قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » سلامت روان و خواب » ۸ تا از فواید گریه کردن

۸ تا از فواید گریه کردن

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه
درباره گریه کردن و فواید اشک ریختن!

اگر مردم گریه را به عنوان نشانه ای از ضعف ببینند ممکن است اشک هایشان را سرکوب کنند، اما علم می گویند که انجام این کار موجب از دست دادن طیف وسیعی از منافع می شود. محققان دریافته اند که گریه کردن:

فواید گریه کردن ، فواید گریه ، فواید اشک ، فواید اشک ریختن

۱- یک اثر آرام بخش دارد

خود-تسکینی (Self-soothing)یعنی وقتی که مردم:

  • احساسات خود را تنظیم می کنند
  • خود را آرام می کنند
  • ناراحتی خود را کاهش می دهند

یک پژوهش که در سال ۲۰۱۴ انجام شد دریافت که گریه کردن ممکن است یک تاثیر مستقیم خود-تسکینی بر مردم داشته باشد. این پژوهش توضیح داد که چگونه گریه کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می کند، که به افراد کمک می کند تا آرام شوند.

۲- منجر به دریافت پشتیبانی از دیگران می شود

به همان اندازه که گریه کردن به خود-تسکینی کمک می کند، اشک ریختن به افراد کمک می کند که از پشتیبانی افرادی که در اطراف آن ها قرار دارند بهره مند شود.

همان طور که این پژوهش، که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نشان می دهد، گریه کردن اساسا یک رفتار تعلقی است، از آنجا که گریه کردن پشتیبانی افرادی که در اطرافمان هستند را بالا می برد. این به عنوان یک مزیت بین فردی یا اجتماعی شناخته شده است.

۳- کمک می کند تا درد کاهش یابد

تحقیقات دریافته اند که علاوه بر خود-تسکینی، اشک ریختن عاطفی اوکسی توسین و اندورفین منتشر می کند.

این مواد شیمیایی موجب می شوند که مردم احساس خوبی داشته باشند، همچنین ممکن است منجر به کاهش درد فیزیکی و عاطفی شوند. به این طریق، گریه کردن می تواند به کاهش درد و افزایش حس رفاه کمک کند.

۴- موجب تقویت خلق و خو می شود

گریه کردن می تواند به بالا بردن روحیه افراد کمک کند و باعث شود که آن ها احساس بهتری داشته باشند. علاوه بر تسکین درد، اوکسی توسین و اندورفین می توانند به بهتر شدن حال (خلق و خو) کمک کنند. به همین علت است که آن ها اغلب به عنوان مواد شیمیایی «حس خوب» شناخته می شوند.

۵- سموم را منتشر می کند و استرس را کاهش می دهد

هنگامی که انسان ها در پاسخ به استرس گریه می کنند، قطرات اشک آن ها حاوی تعدادی از هورمون های استرس و مواد شیمیایی دیگری می باشد.

پژوهشگران بر این باورند که گریه کردن می تواند میزان این مواد شیمیایی را در بدن کاهش دهد، که در عوض می تواند استرس را کاهش دهد. با این حال، برای تایید این قضیه نیاز به انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

فواید گریه کردن ، فواید گریه ، فواید اشک ، فواید اشک ریختن

۶- به خواب کمک می کند

یک پژوهش کوچک در سال ۲۰۱۵ دریافت که گریه کردن می تواند به بهتر خوابیدن نوزادان کمک کند. این که آیا گریه همان تاثیر را بر تقویت خواب بزرگسالان دارد یا نه، هنوز نیاز به تحقیق دارد.

اگرچه، تاثیرات گریه کردن بر آرام بخشی، بهبود حال و خلق و خو و تسکین درد که در بالا اشاره شد می تواند به فرد کمک کنند تا آسان تر به خواب رود.

۷- با باکتری ها مبارزه می کند

از آنجا که قطرات اشک حاوی مایعی به نام لیزوزیم هستند، گریه کردن به کشتن باکتری ها و تمیز نگه داشتن چشم ها کمک می کند.

یک پژوهش که در سال ۲۰۱۱ انجام شد دریافت که لیزوزیم دارای چنان خواص ضد میکروبی قویی است، که حتی می تواند خطرات ارائه شده از عوامل بیوترور، همچون سیاه زخم (anthrax) را کاهش دهد.

۸- به بهبود بینایی کمک می کند

اشک های پایه ای (Basal tears)، که هنگامی که فرد پلک می زند ترشح می شوند کمک می کنند تا چشم ها مرطوب بمانند و از خشک شدن غشاهای مخاطی جلوگیری می کنند.

چنان که انستیتوی ملی چشم (National Eye Institute) بیان می کند، تاثیر چرب کننده اشک های پایه ای به مردم کمک می کند تا واضح تر ببینند. هنگامی که غشاها خشک می شوند، بینایی می تواند تار شود.

فواید گریه کردن ، فواید گریه ، فواید اشک ، فواید اشک ریختن


منبع (متن انگلیسی):  Health News – Medical News Today (www.medicalnewstoday.com)

ترجمه: مجله پزشکی فارسی – فارسی مد (FarsiMed.ir)

تصویر: Fashion photo created by freepik – www.freepik.com

مطلب پیشنهادی

کاهش درد آمپول در کودکان

روش هایی برای کاهش ترس کودکان از آمپول

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه ۷ روش برای کاهش ترس کودکان از آمپول    اطمینان از اینکه بچه ها از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *