خونریزی بینی
علت و درمان خونریزی بینی

چه چیزی موجب خونریزی بینی می شود و درمان آن چگونه است؟

خون ریزی بینی اتفاق رایجی است که سالانه برای بسیاری از ما اتفاق می افتد. اما علت خونریزی بینی و درمان خونریزی بینی چگونه است؟ در این مقاله که از healthline.com ترجمه شده به این پرسش ها پاسخ داده شده است. با ما همراه باشید.

علت خونریزی بینی
علت خونریزی بینی و درمان خونریزی بینی

خونریزی بینی: بررسی اجمالی

خون دماغ شدن رایج است. ممکن است ترسناک باشد، اما به ندرت نشان دهنده یک مشکل جدی پزشکی است. بینی حاوی رگ های خونی زیادی است، که نزدیک به سطح در قسمت جلویی و پشت بینی قرار دارند. آن ها بسیار شکننده هستند و به راحتی خونریزی می کنند. خون دماغ در بزرگسالان و کودکان بین ۳ تا ۱۰ سال متداول است.

دو نوع خونریزی بینی وجود دارد. خونریزی جلویی بینی هنگامی ایجاد می شود که رگ های خونی در قسمت جلوی بینی شکسته و خونریزی می کنند.

خونریزی عقبی بینی در پشت یا عمیق ترین قسمت بینی رخ می دهد. در این حالت خون در پشت گلو جاری می شود. خون ریزی عقبی بینی می تواند خطرناک باشد.

دلایل خونریزی بینی

علت های بسیاری برای خونریزی بینی وجود دارد. یک خونریزی ناگهانی یا نادر از بینی به ندرت خطرناک است. اگر دچار خونریزی بینی مکرر هستید، می توانید مشکل جدی تری داشته باشید.

Advertisements

هوای خشک شایع ترین علت خونریزی بینی است. زندگی در آب و هوای خشک و با استفاده از سیستم گرمایش مرکزی می تواند غشاهای بینی را که بافت های داخل بینی هستند، خشک کند.

این خشکی باعث پوسته پوسته شدن (کبره بستن) داخل بینی می شود. کبره بستن می تواند موجب خارش یا سوزش شود. اگر بینی شما خراشیده یا پوسته پوسته شده باشد، می تواند خونریزی کند.

مصرف آنتی هیستامین ها و سرکوب کننده ها برای آلرژی، سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی نیز می تواند غشای بینی را خشک کرده و باعث ایجاد خونریزی بینی شود. فین کردن مکرر یکی دیگر از دلایل خونریزی بینی است.

سایر دلایل شایع خونریزی بینی عبارتند از:

 • جسم خارجی در بینی گیر کند
 • مواد تحریک کننده شیمیایی
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب به بینی
 • عطسه مکرر
 • دستکاری بینی
 • هوای سرد
 • عفونت تنفسی فوقانی
 • دوزهای زیادی از آسپرین

سایر علل ایجاد خون دماغ شامل موارد زیر است:

اکثر خون دماغ ها نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. با این حال، اگر خونریزی بینی شما بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد، و یا پس از آسیب رخ دهد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این ممکن است نشانه ای از خونریزی عقبی بینی باشد، که جدی تر است.

Advertisements

صدماتی که می توانند منجر به خونریزی بینی شوند می تواند شامل افتاد، تصادف خودرو یا ضربه به صورت باشند. خونریزی بینی که بعد از آسیب دیدگی ایجاد می شود، ممکن است نشانگر شکسته شدن بینی، شکستگی جمجمه یا خونریزی داخلی باشد.

درمان خونریزی بینی,علت خونریزی بینی,علت خون دماغ شدن,درمان خون دماغ شدن,قطع خونریزی بینی,بالاگرفتن سر هنگام خونریزی بینی,نحوه قطع خونریزی بینی,نحوه قطع خون دماغ,بالا گرفتن سر در خون دماغ,خوابیدن هنگام خونریزی بینی,خوابیدن هنگام خون دماغ شدن,دراز کشیدن هنگام خونریزی بینی

تشخیص خونریزی بینی

اگر به دنبال مراقبت پزشکی از خونریزی بینی هستید، پزشکتان معاینه فیزیکی را برای تعیین علت انجام می دهد. آن ها بینی شما را برای نشانه های یک شیء خارجی بررسی می کنند. آن ها همچنین در مورد تاریخچه پزشکی و داروهای فعلی سؤال می کنند.

درباره هر نشانه دیگری که دارید، و اگر اخیرا صدماتی دیده اید، به پزشکتان بگویید. آزمایش مشخصی برای تعیین علت وجود بینی وجود ندارد. با این حال، پزشک شما ممکن است از آزمایشات تشخیصی برای یافتن علت استفاده کند. این آزمایشات شامل موارد زیر است:

 • شمارش کامل خون (CBC)، که یک آزمایش خون برای بررسی اختلالات خونی است
 • زمان نسبی ترومبوپلاستین (PTT)، که یک آزمایش خون برای بررسی اینکه چه مدت لخته شدن خون شما طول می کشد می باشد
 • آندوسکوپی بینی
 • سی تی اسکن بینی
 • اشعه ایکس صورت و بینی

چگونه می توان خونریزی بینی را درمان کرد؟

بسته به نوع و علت خونریزی بینی درمان آن متفاوت خواهد بود. ادامه مقاله را بخوانید تا در مورد درمان های مختلف خونریزی بینی مطلع شوید.

درمان خونریزی بینی
پیشگیری و درمان خونریزی بینی (خون دماغ شدن)

خونریزی جلویی بینی

اگر شما خونریزی جلویی بینی داشته باشید شما از جلوی بینی خود خونریزی می کنید، معمولاً از سوراخ بینی. شما می توانید در خانه درمان خونریزی جلویی بینی را امتحان کنید. در حالی که نشسته اید، قسمت نرم بینی خود را فشار دهید.

Advertisements

مطمئن شوید که سوراخ های بینی تان کاملا بسته اند. بینی خود را به مدت ۱۰ دقیقه بسته نگه دارید، کمی به جلو خم شوید و از دهان خود نفس بکشید.

هنگام تلاش برای متوقف کردن خونریزی بینی دراز نکشید. دراز کشیدن ممکن است منجر به بلعیدن خون شود و می تواند معده شما را تحریک کند. بعد از ۱۰ دقیقه بینی خود را رها کنید و بررسی کنید که آیا خونریزی متوقف شده است یا خیر. در صورت ادامه خونریزی، این مراحل را تکرار کنید. شما همچنین می توانید یک کمپرس سرد را بر روی پل بینی خود بکار گیرید؛ و یا از اسپری ضد احتقان بینی برای بستن عروق کوچک بینی استفاده کنید.

اگر قادر به متوقف کردن خونریزی بینی خود نیستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار خونریزی عقبی بینی شده باشید که به درمان تهاجمی بیشتری نیاز دارد.

خونریزی عقبی بینی

اگر خونریزی عقبی بینی داشته باشید، از پشت بینی خونریزی می کنید. همچنین خون از پشت بینی شما به سمت گلوی شما جریان می یابد. خونریزی های عقبی بینی کمتر شایع اند و اغلب جدی تر از خونریزی جلویی بینی هستند.

خونریزی های عقبی بینی نباید در خانه درمان شوند. اگر فکر می کنید که خونریزی عقبی بینی دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اتاق اورژانس (ER) بروید.

خون دماغ ناشی از اشیاء خارجی

اگر علت جسم خارجی باشد، پزشک شما می تواند آن شیء را خارج کند.

Advertisements

سوزاندن (کوتر کردن)

یک روش پزشکی به نام «کوتر کردن» همچنین می تواند جلوی خونریزی مداوم یا مکرر بینی را بگیرد. این کار شامل سوزاندن رگ های خونی در بینی شما بوسیله دستگاه گرم کننده یا نیترات نقره (ترکیبی که برای از بین بردن بافت استفاده می شود) توسط پزشک می باشد.

پزشک شما ممکن است بینی تان را با پنبه، گاز یا فوم ببندد. همچنین ممکن است از یک سوند بالونی برای اعمال فشار بر رگ های خونی و متوقف کردن خونریزی استفاده کند.

درمان خونریزی بینی,علت خونریزی بینی,علت خون دماغ شدن,درمان خون دماغ شدن,قطع خونریزی بینی,بالاگرفتن سر هنگام خونریزی بینی,نحوه قطع خونریزی بینی,نحوه قطع خون دماغ,بالا گرفتن سر در خون دماغ,خوابیدن هنگام خونریزی بینی,خوابیدن هنگام خون دماغ شدن,دراز کشیدن هنگام خونریزی بینی

نحوه پیشگیری از خونریزی بینی

روش های مختلفی برای جلوگیری از خونریزی بینی وجود دارد.

 • برای مرطوب نگه داشتن هوا از یک مرطوب کننده در خانه خود استفاده کنید.
 • از دستکاری بینی خود بپرهیزید.
 • میزان مصرف آسپیرین را محدود کنید، که می تواند خون شما را رقیق کرده و به خونریزی بینی کمک کند. ابتدا این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید زیرا مزایای مصرف آسپرین ممکن است از خطرات بیشتر باشد. [ مرتبط: چالش روزمره: هر روز یک آسپرین… یانه؟ ]
 • از آنتی هیستامین ها و مواد ضد احتقان در حد اعتدال استفاده کنید. این ها می توانند بینی را خشک کنند.
 • برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی از اسپری یا ژل نمکی استفاده کنید.

جمع بندی

خون دماغ شدن معمولی است و معمولاً جدی نیست. بیشتر آن ها خونریزی جلویی بینی هستند و اغلب می توانند در خانه درمان شوند. این ها معمولاً به طور ناگهانی اتفاق می افتند و دوام زیادی ندارند.

آن ها به دلایل زیادی به خصوص هوای خشک و خاراندن مکرر یا دستکاری بینی منتج می شوند. اگر نمی توانید خونریزی جلویی بینی خود را متوقف کنید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.


خونریزی عقبی بینی می تواند جدی تر باشد. اگر فکر می کنید ممکن است دچار خونریزی عقبی بینی شده باشید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اتاق اورژانس (ER) بروید.

مرطوب نگه داشتن هوا در خانه، جلوگیری از دستکاری بینی و استفاده از اسپری بینی برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی، روشهای خوبی برای پیشگیری از خونریزی بینی است.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.