وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
درباره کاندوم
درباره کاندوم ها و نحوه استفاده از کاندوم ها

درباره کاندوم ها: استفاده از کاندوم برای کنترل بارداری

در این مقاله که از Webmd.com ترجمه شده است، درباره اینکه کاندوم چیست؟، انواع کاندوم ها، میزان تاثیر کاندوم ها، نحوه استفاده از کاندوم ها و نکات ایمنی مرتبط با استفاده از کاندوم ها بیان شده است. ادامه این مطلب را مطالعه کنید تا اطلاعات بهداشتی خود درباره نحوه جلوگیری از بارداری با استفاده از کاندوم را بالا ببرید.

درباره کاندوم ها و نحوه استفاده از کاندوم ها
درباره کاندوم ها و نحوه استفاده از کاندوم ها

اطلاعات موثق درباره کاندوم ها

کاندوم ها در برابر بارداری و بیماری های منتقله جنسی محافظت می کنند. آن ها سدی را ایجاد می کنند که مایع منی و سایر مایعات بدن را خارج از واژن، مقعد (رکتوم) یا دهان نگه می دارند.

کاندوم ها هم برای آقایان و هم برای بانوان وجود دارند – البته به طور همزمان استفاده نمی شوند، چون یکی می تواند به دیگری بچسبد و آن را از جای خود بکشد یا آن را پاره کند.

کاندوم مردانه چیست؟

کاندوم مردانه یک پوشش به اندازه و نازک پلاستیکی است که مرد طی رابطه جنسی آن را بر روی آلت تناسلی مردانه خود می پوشاند. انواع بسیار مختلفی از کاندوم وجود دارد.

استفاده از کاندوم,درباره کاندوم ها,ایمنی کاندوم,تاثیر کاندوم بر بارداری,استفاده از کاندوم ها,استفاده از کاندوم ها برای جلوگیری از بارداری,تاثیر کاندوم در جلوگیری از حاملگی,نکات استفاده از کاندوم,آموزش استفاده از کاندوم,مراحل استفاده از کاندوم,نحوه استفاده از کاندوم,انواع کاندوم ها,تفاوت کاندوم ها,درباره انواع کاندوم ها

انواع کاندوم مردانه

لاتکس (Latex)، پلاستیک (plastic) یا پوست بره (lambskin). بیشتر مردم از کاندوم هایی که از لاتکس ساخته شده اند استفاده می کنند.

اگر به آن ماده حساس هستید یا به آن آلرژی دارید، می توانید از انواعی که از پلاستیک های دیگر ساخته شده اند استفاده کنید: پلی یورتن (Polyurethane) یا پلی ایزوپرن (Polyisoprene).

کاندوم های پلاستیکی می توانند در طول هر نوع رابطه جنسی – واژنی، دهانی و مقعدی، شما را از ابتلا به بیماری های منتقله جنسی (بیماری های مقاربتی) مانند HIV، تبخال (herpes)، کلامیدیا و سوزاک محافظت کنند.

کاندوم های «طبیعی» یا «پوست بره» از ماده ای ساخته شده اند که از روده برّه بدست می آید. آن ها از بارداری جلوگیری می کنند، اما به مانند پوست انسان، متخلخل و منفذ دار هستند. این بدان معناست که آن ها از شما در برابر بیماری های منتقله جنسی (بیماری های مقاربتی) محافظت نمی کنند.

استفاده از کاندوم,درباره کاندوم ها,ایمنی کاندوم,تاثیر کاندوم بر بارداری,استفاده از کاندوم ها,استفاده از کاندوم ها برای جلوگیری از بارداری,تاثیر کاندوم در جلوگیری از حاملگی,نکات استفاده از کاندوم,آموزش استفاده از کاندوم,مراحل استفاده از کاندوم,نحوه استفاده از کاندوم,انواع کاندوم ها,تفاوت کاندوم ها,درباره انواع کاندوم ها ,شکستن و پارگی کاندوم

روان کننده (Lubrication)

روان کننده، یک پوشش نازک از مایع روی کاندوم است؛ که می تواند از درد و سوزش در هنگام رابطه جنسی جلوگیری کند و می تواند به جلوگیری از شکستن کاندوم کمک کند.

اگر شما نوعی از کاندوم را خریداری کردید که از قبل [با روان کننده] پوشیده نشده باشد، احتمالا برای راحت تر کردن رابطه جنسی مقداری روان کننده اضافه خواهید کرد. حتما از محصولی مبتنی بر آب استفاده کنید که برای رابطه جنسی ساخته شده باشد. روان کننده های مبتنی بر روغن، همچون ژله نفتی (وازلین) می توانند به کاندوم آسیب بزنند و آن را از کار کردن باز دارند.

اسپرم کُش (Spermicide)

اسپرم کش ماده ای است که اسپرم را از بین می برد و برخی از کاندوم ها با آن از قبل پوشیده می شوند. هنگامی که هر دو را با هم استفاده می کنید، می توانید خطر حاملگی را کاهش دهید، اما احتمالاً مقدار اسپرم کش که با کاندوم همراه است آن قدری نیست که تفاوتی ایجاد کند.

