وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
آسیب دیدگی بافت نرم
آشنایی با انواع آسیب های نسج نرم و علائم آن ها

صدمات بافت نرم چیست؟ آشنایی با انواع آسیب های نسج نرم و علائم شناسایی آن ها

پیچ خوردگی، پارگی، ساییدگی، کبودی، جدا شدن و … همگی از صدمات بافت نرم هستند. در این مقاله همراه فارسی مد باشید درباره انواع آسیب های بافت نرم (صدمات نسج نرم) و علائم شناسایی و تشخیص آن ها بیشتر بدانید.

صدمات بافت نرم ناشی از استفاده بیش از حد به علت تحت فشار قرار دادن عضلات یا سایر بافت های همبند فراتر از محدوده عادی آن ها ایجاد می شوند، تا این که احساس ناراحتی یا جراحتی به وجود آید که موجب کاهش کارایی شود، و برای استفاده کامل از ظرفیت آن بافت، با درمان یا بدون احتیاج به آن، نیاز به بهبودی باشد.

صدمات بافت نرم شامل آسیب دیدگی هرگونه پوست، ماهیچه، تاندون یا رباط موجود در بدن است.

در واقع صدمات نسج نرم نه شامل شکستگی هایی که می‌توانند به عنوان صدمه به بافت سخت (استخوانی) باشند هستند و نه آسیب به اندام های داخلی (مغز، قلب، معده، روده و غیره) به شمار می‌آیند.

مکانیسم های آسیب دیدگی (MOI) می‌تواند شامل یک ضربه حاد (در اثر نیروی خارجی اعمال شده بر بدن) یا یک آسیب دیدگی در اثر استفاده بیش از حد باشد؛ که ممکن است در اثر فعالیت بدنی، از جمله در محیط های ورزشی یا صنعتی، به وجود آید.

ترومای (آسیب و جراحت) حاد همیشه به صورت ناگهانی به وقوع می پیوندد. در صورتی که آسیب دیدگی در اثر استعمال مفرط به علت استفاده مکرر از بافت نرم به‌وجود می‌آید.

حتی اگر صدمات بافت نرم در اثر استعمال مفروط از طرف یک نیروی مستقیم نباشند، ما هنوز این موضوع را به عنوان نوعی ترومای تکراری و نه بیماری می دانیم.

انواع صدمات بافت نرم

شایع‌ترین نوع صدمات بافت نرم ناشی از ترومای حاد شامل پارگی، جدا شدن (کنده شدن)، ساییدگی و کبودی (بدون پارگی پوست) است.

پارگی، جدا شدن (کنده شدن) و ساییدگی اشکالی از آسیب دیدگی باز بافت نرم هستند؛ که بافت از هم جدا شده و منجر به از دست دادن خون و زخم های باز می شود که ممکن است عفونی شوند.

خونریزی می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد که منجر به شوک شود.

پارگی ها و جدا شدن (کنده شدن) ها اغلب برای بهبودی نیاز به بخیه دارند تا جای زخم باقی نماند.

از طرف دیگر کبودی ها زخم های باز ندارند. خونریزی، در صورت وجود، در بافت ها به دام می افتد و می تواند منجر به تورم آن ناحیه شود. این اتفاق همچنین می تواند فشاری بر رگ های خونی دیگر ایجاد کند که موجب کاهش جریان خون به بافت های اطراف ناحیه صدمه دیده می‌شود.

پیچ خوردگی ها (رگ به رگ شدن) نیز نوعی آسیب حاد ضربه ای هستند که به دلیل اعمال فشار به جای ضربه زدن به بافت ها به وجود می‌آیند. با این حال پیچ خوردگی هنوز به عنوان یک تروما در نظر گرفته می شود؛ اما با پارگی ها و جدا شدن (کنده شدن) متفاوت است.

پیچ خوردگی ها و تاندونیت ها صدمات ناشی از استفاده بیش از حد معمول هستند. یک حادثه آسیب زای منحصر به فرد وجود ندارد که نشان دهنده شروع آسیب باشد.

