داروهای خاصی ایجاد شود، از جمله:

 • آنتی هیستامین ها
 • داروهای ضد افسردگی
 • قرص های ضد بارداری
 • داروهای ضد احتقان بینی
 • داروی آکنه بدون نسخه Accutane [روآکوتان]

بیماری های چشمی

شرایط متعددی که بر چشم تأثیر می گذارد همچنین می تواند باعث خشکی چشم شود. بلفاریت، التهاب پلک ها است که می تواند در غدد روغن موجود در چشم اختلال ایجاد کند. اختلال عملکرد غده میبومیا شرایطی است که در آن غدد چشم ها ملتهب می شوند و آنطور که باید اشک نمی سازند. خشکی چشم تبخیری شرایطی است که در آن اشک تولید می شود اما به دلیل تبخیر دوام نمی یابد.

بیماری های خود ایمنی

برخی از بیماریهای خود ایمنی می توانند روی غدد اشک تأثیر بگذارند. وضعیت های خود ایمنی که می تواند باعث خشکی چشم شود شامل موارد زیر است:

 • لوپوس، یک بیماری خود ایمنی است که می تواند بسیاری از قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار دهد
 • آرتریت روماتوئید، یک بیماری التهابی است که باعث درد، تورم و سفتی مفاصل می شود و همچنین اثرات سیستمیک (برتمام بدن) [مرتبط: ۱۰ عامل خطر برای روماتیسم مفصلی چیست؟]
 • سندرم شوگرن، که یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن غددهای تولیدکننده رطوبت را هدف قرار می دهد و باعث خشکی در دهان و چشم ها می شود.

تشخیص

تشخیص خشکی چشم اغلب مستلزم رد سایر وضعیت های چشمی و شرایط پزشکی است.

اثرات خشکی چشم می تواند مشابه اثرات آلرژی، ملتحمه ویروسی (چشم صورتی)، سایش قرنیه، میگرن و فلج بل باشد (هنگامی که ضعف صورت مانع از بسته شدن پلک شما می شود).

Advertisements

اگر شما مشکلات دیگری دارید، همچون ترشحات چشمی، کبره بستن چشم، عطسه، احتقان، سردرد، تغییر بینایی، یا سوزن سوزن شدن صورت خود را دارید، این می تواند علت دیگری علاوه بر خشکی چشم، برای نشانه های شما باشد.

پزشک ممکن است چشم شما را معاینه کند یا شما را به پزشک چشم ارجاع دهد، که می تواند آزمایشات تخصصی را انجام دهد تا علت علائم شما مشخص شود. ممکن است شما نیاز به آزمایش بینایی داشته باشید، زیرا افرادی که مشکل بینایی تشخیص داده نشده دارند ممکن است دچار نوعی ناراحتی در چشم شوند که می تواند با خشکی چشم اشتباه گرفته شود.

تست های تخصصی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تست شیرمر: برای این آزمایش، نوار کوچک از کاغذ روی لبه پلک های پایین قرار داد می شود. این کار میزان رطوبت موجود در چشم را اندازه گیری می کند، همچنین برای تعیین شدت مشکل نیز مفید است.
 • فلورسئین یا رز بنگال: وقتی این آزمایش را می دهید، رنگی روی چشم شما قرار می گیرد تا سطح آن لکه دار شود. این می تواند نشان دهد که سطح چشم شما تا چه اندازه تحت تأثیر خشکی قرار گرفته است.
 • زمان تجزیه اشک (TBUT): این آزمایش زمان لازم برای تفکیک شدن اشک در چشم را اندازه گیری می کند. رنگ، مانند فلورسئین، درون چشم شما قرار می گیرد و اشک شما زیر یک نور خاص مشاهده می شود تا ارزیابی شود که چه مدت طول می کشد تا از بین برود.

علاوه بر تعیین اینکه آیا شما خشکی چشم دارید، پزشکان شما برای تعیین علت نیز با شما همکاری خواهند کرد. اگر این نگرانی وجود دارد که ممکن است یک وضعیت پزشکی باعث خشکی چشم شما شود، ممکن است برای ارزیابی علائم التهاب یا بیماری تیروئید به آزمایشات خون نیاز داشته باشید.

درمان

پیشگیری عامل اصلی در مدیریت خشکی چشم است؛ اگر عامل محیطی علت آن باشد، استفاده از عینک محافظ یا مرطوب کننده می تواند کمک کننده باشد. اگر لنزهای تماسی دارید، توجه به تغییر آنها در صورت لزوم بسیار مهم است.

چندین روش درمانی وجود دارد که می تواند به خشکی چشم کمک کند، از جمله اشک مصنوعی بدون نسخه (OTC)، داروهای تجویزی و اقدامات مداخله ای.

اشک مصنوعی

اولین خط درمانی برای خشکی چشم معمولاً قطره های تسکین دهنده OTC است که به عنوان اشک مصنوعی نیز شناخته می شود. اشک های مصنوعی به طور موقت چشم را روان (چرب) می کنند و علائم آن را تسکین می دهند. همیشه دستورالعمل ها را بخوانید، اما این محصولات عموما می توانند به اندازه ای که لازم است در طول روز استفاده شوند.


مواد تشکیل دهنده معمول موجود در این محصولات شامل هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، ماده تشکیل دهنده آن در Bion Tears و GenTeal، و کربوکسی متیل سلولز، موجود در Refresh Plus و Thera Tears می باشد.

ارائه دهنده خدمات درمانی شما می تواند شما را در انتخاب مورد مناسب برای شما راهنمایی کند. بعضی از افراد از قطره ها برای چشمان قرمز استفاده می کنند، اما انی متواند حتی چشم را خشک تر کند. چشمان قرمز ممکن است در اثر عوامل مختلف، از آلرژی تا عفونت چشم ایجاد شود، به همین دلیل تشخیص مناسب از اهمیت برخوردار است.

اگر لنزهای تماسی دارید ، از لکه هایی که مخصوصاً برای لنزهای تماسی طراحی شده اند استفاده کنید. انواع دیگر قطرات ممکن است حاوی موادی باشد که به لنز آسیب می رساند.

داروهای تجویزی

تعدادی از داروهای بدون نسخه برای درمان خشکی چشم قابل استفاده هستند. ژل، پماد و استروئیدهای خوراکی (از طریق دهان) یا موضعی (که روی چشم قرار می گیرد) ممکن است باعث کاهش خشکی شود.

Restasis (امولسیون چشمی سیکلوسپورین) و Xiidra (محلول چشمی لیفتیتراست) برای درمان خشکی چشم تأیید شده است. Restasis به چشم کمک می کند تا اشک ایجاد کند، در حالی که Xidra التهاب را کاهش می دهد که ممکن است باعث کاهش تولید اشک شود.

به خاطر داشته باشید که داروهای تجویزی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و لزوماً برای همه مناسب نیستند.


پلاک های پونکتوم (Punctal Plugs)

در هر چشم، چهارمنفذ وجود دارد که دهانه های کوچکی هستند که اشک را به مجاری اشک می ریزند. پلاک های پونکتوم می توانند به هر منفذ ملحق شوند تا تخلیه آب را سد کنند، که اشک های شما را در چشمان شما حفظ می کند. برای درج کردن آن ها به جراحی نیاز است.

خطرات پلاک های پونکتوم نسبتاً کم هستند؛ اما خطر سوزش چشم، اشک بیش از حد و در موارد نادر، عفونت وجود دارد.

ممکن است شما بعد از الحاق پلاک های پونکتوم هنوز هم نیاز به استفاده از اشک مصنوعی داشته باشید.

سخنی از Verywell

اگر شما فکر می کنید به خشکی چشم مبتلا هستید، این مهم است که با پزشک خود درباره آن صحبت کنید. خشکی چشم نه تنها ناراحت کننده است، بلکه می تواند منجر به عوارض شود. تشخیص صحیح اولین قدم برای اطمینان از این امر است که می توانید یک درمان مؤثر برای خشکی چشم خود پیدا کنید.


برای اطلاع از منابع این مقاله به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.