سرطان رحم
سرطان مخاط رحم

سرطان رحم: علائم، علل، تشخیص و درمان سرطان مخاط رحم

در این مقاله که از NHS.uk ترجمه شده، درباره سرطان رحم (سرطان مخاط رحم یا آندومتر)، علائم و نشانه های آن، علت بروز آن، تشخیص و درمان سرطان رحم مطالبی بیان شده است. با ما همراه باشید.

سرطان رحم (سرطان مخاط رحم یا آندومتر) یک سرطان شایع است که بر روی دستگاه تولید مثل زن تأثیر می گذارد. سرطان رحم در خانم هایی که یائسگی داشته اند بیشتر شایع است.

تشخیص و درمان سرطان رحم
سرطان مخاط رحم (سرطان آندومتر)

علائم سرطان رحم

شایع ترین علامت سرطان رحم خونریزی واژنی است که برای شما غیر معمول است (غیر طبیعی).

اگر یائسگی را پشت سر گذاشتید، هرگونه خونریزی واژینال غیر طبیعی تلقی می شود.

اگر هنوز یائسگی را پشت سر نگذاشته اید، خونریزی غیر طبیعی ممکن است شامل پریود های بسیار سنگین یا خونریزی بین پریود های شما باشد.

Advertisements

در مورد نشانه های سرطان رحم بیشتر بخوانید. [به زبان انگلیسی از سایت منبع]

چه زمانی باید پزشک عمومی را ملاقات کرد؟

در صورت مشاهده هرگونه خونریزی غیر معمول واژینال، در اسرع وقت پزشک عمومی خود را ملاقات کنید. در حالی که بعید است در اثر سرطان رحم این اتفاق رخ دهد، بهتر است مطمئن باشید.

پزشک عمومی در مورد علائم شما سؤال می کند و یک معاینه داخلی انجام می دهد. آن ها در صورت لزوم برای رد هرگونه مشکل جدی، شما را به یک متخصص ارجاع می دهند.

در مورد تشخیص سرطان رحم بیشتر بخوانید. [به زبان انگلیسی از سایت منبع]

سرطان رحم,سرطان مخاط رحم,تشخیص و درمان سرطان رحم,آندومتر,سرطان آندومتر,علائم سرطان رحم,نشانه های سرطان رحم,درمان سرطان رحم,هیسترکتومی,عمل جراحی برداشتن رحم,جراحی برداشتن رحم,برداشتن رحم

انواع سرطان رحم

بیشتر سرطانهای رحم در سلولهای تشکیل دهنده پوشش رحم (آندومتر) شروع می شوند. به همین دلیل است که به سرطان رحم اغلب «سرطان آندومتر» گفته می شود.

Advertisements

در موارد نادر، سرطان رحم می تواند در دیواره عضلانی رحم شروع شود. به این نوع «سرطان سارکوم رحمی» گفته می شود و ممکن است به روش دیگری درمان شود. درباره سارکوم های بافت نرم بیشتر بخوانید. [به زبان انگلیسی از سایت منبع]

سرطان رحم از سایر سرطان های دستگاه تناسلی زنان مانند «سرطان تخمدان» و «سرطان دهانه رحم» جداست.

چرا سرطان رحم اتفاق می افتد؟

دقیقاً مشخص نیست چه چیزی باعث ایجاد سرطان رحم می شود؛ اما موارد خاصی می توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند.

یکی از مهمترین فاکتورهای خطر سرطان رحم، سطوح بالاتر هورمونی به نام «استروژن» در بدن شما است.

تعدادی از موارد باعث بالا رفتن سطح استروژن شما می شود؛ از جمله چاقی. همچنین با استفاده طولانی مدت از داروی سرطان پستان تاموکسیفن، اندکی افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم نیز وجود دارد.

پیشگیری از سرطان رحم همیشه امکان پذیر نیست، اما تصور می شود برخی موارد خطر ابتلای شما را کاهش می دهد. این شامل حفظ یک وزن سالم و استفاده طولانی مدت از برخی از انواع پیشگیری از بارداری است.

Advertisements

در مورد دلایل سرطان رحم بیشتر بخوانید. [به زبان انگلیسی از سایت منبع]

سرطان رحم,سرطان مخاط رحم,تشخیص و درمان سرطان رحم,آندومتر,سرطان آندومتر,علائم سرطان رحم,نشانه های سرطان رحم,درمان سرطان رحم,هیسترکتومی,عمل جراحی برداشتن رحم,جراحی برداشتن رحم,برداشتن رحم

درمان سرطان رحم

رایج ترین درمان برای سرطان رحم جراحی حذف رحم (هیسترکتومی) است.

هیسترکتومی می تواند سرطان رحم را در مراحل اولیه خود درمان کند؛ اما شما دیگر قادر به بارداری نخواهید بود. جراحی سرطان رحم احتمالاً شامل برداشتن تخمدان ها و لوله‌های فالوپ نیز خواهد بود.

رادیوتراپی یا شیمی درمانی نیز گاهی اوقات انجام می شود.

اگر هنوز یائسگی را پشت سر نگذاشته اید و هنوز دوست دارید بچه دار شوید، ممکن است از یک نوع هورمون درمانی (پروژستوژن) استفاده شود.

Advertisements

حتی اگر سرطان شما پیشرفته باشد و احتمال علاج کمی باشد، درمان هنوز هم می تواند به تسکین علائم و طولانی شدن عمر شما کمک کند.

درباره درمان سرطان رحم بیشتر بخوانید. [به زبان انگلیسی از سایت منبع]

زندگی با سرطان رحم

زندگی با سرطان چالش برانگیز است؛ و سرطان رحم می تواند به روش های خاصی بر زندگی شما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، در صورت داشتن هیسترکتومی، به خصوص اگر تخمدان های شما برداشته شود، ممکن است زندگی جنسی شما تحت تأثیر قرار گیرد. ممکن است داشتن رابطه جنسی از نظر جسمی نیز دشوار شود و همچنین باعث کاهش میل جنسی شود.

صحبت کردن با افراد دیگر در مورد وضعیتتان، از جمله اعضای خانواده، شریک زندگی شما یا افراد دیگری که مبتلا به سرطان رحم هستند، می تواند برایتان مفید باشد.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.


به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.