مقاربت دردناک در زنان
رابطه جنسی دردناک در زنان

رابطه جنسی دردناک در زنان: علت ها و درمان

درد در روابط جنسی یا دیسپارونی (مقاربت دردناک در زنان) می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه جنسی زوج شود. علاوه بر درد جسمی مقاربت دردناک، احتمال اثرات منفی عاطفی نیز وجود دارد. بنابراین این مشکل باید به محض بروز، مرتفع شود.

با ما همراه باشید تا از دلایل و درمان رابطه جنسی دردناک در زنان بیشتر بدانید.

توجه: مطالعه این مطلب تنها برای افراد متاهل مجاز است و فارسی مد مطالعه آن را برای افراد مجرد مجاز نمی داند و مسئولیتی در قبال آن ندارد.

مقاربت دردناک در زنان
رابطه جنسی دردناک در زنان

سکس دردناک,رابطه جنسی دردناک در زنان,سکس دردناک در زنان,مقاربت دردناک در زنان,مقاربت دردناک,درد زنان در حین مقاربت,درد سکس,درد در سکس,درد در سکس در زنان,درد سکس در زنان,درد زن در سکس,سکس دردناک زن

چه عواملی باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک در زنان می شود؟

در بسیاری از موارد، در صورت عدم وجود روان کاری واژن کافی ، یک زن می تواند رابطه جنسی دردناک را تجربه کند. وقتی این اتفاق می افتد، اگر زن آرام تر شود، اگر میزان پیش نوازی افزایش یابد، و یا اگر زوج از یک روان کننده جنسی استفاده کنند، مشکل درد می تواند حل شود.

Advertisements

در مواردی، اگر یک از شرایط زیر وجود داشته باشد، زن می تواند رابطه جنسی دردناک را تجربه کند:

 • واژینیسموس (Vaginismus). این یک مشکل معمول است. این یک گرفتگی غیر ارادی در عضلات واژن است که گاهی اوقات از ترس از صدمه ایجاد می شود.
 • عفونت های واژن. این مشکل رایج است و شامل عفونت های مخمر است.
 • مشکلات دهانه رحم (ورودی رحم). در این حالت، آلت تناسلی مرد با حداکثر نفوذ می تواند به دهانه رحم برسد. بنابراین مشکلات مربوط به دهانه رحم (مانند عفونت) می تواند باعث ایجاد درد در هنگام نفوذ عمیق شود.
 • مشکلات رحم. این مشکلات ممکن است شامل فیبروئید هایی باشد که می توانند موجب درد مقاربت عمیق شوند.
 • آندومتریوز. این شرایطی است که در آن بافتی مشابه بافت پوشاننده رحم در خارج از رحم رشد می کند.
 • مشکلات تخمدان ها. مشکلات ممکن است شامل کیست روی تخمدان ها باشد.
 • بیماری التهابی لگن (PID). در PID، بافت های عمیق داخل به شدت ملتهب می شوند و فشار مقاربت باعث درد عمیق می شود.
 • حاملگی خارج رحمی. این حاملگی است که در آن یک تخم بارور شده در خارج از رحم پرورش می یابد.
 • یائسگی. در یائسگی، واژن می تواند رطوبت طبیعی خود را از دست داده و خشک شود.
 • مقاربت خیلی زود بعد از عمل یا زایمان.
 • بیماری های منتقله از راه جنسی. این ها ممکن است شامل زگیل تناسلی، زخم هرپس یا سایر بیماری های STD باشد.
 • صدمه به فرج یا واژن. این آسیب ها ممکن است شامل پارگی ناشی از زایمان یا بریدگی (اپی تیوتومی) باشد که در ناحیه پوست بین واژن و مقعد در هنگام زایمان ایجاد می شود.
 • ولولودنیا (Vulvodynia). این اشاره به درد مزمن است که بر روی اندام های جنسی خارجی یک زن تأثیر می گذارد – که به طور جمعی به نام ولووا نامیده می شود – از جمله لبه، کلیتوریس و ورودی واژن. این ممکن است فقط در یک نقطه رخ دهد یا مناطق مختلف را از یک زمان تا زمان دیگر تحت تأثیر قرار دهد. پزشکان نمی دانند که چه عواملی باعث آن می شود، و هیچ درمان شناخته شده ای برایش در دست نیست. اما مراقبت از خود همراه با درمان های پزشکی می تواند به تسکین کمک کند.

سکس دردناک,رابطه جنسی دردناک در زنان,سکس دردناک در زنان,مقاربت دردناک در زنان,مقاربت دردناک,درد زنان در حین مقاربت,درد سکس,درد در سکس,درد در سکس در زنان,درد سکس در زنان,درد زن در سکس,سکس دردناک زن

چگونه می توان رابطه جنسی دردناک را در زنان درمان کرد؟

برخی از روش های درمانی برای رابطه جنسی دردناک در زنان نیازی به درمان پزشکی ندارند. به عنوان مثال، رابطه جنسی دردناک بعد از بارداری با انتظار کشیدن حداقل شش هفته پس از زایمان قبل از مقاربت، قابل حل است. حتماً ملایمت و صبر را تمرین کنید. در مواردی که خشکی واژن یا عدم روانکاری وجود دارد، روان کننده های مبتنی بر آب را امتحان کنید.

برخی از درمان های مربوط به درد جنسی زنان نیاز به مراقبت پزشک دارند. اگر خشکی واژن به دلیل یائسگی است، در مورد کرم های استروژن یا سایر داروهای تجویز شده از یک متخصص مراقبت سلامتی بخواهید. سایر علل مقاربت دردناک نیز ممکن است نیاز به داروهای تجویزی داشته باشد.

در موارد درد جنسی که دلیل اساسی پزشکی برای آن وجود ندارد، ممکن است درمان جنسی (سکس تراپی) مفید باشد. برخی از افراد ممکن است نیاز به حل مسائلی مانند گناه، درگیری درونی در مورد رابطه جنسی یا احساسات مربوط به سوء استفاده در گذشته داشته باشند.

در صورت وجود علائمی مانند خونریزی، آسیب دستگاه تناسلی، پریود های نامنظم، ترشحات واژینال یا انقباضات غیر ارادی عضلات واژن با پزشک تماس بگیرید. اگر نگرانی های دیگری وجود دارد که باید برطرف شوند، از مراجعه به یک مشاور جنسی معتبر درخواست کنید.

Advertisements


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.