حرکات جنین در بارداری
حرکات جنین در طول بارداری

حرکت جنین در دوران بارداری: چه چیزی عادی است؟

در این مطلب، که از مقاله Heather Rupe, DO در WebMD.com ترجمه شده، درباره حرکات جنین در طول بارداری، ویژگی های حرکات کودک در زمان های مختلف و نگرانی ها از حرکات جنین در حاملگی توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

امروز در مطب، دو بیمار باردار را دیدم که بسیار نگران حرکات کودک خود بودند. بیمار A نگرانی داشت که کودکش به اندازه طبیعی حرکت نمی کند؛ در حالی که بیمار B ترس داشت که ژیمناست آینده او خیلی زیاد حرکت می کند.

آنچه که برای حرکت کودک در دوران بارداری «طبیعی» تلقی می شود، به طور گسترده ای متفاوت است. این که درک کنید کدام حرکات غیر طبیعی است و چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید، ممکن است به شما کمک کند.

حرکات جنین در طول بارداری
حرکات جنین در بارداری

Quickening (حرکت سریع)

من به عنوان یک نویسنده، برای اکثر اصطلاحات پزشکی بیش از حد اهمیتی نمی دهم؛ اما من برای “Quickening” یک استثناء قائلم؛ که توصیف زیبایی از اولین باری است که مادر احساس می کند کودکش درون او حرکت می کند. این حرکات اول حسی مانند بال بال زدن تصادفی پروانه های ظریف درون شکم شما (رحم) را دارد. Quickening در هر زمانی بین ۱۶ تا ۲۲ هفتگی حاملگی می تواند اتفاق بیفتد. اگر قبلاً بچه دار شده اید، ممکن است با بارداری های بعدی این احساسات را زودتر تشخیص دهید. پس از آن که برای اولین بار این «بال بال زدن» را حس کردید، ضروری نیست که هر روز آن را حس کنید، تا حدود پس از ۲۴ هفتگی. اگر از ۲۴ هفتگی حرکت جنین را در هر روز حس نمی کنید، پزشکتان را مطلع کنید.

حرکات جنین در طول حاملگی,حرکات جنین در بارداری,حرکات جنین در حاملگی,حرکات جنین در طول بارداری,حرکات جنین در رحم,حرکت جنین در رحم,حرکت جنین در بارداری,حرکت کودک در رحم,حرکات کودک در بارداری,حرکات کودک در حاملگی

Advertisements

Movement Counts (شمارش حرکت)

من با همه مادران باردارم درباره اهمیت پیگیری حرکات کودکشان یا شمردن تعداد ضربات لگد زدنش صحبت می کنم. بعد از ۲۸ هفته، کودک شما باید حداقل ۱۰ بار در دو ساعت، یک بار در روز حرکت کند. کودک نیازی به ۱۰ بار حرکت هر دو ساعت ندارد، اما او باید هر روز چند ساعت فعال داشته باشد. اگر کودک حرکت خود را متوقف کند، این می تواند نشانه ای از در تنگنا قرار گرفتن باشد. جنین ممکن است در طناب گیر افتاده باشد یا مایع آمنیوتیک خیلی کمی داشته باشد. این عوارض می توانند بسیار جدی باشند.

اگر احساس نکردید که کودک شما به طور عادی در حال حرکت است، پس مقداری آب میوه بنوشید و به مدت ۲ ساعت بر سمت چپ خود استراحت کنید و به فعالیت او دقیقا توجه کنید. اگر در آن زمان متوجه ۱۰ حرکت یا لگد متمایز نشدید (یا بیش از دو ساعت) فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

Movement Variety (تنوع حرکت)

هر کودکی شخصیت خاص خود را دارد، که گاهی اوقات در رحم شروع می شود. من اغلب بیمارانی دارم که نگرانی دارند که حاملگی کنونی آن ها بیشتر یا کم تر از تجربه های قبلی شان فعالیت دارد. یا، خانم هایی می گویند کودک دوستشان بدون توقف حرکت می کند در حالی که کودک کوچک آن ها تنها بعد از شام وول می خورد. من به آنها یادآوری می کنم که لگد ها را بشمارند. دوباره، اگر هر روز یک ساعت فعال وجود داشته باشد، حرکات کودک خوب است.

درک یک مادر از حرکت کودکش می تواند به چند عامل بستگی داشته باشد – یکی موقعیت جفت است. هنگامی که جفت (پلاسنتا) به قسمت جلوی رحم وصل می شود، در اصل یک بالش بین او و جنین ایجاد می کند. این موجب می شود احساس کردن حرکات به طور منظم دشوار شود. همچنین ممکن است دلیلی باشد که زن احساس کند کودک در یک بارداری واقعا زود حرکت می کند، اما در بارداری بعدی چنین نباشد.

وزن یک مادر نیز می تواند بر درک حرکت تأثیر بگذارد. اگر به اضافه وزن مبتلا هستید و لایه اضافی در شکم دارید، ممکن است حرکات را به طور خیلی مشخصی احساس نکنید. من بیماران متعددی مبتلا به اضافه وزن داشته ام که جفتشان در جلوی رحم آن ها تشکیل شده بود؛ کسانی که به سختی می توانند حرکات را در طول حاملگی تشخیص دهند.(من احساس می کنم این افراد زنانی هستند که در آن نمایش های “من نمی دانستم که باردارم!” ظاهر می شوند.) در این شرایط، من آزمایش هفتگی ضربان قلب (تست های بدون تنش یا NST) را انجام می دادم تا مطمئن شوم که همه چیز در مورد کودک به خوبی و خوشی است.

حرکات جنین در طول حاملگی,حرکات جنین در بارداری,حرکات جنین در حاملگی,حرکات جنین در طول بارداری,حرکات جنین در رحم,حرکت جنین در رحم,حرکت جنین در بارداری,حرکت کودک در رحم,حرکات کودک در بارداری,حرکات کودک در حاملگی

Advertisements

Weird Movements (جنبش عجیب و غریب)

حرکتی ریتمیک که هر چند ثانیه اتفاق می افتد، انگار که کودک سکسکه می کند. این احساس گاهی اوقات می تواند مبهوت کننده باشد؛ اما در واقع این یک بخش عادی از رشد کودک است و نشانه اطمینان بخشی از سلامتی کودک است.

من معمولا پیام های نگرانی از بیمارانم دریافت می کنم که کودکانشان به طور معمول در شب حرکت می کنند و امروز در زمان صبح حرکت می کنند و این طور مسائل. جنین در رحم بر مبنای یک برنامه فعالیت نمی کند. بار دیگر، داشتن یک ساعت فعال در روز – یا شب – چیزی است که اهمیت دارد. لازم نیست هر روز یک ساعت یکسان باشد.

با پیشرفت بارداری و رشد جنین، آدم کوچک ممکن است شروع به فرار از اتاق کند. شدت حرکات ممکن است کاهش یابد. او هنوز هم باید فعال باشد؛ اما شاید نتواند حرکات پیچیده تر نینجایی خود را انجام دهد.

در یک نقطه در سه ماهه سوم، آن حرکات بال بال زدن پر ارزش که زمانی اشک های مادرانه را بر چشم هایتان می آورد، به ضربات دردناک در ۳ صبح تبدیل می شوند که به دلیلی کاملا متفاوت، اشک ها را به چشم های خواب آلودتان می آورد. با این حال، نوزادان نمی توانند “بیش از حد” حرکت کنند و واقعاً هیچ کاری برای آسان کردن حرکات دردناک جنین وجود ندارد.

همانطور که هر بارداری منحصر به فرد می باشد، حرکات کودک نیز چنین است. سعی نکنید این بارداری را با بارداری قبلی، یا حاملگی همکارانتان در اتاق مقایسه کنید. بدانید که عوامل زیادی بر فعالیت آدم کوچک شما تأثیر می گذارند. فقط به خاطر بسپارید اگر او به شماره ضربات روزانه خود نرسید، باید به پزشکتان اطلاع دهید تا مسائل را چک کند.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.