اگر می خواهید حفاظت بیشتری داشته باشید، استفاده جداگانه از یک محصول اسپرم کش را در نظر بگیرید. به دنبال یکی باشید که اکتوکسینول-۹ (octoxynol-9) دارد. یکی دیگر از اسپرم کش های رایج، نونوکسینول-۹ (nonoxynol-9)، می تواند باعث رنجش اندام های تناسلی شود، که به معنای افزایش خطر HIV است.

کاندوم های بافتی (Textured condoms)

کاندوم های بافت دار، شامل انواع شیار دار(ribbed) و خاردار برجسته (studded) برای تقویت لذت شما یا شریکتان ساخته شده اند. اما اینکه چگونه باعث احساس شما می شود، می تواند با آنچه که فرد دیگری از آن لذت می برد متفاوت باشد.

اگر یک کاندوم شما یا شریک زندگیتان را از لذت بردن از رابطه جنسی باز می دارد، از کاندوم های بافتی استفاده کنید تا متوجه شوید که آیا احساس بهتری دارید.

همچنین ممکن است شما glow-in-the-dark یا کاندوم های نوظهور دیگری بیابید. اما مراقب باشید: این انواع معمولا تایید شده FDA نیستند و ثابت نشده که از حاملگی یا بیماری های آمیزشی (مقاربتی) محافظت کنند. اطمینان حاصل کنید که بسته به وضوح بیان می کند که محصول در برابر هردو محافظت می کند.

درباره میزان تاثیر گذاری کاندوم ها و آموزش استفاده از کاندوم ها
میزان تاثیر گذاری کاندوم ها و آموزش استفاده از کاندوم ها

آیا کاندوم ها عمل می کنند؟

این که یک کاندوم به چه میزان خوب عمل می کند به مقدار زیادی به نحوه استفاده صحیح شما از آن بستگی دارد.

این امکان وجود دارد که یک زن حتی اگر شریک زندگی اش از کاندوم استفاده می کند باردار شود. هنگامی که شریک جنسی هر دفعه به طور صحیح از کاندوم استفاده نکند، این عدد به ۱۸ از هر ۱۰۰ زن افزایش می یابد.

همچنین کاندوم ها تا حد زیادی خط انتقال بیماری های منتقله جنسی (بیماری های مقاربتی) از یک شخص به دیگری را کاهش می دهند. خطر دقیق با توجه به نوع بیماری متفاوت است.

به عنوان مثال، کاندوم تقریباً ۱۰۰٪ در محافظت در برابر HIV موثر است. اما HPV، شایع ترین بیماری مقاربتی (آمیزشی)، می تواند مناطقی را آلوده کند که یک کاندوم آن را نمی پوشاند، مانند کیسه بیضه (Scrotum). آن ها خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش می دهند، اما فرد را به طور کامل از شر خطر آن خلاص نمی کنند.

استفاده از کاندوم,درباره کاندوم ها,ایمنی کاندوم,تاثیر کاندوم بر بارداری,استفاده از کاندوم ها,استفاده از کاندوم ها برای جلوگیری از بارداری,تاثیر کاندوم در جلوگیری از حاملگی,نکات استفاده از کاندوم,آموزش استفاده از کاندوم,مراحل استفاده از کاندوم,نحوه استفاده از کاندوم,انواع کاندوم ها,تفاوت کاندوم ها,درباره انواع کاندوم ها,شکستن و پارگی کاندوم

بنابراین، شما چگونه باید از یک کاندوم استفاده کنید؟

 • اطمینان حاصل کنید که هنگام باز کردن بسته، کاندوم را پاره نمی کنید.
 • اگر شکننده، سفت، چسبنده یا منقضی شده است، آن را به زباله دان بیندازید.
 • پس از آنکه آلت تناسلی مردانه نعوظ کرد، و پیش از تماس با هر قسمت از شریک زندگی، کاندوم را بپوشانید.
 • آن را در تمام مدت، از ابتدا تا انتها، نگه دارید.
 • برای هر دفعه از یک کاندوم جدید استفاده کنید؛ این یعنی برای هر نعوظ.
 • اگر مردی که از کاندوم استفاده می کند ختنه نشده است، قبل از آنکه کاندوم را بگذارد پوست ختنه گاه را عقب بکشید.
 • اگر کاندوم در سر خود یک مخزن ندارد، در انتهاب آن حدود نیم اینچ فضا بگذارید تا پس از انزال مایع منی جمع آوری شود.
 • همزمان با اینکه سر آن را می کشید (اگر یک مخزن ندارد)، از دست دیگر خود برای چرخش کاندوم برای پایین آمدن همه راه تا پایه آلت تناسلی مردانه استفاده کنید.
 • اگر احساس می کنید که در طول رابطه جنسی کاندوم خواهد شکست یا پاره خواهد شد، فورا متوقف شوید، بیرون بکشید و یک کاندوم تازه بگذارید.
 • پس از انزال و پیش از آن که آلت تناسلی مردانه نعوظ خود را از دست دهد، با دقت بیرون بکشید، و اطمینان حاصل کنید که کاندوم روی آن باقی مانده.
 • هنگامی که آن را بر می دارید، مطمئن شوید که مایع منی بیرون نمی ریزد.

برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *