طرح بسیج ملی کنترل فشار خون
بسیج ملی کنترل فشار خون

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه ۹۸ آغاز شده و قرار است تا ۱۵ تیر ادامه یابد. از اهداف این بسیج ملی، شناسایی ۲ میلیون بیمار فشار خون در کشور است.

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون
طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا

مردم ما و فشار خون بالا

در ایران، تقریبا از هر ۵ نفر، یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست.

متاسفانه بسیاری از مردم در کشور ما با وجود آن که به بیماری فشار خون مبتلا هستند، ولی از بیماری خود اطلاع ندارند؛ و هنگامی که بالا بودن فشار خون موجب ایجاد بیماری های دیگر (همچون بیماری های قلبی، کلیوی و …) در آن ها می شود،از بالا بودن فشار خون خود مطلع می شوند.

کنترل فشار خون از طریق داروها هزینه های به مراتب کم تری از بستری شدن در بیمارستان و مراقبت های ویژه درمانی دارد.

به گفته دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، اگر از این ۲ میلیون نفر بیمار شناسایی شده یک میلیون نفر نیاز به دارو داشته باشند، هزینه های آن کمتر از ۵ درصد نیاز به خدمات درمانی و بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانی است.

Advertisements

دکتر نمکی اشاره کرده که مردم برای استفاده از خدمات طرح بسیج ملی کنترل فشار خون می توانند به مراکز از جمله مراکز بهداشتی و درمانی مستقر در شهرها و روستاها،کارخانه ها، مساجد، پایگاه های بسیج، معابر، بیش از هزار بیمارستان دولتی و خصوصی، داروخانه ها، مطب های پزشکان و ایستگاه های مستقر در محل برگزاری نماز جمعه مراجعه کنند.

وزیر بهداشت با بیان این که در هیچ کجای دنیا چنین طرح بزرگی در چنین حجمی از جمعیت اجرا نشده است، از همکاران خود و سایر دستگاه ها که وزارت بهداشت را در این طرح یاری می کنند تشکر کرد.

خوداظهاری مقادیر فشار خون به صورت الکترونیکی

علاوه بر مراکز سنجش فشار خون، سامانه salamat.gov.ir نیز برای خود اظهاری فشار خون راه اندازی شده است. مردم می توانند با مراجعه به این سامانه، اطلاعات فشار خون خود را ثبت کنند. در این سامانه آموزش اندازه گیری فشار خون موجود است.

افراد واجد شرکت در بسیج ملی کنترل فشار خون بالا افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی (درهمه گروه های سنی) هستند.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.