همچنین بخوانید: «چرا شانه هایم درد می کند؟ علت درد در ناحیه گردن و شانه، تشخیص، تسکین و درمان آن»

آسیب های بافت نرم (صدمات نسج نرم)
آسیب دیدگی ها و صدمات بافت نرم

شناسایی انواع آسیب بافت نرم

در ذیل علائم و نشانه های انواع آسیب نسج نرم (که در بالا به آن اشاره شد) را بررسی می‌کنیم:

علائم و نشانه های صدمات حاد تروماتیک (ضربه ای) بافت نرم

  • پارگی های دندانه دار، با لبه های ناصاف، و زخم به لایه های بافت نرم موجود در زیر سطح پوست باز است. زخم های باز آسانترین صدمات برای شناسایی هستند.
  • ساییدگی ها فقط روی لایه های پوست تأثیر می گذارند و مانند سوختگی هستند. درجه اول فقط اپیدرم را درگیر می کند. درجه دوم اپیدرم و درم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درجه سوم هر سه لایه پوست را تحت تأثیر قرار می دهد. ساییدگی ها را می‌توان به عنوان سوزش اصطکاک نیز نام برد، زیرا این نام اساساً بیانگر همان چیزی است که هستند.
  • جدا شدگی و کنده شدن تکه هایی از پوست، و به طور بالقوه ماهیچه، را بیرون می آورد. یک روش برای تصور کنده شدن، تصور تکه ای از پوست است که فقط از یک طرف به بدن متصل شده اما از طرف دیگر کاملاً قطع شده است.
  • کبودی ها به دلیل تغییر رنگ (به رنگ کبود) و اغلب به دلیل تورم آن ها واضح و قابل تشخیص هستند.
  • پیچ خوردگی ها در مفاصل (مچ پا، مچ، آرنج، شانه ها و غیره) اتفاق می افتند و همچون کبود شدگی ها، با تورم و کبودی به نظر می رسند. با این حال، بر خلاف پیچ کوفتگی ها، دز این نوع از آسیب نسج نرم یک ضربه مستقیم نیرو وجود ندارد. در عوض، نوعی حادثه ضربه نیرو باعث ایجاد فشار بیش از حد بر بافت های همبند (رباط ها و تاندون های) آن مفصل می‌شود. پیچیدن یا چرخیدن مچ پا یکی از متداول ترین انواع پیچ خوردگی ها است. در بعضی موارد، درد نشانگر اولیه آسیب دیدگی در پیچ خوردگی است.

مچ پایتان پیچ خورده و حالا به فکر روش هایی هستید تا از آن در برابر پیچ خوردگی های بعدی مراقبت کنید؟ این مقاله را بخوانید: «تقویت مچ پا: چگونه می توان مچ پا را تقویت کرد؟»

علائم و نشانه های صدمات ناشی از استفاده بیش از حد بافت نرم

نمونه های متعددی از صدمات نسج نرم ناشی از استفاده بیش از حد معمول وجود دارد. بیشتر این موارد تحریکات مربوط به تاندونیت (التهاب تاندون)، بورسیت (التهاب بورس، لایه های کوسنی پر از مایع در مفاصل)، اپیکوندیلیت (آزردگی اپیکندیل است، که قسمت‌های گرد استخوان ها را در مفصل احاطه می کند)، کشیدگی عضلات یا پارگی عضلات هستند.

آرنج تنیس بازان (اپیکوندیلیت جانبی) نمونه ای شناخته شده از آسیب دیدگی بافت نرم در اثر استفاده بیش از حد است.

همچنین بخوانید: چرا بعد از ورزش در عضلاتم احساس درد می کنم؟

صدمات استفاده بیش از حد می‌تواند در سراسر بدن رخ دهد. تعیین کردن یک مجموعه از علائم و نشانه ها برای آن بسیار سخت است. در اینجا چند مورد برای جستجو وجود دارد:

  • درد
  • محدودیت گستره حرکت
  • احساس «گسیختن» یا «در رفتن»
  • ورم
  • کبودی

برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *