یائسگی مردانه یا آندروپوز (در اثر کمبود تستوسترون)
درباره یائسگی مردانه یا آندروپوز (در اثر کمبود تستوسترون با گذر سن)

آشنایی با آندروپوز (یائسگی مردانه یا کمبود تستوسترون در مردان): علت، علائم و درمان

به عنوان یک مرد، با گذر زمان و افزایش سن، ممکن است وضعیت برایتان دیگر مثل گذشته نباشد! در این مقاله با علائم و درمان یائسگی مردانه یا آندروپوز، که در اثر کمبود تستوسترون در مردان رخ می دهد، بیشتر آشنا می شوید. همراه فارسی مد باشید.

یائسگی مردانه یا آندروپوز چیست و چرا رخ می دهد؟

«یائسگی مردانه» اصطلاح رایج تری برای آندروپوز است. این اصطلاح در واقع تغییرات وابسته به سن در سطح هورمون های مردانه را توصیف می کند.

همچنین، همین گروه از علائم به عنوان کمبود تستوسترون، کمبود آندروژن و هیپوگنادیسم دیررس نیز شناخته می شود.

یائسگی مردانه شامل کاهش تولید تستوسترون در مردانی است که ۵۰ سال یا بیشتر سن دارند. این مسئله اغلب مربوط به هیپوگنادیسم است. هر دوی این شرایط شامل کاهش سطح تستوسترون و علائم مشابه است.

اگر مرد باشید، تستوسترون هورمونی است که در بیضه هایتان تولید می شود. تستوسترون کاری بیش از اینکه سوخت میل جنسی شما باشد انجام می دهد. تستوسترون تغییرات در دوران بلوغ را تحریک می کند، به انرژی ذهنی و جسمی شما دامن می زند، توده های عضلانی شما را حفظ می کند، واکنش ستیز و گریز را کنترل می کند و سایر ویژگی های اصلی تکاملی را تنظیم می نماید.

Advertisements

یائسگی مردانه از چند جهت با یائسگی زنان متفاوت است. یک مورد از تفاوت هایشان این است که همه مردان آن را تجربه نمی کنند. تفاوت دیگر آن ها در این است که این امر به معنای خاموش شدن کامل اندام های تولید مثلی مرد نیست. اگرچه که ممکن است عوارض جنسی در نتیجه کاهش سطح هورمون در شما ایجاد شود.

علائم آندروپوز یا یائسگی مردان چیست؟

یائسگی مردانه می تواند باعث مشکلات جسمی، جنسی و روانی شود. این مشکلات معمولاً با افزایش سن بدتر می شوند.

علائم آندروپوز می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کمبود انرژی
 • افسردگی یا غمگینی
 • کاهش انگیزه
 • کاهش اعتماد به نفس
 • مشکل در تمرکز
 • بی خوابی یا مشکل خواب
 • افزایش چربی بدن
 • کاهش توده عضلانی و احساس ضعف جسمی
 • ژنیکوماستی، یا رشد پستان ها
 • کاهش تراکم استخوانی
 • اختلال در نعوظ
 • کاهش میل جنسی
 • ناباروری

همچنین ممکن است سینه های متورم یا لطیف، کاهش اندازه بیضه، ریزش موی بدن یا گرگرفتگی را تجربه کنید. کمبود تستوسترون مرتبط با یائسگی مردانه همچنین با پوکی استخوان نیز ارتباط دارد. در بیماری پوکی استخوان، استخوان های شما ضعیف و شکننده می شوند. این علائم نادر است و به طور معمول مردان را در همان سنی که زنان وارد یائسگی می شوند، تحت تأثیر قرار می دهند.

درباره کاهش میل جنسی، که از علائم و نشانه های آندروپوز نیز هست، بیشتر بخوانید. : «کاهش میل جنسی: چرا اتفاق می افتد و چگونه درمان می شود؟»

تغییرات میزان تستوسترون در طی سال ها

قبل از بلوغ، سطح تستوسترون شما پایین است. سپس، با بلوغ جنسی میزان آن افزایش پیدا می کند. تستوسترون هورمونی است که به تغییرات معمول در بلوغ مردانه دامن می زند، مانند:

Advertisements

 • رشد توده عضلانی شما
 • رشد موهای بدن
 • تغییر صدا
 • تغییر در عملکرد جنسی شما

با افزایش سن، سطح تستوسترون شما به طور معمول کاهش پیدا می کند. به روایت کلینیک مایو ، سطح تستوسترون مردان پس از ۳۰ سالگی به طور متوسط ۱ درصد در سال کاهش می یابد.

برخی از مشکلات مربوط به سلامتی می توانند باعث کاهش زودرس یا شدیدتر سطح تستوسترون شما و کمبود تستوسترون شوند.

درباره تستوسترون بیشتر بخوانید: «عوارض جانبی تستوسترون: افشاگری درباره باورهای غلط»

تشخیص و درمان آندروپوز

پزشک می تواند از خون شما نمونه ای گرفته و سطح تستوسترون شما را آزمایش کند.

تا زمانی که یائسگی مردانه شما را دچار مشقت شدید نکرده و یا زندگی شما را مختل نکند، احتمالاً بدون درمان علائم خود را مدیریت خواهید کرد.

بزرگترین مانع در درمان یائسگی مردان می تواند صحبت کردن با پزشک در مورد علائم شما باشد. بسیاری از مردان بیش از حد بیمناک یا خجالتی هستند و نمی توانند در مورد موضوعات جنسی با پزشکان خود صحبت کنند.

Advertisements

متداول ترین نوع درمان علائم یائسگی مردانه (آندروپوز)، انتخاب سبک زندگی سالم تر است. به عنوان مثال، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که:

 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید
 • ورزش منظم داشته باشید
 • به اندازه کافی بخوابید
 • استرس خود را کاهش دهید

این عادت های مربوط سبک زندگی می تواند برای همه مردان مفید باشد. پس از اتخاذ این عادت ها، مردانی که علائم یائسگی مردانه را تجربه می کنند، می‌توانند تغییری چشمگیر در سلامت عمومی خود مشاهده کنند.

اگر افسردگی را تجربه می کنید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی، معالجه و تغییر در سبک زندگی را برای شما تجویز کند.

درمان جایگزینی هورمون یکی دیگر از گزینه های درمانی است. با این حال، این روش بسیار بحث برانگیز است. همچون استروئیدهای تقویت کننده عملکرد، تستوسترون مصنوعی می تواند عوارض جانبی مخربی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما سرطان پروستات دارید، ممکن است باعث رشد سلول های سرطانی شما شود. اگر پزشک شما درمان جایگزینی هورمون را پیشنهاد می کند، قبل از تصمیم گیری، تمام موارد مثبت و منفی را بسنجید.

دورنمایی از آندروپوز

این طبیعی است که شما با افزایش سن، کاهش سطح تستوسترون را تجربه کنید. در بسیاری از مردان، حتی بدون درمان، این علائم قابل کنترل هستند. اگر علائم شما برای شما مشقت ایجاد کرده است، با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند توصیه هایی برای کمک به شما در مدیریت یا درمان علائمتان ارائه دهد.

همچنین بخوانید: «مشکلات جنسی مردان: انزال پس رونده، عدم تمایل جنسی، زودانزالی و…»

Advertisements


منابع

۱- برگرفته از (به همراه ویرایش): www.Healthline.com (Healthline: Medical information and health advice you can trust.)?

۲- تصویر از: Stanley Morales

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.