تاثیر پیری بر آلت تناسلی مردانه
تاثیر افزایش سن بر آلت تناسلی مردانه

آلت تناسلی مردانه شما با افزایش سن چگونه تغییر می کند؟

در این مقاله که از WebMD.com ترجمه شده، درباره تاثیر افزایش سن بر آلت تناسلی مردانه و تاثیر پیری بر دستگاه تناسلی مرد (شکل، اندازه و عملکرد آلت تناسلی مردانه، بیضه ها، کیسه بیضه و موهای شرمگاهی) اطلاعاتی بیان شده است. همراه ما باشید.

تاثیر پیری بر آلت تناسلی مردانه
تاثیر افزایش سن بر آلت تناسلی مردانه

همانند هر آنچه که در طبیعت وجود دارد، آلت تناسلی مردانه شما هم با گذشت زمان حیات شما دچار یک سری تغییرات می شود. هر مرحله بیشتر توسط سطح تستوسترون شما کنترل می شود.

تغییرات دستگاه تناسلی و میزان تستوسترون

تغییرات دستگاه تناسلی و تستوسترون دوران نوجوانی و بلوغ

زمانی بین ۹ تا ۱۵ سالگی، غده هیپوفیز شما هورمون هایی را آزاد می کند که به بدن شما می گوید شروع به تولید تستوسترون کند.

بلوغ شروع می شود و تغییراتی به دنبال می آورد. بیضه های شما، کیسه بیضه، آلت تناسلی مردانه شما و موهای شرمگاهی همگی شروع به رشد می کنند.

تغییرات تستوسترون در جوانی و میانسالی

سطح تستوسترون در اواخر نوجوانی تا اوایل دهه ۲۰ سالگی به اوج خود می رسد.

Advertisements

مقدار تستوسترون در بدن شما ممکن است در اواخر دهه ۲۰ تا ۴۰ از زندگی شما کمی کاهش یابد، اما این تغییر حداقلی است. [برای مشاهده مطالب فارسی مد با عنوان«کمبود تستوسترون (آندروپوز) چیست و چه علائمی دارد؟» اینجا کلیک کنید]

تاثیر افزایش سن بر آلت تناسلی مردانه

بعد از ۴۰ سالگی، مقادیر کلی شما ممکن است به مقدار اندکی کاهش یابد. اما بدن شما به آرامی شروع به تولید بیشتر پروتئینی به نام گلوبولین اتصال دهنده هورمون جنسی (SHBG) می کند. این پروتئین به تستوسترون در خون شما می چسبد و مقداری که بدن شما برای استفاده در دسترس دارد را کاهش می دهد.

با کاهش سطح تستوسترون، متوجه تغییرات دیگری در موارد زیر خواهید شد:

  • موهای شرمگاهی: مانند موهای بقیه بدن شما نازک خواهد شد و ممکن است به رنگ خاکستری درآید.
  • اندازه آلت تناسلی مردانه: ممکن است شما متوجه شوید که آن به اندازه گذشته بزرگ نیست. اندازه واقعی احتمالاً اصلاً تغییر نکرده است. اما اگر شما چربی بیشتری بر روی استخوان شرمگاهی درست بالای آلت تناسلی خود دارید، آن منطقه می تواند آویزان شود و باعث شود که آلت تناسلی کوچک تر بنظر برسد.
  • شکل آلت تناسلی مردانه: برای تعداد کمی از مردان، ممکن است آلت تناسلی با افزایش سن منحنی شود. این می تواند بر طول، ابعاد و عملکرد آن تأثیر بگذارد. این بیماری، که بیماری پیرونی نام دارد، ناشی از ضربه های فیزیکی است – معمولاً به این دلیل که محور آلت در هنگام رابطه جنسی خم می شود. همانطور که بهبود می یابد، بافت زخم در امداد tunica albuginea شکل می گیرد – یک غلاف محکم در اطراف بافت اسفنجی که با خون پر می شود تا نعوظ ایجاد شود. قسمت زخم دار نمی تواند منبسط شود، و منجر به یک نعوظ با انحنا می شود. این وضعیت اعل می تواند با جراحی تصحیح شود و یا با داروها درمان گردد.

اگر شما درمان از طریق جایگزینی هورمون را انجام دهید، غده هیپوفیز شما ارسال سیگنال به بیضه های شما برای ساخت تستوسترون را متوقف خواهد کرد، و آن ها کوچک تر خواهند شد.

  • کیسه بیضه (اسکروتوم): وظیفه آن مدیریت دمای بیضه های شماست. کیسه بیضه با عضله صاف پوشیده شده است که منقبض و منبسط می شود تا بیضه ها را به سمت بدن شما بکشید تا آنها را گرم نگه دارد یا بگذارد آن ها دور شوند تا خنک شوند. با افزایش سنتان، این ماهیچه ها به خوبی قبل کار نمی کنند، و کیسه بیضه شما بیشتر در حالت سست باقی می ماند. این مسئله را با کاهش طبعی قابلیت ارتجاع پوستتان مقایسه کنید، و آویزان شدن بدتر می شود.

اگر شما بیش از ۴۰ سال سن دارید، هیدروسل نیز می تواند منجر به آویزان شدن کیسه بیضه شما گردد. این اتفاق وقتی رخ می دهد که مایع در اطراف یک یا هر دو بیضه جمع می شود. شاید بدن شما بسیار زیاد مایع تولید می کند، و یا شاید نمی تواند به خوبی آب را بکشد. این عارضه عموما بدون درد است. در صورت مشاهده تورم یا احساس ناراحتی، به پزشک خود مراجعه کنید.

  • عملکرد آلت تناسلی مرد: حساسیت اعصاب موجود در آلت تناسلی شما با افزایش سن کاهش می یابد. این مسئله می تواند به مشکل در برانگیختگی و داشتن ارگاسم منجر شود. با کاهش سطح تستوسترون، اختلال در نعوظ احتمالاً بیشتر می شود. ممکن است استحکام خود را از دست بدهید، اما لزوماً توانایی شما برای برقراری مقاربت از دست نمی رود.

شاید شایع ترین مقصر عدم توانایی بدن در نگه داشتن خون در آلت تناسلی باشد. هنگامی که این اتفاق رخ دهد، شما ممکن است بتوانید یک نعوظ داشته باشید، اما نمی توانید آن را نگه دارید. خون جاری می شود، اما عضله پیری که بافت قابل نعوظ شما را احاطه کرده است، نمی تواند آن را نگه دارد. نتیجه اش: از دست دادن سختی.

Advertisements

تغییرات در اندام های جنسی و رابطه جنسی بخشی طبیعی از روند پیری است. اگر تغییرات مربوط به سن بر زندگی و روابط شما تأثیر می گذارد، با پزشک خود مشورت کنید. درمان مؤثر موجود است.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۲ ؛ تعداد آرا: ۱ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.